Рішення від 27.05.2025 по справі 460/5556/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 року м. Рівне №460/5556/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про:

визнати протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні позивачу починаючи із 22.08.2021 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язати відповідача відновити позивачу нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2023 на 1,197 (на підставі постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. №168) та з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23 лютого 2024 р. №185);

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС позивачу за період з 24.11.2023 (в межах встановленого законом 6 місячного строку звернення до суду) в розмірі 1 проценту проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») з 01.03.2022 на 1,14, з 01.03.2023 на 1,197 та з 01.03.2024 на 1,0796.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.

За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що він пенсіонером та має статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Його пенсія з дня її призначення індексувалась у зв'язку зі збільшенням заробітної плати відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема й з 01.03.2020, 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023. До листопада 2022 року розмір заробітної плати для обчислення пенсії позивача становив з 01.03.2022 - 21769,91 грн (6186,32 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 х 1,14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118) х 3,51904 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01.09.2000 по 30.11.2014). Позивач повідомив, що відповідач на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/4689/22 здійснив перерахунок пенсії за період з 22.08.2021, нарахувавши заборгованість: зменшивши раніше проіндексований (у березні 2022 року) відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 21769,91 до 19096,42; обчисливши доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) зі зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсії - 19096,42 грн, а не проіндексованого її розміру 21769,91. Також, Пенсійний орган не провів індексацію пенсійної виплати у спосіб збільшення розміру заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2023 на 1,197 (на підставі постанови КМУ від 24.02.2023 №168) та на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185. З огляду на вказане, просить позов задовольнити в повному обсязі.

У встановлений судом строк відзив на позовну заяву відповідач не надав, тому в силу вимог частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Інших заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою суду від 31.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ ПРАВОВІДНОСИН.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком, розмір якої обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2), що підтверджується відповідним посвідченням.

Рішенням від 22.02.2022 №956120831682 перераховано пенсію у зв'язку з індексацією заробітку (масовий вид перерахунку). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 21769,91 грн та розрахований виходячи із (6186,32 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 х 1,14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118) х 3,51904 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01.09.2000 по 30.11.2014).

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/4689/22 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, яка полягає обчисленні розміру моєї пенсії без встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату моєї пенсії, встановивши із 22 серпня 2021 року (в межах 6 місячного строку звернення до суду) доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №460/4689/22 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року у справі № 460/4689/22 повернуто скаржнику.

Тому, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/4689/22 набрало законної сили 30.06.2022.

Окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 03.11.2022 у справі №460/4689/22 визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.08.2022 №956120831682 про обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням "двоскладової формули" розрахунку на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/4689/22.

Постановлено окрему ухвалу про виявлені під час розгляду заяви порушення закону, яку довести до відома суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/4689/22 у спосіб здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, встановивши йому із 22 серпня 2021 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 та окремої ухвали від 03.11.2022 у справі №460/4689/22, яке набрало законної сили, відповідачем прийнято рішення від 12.12.2022 № 956120831682, яким перераховано починаючи з 22.08.2021 пенсію шляхом макетної обробки. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії зокрема з 22.08.2021, 01.03.2022, 01.12.2022 довічно склав 19096,42 грн та розрахований виходячи із 6186,32 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127).

Доплата до пенсії за понаднормовий стаж, право на отримання якої відновлено судовим рішенням у справі №460/4689/22 складає - 2482,53 грн - доплата за 13 років понаднормового стажу (19096,42 грн - заробітна плата х 13 %).

Таким чином внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення суду та його окремої ухвали у справі №460/4689/22 відповідачем за період з 01.03.2022 скасовано індексацію пенсійної виплати у спосіб зняття підвищення середньомісячного заробітку, з якого пенсія обчислюється на 1,14 - коефіцієнт підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118.

Водночас матеріалами справи підтверджується, що станом на дату розгляду справи пенсія ОСОБА_1 обчислюється виходячи із середньомісячного заробітку 19096,42 грн, обчисленого на виконання рішення суду та окремої ухвали у справі №460/4689/22, з якого визначено і розмір надбавки за понаднормовий стаж, право на яку відновлено в судому порядку.

Вважаючи таку поведінку відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон №796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII у редакції, чинній до 11.10.2017, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Суд встановив, що в ході розгляду справи №460/4689/22 Рівненським окружним адміністративним судом встановлено право ОСОБА_1 на отримання передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплати до пенсії за понаднормовий стаж як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При цьому ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII передбачено, що встановлена даною нормою доплата до пенсії за стаж обчислюється виходячи із заробітку.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Матеріалами справи підтверджується, що пенсія за віком позивачу обчислюється відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-ІV.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Таким чином, суд встановив, що чинним законодавством з метою поступового підвищення пенсії чітко встановлено спосіб їх осучаснення щороку з 1 березня шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Згідно із п.5. Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 3 жовтня 2017 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2008 р., №25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п.6. Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Зазначене в сукупності свідчить про наявність підстав для перерахунку щороку з 1 березня пенсійних виплат у спосіб підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт його збільшення, визначений рішеннями Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Як встановлено судом, рішеннями відповідача про перерахунок пенсії від від 22.02.2022 №956120831682 підтверджується, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2022 складав 19096,42, а на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 перерахований у спосіб збільшення на 1,14 та склав 21769,91.

Зміст рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/4689/22 свідчить про те, що в ході її розгляду не з'ясовувалось питання визначення розміру показника заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, оскільки таке не було предметом спору.

Однак, відповідач на виконанні зазначеного судового рішення у справі №460/4689/22 прийняв рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 12.12.2022 № 956120831682, яким зменшив з 01.03.2022 раніше проіндексований розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 21769,91 до 19096,42, що був актуальний в період з 01.03.2022 по листопад 2022 року, та обчислив доплату до пенсії за понаднормовий стаж, право на яке відновлено в судовому порядку, із зменшеної заробітної плати з якої визначається розмір пенсії - 19096,42, а не проіндексованого раніше з 01.03.2022 її розміру 21769,91.

Водночас, будь-яких аргументів щодо правомірності своєї поведінки в цій частині відповідач не навів, а судом в ході розгляду справи її законності не встановлено.

Відтак, суд дійшов висновку, що зазначена поведінка відповідача щодо зменшення з 01.03.2022 розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія та доплата за стаж із 21769,91 до 19096,42, є протиправною.

Суд також встановив, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Таким чином, відповідач був зобов'язаний з 01.03.2023, 01.03.2024 проіндексувати пенсію ОСОБА_1 у спосіб збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення) на 1,197 (з 01.03.2023) та на 1,0796 (з 01.03.2024) та, відповідно, із проіндексованого показника встановити розмір доплати до пенсії за стаж як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС.

Проте, відповідачем не надано, а матеріали справи не містять доказів прийняття рішення про перерахунок пенсії в означений частині, що свідчить про протиправність його поведінки.

Зважаючи на це, враховуючи встановлені обставини, підтверджені належними і допустимими доказами, суд дійшов висновку, що з метою захисту порушених прав та свобод ОСОБА_1 в цій частині слід визнати протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні починаючи із 01.03.2022 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З метою відновлення порушених прав та інтересів ОСОБА_1 в цій частині, зокрема й для отримання пенсії за віком в проіндексованому розмірі слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2022 на 1,14 (на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118), 01.03.2023 на 1,197 (на підставі постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. №168) та з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23 лютого 2024 р. №185).

Як також встановлено судом із рішень Пенсійного органу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідач обчислює та виплачує йому доплату до пенсії за понаднормовий стаж, право на яке відновлене судом в ході розгляду справи №460/4689/22, без врахування проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії - 19096,42.

Разом з тим, судом вже зазначалось, що відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, обчислення доплати до пенсії за понаднормовий стаж як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється із заробітку, з якого така пенсія обчислюється.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Суд з'ясував, що відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Зважаючи на це, на переконання суду, відповідач при збільшенні розміру заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2022 на 1,14 (на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118), 01.03.2023 на 1,197 (на підставі постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. №168) та з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23 лютого 2024 р. №185) зобов'язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для обчислення й доплати до пенсії за понаднормовий стажу як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відтак, в ході розгляду справи судом встановлено, що як розмір основної пенсії, так і розмір доплати (надбавки) за стаж підлягав щорічній індексації, порядок якої визначено було рішеннями Кабінету Міністрів України.

Проте, відповідачем відповідної індексації основного розміру пенсії та доплати за стаж як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС проведено не було, що підтверджує протиправність поведінки останнього в цій частині.

Суд дійшов висновку, що з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача в цій частині слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 24.11.2023 (в розмірі 1 проценту проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») з 01.03.2022 на 1,14, з 01.03.2023 на 1,197 та з 01.03.2024 на 1,0796.

Частинами першою, другою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, викладених у заявах по суті, оцінивши надані ними докази, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак позовну заяву належить задовольнити повністю.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл судових витрат між сторонами у відповідності до статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору за подання цього позову до суду на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.

Керуючись статтями 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, які полягають у скасуванні ОСОБА_1 починаючи із 22.08.2021 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2022 на 1,14 (на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118), 01.03.2023 на 1,197 (на підставі постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. №168) та з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23 лютого 2024 р. №185).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 24.11.2023 в розмірі 1 проценту проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») з 01.03.2022 на 1,14, з 01.03.2023 на 1,197 та з 01.03.2024 на 1,0796.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 27.05.2025.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028; код ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076).

Суддя Ольга ПОЛІЩУК