Рішення від 27.05.2025 по справі 460/7477/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 року м. Рівне №460/7477/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Рівненського обласного виробничо комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"

доУправління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - РОВКП ВКГ «Водоканал», позивач) звернулося до суду з позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області (далі - Управління, відповідач) про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу закупівлі UA-2025-02-03-013766-a від 18.04.2025.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами моніторингу закупівлі арматури трубопровідної, проведеної позивачем, посадовими особами управління складено оскаржуваний висновок від 18.04.2025, у якому зазначено про допущені ним порушення, а саме: не відхилено тендерну пропозицію учасника, у зв'язку з невідповідністю умовам технічної специфікації тендерної документації. Вважає, твердження відповідача, викладені у висновку, такими, що не відповідають фактичним обставинам, безпідставні, а отже висновок є протиправним і підлягає скасуванню. За таких обставин, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 28.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав. На обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивачем як Замовником в межах спірної закупівлі не обґрунтовано прийнято рішення щодо відповідності технічних характеристик наданих учасником ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» вимогам Додатку 2 «Технічна специфікація (Лот 1)» до Тендерної документації, а не відхилено таку тендерну пропозицію учасника. Вважає, що позивачем протиправно визнано ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» переможцем торгів і в подальшому укладено з ним Договір про закупівлю товарів №162 від 27.02.2025. За таких обставин, на переконання відповідача, управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством, а тому просив в задоволенні позову відмовити.

У відповідності до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши заяви по суті та матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

03.02.2025 Рівненським обласним виробничим комунальним підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" в електронній системі закупівель розміщено оголошення про проведення закупівлі товару: ДК 021:2015:42130000-9: Арматура трубопровідна: крани, вентилі, клапани та подібні пристрої.

Предметом закупівлі визначено:

- Засувки фланцеві з обгумованим клином, 10435910 грн, 42131230-7, ДК021, 169, штука;

- Демонтажні вставки, 10435910 грн, 42131200-8, ДК021, 25, штука;

- Засувки шиберно-ножові каналізаційні двосторонньої дії, 10435910 UAH, 42131210-1, ДК021, 18, штука;

- Антивібраційні вставки фланцеві, 10435910 грн, 42131200-8, ДК021, 7, штука;

- Клапан зворотний поворотний міжфланцевий 19ч21бр, 10435910 грн, 42131240-0, ДК021, 9, штука;

- Клапан зворотній каналізаційний кульовий, 10435910 грн, 42131240-0, ДК021, 16, штука;

- Клапан зворотній латунний муфтовий, 10435910 грн, 42131240-0, ДК021, 9, штука;

- Клапан зворотній фланцевий підпружинений, 10435910 грн, 42131240-0, ДК021, 2, штука;

- Кран кульовий, 10435910 грн, 42131260-6, ДК021, 168, штука;

- Кран трьохходовий точений без фланця з ручкою із текстоліту, 10435910 грн, 42131400-0, ДК021, 40, штука;

- Фільтр латунний муфтовий, 10435910 грн, 42132000-3, ДК021, 6, штука;

- Вантуз каналізаційний, 10435910 грн, 42131144-7, ДК021, 9, штука;

- Вентиль, 10435910 грн, 42131400-0, ДК021, 19, штука.

Очікувана вартість - 10435910 грн з ПДВ.

У відкритих торгах взяли участь ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» та ТОВ «НАУКОВО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРО».

14.02.2025 РОВКП ВКГ «Водоканал» оприлюднено повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ «НАУКОВО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРО» (Лот №2) та з 18.02.2025 - з ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» (Лот №1).

В період з 31.03.2025 по 16.04.2025 посадовими особами Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області відповідно до наказу від 31.03.2025 №17-з проведено моніторинг процедури закупівлі №UA-2025-02-03-013766-a, за результатами якого складено висновок від 18.04.2025.

Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, повноти відображення інформації про закупівлю, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця торгів, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця торгів посадовими особами управління встановлено, що в п.1 Додатку 2 «Технічна специфікація» (Лот 1) до тендерної документації міститься вимога щодо засувок фланцевих з обгумованим клином з габаритами від Д 50 мм до Д 600 мм, зокрема, щодо матеріалів конструкції болтів - нержавіюча сталь AISI304 та кільцевої прокладки - EPDM. Також, даним пунктом передбачено, що учасник у складі пропозиції обов'язково надає, технічний опис на запропонований товар (технічний паспорт на товар або ін. документ), згідно якого Замовник зможе перевірити технічні вимоги зазначені в Додатку 2 до тендерної документації. В тендерній пропозиції учасника ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» завантажено технічний паспорт на засувку з обгумованим клином, тип розміру 450-600, в якому вказано, що матеріал гвинта - нержавіюча сталь А2-70, а кільцевої прокладки - нітрил, що не відповідає вимогам встановленим в п. 1 Додатку 2 (Лот 1) до тендерної документації. Згідно протоколу уповноваженої особи від 18.02.2025 № 74 пропозицію учасника ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» визнано переможцем торгів та прийнято рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю.

У зв'язку з цим, зроблено висновок, що Замовником в порушення вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» по Лоту 1 у зв'язку з невідповідністю умовам технічної специфікації тендерної документації та оприлюднено повідомлення про намір укласти з ним договір.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управлінням прийнято рішення про зобов'язання товариства здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за Договором, з дотриманням положень Господарського кодексу України і Цивільного кодексу України та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Вважаючи вказаний висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 18.05.2025 протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 №2939-XII (далі - Закон №2939-XII в редакції на дату спірних правовідносин).

Здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю), який у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України (стаття 1 Закону №2939-XII).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Правові та організаційні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон №922-VIII).

Пунктом 3-7 Розділу X Закону №922-VIII установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

На виконання цієї правової норми постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджені "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (далі - Особливості).

Так, з 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням норм Особливостей.

Згідно з п.14 ч.1 ст.1 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Частиною 4 статті 7 Закону №922-VIII передбачено, що Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України. Органи, уповноважені здійснювати контроль у сфері закупівель, не мають права втручатися в проведення закупівель.

Згідно з пунктами 1, 4, 7 "Положення про Державну аудиторську службу України", затвердженого 03.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України №43, Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Отже, Західний офіс Держаудитслужби в Рівненській області, як міжрегіональний територіальний орган Держаудитслужби здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому положеннями Закону №922-VIII.

Порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель врегульований статтею 8 Закону №922-VIII.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону №922-VIII рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно з частиною 4 статті 8 Закону №922-VIII строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання (частина 6 статті 8 Закону №922-VIII).

Відповідно до частини 19 статті 8 Закону №922-VIII форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 №552 затверджено Порядок заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі (далі Порядок №552), розділом III якого визначено порядок заповнення констатуючої частини форми висновку.

Відповідно до змісту Розділу III даного Порядку у пункті 1 зазначаються:

1) дата закінчення моніторингу процедури закупівлі відповідно до Закону України Про публічні закупівлі;

2) питання, що стало предметом аналізу дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель, перелік проаналізованих документів та інформації, інші дії органу державного фінансового контролю, яких було вжито відповідно до законодавства для забезпечення проведення моніторингу процедури закупівлі;

3) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого(их) за результатами моніторингу процедури закупівлі, із зазначенням:

структурної одиниці нормативно-правового акта, норми якої порушено, його виду, найменування суб'єкта нормотворення, дати прийняття та його реєстраційного індексу (крім законів), заголовка, а в разі відсилання до зареєстрованого нормативно-правового акта - також дати і номера його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. Під час зазначення структурної одиниці закону зазначається лише її заголовок (крім законів про внесення змін);

найменування та реквізитів документів, на підставі яких зроблено висновок про наявність порушення (у разі потреби також деталізуються суть та обставини допущення порушення).

У пункті 2 заповнюється висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель за кожним із питань, що аналізувалися.

У разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.

Частинами 1 та 2 статті 16 Закону №922-VIII встановлено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону №922-VIII замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо:

1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі;

2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;

3) службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;

4) суб'єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;

5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

6) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

7) тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника;

8) учасник процедури закупівлі визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;

9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (крім нерезидентів);

10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом);

11) учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції";

12) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми;

13) учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону №922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо:

1) учасник процедури закупівлі: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону; не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства; зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції; не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей; не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону; визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;

2) тендерна пропозиція учасника: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації; викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією; є такою, строк дії якої закінчився;

3) переможець процедури закупівлі: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону; не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону; не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.

Частиною 2 статті 31 Закону №922-VIII передбачено, що інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику / переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.

В оскаржуваному висновку про результати моніторингу закупівлі UA-2025-02-03-013766-a від 18.04.2025 зазначено, що Замовником (позивачем) в порушення вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» по Лоту 1 у зв'язку з невідповідністю умовам технічної специфікації тендерної документації та оприлюднено повідомлення про намір укласти з ним договір.

Як підставу невідповідності умовам технічної специфікації тендерній документації вказано, що «в п. 1 Додатку 2 «Технічна специфікація» (Лот 1) до тендерної документації міститься вимога щодо засувок фланцевих з обгумованим клином з габаритами від Д 50 мм до Д 600 мм, зокрема, щодо матеріалів конструкції болтів - нержавіюча сталь AISI304 та кільцевої прокладки - EPDM. Також, даним пунктом передбачено, що учасник у складі пропозиції обов'язково надає, технічний опис на запропонований товар (технічний паспорт на товар або ін. документ), згідно якого Замовник зможе перевірити технічні вимоги зазначені в Додатку 2 до тендерної документації. В тендерній пропозиції учасника ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» завантажено технічний паспорт на засувку з обгумованим клином, тип розміру 450-600, в якому вказано, що матеріал гвинта - нержавіюча сталь А2-70, а кільцевої прокладки - нітрил, що не відповідає вимогам встановленим в п. 1 Додатку 2 (Лот 1) до тендерної документації».

Відповідно до положень ч.1 та ч.3 ст.23 Закону №922-VIII технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг).

Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.

У разі якщо вичерпний опис характеристик скласти неможливо, технічні специфікації можуть містити посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язані з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами. До кожного посилання повинен додаватися вираз "або еквівалент".

Як свідчать матеріали справи, в п.1 Додатку 2 «Технічна специфікація» (Лот 1) до тендерної документації вказано: «У місцях, де технічна специфікація містить посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язані з товарами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами, біля кожного такого посилання вважати вираз «або еквівалент». Учасник може запропонувати «еквівалент», однак його технічні характеристики повинні бути не гірші ніж вимагає Замовник».

Тобто, у технічній специфікації до тендерної документації як до Лоту 1, так і до Лоту 2 передбачено, що Учасник може запропонувати «еквівалент», однак його технічні характеристики повинні бути не гірші ніж вимагає Замовник.

Судом встановлено, що у технічній специфікації до Лоту 1 до тендерної документації міститься вимога щодо засувок фланцевих з обгумованим клином з габаритами від Д 50 мм до Д 600 мм, зокрема, щодо матеріалів конструкції болтів - нержавіюча сталь AISI304 та кільцевої прокладки - EPDM.

Згідно з тендерною пропозицією учасника ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» та технічним паспортом на засувку з обгумованим клином, тип розміру 450-600, в якому вказано, що матеріал гвинта - нержавіюча сталь А2-70, а кільцевої прокладки - нітрил.

Водночас, відповідно до витягу з протоколу засідання технічної ради РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» №6 від 13.02.2025 Tecofi використовує сталь А2-70 - це 304-сталь, яка була додатково холодно оброблена (прутокування), щоб забезпечити підвищені механічні властивості, зокрема мінімальну міцність на розрив близько 700 МПа і межу плинності близько 450 МПа. Таким чином, AISI 304 у своєму звичайному (аннелованому) стані має нижчі механічні характеристики, але відмінну корозійну стійкість, тоді як A2-70 - це 304-сталь з підвищеною міцністю, що підходить для застосувань, де потрібні високі механічні навантаження, наприклад, у виробництві болтів і гвинтів. А2-70 отримується шляхом холодного оброблення для підвищення міцності. Зважаючи на це, технічна рада дійшла висновку, що болти які використовує у засувках виробник Tecofi кращі ніж ті, які що затверджені у переліку технічних характеристик до запірної арматури на засіданні технічної ради 30.01.2025.

З огляду на наведене та беручи до уваги, що Законом №922-VIII, Особливостями та тендерною документацією не передбачено процедурних обмежень при прийнятті РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» рішення для встановлення, що саме є еквівалентом товару та фактично надано можливість Замовнику на власний розсуд, з огляду на технічні характеристики товару встановити, який саме товар є еквівалентом іншому товару, у суду відсутні правові підстави вважати, що позивач зобов'язаний був відхилити тендерну пропозицію учасника ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» по Лоту 1 у зв'язку з невідповідністю умовам технічної специфікації тендерної документації, як зазначено відповідачем у висновку.

При цьому, доводи відповідача про те, що позивачем безпідставно відхилено ще одну пропозицію по цьому ж Лоту 1 від ТОВ «НАУКОВО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРО», в складі тендерної пропозиції якого надано технічну документацію виробника CMO Valves на компенсатор гумовий (вібровставка) серія 41А, де вказано, що зовнішній і внутрішній рукав вібровставки виготовлений з EPDM або NBR, суд оцінює критично та відхиляє як безпідставні з огляду на таке.

Так, згідно з протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою №71 від 14.02.2025 в Додатку 2 «Технічної специфікації - Лот 1» до тендерної документації в п. 1 для засувки фланцевої з обгумованим клином встановлено технічні характеристики, яким повинен відповідати запропонований Учасником товар, зокрема, зазначено: максимальна робоча температура + 110°С. При вивчені технічних характеристик засувки, яку пропонує Учасник ТОВ «НКП «ДНІПРО» було виявлено, що призначена фланцева засувка для питної води та нейтральних рідин до 70 °С. Дану технічну характеристику засувки також підтверджує й Декларація про відповідність №B11/01/21-1.

Також в п.1 Додатку 2 «Технічної специфікації - Лот 1» до тендерної документації для Засувки фланцевої з обгумованим клином зазначно інші вимоги, де вказані обов?язкові документи, які мас надати Учасник у складі своєї пропозиції. Разом з тим, в Додатку 1 до тендерної документації в п. 11 Таблиці 1 зазначено, що тендерна пропозиція та всі документи, які передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї, складаються українською мовою. Документи або копії документів (які передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї), які надаються Учасником у складі тендерної пропозиції, викладені іншими мовами, повинні надаватися разом із їх автентичним перекладом українською мовою, який засвідчується печаткою агенції перекладів або нотаріально. Однак, Учасник ТОВ «НКП «ДНІПРО» у складі своєї пропозиції надав документ «16_Документи, що підтверджують якість, гарантію на товар.pdf», який містить копії сертифікатів ISO 9001, ІSO 14001 та WRAS без автентичного перекладу українською мовою, який засвідчується печаткою агенції перекладів або нотаріально.

Крім того, в п.4 Додатку 2 «Технічної специфікації - Лот 1» до тендерної документації для антивібраційної вставки фланцевої встановлено технічні характеристики, яким повинен відповідати запропонований Учасником товар, зокрема, матеріали конструкції: армування - нейлоновий корд; зовнішній сильфон - EPDM, внутрішній сильфон - EPDM, внутрішнє армування - сталь, фланець - оцинкована сталь. При вивчені технічних характеристик вібровставки виробника СМО Valves серії 41А, яку пропонував Учасник ТОВ «КП «ДНІПРО» було виявлено: армування - тканий корд, зовнішній/ внутрішній шар - EPDM/NBR, фланці - Q235 (тобто вуглецева сталь).

Враховуючи зазначене в своїй сукупності, а не лише на підставі невідповідності по одному критерію, зазначеному відповідачем, РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» дійшло висновку, що тендерна пропозиція Учасника ТОВ «НКП «ДНІПРО» не відповідає умовам технічної специфікації.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач, зазначивши у висновку від 18.04.2025 про порушення РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей, що полягало у невідхиленні тендерної пропозиції учасника ТОВ «УКРКОМТРЕЙДІНГ» по Лоту 1, у зв'язку з невідповідністю умовам технічної специфікації тендерної документації, та оприлюдненні повідомлення про намір укласти з ним договір, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавством. Таким чином, висновок Управління про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-02-03-013766-a від 18.04.2025 не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, є протиправним і підлягає скасуванню.

За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Водночас, доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, позов слід задовольнити.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений ним судовий збір.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-02-03-013766-a від 18.04.2025

Стягнути на користь Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" за рахунок бюджетних асигнувань Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області судовий збір у розмірі 3028 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 27 травня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (вул. Степана Бандери, 2,м. Рівне,Рівненська обл., Рівненський р-н,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 03361678)

Відповідач - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області (вул. Міцкевича, 14,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 40913624)

Суддя Д.П. Зозуля