Справа № 636/3343/25 Провадження 3/636/1929/25
Дата 20.05.2025
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Бунін Є.О., розглянувши справу, яка надійшла з Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, є особою з інвалідністю 2 групи, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 190 КУпАП, -
встановив:
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 035746 від 09.04.2025, відповідно до якого 25.02.2025 під час проведення обшуку у громадянина ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , було виявлено мисливську гладкоствольну рушницю «ИЖ-К», калібром 16мм, № НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , яка не зареєстрована в органах поліції та яку ОСОБА_1 зберігав без відповідних дозвільних документів, чим порушив правила зберігання мисливської зброї.
ОСОБА_1 надав письмову заяву, в якій вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення заперечує, вказує, що він не є мисливцем, за вказаною у протоколі адресою не мешкає, за даною адресою мешкають сусіди, які на даний час виїхали, до двору даного домоволодіння є вільний доступ, рушниця була знайдена саме на території домоволодіння, однак йому вона не належить.
Суд проаналізував обставини справи, оцінив докази у їх сукупності, і прийшов до наступного висновку.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Відповідальність за ч. 1 ст. 190 КУпАП настає за придбання, зберігання, передача іншим особам або продаж громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду без відповідного документа дозвільного характеру, виданого уповноваженим державним органом
Правила придбання, зберігання, передача іншим особам або продаж громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї містить Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ № 622 від 21 серпня 1998 року(зі змінами та доповненнями) (далі Порядок).
При цьому суддя звертає увагу на те, що за п. 9 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1376, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Проте фабула порушення, викладена у протоколі відносно ОСОБА_1 не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 190 КУпАП та не містить всіх ознак об'єктивної сторони даного правопорушення, зокрема, не конкретизовано, які вимоги він порушив, та в чому саме виразилось порушення, відсутні посилання на нормативний акт, який містить вказані вимоги; не зазначений період, протягом якого тривало порушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП у вищезазначеному протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені інші відомості, необхідні для вирішення справи, а саме: які вимоги порушив ОСОБА_1 , та в чому саме виразилось порушення, відсутні посилання на нормативний акт, який містить вказані вимоги.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише у межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, та суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Суд також звертає увагу на те, що за вимогами ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 190 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247 КУпАП, суддя
ухвалив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення № 636/3343/25 (провадження № 3/636/1929/25) про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через Чугуївський міський суд Харківської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Бунін Є.О.