Справа № 500/2061/25
27 травня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача, які полягають у заниженні грошового виразу додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці №11/2/4240 від 18.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, наданій до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для перерахунку пенсії з 01.02.2023;
зобов'язати відповідача оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023 з обов'язковим зазначенням у грошовому виразі надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії, розрахованих виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.
Позов обґрунтований тим, що позивач отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, яка призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та забезпечення деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлена оновлена довідка про грошове забезпечення для нарахування пенсії за №11/2/4240 від 18.03.2025 про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивачки станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Видача цієї довідки обумовлена зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, через що в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Видана відповідачем довідка містить помилкові відомості в частині визначення розміру надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії, бо такі розраховані не з збільшеного посадового окладу (який вказаний у довідці 5370,00 грн). Розміри таких складових грошового забезпечення розраховано у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, що встановлені в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).
Позивач вважає зменшення у виданій довідці окремих складових грошового забезпечення безпідставним та звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддею одноособово.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі від 14.04.2025 разом з позовною заявою та додатками надіслані відповідачу в його електронний кабінет та доставлені 14.04.2025 та 10.04.2025 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) до суду не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону №2262-ХІІ.
ІНФОРМАЦІЯ_2 сформовано та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку №11/2/4240 від 18.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.
Відповідно до довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії позивача обчислено станом на 01.01.2023 на ім'я ОСОБА_2 з урахуванням положень Постанови №704 та роз'яснень Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.10.2023 №423/6682, від 14.11.2023 №220/13/7642, грошове забезпечення за посадою лікар окремого будівельно-технічного батальйону (посадою на день звільнення зі служби чоловіка позивачки) становить: посадовий оклад - 5370,00 грн, оклад за військовим званням - 1930,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 1916,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 65% - 4358,90 грн, премія 204% -7180,80 грн, всього - 20755,70 грн (а.с.6).
Позивач звернулася із заявою до відповідача, у якій зазначила про помилковість розміру (зменшення) окремих складових грошового забезпечення та просила виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, яку використати для обчислення усіх складових грошового забезпечення (а.с.8).
Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.03.2025 позивача повідомлено про те, що довідка підготовлена у відповідності до роз'яснення Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 №220/13/7642, яким рекомендовано при видачі довідок на виконання рішень судів розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії визначати у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн). ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовлено у видачі іншої довідки (а.с.9).
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо обчислення розміру окремих основних та додаткових видів грошового забезпечення не з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, а з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.
За змістом частини третьої статті 1 Закону №2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Статтею 36 Закону №2262-ХІІ визначено розміри пенсії в разі втрати годувальника, яка обчислюється з грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
З 01.03.2018 набрала чинності Постанова №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Пунктом 2 Постанови №704 також установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У цій справі спір виник щодо правомірності обчислення відповідачем розміру окремих складових грошового забезпечення з посадового окладу та окладу за військовим званням з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (а не станом на 01.01.2023), при виготовленні довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2023.
При цьому відповідач визнає, що дійсно у складі грошового забезпечення в оновленій довідці станом на 01.01.2023, що видана для перерахунку пенсії позивача, такі види грошового забезпечення як надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби та премія визначені з посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018.
Щодо врахування саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, при видачі довідок для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, неодноразово вказував Верховний Суд у постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, 06.02.2023 у справі № 160/2775/22, від 15.02.2023 у справі № 120/6288/21-а, від 27.02.2023 у справі № 640/11131/21, сформулювавши такі висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
(1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Оскільки виплата інших складових грошового забезпечення військовослужбовців (основних та додаткових) обчислюється від посадового окладу або посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, то, відповідно, для визначення їх розміру має використовуватися саме розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.
Так, Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджено наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок №260), який застосовується з дня набрання чинності Постановою №704. Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Відповідно пункту 2 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.
У розглядуваному випадку спір стосується порядку визначення (обчислення) розміру надбавки за вислугу років та надбавки за особливості проходження служби, премії.
Порядок нарахування надбавки за вислугу років деталізовано у розділі IV Порядку №260 та додатку 16 до Постанови №704, зокрема, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за вислугу років на військовій службі у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах; від 1 до 5 років - 25 відсотків; від 5 до 10 років - 30 відсотків; від 10 до 15 років - 35 відсотків; від 15 до 20 років - 40 відсотків; від 20 до 25 років - 45 відсотків; від 25 і більше років - 50 відсотків.
У спірному випадку відповідач у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу надбавку за вислугу років вказав у розмірі 40%, проте її розрахунок провів не з посадового окладу 5370,00 грн з урахуванням окладу за військовим званням 1930,00 грн (вказаних у довідці), а з цих складових, проте розрахованих з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).
Загальна сума посадового окладу та окладу за військовим званням, зазначена у виданій відповідачем довідці станом на 01.01.2023, становить відповідно 7300,00 грн. Виходячи з арифметичного розрахунку, розмір надбавки за вислугу років повинен становити 40% х 7300,00 грн = 2920,00 грн, натомість відповідачем в оскаржуваній довідці вказано розмір 1916,00 грн.
Неправильно відповідач розрахував і надбавку за особливості проходження служби. Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Отже, розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу. Оскільки розмір посадового окладу та інших складових у спірній довідці визначений (має визначатися) з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023, то саме такий розмір має враховуватися для обчислення розміру надбавки за особливості проходження служби.
Згідно з підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відтак і розмір премії має розраховується від розміру посадового окладу, визначеного з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 (який у спірному випадку складає 5370,00 грн), а не з посадового окладу, обчисленого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).
Внаслідок неправильного обчислення розміру щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії) у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн), а не у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 (2684,00 грн), ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно занижено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Підсумовуючи викладене суд зазначає, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та похідне від цього зростання розміру грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2023 році, виходячи з розміру основних (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та додаткових (надбавка за особливості проходження служби і премія) видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою № 704.
Посилання відповідача на роз'яснення та листи Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.10.2023 та від 14.11.2023 про те, що у разі не встановлення судом конкретних цифрових величин, для розрахунку сум додаткових видів грошового забезпечення використовується сума 1762,00 грн, відхиляються судом, оскільки вони не узгоджуються та не відповідають вказаним вище положенням законодавчих актів та висновкам Верховного Суду у подібних правовідносинах щодо застосування цих нормативно-правових актів.
Отже, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_3 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі, вказаних в довідці №11/2/4240 від 18.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби і премії та зобов'язання відповідача оформити та надати довідку з належно обчисленими складовими грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивача.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у занижені грошового виразу основних і додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідці №11/2/4240 від 18.03.2025 (виданій ОСОБА_2 ) про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії, розрахованих виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Повний текст рішення складено та підписано 27 травня 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.