27 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 826/18233/15
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Головко А.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Публічного акціонерного товариства Укрнафта (04053, м.Київ, пров. Несторівський, 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) до Головного управління ДПС у Полтавській області (36000, Полтавська обл., місто Полтава, вулиця Європейська, будинок, 4, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,
26.08.2015 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 02.07.2015 року №0021461503, від 16.06.2015 року №0020251503, від 16.06.2015 року №0020261503 та податкової вимоги від 03.04.2015 року №1632-25.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 жовтня 2015 року, залишеного без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року, в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" відмовлено повністю.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановою від 21 липня 2020 року у справі №826/18233/15 (провадження №К/9901/27345/18) касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задовольнив частково. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року скасував, а справу направив на новий судовий розгляд до суду першої інстанції. Замінив відповідача у справі - Державну податкову інспекцію у місті Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області правонаступником Головним управління ДПС у Полтавській області.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 грудня 2020 року заяву представника Публічного акціонерного товариства Укрнафта Карташова В.В. від 22.12.2020 №01/01/07-1216 "Про відмову від позову частково" задоволено; прийнято відмову Публічного акціонерного товариства Укрнафта від позову в частині позовних вимог; провадження у адміністративній справі № 826/18233/15 за позовом Публічного акціонерного товариства Укрнафта до Головного управління ДПС у Полтавській області в частині вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02.07.2015 № 0021461503, від 16.06.2015 № 0020251503, від 16.06.2016 № 0020261503, від 29.07.2015 № 0023131503, від 18.09.2015 № 0025981503 закрито.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 червня 2021 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2021 року, позовну заяву ПАТ "Укрнафта" в частині вимог про визнання протиправної та скасування податкової вимоги від 03.04.2015 №1632-25 - задоволено та визнано протиправною та скасовано податкову вимогу від 03.04.2015 №1632-25 ДПІ у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановою від 12 січня 2022 року у справі №826/18233/15 (провадження №К/9901/40478/21) касаційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області задовольнив. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 червня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2021 року скасував, а справу направив на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 серпня 2022 року позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" залишено без розгляду.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.10.2022 року у справі №826/18233/15 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 серпня 2022 року скасовано, а справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги направлено до Окружного адміністративного суду міста Києва для продовження розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва судді Вєкуа Н.Г. від 19.10.2022 року прийнято до провадження адміністративну справу №826/18233/15.
Відповідно до частини третьої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX (в редакції Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ від 16.07.2024 №3863-IX (далі - Закон №3863-ІХ), який набрав чинності 26.09.2024) установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту. Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом №3863-ІХ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом №3863-ІХ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
На виконання вимог Закону №3863-ІХ наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 затверджений Порядок передачі судових справ, не розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (ОАСК) (далі Порядок №399).
Як визначено пунктом 10 Порядку №399, розподіл судових справ, які не розглянуті ОАСК та передані до КОАС, але не розподілені між суддями, передаються на розгляд та вирішення судам (крім судових справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України) шляхом їх автоматичного розподілу між цими судами з урахуванням навантаження за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ.
Відповідно до пункту 19 Порядку №399 відповідальною особою протягом семи робочих днів після отримання результатів автоматизованого розподілу судових справ на підставі протоколу формується перелік судових справ у електронній формі із застосуванням КЕП за формою, визначеною у додатку до Порядку, про визначені суди із зазначенням єдиних унікальних номерів судових справ.
Згідно із переліком судових справ за формою додатку 3 до Порядку №399 адміністративна справа №826/18233/15 передана під номером 3191 на розгляд Донецького окружного адміністративного суду (https://court.gov.ua/gromadjanam/perelik_rozpodil/).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 року у справі №826/18233/15 матеріали справи передано на розгляд Полтавському окружному адміністративному суду.
Справа № 826/18233/15 надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду від Донецького окружного адміністративного суду 13.05.2025 року, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі та за результатами автоматизованого розподілу справи між суддями передана до провадження судді Головку А.Б.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 27.05.2025 року, позивач у цій справі - Публічне акціонерне товариство Укрнафта (код ЄДРПОУ 00135390) зареєстрований за адресою: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5.
Враховуючи, що абзацом 1 частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України визначено альтернативну підсудність та встановлено право позивача визначати територіальну підсудність справи за його позовом при оскарженні індивідуальних актів, відповідно, ПАТ Укрнафта, звертаючись з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва, реалізувало вказане право та визначило територіальну підсудність справи за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцезнаходженням позивача.
Рішення судів першої інстанції у справі № 826/18233/15 неодноразово переглядались в апеляційному порядку Шостим апеляційним адміністративним судом.
Матеріали справи не містять процесуальних рішень щодо вибуття позивача у відносинах, щодо яких виник спір.
У постанові від 21.07.2019 року у справі №855/306/19 Верховний Суд зазначив, що належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.
Поряд з цим, відповідно до частини 1 статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 - 28 цього Кодексу, є підставою для скасування рішення суду і направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.
За викладених обставин, Полтавський окружний адміністративний суд позбавлений можливості прийняти до провадження адміністративну справу № 826/18233/15, оскільки у такому разі рішення у справі буде прийнято з порушенням абзацу 1 частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України, Законів №2825-IX, №3863-ІХ та Порядку №399.
Пунктом 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі адміністративної справи № 826/18233/15 за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.
Згідно частин 1, 2 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
На підставі викладеного, керуючись статтями 29, 30, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,
Передати адміністративну справу № 826/18233/15 за позовом Публічного акціонерного товариства Укрнафта (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) до Головного управління ДПС у Полтавській області (36000, Полтавська обл., місто Полтава, вулиця Європейська, будинок, 4, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправною та скасування податкової вимоги за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Шостого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.Б. Головко