26 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3348/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. РУХ СПРАВИ
Стислий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного управління Національної поліції в Полтавській області, яка полягає у не проведенні виплати ОСОБА_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб при виплаті грошових коштів на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22,
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб на суму, що була виплачена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22.
В обґрунтування позову зазначено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22, яке набрало законної сили 28.03.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 40108630) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо невключення при розрахунку одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 при звільненні зі служби в поліції індексації грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення, а також виплатити недоплачену суму грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції. Відповідно до витягу з карткового рахунку відкритого позивачем у банківській установі АТ КБ «ПРИВАТБАНК» Відповідачем 27.02.2025 виконано Рішення суду, в ході чого здійснено зарахування грошових коштів в сумі 15543,37 грн. Тобто, 27.02.2025 відповідачем фактично виконано Рішення суду та проведено з позивачем повний розрахунок. 27.02.2025 позивач, керуючись статтею 34 Конституції України звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації, у якому прохав надати інформацію щодо розміру нарахованої та виплаченої 27.02.2025 суми на картковий рахунок ОСОБА_1 внаслідок перерахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 №440/9572/22. У відповідь на вищевказаний запит на отримання публічної інформації відповідачем надано лист від 03.03.2025 № 42002 2025 зі змісту якого вбачається, що «Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області розглянуто запит на отримання публічної інформації.
Стислий зміст заперечень відповідача.
Відповідачем у відзиві на позов зазначено, що оскільки дохід платника податку - ОСОБА_1 , який виник внаслідок виконання відповідачем рішення суду, не пов'язаний з виконанням обов'язків несення служби, то сума такого доходу оподатковується податковим агентом податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах без застосування положення п. 168.5 ст. 168 Кодексу.
Заяви, клопотання учасників справи.
Позивачем заявлені клопотання у справі про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
До 30 грудня 2021 року позивач проходив службу в ОВС та органах Національної поліції.
Наказом від 30 грудня 2021 року № 699 о/с позивача звільнено зі служби в поліції через хворобу з 30 грудня 2021 року.
29 грудня 2021 року позивачу виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 193083,03 грн., що сторонами не заперечується.
У подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою щодо надання інформації щодо складових, врахованих під час обчислення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зі змісту наданої на вищевказане звернення відповіді від 12 жовтня 2022 року випливає, що під час визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні не враховано індексацію грошового забезпечення.
Відтак позивач не погодився з правомірністю обчислення розміру його одноразової грошової допомоги при звільненні, що стало підставою для звернення до суду з позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі №440/9572/22 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 40108630) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо невключення при розрахунку одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 при звільненні зі служби в поліції індексації грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення, а також виплатити недоплачену суму грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідно до витягу з карткового рахунку відкритого позивачем у банківській установі АТ КБ «ПРИВАТБАНК» відповідачем 27.02.2025 виконано рішення суду, в ході чого здійснено зарахування грошових коштів в сумі 15543,37 грн.
Тобто, 27.02.2025 відповідачем фактично виконано рішення суду та проведено з позивачем повний розрахунок.
27.02.2025 позивач, керуючись статтею 34 Конституції України звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації, у якому прохав надати інформацію щодо розміру нарахованої та виплаченої 27.02.2025 суми на картковий рахунок ОСОБА_1 внаслідок перерахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 №440/9572/22.
У відповідь на вищевказаний запит на отримання публічної інформації відповідачем надано лист від 03.03.2025 № 42002 2025 зі змісту якого вбачається, що «Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області розглянуто запит на отримання публічної інформації.
Згідно з рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 № 440/9572/22 здійснено перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Розмір індексації грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні у грудні 2021 року з розрахунку за повний місяць становив 1620,09 грн.
Таким чином, одноразова грошова допомога нарахована у розмірі 20251,13 грн (1620,09 грн ? 50% ? 25 років) та виплачена на картковий рахунок згідно з платіжною інструкцією від 25.02.2025 № 481 у сумі 15593,37 грн (за відрахуванням військового збору 5% - 1012,56 грн та податку з доходів фізичних осіб 18% - 3645,20 грн).».
10.03.2025 позивачем для сприяння реалізації закріплених Конституцією України та чинним законодавством соціально-економічних прав та інтересів
Позивача, керуючись положеннями ст. 40 Конституції України направлено до відповідача письмове звернення з проханням здійснити нарахування та виплату
Позивачу грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб на суму, що була виплачена на виконання Рішення суду.
Зі змісту відповіді ГУНП в Полтавській області від 13.03.2025 № 489302025 за результатами розгляду звернення позивача вбачається «У Головному управлінні Національної поліції в Полтавській області розглянуто заяву від 10.03.2025.
Повідомлено, що згідно з роз'ясненням Державної податкової служби України від 02.03.2020 відповідно до п. 168.5 ст. 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема поліцейським, у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, п. 2 якого передбачено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус, зокрема військовослужбовця, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Оскільки дохід платника податку-фізичної особи, що нараховується (виплачується) податковим агентом на підставі рішення суду, не пов'язаний з виконанням обов'язків несення служби, то сума такого доходу оподатковується податковим агентом податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах без застосування положень п. 168.5 ст. 168 Кодексу.».
Позивач не погоджуючись із бездіяльністю відповідача Головного управління Національної поліції в Полтавській області, яка полягає у не проведенні виплати ОСОБА_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб при виплаті грошових коштів на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22, звернувся до суду із цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім'ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначені Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 (надалі - Порядок № 44).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Пунктом 3 Порядку № 44 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".
Згідно з пунктами 4-5 Порядку №44, виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Тож, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних поліцейськими, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат їх доходів. Виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою поліцейським грошового забезпечення та виплачується установами, що утримують поліцейських за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Судом встановлено, що відповідач на виконання рішення суду від 30.12.2022 у справі №440/9572/22 нарахував позивачу кошти в загальній сумі 15593,37 грн.
Із суми нарахованих позивачу коштів було утримано податок з доходів фізичних осіб (18%) у сумі 3645,20 грн та військовий збір (5%) у сумі 1012,56 грн, однак виплату грошової компенсації податку на доходи фізичних осіб одночасно з виплатою відповідної суми відповідач не здійснив.
Доводи відповідача щодо відсутності підстав для виплати позивачу грошової компенсації з податку на доходи фізичних осіб з посиланням на те, що така виплата доходу відбулася на виконання рішення суду, і такий дохід не пов'язаний з виконанням обов'язків несення служби, суд визнає безпідставним, оскільки несвоєчасна виплата присуджених позивачу судовим рішенням виплат сталася з вини відповідача, що встановлено рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22.
Відтак, при належному виконанні відповідачем своїх зобов'язань та виплаті позивачу одноразової грошової при звільненні зі служби з урахуванням індексації грошового забезпечення, грошова компенсація у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення, мала бути виплачена позивачу одночасно з виплатою йому грошового забезпечення. Такий висновок суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 22.06.2018 у справі №812/1048/17, від 25.06.2020 у справі № 825/761/17.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного управління Національної поліції в Полтавській області, яка полягає у не проведенні виплати ОСОБА_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб при виплаті грошових коштів на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22 та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб на суму, що була виплачена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22.
Отже, позов слід задовольнити у повному обсязі.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не поніс, то відсутні й підстави для розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Ю. Матвійчука, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 40108630) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області, яка полягає у не проведенні виплати ОСОБА_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб при виплаті грошових коштів на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22;
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб на суму, що була виплачена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2022 у справі № 440/9572/22;
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Головуючий суддя В.І. Бевза