з питань залишення позову без розгляду
26 травня 2025 року м. Рівне №460/6626/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П. розглянувши адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Національної поліції в Рівненській області
про визнання протиправною та скасування наказу, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" від 13.12.2024 №1355, наказу "По особовому складу" від 16.12.2024 №340о/с про звільнення зі служби в поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення, поновлення на посаді та стягнення середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
Ухвалою суду від 09.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
23.05.2025 на адресу суду надійшов відзив на позов, разом з яким подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Розглянувши подане відповідачем клопотання та наявні в матеріалах справи докази, суд зазначає таке.
За правилами ч.1 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).
Згідно з ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору в публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Аналізуючи зміст ст.122 КАС України, очевидним є те, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Отже, початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд враховує, що відповідно до ч.5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Поряд з цим, ч.4 ст.31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337- VIII «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» передбачено, що поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
У разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Верховний Суд у постанові від 08.02.2023 у справі №120/7567/22 дійшов висновку, що у випадку наявності колізії між загальним та спеціальним законом застосуванню підлягають норми спеціального закону, яким є саме Дисциплінарний статут Національної поліції України.
Таким чином, у контексті даного спору застосуванню підлягає Дисциплінарний статут Національної поліції України, що затверджений Законом України і яким передбачені порядок та строки оскарження дисциплінарного стягнення.
Тобто, такі види дисциплінарних стягнень, як звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби мають бути реалізовані шляхом видання наказу по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення, як це передбачено ч.3 ст.22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Позивач оскаржує до суду накази Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 13.12.2024 та від 16.12.2024 в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції.
Відповідач стверджує, що 16.12.2024, управлінням кадрового забезпечення за адресою проживання позивача було надіслано поштове відправлення про звільнення зі служби в поліції та направлено для ознайомлення завірені копії наказів від 13.12.2024 №1355, від 16.12.2024 №340 о/с, а також роз'яснено про необхідність прибуття до УКЗ ГУНП в Рівненській області для отримання трудової книжки (рекомендований лист №3302814147735).
Згідно з трекінгом на офіційному сайті АТ "Укрпошта" вказане поштове відправлення вручене за довіреністю 12.02.2025. Поряд з цим, позивачем зазначено, що йому особисто не вручалося вказане поштове відправлення та з його змістом він не ознайомлений.
Повідомлено, що про оскаржувані накази дізнався лише після отримання відповіді на адвокатський запит, а саме: 10.03.2025.
При цьому, вказано, що з 11.03.2025 по 18.03.2025 позивач перебував на стаціонарному лікуванні, що підтверджується епікризом №1517, а в період з 17.03.2025 по 25.03.2025 адвокат, з яким в нього був укладений на той час договір про надання правової допомоги, перебувала у відпустці.
Згідно з долученим відповідачем до клопотання про залишення позовної заяви без розгляду відеозаписом позивачу вручено трудову книжку та копію наказу від 16.12.2024 в приміщенні управління 01.04.2025.
До суду з даним позовом позивач звернувся 09.04.2025, тобто в межах строку, визначеного чинним законодавством.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що правові підстави, передбачені ст.240 КАС України, для залишення позовної заяви в цій справі без розгляду відсутні, а клопотання відповідача необґрунтоване та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 121, 240, 243, 256, 294 КАС України, суд
Відмовити в задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складений дата 26 травня 2025 року
Суддя Д.П. Зозуля