Рішення від 27.05.2025 по справі 360/665/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

27 травня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/665/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (далі - позивач, ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот») до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Форми «Н» №198/12-32-04-02-06 від 27.02.2025 Головного управління ДПС у Луганській області в повному обсязі.

В обґрунтування позову зазначено, що через Електронний кабінет платника до ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» від Головного управління ДПС у Луганській області надійшло податкове повідомлення-рішення Форми «Н» №198/12-32-04-02-06 від 27.02.2025 про застосування штрафних санкцій у розмірі 9511,62 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних.

Податкове повідомлення-рішення винесене на підставі акта про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з ПДВ в Є??? №91/12-32-04-02-06/33270581 від 27.01.2025.

У акті перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення позивачем термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, що підлягають реєстрації в ЄРПН, встановлені п. 201.10 ст. 201, пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України в сумі ПДВ 25 116.15 грн, а саме:

-РК №823 від 21.02.2022 на суму зменшення ПДВ-116,15 грн зареєстровано в ЄРПН з порушенням строку реєстрації на 5 календарних днів;

-РК №117 від 21.10.2022 на суму зменшення ПДВ -5000,00 грн зареєстровано в ЄРПН з порушенням строку реєстрації на 38 календарних днів;

-РК №135 від 24.10.2022 на суму зменшення ПДВ-5000,00 грн зареєстровано в ЄРПН з порушенням строку реєстрації на 70 календарних днів;

-РК №151 від 25.10.2022 на суму зменшення ПДВ -5000,00 грн зареєстровано в ЄРПН з порушенням строку реєстрації на 107 календарних днів;

-РК №152 від 26.10.2022 на суму зменшення ПДВ-5000,00 грн зареєстровано в ЄРПН з порушенням строку реєстрації на 121 календарний день;

-РК №153 від 27.10.2022 на суму зменшення ПДВ -5000,00 грн зареєстровано в ЄРПН з порушенням строку реєстрації на 160 календарних днів.

У зв'язку з вказаними порушеннями відповідачем винесене спірне податкове повідомлення-рішення про застосування до позивача санкцій у вигляді штрафу за затримку понад 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання на підставі п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.

Позивач зауважив, що в акті перевірки зазначені дати складання РК, а не дати отримання їх платником податків, що призвело до неправомірності висновків про порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оскільки, стовпчик 6 таблиці на сторінці 3 акту з назвою «сума ПДВ на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування» містить саме від'ємні значення, то для визнання платника податків винним у порушенні строків реєстрації цих РК, податковий орган зобов'язаний в акті перевірки вказати не дату складання ПН/РК, як це було зроблено в стовпчику 2 вказаної таблиці, а зазначити дату отримання покупцем (позивачем) таких розрахунків коригування.

Вказані в акті перевірки розрахунки коригування отримані ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» від постачальника ТОВ "ІТО" значно пізніше, ніж ці РК були складені, зокрема:

-РК №823 від 21.02.2022 отримано 13.07.2022, зареєстровано в ЄРПН -20.07.2022;

-РК №117 від 21.10.2022 отримано 23.12.2022, зареєстровано в ЄРПН -23.12.2022;

-РК №135 від 24.10.2022 отримано 24.01.2023, зареєстровано в ЄРПН 24.01.2023;

-РК №151 від 25.10.2022 отримано 02.03.2023, зареєстровано в ЄРПН -02.03.2023;

- РК №152 від 26.10.2022 отримано 16.03.2023, зареєстровано в ЄРПН -16.03.2023;

- РК №153 від 27.10.2022 отримано 24.04.2023, зареєстровано в ЄРПН -24.04.2023.

Отримання РК позивачем від продавця товару, позивач може підтвердити роздруківками із програмного забезпечення «М.Е.Дос» «властивості документа», де зазначена дата такого отримання.

Із вказаних роздруківок вбачається, зокрема, у рядках «отримано» і «очікується доставка», що позивачем зазначені РК направлені на реєстрацію в день отримання їх від продавця.

Таким чином, з боку ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» не порушено терміни реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних на зменшення суми компенсації, що підлягають реєстрації в ЄРПН, встановлені п. 201.10 ст. 201 ПК України на суму ПДВ 25 116,15 грн, а, отже, спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню в повному обсязі.

Просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 11.04.2025 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Луганській області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Відповідач через підсистему «Електронний суд» надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Головне управління ДПС у Луганській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі Кодекс), враховуючи період зупинення строку давності проведення камеральної перевірки на період дії карантину та/або воєнного стану, проведено камеральну перевірку ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (далі-камеральна перевірка) щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з датами складання лютий 2022 року, жовтень 2022 року.

Під час проведення камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області встановлено порушення ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» пункту 201.10 статті 201 розділу V, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу щодо строків реєстрації розрахунків коригування (далі РК) до податкових накладних (далі ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) на суму ПДВ 25116, 15 грн, а саме: РК №823 від 21.02.2022 затримка 5 днів; РК №117 від 21.10.2022 затримка 38 днів; РК №135 від 24.10.2022 затримка 70 днів; РК №151 від 25.10.2022 затримка 107 днів; РК №152 від 26.10.2022 затримка 121 день; РК №153 від 27.10.2022 затримка 160 днів.

За результатами проведеної камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області складено акт про результати камеральної перевірки ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних №91/12-32-04-02-06/33270581 від 27.01.2025 (далі акт камеральної перевірки), який надіслано 27.01.2025 через електронний кабінет ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» відповідно до пункту 42.4 статті 42 глави 1 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Не погодившись з висновками акту камеральної перевірки, у порядку визначеному пунктом 86.7 ст.86 Кодексу, ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» надіслано через електронний кабінет платника заперечення на акт камеральної перевірки від 07.02.2025 №01/ПП-06, в якому платник податків зазначає, що розрахунки коригування кількісних та вартісних показників до податкових накладних на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг з датами складання від 21.02.2020 №823, від 21.10.2022 №117, від 24.10.2022 №135, від 25.10.2022 №151, від 26.10.2022 №152, від 27.10.2022 №153 направлені ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» на реєстрацію та зареєстровані отримувачем в межах діючого законодавства.

При цьому до заперечень до акту камеральної перевірки ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» не надано документального підтвердження дати отримання від контрагентів розрахунків коригування (документів/звітів руху та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій та/або інших документів.

На підставі пункту 86.7.2 пункту 86.7 статті 86 Кодексу ГУ ДПС у Луганській області, направлено через електронний кабінет платника ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» відповідь на заперечення від 07.02.2025 № 01/ПП-06 (вх. ГУ ДПС у Луганській області від 10.02.2025 №259/6/ЕКП) до акту камеральної перевірки від 27.01.2025 №91/12-32-04-02-06/33270581 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій зазначено, що висновки акту камеральної перевірки ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» щодо порушення граничних строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з датами складання лютий 2022 року, жовтень 2022 року, які встановлені пунктом 201.10 статті 201 розділу V, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства.

Відповідно до п. 120-1.1 статті 120-1 Кодексу ГУ ДПС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення Форми «Н» №198/12-32-04-02-06 від 27.02.2025 про застосування штрафних санкцій в розмірі 9511, 62 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних. Вищевказане податкове повідомлення-рішення надіслано ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» через електронний кабінет платника.

Відповідач зазначив, що Кодексом не передбачено механізму фіксації в ЄРПН дати отримання покупцем такого розрахунку коригування.

Предметом камеральної перевірки, зокрема, може бути своєчасність реєстрації податкових накладних та /або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, виправлення помилок у податкових накладних.

По факту недотримання граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригування, складається акт камеральної перевірки в порядку пункту 86.2 статті 86 Кодексу.

Акт про результати камеральної перевірки фіксує факт правопорушення та не є тим рішенням суб'єкта владних повноважень, яке б породжувало певні правові наслідки і було спрямоване на регулювання тих чи інших відносин.

ГУ ДПС у Луганській області листом від 11.02.2025 №722/6/12-32-04-02-06 було запрошено ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» на розгляд заперечень до акту камеральної перевірки накладних №91/12-32-04-02-06/33270581 від 27.01.2025, яке відбувалось 20.02.2025 ? 14 годині 00 хвилин у приміщенні за адресою: м. Київ, буд. Верховної Ради, буд 24 Б.

Також, вищевказаним листом ГУ ДПС у Луганській області запропоновано ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» надати письмові та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду заперечення, для повноти й об'єктивності з'ясування обставин, що є предметом розгляду заперечення до Акту, а саме надати Протокол руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій та /або інших документів, які підтверджують отримання розрахунків коригування до податкових накладних.

He зважаючи на вищевказане запрошення, ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» не надало до контролюючого органу підтверджуючі докази (протокол руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій та /або інших документів) отримання розрахунків коригування до податкових накладних від контрагенту, а отже в ГУ ДПС у Луганській області, приймаючи податкове повідомлення рішення Форми «Н» № 198/12-32-04-02-06 від 27.02.2025, винесене на підставі акту камеральної перевірки №91/12-32-04-02-06/33270581 від 27.01.2025 діяло в межах діючого законодавства, враховуючи той факт, що кодексом не передбачено механізму фіксації в ЄРПН дати отримання покупцем такого розрахунку коригування, а контролюючий орган під час проведення камеральної перевірки має право використовувати лише дані, зазначені в податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних ЄРПН та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних системи обліку даних реєстраторів розрахункових або документів, що могли бути надані ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» під час розгляду заперечень на акт камеральної перевірки.

Відповідач також зазначив, що надані до суду ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» докази отримання розрахунків коригування від 21.02.2020 №823, від 21.10.2022 №117, від 24.10.2022 №135, від 25.10.2022 №151, від 26.10.2022 №152, від 27.10.2022 №153, не можна вважати належними та допустимими доказами отримання від контрагентів вищевказаних розрахунків коригування.

Щодо твердження позивача про те, що зазначене у акті рішення Північного міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 03.12.2024 р. №3838/6/35-00-04-04, станом на дату отримання спірного податкового повідомлення-рішення, не надавало ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» статусу платника податків, який має можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, а, отже, і не могло бути застосоване відповідачем у якості підстави для винесення податкового повідомлення-рішення i застосування щодо позивача відповідальності за порушення податкового законодавства, оскільки це рішення, в порушення ст. 42 ПК України, не направлялось на адресу позивача, а після того як позивач дізнався про його існування і ознайомився з його змістом, зазначене рішення було оскаржене до суду, відповідач зазначив наступне.

За наслідками розгляду заяви ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення №2059/6/35-00-04-04 від 02.12.2022 щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку. Зазначене рішення податкового органу позивач оскаржив до Луганського окружного адміністративного суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 у справі №360/633/24 задоволено позов ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, визнано протиправним та скасовано рішення №2059/6/35-00-04-04 від 02.12.2022 щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку. Зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» №01/ПП-118 від 29.09.2022 на відповідність ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» положенням застосування пп. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2024 р. по справі №360/633/24 апеляційна скарга Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків задоволена частково. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 року у справі №360/633/24 змінено, а саме абзац третій резолютивної частини рішення Луганського окружного адміністративного суду викладено в наступній редакції: «Зобов'язати Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» №01/ПП-118 від 29.09.2022р. про неможливість своєчасного виконання своїх податкових обов'язків, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні». В іншій частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 залишено без змін.

Після набрання судовим рішенням законної сили у справі №360/633/24 Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення №3838/6/35-00-04-04 від 03.12.2024 щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку (далі рішення №3838/6/35-00-04-04). Вищевказане рішення направлено на поштову адресу: 18028, м. Черкаси, вул. Героїв Холодного Яру, 6.72. Дана адреса була використана ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» для листування при поданні до ДПС України скарги на рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками № 2059/6/35-00-047-047 від 02.12.2022 щодо можливості своєчасного виконання платником свого податкового обов'язку. Відправлення вищевказаного листа підтверджується фіскальним чеком Укрпошти від 03.12.2024 та повідомленням про вручення поштового відправлення від 03.12.2024.

Позивач оскаржив рішення №3838/6/35-00-04-04 в судовому порядку, але це не зупиняє його чинність, оскільки ст. 160 КАСУ не передбачає автоматичного зупинення оскаржуваних актів (документів, дій). На момент винесення ГУ ДПС у Луганській області оскаржуваного податкового повідомлення-рішення рішення №3838/6/35-00-04-04 було чинним, а отже, відповідач правомірно вважав ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» платником, здатним виконувати свої податкові обов'язки.

У зв'язку із прийняттям Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків Рішення щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку від 03.12.2024 №3838/6/35-00-04-04 відсутні підстави для звільнення ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування відповідно до діючого законодавства.

З огляду на вищенаведене та висновки акту камеральної перевірки від 27.01.2025 №91/12-32-04-02-06/33270581 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот», податковий номер 33270581» щодо порушення граничних строків реєстрації розрахунків коригування по податкових накладних з датами складання лютий 2022 року, жовтень 2022 року, які встановлені пунктом 201.10 статті 201 розділу V, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства, a отже в ГУ ДПС у Луганській області, приймаючи податкове повідомлення-рішення Форми «Н» №198/12-32-04-02-06 від 27.02.2025, винесене на підставі акту камеральної перевірки №91/12-32-04-02-06/33270581 від 27.01.2025, на думку відповідача, діяло в межах діючого законодавства.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 15 квітня 2025 року №235/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» код ЄДРПОУ 33270581, місцезнаходження: 93403, Луганська область, м.Сіверськодонецьк (м. Сєвєродонецьк), вулиця Пивоварова, будинок, 5 є юридичною особою, основний вид діяльності - 20.15 виробництво добрив і азотних сполук, інші види діяльності - виробництво інших основних органічних хімічних речовин, Виробництво пластмас у первинних формах, Виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у., Оптова торгівля хімічними продуктами, Будівництво житлових і нежитлових будівель, Діяльність приватних охоронних служб.

Головне управління ДПС у Луганській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі Кодекс), враховуючи період зупинення строку давності проведення камеральної перевірки на період дії карантину та/або воєнного стану, проведено камеральну перевірку ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (далі-камеральна перевірка) щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з датами складання лютий 2022 року, жовтень 2022 року.

Під час проведення камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області встановлено порушення ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» пункту 201.10 статті 201 розділу V, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу щодо строків реєстрації розрахунків коригування (далі РК) до податкових накладних (далі ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) на суму ПДВ 25116, 15 грн, а саме: РК №823 від 21.02.2022 затримка 5 днів; РК №117 від 21.10.2022 затримка 38 днів; РК №135 від 24.10.2022 затримка 70 днів; РК №151 від 25.10.2022 затримка 107 днів; РК №152 від 26.10.2022 затримка 121 день; РК №153 від 27.10.2022 затримка 160 днів.

За результатами проведеної камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області складено акт про результати камеральної перевірки ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних №91/12-32-04-02-06/33270581 від 27.01.2025, який надіслано 27.01.2025 через електронний кабінет ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» відповідно до пункту 42.4 статті 42 глави 1 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Позивачем надіслано до відповідача за № 01/ПП-06 від 07.02.2025 заперечення до акту №91/12-32-04-02-06/33270581 від 27.01.2025 камеральної перевірки ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Головним управлінням ДПС в Луганській області надано позивачу відповідь на вищевказані заперечення, в якій зазначено, що висновки акта камеральної перевірки від 27.01.2025 №91/12-32-04-02-06/33270581 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» щодо порушення граничних строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з датами складання лютий 2022 року, жовтень 2022 року, які встановлені пунктом 201.10 статті 201 розділу V, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства. У зв'язку із прийняттям Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків Рішення щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку від 03.12.2024 №3838/6/35-00-04-04 відсутні підстави для звільнення ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування відповідно до діючого законодавства.

Відповідно до висновку Головного управління ДПС в Луганській області від 20.02.2025 №2/12-32-04-02-06 за результатами розгляду заперечень ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» від 07.02.2025 №01/ПП-06 (вх. ГУ ДПС у Луганській області від 10.02.2025 № 259/6/ЕКП) до акта перевірки від 27.01.2025 №91/12-32-04-02-06/33270581 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» відсутні підстави для звільнення ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування відповідно до діючого законодавства.

На підставі акту №91/12-32-04-02-06/33270581 від 27.01.2025 Головним управлінням ДПС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» №198/12-32-04-02-06 від 27.02.2025 про застосування до ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» штрафу у розмірі 9511,62 грн.

Відповідачем направлено до позивача повідомлення-рішення форми «Н» №198/12-32-04-02-06 від 27.02.2025 листом №1859/6/12 1059/6/12-32-04-02-06 від 27.02.2025.

Незгода позивача із прийнятим податковим повідомленням-рішенням зумовила його звернення до суду із даним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).

Відповідно до 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин Податкового кодексу України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми Податкового кодексу України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/ розрахунків коригування до податкових накладних є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної/ розрахунків коригування до податкових накладних, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до Податкового кодексу України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а саме слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України викладено у такій редакції:

"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений підпунктом 69.1-1.

Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, розрахунку коригування в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в Єдиному реєстрі податкових накладних після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних регулюються нормами Податкового кодексу України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" цього кодексу.

В розвиток цієї правової позиції Верховний Суд в постанові 07 лютого 2024 року у справі № 380/7070/23 зауважив, що держава не створила такого правового регулювання і фактичних умов, за яких платники податків могли б завчасно передбачити відповідні наслідки своєї поведінки щодо не реєстрації до 26 травня 2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних, складених до 24 лютого 2022 року (зі змінами до 31 січня 2022 року).

Фактично з 27 травня 2022 року усі платники, які не зареєстрували податкові накладні, граничний строк реєстрації яких припав до 23 лютого 2022 року, автоматично підлягали відповідальності.

При цьому відповідний Закон від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ був опублікований 26 травня 2022 року в умовах воєнного стану, обмеженого часу роботи електронних сервісів податкових органів та за відсутності завчасного попереднього роз'яснення змісту та наслідків прийняття цього законодавчого акта для платників податків, які були впевнені, що захищені.

Отже законодавець не створив умов, за яких платник податків мав можливість у розумні строки зареєструвати податкові накладні, складені до введення воєнного стану, за попередньо передбаченого підходу безумовного звільнення від відповідальності до завершення дії карантину.

Як слідує з системного аналізу норм Податкового кодексу України, фактично з 27 травня 2022 року платники податків, які не зареєстрували в Єдиному реєстрі податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 року до травня 2022 року, отримали додатковий час для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних без застосування штрафних санкцій до 15 липня 2022 року, тобто близько 1,5 місяці.

Відтак, необхідний перехідний період для податкових накладних, складених по 31 січня 2022 року не був уведений в дію, не надав таким положенням законодавець й ретроспективної дії. Наведене також є проявом порушення принципу рівності податкового законодавства.

При цьому потрібно враховувати, що правові ситуації, які пов'язані з можливістю або неможливістю в період воєнного стану реєструвати податкові накладні, є за своєю суттю ідентичними як щодо податкових накладних, складених починаючи з лютого 2022 року, так і щодо тих, які були складені раніше, але не були своєчасно зареєстровані з огляду на надзвичайні обставини - ковідну пандемію та воєнний стан.

Умови юридичної відповідальності визначаються характером діяння, за яке така відповідальність установлюється. Відмінність у заходах відповідальності не може зумовлюватися "випадковими" чинниками, зокрема, недосконалістю законодавчої техніки, коли однакові за характером діяння мають різні умови покарання за них.

За подібних обставин, принцип верховенства права та заборона на дискримінацію платників податків, передбачена підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 ПК України, вимагають застосування однакових умов притягнення до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію всіх податкових накладних, на які до 27 травня 2022 року поширювалася дія мораторію - як "ковідного", так і "воєнного".

Зважаючи на викладене, визначальним критерієм, який має братися до уваги при вирішенні питання про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/ розрахунків коригування після скасування з 27 травня 2022 року дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов'язань.

Всі платники повинні мати однакові умови, за яких вони можуть уникнути відповідальності шляхом реєстрації податкових накладних у відповідний перехідний період - до 15 липня 2022 року.

При цьому, в силу п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема:

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Тобто, строки реєстрації розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику обраховуються від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не від дати складання такого розрахунку.

Таким чином, обов'язковою умовою встановлення факту порушення граничного строку реєстрації розрахунку коригування у випадку порушення граничного строку - 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) є саме встановлення дати отримання розрахунків коригування до податкових накладних отримувачем (покупцем).

Відповідно до п.25 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307 розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю).

З цією метою постачальник (продавець) складає у загальному порядку розрахунок коригування, у верхній лівій частині якого робить відповідну помітку "X", та надсилає його отримувачу (покупцю). Накладання кваліфікованих електронних підписів посадових осіб постачальника (продавця) та отримувача (покупця) на такий розрахунок коригування здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Тобто, строки реєстрації розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику обраховуються інакше ніж інші РК, оскільки строк для такої реєстрації обраховується від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не від складання такого розрахунку.

Водночас ПК України та Порядком заповнення податкової накладної не передбачено механізму фіксації дати отримання покупцем такого розрахунку коригування, однак така прогалина в законодавстві не може бути підставою для застосування податковим органом тих приписів закону, які стосуються строків реєстрації податкових накладних, оскільки, відповідно до вищенаведених приписів законодавства, розрахунок коригування складається безпосередньо продавцем/постачальником, після чого направляється покупцю/отримувачу послуг, який здійснює його реєстрацію.

Ані акт перевірки, ані розрахунок до спірного податкового повідомлення-рішення не містять інформації про дату отримання розрахунків коригування до податкової накладної покупцем.

ПК України чітко встановлює, що строк, у який повинен здійснити дії платник податків, обчислюється з моменту отримання розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), в той же час, відповідач у відзиві самостійно зазначає, що не мав відомостей про дату отримання покупцем такого розрахунку.

Натомість, матеріали справи містять дані про час отримання позивачем розрахунків коригування від продавця.

Так, роздруківками із програмного забезпечення «M.E.Doc» підтверджено, що:

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.10.2022 №117 до податкової накладної від 09.08.2021 №114 отримано позивачем 23.12.2022 та зареєстровано в ЄРПН - 23.12.2022;

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 26.10.2022 №152 до податкової накладної від 09.08.2021 №114 отримано позивачем 16.03.2023 та зареєстровано в ЄРПН - 16.03.2023;

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.02.2022 №823 до податкової накладної від 16.01.2020 №843 отримано позивачем 13.07.2022 та зареєстровано в ЄРПН - 20.07.2022;

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 24.10.2022 №135 до податкової накладної від 09.08.2021 №114 отримано позивачем 24.01.2023 та зареєстровано в ЄРПН - 24.01.2023;

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27.10.2022 №153 до податкової накладної від 09.08.2021 №114 отримано позивачем 24.04.2023 та зареєстровано в ЄРПН - 24.04.2023;

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 25.10.2022 №151 до податкової накладної від 09.08.2021 №114 отримано позивачем 02.03.2023 та зареєстровано в ЄРПН - 02.03.2023.

Дослідивши зміст наданих позивачем доказів, які суд вважає належними та допустимими, суд доходить висновку, що ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» не допущено порушення строку реєстрації зазначених розрахунків коригування, а саме 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Як наслідок, відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 27.02.2025 №198/12-32-04-02-06.

Висновки суду узгоджуються із правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постанові від 23 січня 2025 року по справі 280/4889/24.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не впливають на висновки розгляду справи по суті.

Згідно частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку про те, що відповідач не довів правомірності свого рішення, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому їх слід задовольнити в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем при зверненні до суду за платіжною інструкцією № 30503 від 07.03.2025 сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Оскільки позов задоволено, тому суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача вказані вище судові витрати.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (код ЄДРПОУ 33270581, місцезнаходження: 93403, Луганська область, м.Сіверськодонецьк (м. Сєвєродонецьк), вулиця Пивоварова, будинок, 5) до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, м.Сіверськодонецьк (Сєвєродонецьк), вул. Енергетиків, буд.72, код ЄДРПОУ 44082150) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 27.02.2025 №198/12-32-04-02-06 про застосування до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» штрафних санкцій у розмірі 9511 (дев'ять тисяч п'ятсот одинадцять) гривень 62 копійки, прийняте Головним управлінням ДПС у Луганській області.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривнi 40 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова