Постанова від 20.05.2025 по справі 280/8659/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/8659/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Олефіренко Н.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Груп Інтрейд" на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2023 в адміністративній справі №280/8659/23 (суддя Богатинський Б.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Груп Інтрейд" до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Груп Інтрейд» до Головного управління ДПС у Запорізькій області , в якій позивач просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку № 30688/6/08-01-04-05-03 від 23.11.2022 (вих. №30688/6/08- 01-04-05-03 від 23.11.2022), яким прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку. Зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю “Груп Інтрейд» податкового обов'язку.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2023 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, ТОВ "Груп Інтрейд" подало апеляційну скаргу, де просили скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позвні вимоги .

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що контролюючим органом не обґрунтовано, які саме документи, надані платником, складені з порушенням законодавства, чому документи платника не є достатніми для прийняття рішення про неможливість виконання податкових обов'язків, які документи платник податків має надати для обґрунтованого рішення про неможливість виконання податкових обов'язків. Наведені вказані недоліки попереднього рішення фактично ставлять платника податку у стан невизначеності у питанні документального підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків. Контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов'язані із ненаданням певного документу.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини по справі, колегія суддів, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджено, 30.09.2022 TOB “Груп Інтрейд» подано до контролюючого органу заяву про відсутність можливості виконання платником податків податкових обов'язків.

Згідно заяви, 21.02.2022 між TOB “Груп Інтрейд» та Фермерським господарством “Тетяна» укладено Договір оренди нежитлового приміщення від 21.02.2022, згідно з яким TOB “Груп Інтрейд» прийняло в строкове платне користування об'єкт нерухомого майна приміщення XI, загальною площею 120 кв.м., розташований за адресою Запорізька обл., Приазовський район, с. Федорівка, вул. Щорса, 29. Згідно з актом приймання-передачі об'єкта оренди від 21.02.2022, вказаний в Договорі оренди об'єкт переданий у користування TOB “Груп Інтрейд». У заяві позивач повідомляв, до цього приміщення у с. Федорівка переміщені всі первинні бухгалтерські документи, у тому числі Договори з Додатковими угодами до них, видатковими накладними, рахунками, накладними на повернення, акти приймання-передачі ТМЦ, товарно-транспортні накладні, звітність, інші документи, а також комп'ютерне обладнання, яке використовувалося для ведення обліку на підприємстві та подачі звітності, а також залишки ТМЦ, які перебували у Товариства станом на момент укладення Договору оренди від 21.02.2022. Село Федорівка відноситься до Нововасилівської селищної територіальної громади, окуповане російськими військовими. В селі ведуться активні бойові дії, у зв 'язку із чим немає змоги вивезти первинні документи та техніку. Враховуючи відсутність доступу до інформації, даних, первинної та іншої бухгалтерської документації, звітності, комп'ютерного обладнання з відповідним програмним забезпеченням, яке використовувалося для обліку на товаристві, так як таке обладнання та документи знаходяться на тимчасово окупованій території, Товариство не мало і станом на теперішній час не має можливості подати податкову звітність, яка мала бути подана в терміни визначені податковим кодексом України (в тому числі подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2021 рік, річну фінансову звітність за 2021 рік, декларації з ПДВ).

До заяви додані копія Договору оренди нежилого приміщення від 21.02.2022, укладеного між Фермерським господарством “Тетяна» та TOB “Груп Інтрейд» щодо оренди приміщення XI, загальною площею 120 кв.м., розташованого за адресою Запорізька обл., Приазовський район, с. Федорівка, вул.. Щорса, 29 - на 5 арк., копію акту приймання-передачі нежилого приміщення від 21.02.2022 року - приміщення XI, загальною площею 120 кв.м., розташованого за адресою Запорізька обл., Приазовський район, с. Федорівка, вул. Щорса, 29, підписаного між Фермерським господарством “Тетяна» та TOB “Груп Інтрейд» - на 1 арк.

За результатами перевірки наданих документів 21.10.2022 ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято попереднє рішення №27764/6/08-01-04-05-03 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, у якому зазначено про недостатність документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових зобов'язань, запропоновано надати такі додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків: документи, які встановлюють причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника, та підтверджують можливість платника податків-юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, згідно з переліком документів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225. Зазначено, що заява має містити інформацію передбачену абзацом 3 пункту 3 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження.

07.11.2022 до контролюючого органу від позивача надійшла оновлена заява від 03.11.2022 з додатковими документами: копія Указу Президента України №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», роздрукований Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022, копія Листа ТПП України від 28.02.2022 року №2024/02.0-7.1, копія повідомлення про неможливість вивезення первинних документів (на виконання пп 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України) із квитанцією про прийняття даного документу.

23.11.2022 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято остаточне Рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку № 30688/6/08-01-04-05-03, у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових зобов'язань, запропоновано надати такі додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Позивач звернувся до Державної податкової служби України з скаргою на рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку № 30688/6/08-01-04-05-03 від 23.11.2022.

Рішенням Державної податкової служби України від 15.08.2023 №22682/6/99-00-06-02-01-06, скаргу залишено без задоволення, рішення ГУ ДПС у Запорізькій області - без змін.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IX (далі - Закон №2260-IX), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни, зокрема, до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості справляння податків і зборів.

Так, згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції Закону №2260-IX), у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

06.09.2022 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, яким затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» (далі - Порядок №225).

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №225 передбачено подання заяви та підтверджуючих документів для прийняття рішення про неможливість виконання платником податків своїх податкових обов'язків.

Згідно з частиною 1 розділу ІІ Порядку №225 підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

У спірному випадку позивачем до відповідача подано заяву про неможливість виконання платником податків своїх податкових обов'язків, при цьому, підставами неможливості виконання податкових зобов'язань позивачем визначено обставини, передбачені п.1, 2, 3, 6 частини 1 розділу ІІ Порядку №225.

Відповідно до частини 1 розділу ІІІ Порядку №225 обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Таким чином, ураховуючи подану позивачем заяву, в якій конкретно визначено підстави неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, саме відповідач був зобов'язаний встановити наявність чи відсутність причинно-наслідкового зв'язку між обставинами, які на думку позивача унеможливлюють виконання ним податкових обов'язків, що сталися в результаті збройної агресії рф та можливістю позивача виконувати свої податкові обов'язки. При цьому, обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості позивачем своєчасно виконати свій податковий обов'язок також покладено на відповідача.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню відповідача, на предмет його обґрунтованості, як одного із критеріїв правомірності, що пред'являють до рішень суб'єктів владних повноважень, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Так, загальний висновок контролюючого органу, виходячи із змісту оскаржуваного рішення, зводиться до не встановлення причинно-наслідкового зв'язку між зазначеними в ній обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності.

З приводу такого висновку контролюючого органу слід зазначити те, що він не містить обґрунтувань та мотивів щодо відсутності причинно-наслідкового зв'язку, відносно усіх наведених позивачем підстав неможливості виконання ним податкових обов'язків.

Так, зміст поданої позивачем заяви щодо неможливості виконання податкових обов'язків, стосувався того, що підприємство втрачено первинні документи, підприємство не може використовувати комп'ютерне обладнання, і вказані обставини спричинені саме військовою агресією рф.

Як вбачається із поданої ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» заяви від 30.09.2022 року, остання містить всю необхідну інформацію, визначену у п.3 розділу II Порядку №225. Крім того, ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» у відповідності до п. З розділу II Порядку №225 подало інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок. Позивач вважає, що документом, що підтверджує наявність у платника податків такої підстави (критерію), як було зазначено у заяві Позивача від 30.09.2022 року є документ, що підтверджує факт бойових дій або оточення, або окупації території, де перебуває такий платник податків (податкова адреса та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо). Таким документом на момент звернення позивача до відповідача із заявою про неможливість виконання обов'язків є Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за №453/37789, Наказ МІНІСТЕРСТВА З ПИТАНЬ РЕІНТЕГРАЦІЇ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ від 22.12.2022 р. N 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією»

Зазначеними документальними доказами позивач підтверджував знищення (псування) первинних документів, неможливість використання комп'ютерного обладнання.

Жодного аналізу цих документам, підстав не прийняття їх до уваги контролюючим органом, в оскаржуваному рішенні не наведено.

В той же час, відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 надані позивачем документи відносяться до переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, а саме документи, що освідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви (пункт 15 Переліку); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань,щозасвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексомУкраїни,у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна (Пункт 3 Переліку); Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету МіністрівУкраїнивід 26 грудня 2003 року № 2030 (Пункт 1 Переліку).

Відповідно до ч.1 розділу ІІІ Порядку №225 у разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків. Вказаним Порядком №225 також передбачено право платника податків надати додаткові документи на підтвердження визначених ним обставин неможливості виконання податкових обов'язків.

У спірному випадку відповідачем було реалізовано свої повноваження та було прийнято Попереднє рішення, яким запропоновано позивачу надати додаткові документи на підтвердження неможливості виконання платником податкових обов'язків. В той же час, в Попередньому рішенні, окрім фрази “такі додаткові документи», не зазначено які ж саме документи слід надати позивачу на підтвердження обставин, наведених в заяві про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків.

Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що відповідачем не було обгрунтовано відхилення таких підстав для визнання неможливості виконання платником податкових обов'язків, як: знищення (псування) первинних документів; неможливість використання документів та комп'ютерної техніки, тобто обставин, передбачених п.1, 2 частини 1 розділу ІІ Порядку №225, які зазначені позивачем у поданій до контролюючого органу заяві.

Крім цього, в поданій до контролюючого органу заяві позивач зазначив те, що підприємство знаходиться на території населеного пункту, який розташований в районі проведення воєнних (бойових) дій.

З приводу такої підстави для визнання неможливості виконання платником податкових обов'язків, слід зазначити те, що перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації, є окремою підставою неможливості виконання платником податкових обов'язків, що передбачена п.6 частини 1 розділу ІІ Порядку №225.

У спірному випадку відповідачем не заперечувалось те, що відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточення (блокування) станом на 20.09.2022, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, у редакції наказу від 26.08.2022 №193, Оріхівська міська територіальна громада розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій.

В той же час, відповідач в оскаржуваному рішенні не обґрунтував чому вказана обставина, яка, як зазначено вище, визначається Порядком №225 як окрема, самостійна підстава неможливості виконання платником податкових обов'язків, не була прийнята контролюючим органом до уваги.

При цьому, посилання в оскаржуваному рішенні на те, що підприємство частково здійснює підприємницьку діяльність, не може бути однозначною підставою для прийняття рішення про визнання можливості здійснення платником своїх податкових обов'язків, оскільки такої підстави для відмови у визнанні неможливості здійснення платником своїх податкових обов'язків, як ще здійснення (якимось-чином в умовах воєнних дій) підприємницької діяльності, чинним законодавством не передбачено.

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що оскаржуване рішення відповідача не можливо визнати обґрунтованим, а отже таке рішення не відповідає критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єкта владних повноважень та які визначені ч.2 ст.2 КАС України, що є підставою для його скасування.

З цих підстав суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що у спірному випадку мало місце порушення відповідачем прав та законних інтересів позивача.

Визначаючи спосіб усунення порушень прав та законних інтересів позивача, суд апеляційної інстанції вважає, що достатнім та співмірним способом усунення таких порушень буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про неможливість виконання податкових обов'язків з урахуванням висновків, які зроблені судом, оскільки прийняття рішення про можливість чи неможливість виконання платником податкових обов'язків є дискреційними повноваженнями відповідача і ці повноваження, як зазначено вище, належним чином відповідачем реалізовано не було, що перешкоджає суду самостійно, за наслідками здійснення судового контролю, визначити рішення, яке, як єдине вірне, повинен прийняти відповідач.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст.317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Груп Інтрейд" - задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року- скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.

Рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 23.11.2022 №30688/6/08-01-04-05-03 - визнати неправомірним та скасувати.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Груп Інтрейд" про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань від 30.09.2022, з урахуванням висновків суду.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя А.В. Суховаров

суддя Н.А. Олефіренко