Постанова від 27.05.2025 по справі 520/32044/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 р. Справа № 520/32044/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: П'янової Я.В.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Русанової В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2025, головуючий суддя І інстанції: Заічко О.В., м. Харків, повний текст складено 17.01.25 у справі № 520/32044/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕРІНГ ТРЕЙД»

до Головного управління ДПС у Харківській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕРІНГ ТРЕЙД» (далі за текстом також - позивач, ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД») звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі та текстом також - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області за формою «Р» від 24.07.2024 за №0/47740/0416.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області за формою «Р» від 24.07.2024 за №0/47740/0416.

Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕРІНГ ТРЕЙД» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Харківській області сплачений судовий збір у сумі 3028,00 грн.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ГУ ДПС у Харківській області оскаржило його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, а викладені у ньому висновки не відповідають обставинам справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає про неврахування судом першої інстанції того, що згідно з інформацією з ЄРПН розрахунки коригування № 27 від 21.03.2024 та № 28 від 21.03.2024 на загальну суму зменшення ПДВ 67 187,7 грн складені 21.03.2024 та своєчасно зареєстровані в ЄРПН 09.04.2024 року (граничний термін реєстрації 18.04.2024), а отже позивачем в податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2024 року занижено суму податкових зобов'язань на суму ПДВ 67187, 00 гривень, оскільки податкові зобов'язання повинні бути відображені в податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2024 року.

За результатами апеляційного розгляду ГУ ДПС у Харківській області просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким в позові відмовити повністю.

Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, рішення ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, з дослідженням усіх доказів та встановленням усіх обставин у справі. Вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а тому апеляційну скаргу просить залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників позивача та відповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що в Акті камеральної перевірки «Про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість, щодо виявлених помилок (порушень) ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» за квітень 2024 року» від 20.06.2024 за № 28615/20-40-04-16-03/44351374 (далі також - акт перевірки) Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області виявлені порушення пункту 192.1 ст.192 та пункту 200.1 ст.200 ПК України, що призвели до заниження податкового зобов'язання з ПДВ за квітень 2024 року на суму 67 187 грн.

На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення за формою «Р» від 24.07.2024 за №0/47740/0416 на суму 73905,70 грн, з яких 67187,00 грн - сума, на яку збільшено грошове зобов'язання за платежем податок на додану вартість, 6718,70 грн - сума штрафних санкцій (а.с. 9-11).

Вважаючи, що спірне податкове повідомлення-рішення податкового органу винесено з порушенням норм чинного законодавства України, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що висновки, викладені в акті перевірки щодо заниження ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» податкового зобов'язання з податку на додану вартість за квітень 2024 року в сумі 67 187,00 грн є безпідставними.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи та виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту, що відносяться до повноважень митних органів), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України (пункт 41.5 статті 41 ПК України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Приписами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Приписами підпункту 62.1.3 пункту 62.2 статті 62 ПК України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

За змістом абзацу першого пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Коригування податкових накладних здійснюється шляхом проведення постачальником розрахунку коригування до податкової накладної та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН) (абз.2 п.192.1. ст.192 ПК України).

Якщо розрахунком коригування зменшується компенсація вартості товарів (робіт, послуг) то, проведений постачальником розрахунок коригування до податкової накладної надсилається покупцю і подається на реєстрацію до ЄРПН покупцем (абз.4 п.192.1. ст.192 ПК України).

Право зменшити суму податкових зобов'язань з ПДВ у постачальника виникає лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (абз.2 пп. «б» пп. 192.1.1 п.192.1 ст.192 ПК України) та в залежності від вчасності чи порушення термінів реєстрації в ЄРПН:

1) за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок за умови вчасної (15 днів) реєстрації в ЄРПН (пп. «а» пп. 192.1.1 п.192.1 ст.192. ПК України);

2) за результатами податкового періоду, протягом якого був зареєстрований за умови порушення терміну реєстрації в ЄРПН (абз.5 п.198.6 ст.198 ПК України).

Згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01.07.2015, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.203.1 ст. 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний(податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного(податкового) місяця.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Судом установлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем проводилась камеральна перевірка ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» з питань дотримання граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період квітень 2024 року, за наслідками якої виявлені порушення вимог п.187.1 ст.187,п.192.1 ст.192, п.200.1, п.200.2, ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VІ, а саме встановлено, що ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» в податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2024 року відображено зменшення податкових зобов'язань на загальну суму ПДВ 67 187 грн.

Так, 09.04.29024 реєстрацію розрахунку коригування від 21.03.2024 за №27 до податкової накладної від 14.03.2023 за №1 на суму ПДВ 47 820,00 грн відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України було зупинено, в зв'язку з чим позивачу (як продавцю) надіслано в електронному вигляді квитанцію від 09.04.2024, в якій ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У подальшому, згідно з квитанцією №2 від 24.04.2024, отриманою ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» 24.04.2024 в електронному вигляді, Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 24.04.2024 за №10950603/44351374 про реєстрацію розрахунку коригування від 21.03.2024 за №27 до Податкової накладної від 14.03.2023 за №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

09.04.29024 реєстрацію розрахунку коригування від 21.03.2024 за №28 до податкової накладної від 03.05.2023 за №3 на суму ПДВ 19 366,67 грн відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України було зупинено, в зв'язку з чим позивачу (як продавцю) надіслано в електронному вигляді квитанцію від 09.04.2024, в який ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У подальшому, згідно з квитанцією №2 від 24.04.2024, отриманою ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» 24.04.2024 в електронному вигляді, Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 24.04.2024 за №10950616/44351374 про реєстрацію розрахунку коригування від 21.03.2024за №27 до Податкової накладної від 14.03.2023 за №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи, що рішення Комісії регіонального рівня про реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 21.03.2024 за №27 до податкової накладної від 14.03.2023 за №1 на суму ПДВ 47 820,00 грн та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 21.03.2024 за №28 до податкової накладної від 03.05.2023 за №3 на суму ПДВ 19 366,67 в Єдиному реєстрі податкових накладних були прийняті лише 24.04.2024, ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» не мало об'єктивної можливості включити зазначені розрахунки коригування від 21.03.2024 за №27 та від 21.03.2024 за №28 до податкової декларації з ПДВ за березень 2024 року.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.03.2023 за №27 до податкової накладної від 14.03.2023 за №1 на суму ПДВ 47 820,00 грн та розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.03.2024 за №28 до податкової накладної від 03.05.2023 за №3 на суму ПДВ 19 366,67 грн, ТОВ «БЕРІНГ ТРЕЙД» цілком правомірно включені до декларації з ПДВ за квітень 2024 року саме після того, як вони 24.04.2024 були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідач, відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, не довів правомірності висновків, викладених в Акті камеральної перевірки від 20.06.2024 за № 28615/20-40-04-16-03/44351374 щодо заниження позивачем податкового зобов'язання з податку на додану вартість за квітень 2024 року в сумі 67 187,00 грн, а тому податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області за формою «Р» від 24.07.2024 за №0/47740/0416 є неправомірним та підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними, спростовуються наведеним вище та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції, зміст апеляційної скарги містить виключно суб'єктивне бачення відповідачем обставин справи, які розглянуто судом першої інстанції та надано належну правову оцінку, відтак підстави для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції відсутні.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Ураховуючи положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 у справі № 520/32044/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.В. П'янова

Судді О.В. Присяжнюк В.Б. Русанова