Рішення від 27.05.2025 по справі 480/10691/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 року Справа № 480/10691/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області, і просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ДПС у Сумській області щодо відмови у призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 по 22.07.2024;

- зобов'язати ГУ ДПС у Сумській області призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 по 22.07.2024 та оплатити перші п'ять днів тимчасової непрацездатності згідно із листком непрацездатності № 13016023- 2024341067-2 за рахунок коштів роботодавця ГУ ДПС у Сумській області у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- зобов'язати ГУ ДПС у Сумській області нарахувати суму матеріального забезпечення згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 23.07.2024, оформити заяву-розрахунок, передати її до Пенсійного фонду України у відповідності до пунктів 2, 5, 6, 7 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12;

- зобов'язати ГУ ДПС у Сумській області здійснити виплату матеріального забезпечення після надходження коштів, зазначених у заяві-розрахунку, від Пенсійного фонду України у відповідності до пунктів 8, 9 Порядку № 12.

Свої вимоги мотивує тим, що позивач працював у ГУ ДПС у Сумській області на посаді начальника управління інформаційних технологій. Згідно з Наказом ГУ ДПС у Сумській області № 6-дс від 18.03.2024 відповідачем прийнято рішення про звільнення із займаної посади

Разом із тим, з 18.07.2024 по 23.07.2024 позивач проходив лікування у стаціонарі Комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня № 5» Сумської міської ради. Позивачу оформлено було листок непрацездатності № 13016023-2024341067-2, але відповідач відмовився його оплатити.

Позивач зазначає, що листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку, дата початку періоду дії якого відповідає або передує даті припинення трудових відносин (припинення підприємницької або іншої діяльності особи), продовжується до фактичного закінчення випадку тимчасової непрацездатності, без урахування факту зміни статусу застрахованої особи в РЗО. Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання згідно із листком непрацездатності № 13016023- 2024341067-2 має бути виплаченою за весь період до відновлення працездатності незалежно від звільнення.

На запит позивача на інформацію від ГУ ДПС у Сумській області отримано лист від 08.08.2024 № 174/ЗПІ/18-28-11-09, додатком до якого є довідка від 07.08.2024 № 144/Р/18-28-10-02-06. Згідно із вказаною довідкою допомога по тимчасовій непрацездатності позивачу за період з 18.07.2024 по 23.07.2024 не виплачувалась.

В електронному кабінеті щодо листка непрацездатності № 13016023-2024341067- 2 у графі «Статус ЛН» наявний запис «Готово до сплати», відомості про оплату відсутні.

ГУ ДПС у Сумській області листом від 13.08.2024 № 6378/5/18-28-11-11 зверталось до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з проханням провести перевірку обґрунтованості видачі листка непрацездатності позивача за період з 18.07.2024 по 23.07.2024.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.08.2024 № 1800-0906-8/37188 надано ГУ ДПС у Сумській області довідку про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 23.08.2024 № 1800-0906/12/17, згідно із якою підсумковою оцінкою перевірки листка непрацездатності № 13016023-2024341067-2 є «обґрунтовано».

Відтак позивач зазначає, що допомога по тимчасовій непрацездатності за період з 18.07.2024 по 23.07.2024 є не виплаченою, що порушує право на соціальний захист.

Від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначається наступне. Так, на запит позивача на інформацію від 16.12.2024 листом Головного управління ДПС у Сумській області від 20.12.2024 № 228/ЗПІ/18-28-10-02-11 надано протокол засідання комісії із соціального страхування Головного управління ДПС у Сумській області №24 від 09.08.2024.

У протоколі № 24 у розділі ІІ зазначено «Відмовити в призначенні (припинити виплату) допомоги», у графі «Вид допомоги» зазначено - 1. По тимчасовій непрацездатності, Серія, номер листка непрацездатності 13016023-2024341067-2, «Період непрацездатності» з - по 18.07.2024 - 23.07.2024, «Кількість днів, що не підлягають оплаті» - 6, «Дата, з якої припиняється виплата допомоги» - 18.07.2024, «Причини відмови в призначенні допомоги (припинення виплати)» - у період тимчасової непрацездатності припинена дія трудового договору відповідно ч.2 ст.87 ЗУ від 10 грудня 2015р. №889-VIII, у зв'язку з нез'явленням на службу протягом більш як 150 к.дн протягом року. В день видання наказу на звільнення (18.07.2024р.) відкритого лікарняного на Порталі ПФ не було, що зафіксовано відповідним зображенням із запису видимих елементів екрану комп'ютеру.

Таким чином, у протоколі № 24, який складено 09.08.2024, тобто на 23 календарний день після початку перебігу періоду тимчасової непрацездатності позивача, зазначається, що існує листок непрацездатності 13016023-2024341067-2, згідно із яким період непрацездатності тривав з 18.07.2024 до 23.07.2024, про що відомо комісії, якою підписано протокол.

При цьому, у протоколі № 24 не обґрунтовуються причини рішення про відмову в призначенні допомоги, у тому числі із посиланням на Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 440, Інструкцію про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджену наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 № 455, Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 № 1066.

Позивач зазначає, що вказані вище обставини свідчать про порушення права на соціальний захист, позов просить задовольнити.

Відповідач у відзиві на позов просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що наказом Головного управління ДПС у Сумській області від 18.07.2024 № 113-о ОСОБА_1 було звільнено з посади начальника управління інформаційних технологій відповідно до ч.2 ст.87 Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу», у зв'язку з нез'явленням на службу протягом як 150 календарних днів протягом року внаслідок тимчасової непрацездатності.

Підставою для винесення вище казаного наказу є листки непрацездатності сформовані в електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України. Станом на 18.07.2024 року ОСОБА_1 не перебував на лікарняному.

17.07.2024 ГУ ДПС у Сумській області (вх.№16979) отримано листа від ОСОБА_1 в якому було зазначено, що дата даного листа є останнім днем перебування на лікарняному, також зазначено що 18.07.2024 не планує перебувати на лікарняному.

Враховуючи вище наведений лист ГУ ДПС у Сумській області було здійснено аналіз інформації, що знаходиться в Електронному кабінеті страхувальника, стосовно наявності е-лікарняного у ОСОБА_1 станом на 18.07.2024 на дату звільнення.

Так, 18.07.2024 року в Електронному кабінеті страхувальника відсутня інформація про відкритий лікарняний ОСОБА_1 . В подальшому, 19.07.2024 в Електронному кабінеті страхувальника о 13:09 зафіксовано, що ОСОБА_1 відкрито лікарняний з 18.07.2024. Враховуючи вище наведене станом на 18.07.2024 в ГУ ДПС у Сумській області була відсутня інформація про відкритий лікарняний ОСОБА_1 .

Крім того, зазначає, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 по справі №480/6794/24 відмовлено в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 про скасування наказу ГУ ДПС у Сумській області від 18.07.2024 № 113-О про звільнення, поновлення на посаді, стягнення коштів.

Враховуючи зазначене, станом на 18.07.2024 трудові правовідносини між позивачем та ГУ ДПС у Сумській області припинилися, правові підстави для виплати лікарняного після вказаної дати відсутні.

ГУ ДПС у Сумській області звертає увагу суду, що ст.6 Закон України від 15.03.2022 N 2136-IX "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" визначено, що у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що у нормативно-правових актах відсутня дефініція «перебування на лікарняному». Факт тимчасової втрати працездатності в період з 18.07.2024 по 23.07.2024 підтверджується листком непрацездатності № 13016023-2024341067-2.

Звертає увагу суду, що представником ГУ ДПС у Сумській області надано інформацію з Електронного кабінету страхувальника за 18.07.2024 та за 19.07.2024, що свідчить про те, що 24.07.2024 о 08:08:03 у ГУ ДПС у Сумській області була наявна інформація про листок непрацездатності № 13016023-2024341067-2, у якому зазначені дата відкриття 18.07.2024 та дата закриття 23.07.2024, що відповідає періоду тимчасової втрати працездатності з 18.07.2024 по 23.07.2024.

Тобто, відповідачем визнається, що 18.07.2024 мали місце обставини, які прямо вказують на виникнення у позивача права на страхові виплати як у працівника (застрахованої особи) з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи день звільнення, закріпленого частиною першою статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Проте, відповідачем відмовлено в призначенні допомоги, розгляд листка непрацездатності № 13016023-2024341067-2 відбувся 09.08.2024, тобто на тринадцятий робочий день з дня його надходження (24.07.2024).

Звертає увагу суду, що в порушення вимог частини першої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» повідомлення про відмову в призначенні допомоги згідно із листком непрацездатності № 13016023-2024341067-2 із зазначенням причини відмови та порядку оскарження позивачу не видавалось та не надсилалось.

Також звертає увагу суду, що при формуванні листка непрацездатності № 13016023-2024341067-2 було дотримано вимог пункту 5 розділу II. Формування листків непрацездатності на підставі даних медичних висновків про тимчасову непрацездатність Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.06.2021 № 1234. Так, листок непрацездатності № 13016023-2024341067-2, сформований на підставі медичного висновку, дата початку періоду дії якого відповідала даті припинення трудових відносин (18.07.2024), було продовжено до фактичного закінчення випадку тимчасової непрацездатності, без урахування факту зміни статусу застрахованої особи в РЗО.

Також позивач зазначає, що у питанні з'ясування обґрунтованості видачі листка непрацездатності № 13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 по 23.07.2024 ГУ ДПС у Сумській області було направлено звернення листом від 13.08.2024 № 6378/5/18-28-11-11 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з проханням провести перевірку обґрунтованості видачі вказаного листка непрацездатності.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.08.2024 № 1800-0906-8/37188 надано ГУ ДПС у Сумській області довідку про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 23.08.2024 № 1800-0906/12/17, згідно із якою підсумковою оцінкою перевірки листка непрацездатності № 13016023-2024341067-2 є «обґрунтовано».

Стосовно посилання відповідача на те, що позивач у листі зазначив, що не планує перебувати на лікарняному (18.07.2024), зазначає, що стан здоров'я позивача знаходиться за межами його волевиявлення. Зауважує, що листок непрацездатності № 13016023-2024341067-2 стосується нового випадку непрацездатності. На підставі зазначеного, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

У додаткових поясненнях позивач зазначає про правомірність та обґрунтованість звернення до сімейного лікаря, яким було сформовано відповідні медичні документи для лікування позивача.

Провадження у справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб, витребувано докази у відповідачів. Також судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що наказом Головного управління ДПС у Сумській області від 18.07.2024 № 113-о ОСОБА_1 було звільнено з посади начальника управління інформаційних технологій відповідно до ч.2 ст.87 Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу», у зв'язку з нез'явленням на службу протягом як 150 календарних днів протягом року внаслідок тимчасової непрацездатності.

Підставою для винесення наказу зазначено наявність листків непрацездатності позивача, сформовані в електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України.

17.07.2024 ГУ ДПС у Сумській області отримано листа від ОСОБА_1 в якому було зазначено, що дата даного листа є останнім днем перебування на лікарняному, також зазначено, що 18.07.2024 позивач не планує перебувати на лікарняному, просить надати з 18.07.2024 частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю шість календарних днів з виплатою грошової допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Як зазначає відповідач, 18.07.2024 року в Електронному кабінеті страхувальника була відсутня інформація про відкритий лікарняний ОСОБА_1 , а тому станом на 18.07.2024 трудові правовідносини між позивачем та ГУ ДПС у Сумській області припинилися, правові підстави для виплати лікарняного після вказаної дати відсутні.

Позивач не погоджується із неоплатою листа непрацездатності, сформованого з 18.07.2024, відкритого в день прийняття наказу про звільнення з посади, у зв'язку із чим звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що в межах даної справи спірним питанням є правомірність неоплати листка непрацездатності, який було оформлено позивачу в день прийняття наказу про звільнення з посади, тобто в останній робочий день.

Матеріалами справи підтверджується, що 18.07.2024 позивача звільнено з посади, і з 18.07.2024 позивач був тимчасово непрацездатним і знаходився на лікуванні, що підтверджується листком непрацездатності № 13016023-2024341067-2 в період з 18.07.2024 до 23.07.2024.

Вищевказаний листок непрацездатності прийнято відповідачем до уваги, здійснено відповідну перевірку обґрунтованості його видачі, про що направлено відповідний лист від 13.08.2024 № 6378/5/18-28-11-11 до ГУ ПФУ в Сумській області.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.08.2024 № 1800-0906-8/37188 надано ГУ ДПС у Сумській області довідку про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 23.08.2024 № 1800-0906/12/17, згідно із якою зазначено результат перевірки медичного висновку про тимчасову непрацездатність «обґрунтовано».

Разом із тим, відповідачем не призначена допомога з тимчасової непрацездатності та не здійснено відповідні виплати позивачу за листком непрацездатності № 13016023-2024341067-2 з 18.07.2024 до 23.07.2024.

Позивач звертався до відповідача із відповідною заявою від 15.11.2024 щодо оплати листа непрацездатності № 13016023-2024341067-2, але отримав відмову з тих підстав, що у період тимчасової непрацездатності припинена дія трудового договору, а станом на 18.07.2024 (день звільнення з посади) лист тимчасової непрацездатності не відображався на порталі Пенсійного фонду.

Суд не погоджується із зазначеними підставами відмови у оплаті листа непрацездатності позивача, враховуючи наступне.

Згідно Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» кожна людина має природне невід'ємне і непорушне право на охорону здоров'я. Відповідно до статті 3 даного Закону заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності. Так, у пунктах 1.1 та 1.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 року N 455, зазначено, що тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених Інструкцією.

Згідно із ст. 1 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105) одним із видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є тимчасова втрата працездатності.

Електронний реєстр листків непрацездатності - система накопичення, зберігання та використання інформації про видані, продовжені та обліковані листки непрацездатності, що створюється як складова частина реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність - електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров'я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності;

Листок непрацездатності - сформований програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером цього реєстру електронний документ, що є підставою для звільнення від роботи, призначення страхових виплат відповідно до законодавства про соціальне страхування.

Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати визначені ст.. 15 Закону №1105.

Так, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків,крім іншого, тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) відповідно до законодавства, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі настання тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці допомога надається у порядку та розмірах, встановлених цим Законом.

В даному випадку, судом враховується, що 18.07.2024 є останнім днем роботи, а тому 18.07.2024 не було припинено дія трудового договору з позивачем. Саме в останній робочий день позивач захворів, у зв'язку із чим з 18.07.2024 було сформовано листок непрацездатності.

Судом враховується, що відповідно до постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2025 по справі №480/6494/24 поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника управління інформаційних технологій Головного управління ДПС у Сумській області з 19 липня 2024 року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/127094569).

Відповідно до ч. 4 ст. 8 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином позивач на час розгляду справи по суті знаходиться у трудових відносинах із відповідачем, з 19.07.2024 поновлений на посаді, має право на оплату листа непрацездатності № 13016023-2024341067-2 за весь період з першого дня настання страхового випадку 18.07.2024 до відновлення працездатності, а саме до 23.07.2024 включно, як то передбачено ст.15 Закону №1105.

Стосовно підстав для відмови в наданні допомоги у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю, суд зазначає, що ст. 16 Закону №1105 передбачено підстави, за наявності яких допомога по тимчасовій непрацездатності не надається, а саме

1) у разі одержання застрахованою особою травми або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення;

2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;

3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

4) за час примусового лікування, призначеного за судовим рішенням;

5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних із таким сп'янінням;

6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням;

7) за період тимчасової непрацездатності, зазначений у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим.

Застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений лікарем, не виконують інструкцій, рекомендацій фахівців з реабілітації, необхідних для надання реабілітаційної допомоги відповідно до індивідуального реабілітаційного плану, погодженому цією особою, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі лікарсько-консультативною комісією (далі - ЛКК) aбo для проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, втрачають право на таку допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Матеріалами справи не підтверджується, що відносно позивача наявні обставини та підстави, передбачені ст.. 16 Закону №1105, такі докази відповідачем не надано.

Посилання відповідача на те, що 18.07.2024 в Електронному кабінеті страхувальника відсутня інформація про відкритий лікарняний ОСОБА_1 , суд зазначає, що 19.07.2024 в Електронному кабінеті страхувальника о 13:09 зафіксовано, що ОСОБА_1 відкрито лікарняний з 18.07.2024, дана інформація у відповідача була наявна, а тому відповідач зобов'язаний був вчинити дії щодо здійснення відповідний виплат позивачу, в т.ч. і за 18.07.2024, який був останнім робочим днем згідно виданого відповідачем наказу про звільнення позивача з посади, але в який позивач перебував на лікарняному.

Відповідно до ст.. 27 Закону №1105 перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідачем було ініційовано відповідну перевірку видачі позивачу листа непрацездатності, направлено запит до ГУ ПФУ в Сумській області і було відомо, що ГУ ПФУ в Сумській області підтвердив обґрунтованість видачі позивачу листа непрацездатності з 18.07.2024 до 23.07.2024.

Стосовно посилання відповідача, що 17.07.2024 ГУ ДПС у Сумській області отримано лист від ОСОБА_1 в якому було зазначено, що дата даного листа є останнім днем перебування на лікарняному, також зазначено що 18.07.2024 не планує перебувати на лікарняному, суд зазначає, що такі обставини не є підставою для неоплати позивачу листа непрацездатності, який було оформлено з 18.07.2024, такі підстави не передбачені діючим законодавством.

З системного аналізу наведених норм слідує, що за умови надання роботодавцю належним чином оформленого листка непрацездатності (повідомлення про сформований в електронному вигляді листа непрацездатності в Реєстрі на підставі інформації про медичний висновок) застрахована особа має право на допомогу по тимчасовій непрацездатності відповідно до Закону №1105.

Враховуючи зазначене, судом визнається протиправними дії ГУ ДПС у Сумській області щодо відмови у призначенні та виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 до 23.07.2024.

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання ГУ ДПС у Сумській області призначити та виплатити допомогу ОСОБА_1 по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 до 23.07.2024 включно.

Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання ГУ ДПС у Сумській області нарахувати суму матеріального забезпечення згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 23.07.2024, оформити заяву-розрахунок, передати її до Пенсійного фонду України у відповідності до пунктів 2, 5, 6, 7 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12; зобов'язання ГУ ДПС у Сумській області здійснити виплату матеріального забезпечення після надходження коштів, зазначених у заяві-розрахунку, від Пенсійного фонду України у відповідності до пунктів 8, 9 Порядку № 12, суд відмовляє у їх задоволенні та зазначає, що зазначені вимоги стосуються порядку виконання судового рішення стосовно призначення та виплати допомогу ОСОБА_1 по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 до 23.07.2024 включно.

Так, відповідно до Закону № 1105 оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (з 18.07.2024 до 22.07.2024), а допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності , тобто за 23.07.2024.

З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 21 грудня 2022 року № 28-3 «Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено особливості застосування Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від 19 липня 2018 року № 12, на період до прийняття правлінням Пенсійного фонду України нового порядку.

Для отримання фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві страхувальник, як і раніше, має подати заяву-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.

Саме на виконання судового рішення по даній справі щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 до 23.07.2024 включно, ГУ ДПС в Сумській області зобов'язано нарахувати та виплатити позивачу кошти за першій п'ять днів за рахунок роботодавця, а саме ГУ ДПС в Сумській області, а за період з 23.07.2024 оформити заяву-розрахунок, передати її до Пенсійного фонду України у відповідності до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 та здійснити відповідну виплату після надходження коштів, зазначених у заяві-розрахунку, від Пенсійного фонду України у відповідності до зазначеного Порядку № 12.

Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та для повного захисту порушеного права позивача, суд у відповідності до ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зазначає, що належним способом захисту порушених прав є визнання протиправними дії ГУ ДПС у Сумській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 по 22.07.2024.

Також суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ДПС у Сумській області нарахувати та виплатити допомогу ОСОБА_1 по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 до 23.07.2024 включно, із врахуванням висновків суду по даній справі, а саме здійснити оплату перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (з 18.07.2024 до 22.07.2024), а за період з 23.07.2024 оформити заяву-розрахунок, передати її до Пенсійного фонду України у відповідності до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 та здійснити відповідну виплату після надходження коштів, зазначених у заяві-розрахунку, від Пенсійного фонду України у відповідності до Порядку № 12.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ГУ ДПС у Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 до 23.07.2024.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Сумській області (м.Суми, вул..Іллінська, 13,і.к. 43995469) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) допомогу по тимчасовій непрацездатності згідно із листом непрацездатності №13016023-2024341067-2 за період з 18.07.2024 до 23.07.2024 включно, із врахуванням висновків суду по даній справі.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Гелета