Іменем України
26 травня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/464/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - І відповідач), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ІІ відповідач), в якому позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви від 14 березня 2025 року б/н, просить:
- визнати протиправними дії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області скасувати протиправне рішення від 8 жовтня 2024 року № 19601/03-16 щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 періоди роботи з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року та з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 вересня 2024 року № 13773 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням періодів роботи з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року та з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1 виробництв, робіт, професій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він як пенсіонер перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
30 вересня 2024 року позивач звернувся до відділу обслуговування громадян № 11 Пенсійного фонду України в Київській області з заявою від 30 вересня 2024 року № 13773 про перехід на інший вид пенсії, а саме на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
До заяви позивач додав додаткові документи, які підтверджують пільговий стаж за Списком № 1, а саме довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, накази про результати атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах ТОВ «Промлит» та ТОВ «Лисстальпром», установчі документи ТОВ «Промлит», листи Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної держадміністрації «Щодо атестації робочих місць за умовами праці» на підприємствах ТОВ «Промлит» та «Лисстальпром». Пільговий стаж також відображений в трудовій книжці за періоди роботи на підприємстві ТОВ «Промлит» з 01 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва (1 рік 3 місяці 15днів) та ТОВ «Лисстальпром» з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року старшим майстром заливної дільниці ливарного виробництва (4 роки 4 місяці).
Разом з цим, ІІ відповідачем прийнято відмовне рішення, в якому зазначено, що з матеріалів пенсійної справи встановлено, що довідка, яка уточнює особливий характер праці, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах від 23 грудня 2010 року № 57, видана Товариством з обмеженою відповідальністю «Промлит», містить розбіжності періодів роботи заявника з доданою довідкою, яка уточнює особливий характер праці, необхідної для призначення (перерахунку) пенсії на пільгових умовах, від 11 травня 2015 року № 37, долученої до заяви від 19 квітня 2023 року, що унеможливлює правильно визначити відпрацьований стаж.
Позивач вважає, що оскільки основним документом, який підтверджує набутий страховий стаж є трудова книжка, рішення та дії відповідачів щодо відмови у переведенні з одного виду пенсії на інший є протиправними, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області позов не визнали, про що 4 квітня 2025 року та 8 квітня 2025 року за вхідними реєстраційними №№ 8957/2025, 9210/2025 подали відзиви на позовну заяву від 4 квітня 2025 року б/н та від 8 квітня 2025 року б/н відповідно, в яких у задоволенні позовних вимог просять відмовити. Разом з цим, суд не враховує наданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області відзив, оскільки такий відзив надано ІІ відповідачем без доказів його направлення позивачу.
Заперечуючи проти позовних вимог І відповідач зазначив, що позивач з 1 серпня 2014 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України Луганської області як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію по інвалідності від загального захворювання ІІІ групи.
30 вересня 2024 року позивач звернувся до відділу обслуговування громадян № 11 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про перехід з пенсії про інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за нормами пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якій просив зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року та з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року. До заяви позивач долучив: паспорт серії НОМЕР_1 від 23 жовтня 1996 року, виданий Первомайським МВ УМВС України в Луганській області; копію довідки від 28 жовтня 2014 року № 919-5674 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецьк Луганської області; довідку від 23 грудня 2010 року № 57 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Промлит»; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; індивідуальні відомості про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування від 20 березня 2024 року.
Відповідно до пункту 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Заяву відпрацьовано за принципом «єдиної» черги завдань та «єдиної» черги спеціалістів спеціалістами Головних управлінь Пенсійного фонду України в Миколаївській та Житомирській областях, якими винесено рішення від 8 жовтня 2024 року № 909190195175 про відмову в переведенні заявника з пенсії по інвалідності на пенсію за віком у зв'язку з тим, що довідка, яка уточнює особливий характер праці, необхідної для призначення (перерахунку) пенсії на пільгових умовах, від 23 грудня 2010 року № 57, видана Товариством з обмеженою відповідальністю «Промлит», містить розбіжності періодів роботи заявника з даними довідки, яка уточнює особливий характер праці, необхідної для призначення (перерахунку) пенсії на пільгових умовах, від 11 травня 2015 року № 37, долученої до заяви від 19 квітня 2023 року, що унеможливлює правильно визначити фактично відпрацьований стаж (так у відмові).
Щодо зарахування до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоду роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Промлит» з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року І відповідач зазначив таке.
Для підтвердження періоду роботи з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року в шкідливих умовах праці до заяви від 30 вересня 2024 року ОСОБА_2 долучив лише довідку від 23 грудня 2010 року № 57 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Промлит» старшим майстром заливної дільниці ливарного виробництва, в якій підприємством визначено тривалість роботи заявника в шкідливих умовах праці 1 рік 3 місці 15 днів.
Зазначена довідка містить розбіжності періодів роботи заявника з даними довідки від 11 травня 2015 року № 37 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, долученої до заяви від 19 квітня 2023 року, в якій зазначено, що заявник з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року працював не повний чотирьохгодинний робочий день, тривалість роботи в шкідливих умовах праці - 4 місяці 6 днів.
До заяви від 19 квітня 2023 року позивачем також долучені: довідка від 11 травня 2015 року № 38 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; довідка від 11 травня 2015 року № 39 про фактично відпрацьований час в умовах роботи з неповним робочим днем за період роботи з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року; наказ від 1 вересня 2009 року № 3 про прийняття ОСОБА_1 на роботу старшим майстром заливальної дільниці з п'ятиденним, двадцятигодинним робочим тижнем та оплатою праці відповідно до штатного розкладу пропорційно відпрацьованому часу; наказ від 1 березня 2010 року № 4 про переведення працівників підприємства з 5 травня 2010 року на п'ятиденний робочий тиждень, «... працівникам працюючим в шкідливих умовах праці встановити 36 часовий робочий тиждень».
Аналізуючи довідки від 11 травня 2015 року №№ 37-39 (долучені до заяви від 19 квітня 2023 року), можна стверджувати, що зарахувати період роботи заявника з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року до пільгового стажу за Списком № 1 не має підстав, оскільки:
- пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
- Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731, визначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками (36-2003-п), не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Разом з цим, довідки від 11 травня 2015 року № 37-38 не відповідають вимогам додатку № 5 Порядку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
На теперішній час територіальне місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» у м. Лисичанськ, яке відповідно до Переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, з 3 липня 2022 року є тимчасово окупованою територією, у зв'язку з чим здійснити перевірку первинних документів, на підставі яких видані зазначені довідки, неможливо. Тобто зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 період роботи заявника з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Промлит» за наявними в електронній пенсійній справі довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній не має підстав. Зарахувати зазначений період роботи до пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, за даними Реєстру застрахованих осіб не має підстав, оскільки відсутня інформація в таблиці «Відомості по спецстажу» про роботу ОСОБА_1 в шкідливих умовах праці.
Щодо зарахування до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоду роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року І відповідач зазначив, період роботи заявника на зазначеному підприємстві зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 за фактично відпрацьованим часом у шкідливих умовах праці, зазначеного підприємством в таблиці «Відомості по спецстажу» Реєстру застрахованих осіб.
Також І відповідач зазначив, що він не приймав участі в опрацюванні заяви позивача від 30 вересня 2024 року, а отже, за відсутності дій з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, які б свідчили про порушення ним норм чинного пенсійного законодавства України, тобто за відсутності незаконних та неправомірних дій/бездіяльності, управління не може нести відповідальність (бути відповідачем по цій адміністративній справі) та бути зобов'язаним до вчинення тих чи інших дій.
З урахуванням викладеного, І відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
У додаткових поясненнях від 15 травня 2025 року № 1200-0802-8/12194 І відповідач додатково зазначив, що в електронній пенсійній справі позивача наявний розрахунок стажу, відповідно до якого страховий стаж позивача складає 32 роки 5 місяців 19 днів. Відповідно до розрахунку страхового стажу для призначення пенсії по інвалідності стаж позивача становить 39 років 1 місяць 19 днів, в тому числі страховий стаж - 32 роки 5 місяців 19 днів та додатковий стаж - 6 років 7 місяців 12 днів.
І відповідач зазначив, що додатковий стаж - це період з дня встановлення інвалідності до досягнення особою шістдесятирічного віку, який враховується під час обчислення пенсії по інвалідності. При обчисленні ж пенсії за віком враховується лише відпрацьований страховий стаж, додатковий стаж не враховується.
Щодо зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоду роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року І відповідач зазначив, що пільговий стаж позивача зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 за фактично відпрацьованим часом у шкідливих умовах праці, зазначеного підприємством в таблиці «Відомості по спецстажу» Реєстру застрахованих осіб та становить 01 рік 07 місяців 21 день. Так, до пільгового стаж за Списком № 1 зараховано такі періоди:
2011 рік: з 1 квітня 2011 року по 20 квітня 2011 року - 20 днів; з 1 травня 2011 року по 19 травня 2011 року - 19 днів; з 1 грудня 2011 року по 24 грудня 2011 року - 24 дні; всього за 2011 рік - 63 дні;
2012 рік: з 1 січня 2012 року по 22 січня 2012 року - 22 дні; з 1 лютого 2012 року по 21 лютого 2012 року - 21 день; з 1 березня 2012 року по 21 березня 2012 року - 21 день; з 1 квітня 2012 року по 20 квітня 2012 року - 20 днів; з 1 травня 2012 року по 20 травня 2012 року - 20 днів; з 1 червня 2012 року по 19 червня 2012 року - 19 днів; з 1 липня 2012 року по 21 липня 2012 року - 21 день; з 1 серпня 2012 року по 3 серпня 2012 року - 3 дні; з 1 вересня 2012 року по 16 вересня 2012 року - 16днів; з 1 жовтня 2012 року по 16 жовтня 2012 року - 16 днів; з 1 листопада 2012 року по 22 листопада 2012 року - 22 дні; з 1 грудня 2012 року по 21 грудня 2012 року - 21день; всього за 2012 рік - 222 дні;
2013 рік: з 1 січня 2013 року по 14 січня 2013 року - 14 днів; з 1 лютого 2013 року по 20 лютого 2013 року - 20 днів; з 1 березня 2012 року по 20 березня 2013 року - 20 днів; з 1 квітня 2013 року по 22 квітня 2013 року - 22 дні; з 1 травня 2013 року по 18 травня 2013 року - 18 днів; з 1 червня 2013 року по 4 червня 2013 року - 4 дні; з 1 липня 2013 року по 6 липня 2013 року - 6 днів; всього за 2013 рік - 104 дні;
2014 рік: з 1 квітня 2014 року по 5 січня 2014 року - 5 днів; з 1 лютого 2014 року по 14 лютого 2014 року - 14 днів; з 1 березня 2014 року по 20 лютого 2014 року - 20 днів; з 1 квітня 2014 року по 21 квітня 2014 року - 21 день; з 1 травня 2014 року по 12 травня 2014 року - 12 днів; з 1 червня 2014 року по 4 червня 2014 року - 4 дні; з 1 липня 2014 року по 15 липня 2014 року - 15 днів; з 1 серпня 2014 року по 10 серпня 2014 року - 10 днів; з 1 вересня 2014 року по 21 вересня 2014 року - 21 день; з 1 жовтня 2014 року по 23 жовтня 2014 року - 23 дні; з 1 листопада 2014 року по 10 листопада 2014 року - 10 днів; з 1 грудня 2014 року по 23 грудня 2014 року - 23 дні; всього за 2014 рік - 178 днів;
2015 рік: з 1 січня 2015 року по 5 січня 2015 року - 5 днів; з 1 березня 2015 року по 16 березня 2015 року - 16 днів; з 1 квітня 2015 року по 3 квітня 2015 року - 3 дні; всього за 2015 рік - 24 дні.
Тобто пільговий стаж за Списком № 1 ОСОБА_2 в днях становить 591 день, що дорівнює 1 рік 7 місяців 21 день.
Ухвалою від 10 березня 2025 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 24 березня 2025 року про відкриття провадження в адміністративній справі вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є отримувачем пенсії по інвалідності, призначеної на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, про що свідчить рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 26 лютого 2025 року № 909190195175 про перерахунок пенсії.
19 квітня 2023 року позивач звернувся до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Подільський район) з заявою від 19 квітня 2023 року, зареєстрованою за № 3068, про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за Списком № 1, додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.
До заяви від 19 квітня 2023 року, зареєстрованої за № 3068, позивач серед іншого надав:
- довідку Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 11 травня 2015 року № 37 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідальних записів у ній, відповідно до якої ОСОБА_1 працював неповний чотирьохгодинний робочий день у Товаристві з обмеженою відповідальності «Промлит» і за період з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року виконував роботи з оброблення металу, ливарне виробництво, за професією, посадою старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1, розділ ХІ, підрозділ 1, підпункт 11.1б постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; загальна кількість відпрацьованого стажу за період з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року складає 0 років 4 місяці 6 днів;
- довідку Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 11 травня 2015 року № 38 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідальних записів у ній, відповідно до якої ОСОБА_1 працював повний робочий день у Товаристві з обмеженою відповідальності «Промлит» і за період з 1 травня 2010 року по 16 грудня 2010 року виконував роботи з оброблення металу, ливарне виробництво, за професією, посадою старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1, розділ ХІ, підрозділ 1, підпункт 11.1б постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; загальна кількість відпрацьованого стажу за період з 1 травня 2010 року по 16 грудня 2010 року складає 0 років 7 місяців 15 днів;
- довідку-виборку Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 11 травня 2015 року № 39, яка видана ОСОБА_1 , старшому майстру заливальної дільниці ливарного виробництва, з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року вибірково у зв'язку з роботою з неповним робочим часом (наказ від 1 вересня 2009 року № 3к), та згідно з якою позивач відпрацював: у вересні 2009 року - 88 годин, у жовтні 2009 року - 88 годин, у листопаді 2009 року - 84 години, у грудні 2009 року - 92 години, у січні 2010 року - 76 годин, у лютому 2010 року - 80 годин, у березні 2010 року - 88 годин, у квітні 2010 року - 84 години, всього - 680 годин; відпрацьовано: 680 годин : 7 = 97,14 : 21,2 = 4,6, що складає 4 місяці 6 днів;
- наказ Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 1 вересня 2009 року № 3к «Про прийняття на роботу», відповідно до якого ОСОБА_1 прийнято на роботу старшим майстром заливальної дільниці ливарного виробництва з 1 вересня 2009 року з повною матеріальною відповідальністю, з п'ятиденним двадцятигодинним робочим тижнем;
- довідку Товариства з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» від 14 травня 2015 року № 48 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, відповідно до якої ОСОБА_1 працював повний робочий день у Товаристві з обмеженою відповідальності «Лисстальпром» і за період з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року виконував протягом повної робочої зміни у шкідливих умовах праці роботи з оброблення металу, ливарне виробництво, за професією, посадою старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва (4 роки 4 місяці 0 днів), що передбачена Списком № 1, розділ ХІ, підрозділ 1, підпункт 11.1б постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; відпустка без збереження заробітної плати з 22 травня 2014 року по 4 червня 2014 року (наказ від 20 травня 2014 року № 38/к), з 2 січня 2015 року по 2 січня 2015 року (наказ від 30 грудня 2014 року № 80/к);
- довідку Товариства з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» від 14 травня 2015 року № 47 про те, що ОСОБА_1 працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року у ливарному цеху старшим майстром заливної дільниці ливарного виробництва та ним фактично відпрацьовано: у грудні 2010 року - 5 людино-днів, у січні 2011 року - 19 людино-днів, у лютому 2011 року - 20 людино-днів, у березні 2011 року - 22 людино-днів, у квітні 2011 року - 20 людино-днів, у травні 2011 року - 19 людино-днів, у червні 2011 року - 20 людино-днів, у липні 2011 року - 21 людино-день, у серпні 2011 року - 22 людино-дні, у вересні 2011 року - 22 людино-дні, у жовтні 2011 року - 21 людино-день, у листопаді 2011 року - 22 людино-дні, у грудні 2011 року - 22 людино-дні, у січні 2012 року - 20 людино-днів, у лютому 2012 року - 21 людино-день, у березні 2012 року - 21 людино-день, у квітні 2012 року - 20 людино-днів, у травні 2012 року - 20 людино-днів, у червні 2012 року - 19 людино-днів, у липні 2012 року - 22 людино-дні, у серпні 2012 року - 22 людино-дні, у вересні 2012 року - 20 людино-днів, у жовтні 2012 року - 23 людино-дні, у листопаді 2012 року - 22 людино-дні, у грудні 2012 року - 21 людино-день, у січні 2013 року - 17 людино-днів, у лютому 2013 року - 20 людино-днів, у березні 2013 року - 20 людино-днів, у квітні 2013 року - 22 людино-дні, у травні 2013 року - 18 людино-днів, у червні 2013 року - 14 людино-днів, у липні 2013 року - 12 людино-днів, у серпні 2013 року - 21 людино-день, у вересні 2013 року - 21 людино-день, у жовтні 2013 року - 23 людино-дні, у листопаді 2013 року - 21 людино-день, у грудні 2013 року - 17 людино-днів, у січні 2014 року - 21 людино-день, у лютому 2014 року - 14 людино-днів, у березні 2014 року - 20 людино-днів, у квітні 2014 року - 21 людино-день, у травні 2014 року - 12 людино-днів, у червні 2014 року - 19 людино-днів, у липні 2014 року - 15 людино-днів, у серпні 2014 року - 10 людино-днів, у вересні 2014 року - 21 людино-день
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 24 квітня 2023 року № 909190195175 «Про відмову в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (не є предметом оскарження) позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю законних підстав.
30 вересня 2024 року позивач звернувся до відділу обслуговування громадян № 11 (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою від 30 вересня 2024 року, зареєстрованою за № 13773, про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за Списком № 1, додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.
У заяві від 30 вересня 2024 року, зареєстрованій за № 13773, позивач просив зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року та з 27 грудня 2010 року по 28 квітня 2015 року.
До заяви від 30 вересня 2024 року, зареєстрованої за № 13773, позивач серед іншого додав довідку Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 23 грудня 2010 року № 57 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідальних записів у ній, відповідно до якої ОСОБА_1 працював повний робочий день у Товаристві з обмеженою відповідальності «Промлит» і за період з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року виконував роботи з оброблення металу, ливарне виробництво, за професією, посадою старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1, розділ ХІ, підрозділ 1, підпункт 11.1б постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; загальна кількість відпрацьованого стажу за період з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року складає 1 рік 3 місяці 15 днів.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 8 жовтня 2024 року № 909190195175 позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з заявою від 30 вересня 2024 року, оскільки за матеріалами пенсійної справи встановлено, що довідка, яка уточнює особливий характер праці, необхідної для призначення (перерахунку) пенсії на пільгових умовах, від 23 грудня 2010 року № 57, видана Товариством з обмеженою відповідальністю «Промлит», містить розбіжності періодів роботи заявника з даними довідки, яка уточнює особливий характер праці, необхідної для призначення (перерахунку) пенсії на пільгових умовах, від 11 травня 2015 року № 37, долученої до заяви від 19 квітня 2023 року, що унеможливлює правильно визначити фактично відпрацьований стаж.
У межах спірних правовідносин до пільгового стажу за Списком № 1 позивачу не зараховано період роботи з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Промлит» на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, оскільки наявні розбіжності у сукупно наданих позивачем довідках, щодо періоду роботи позивача та умов праці (повний / неповний робочий день); період роботи з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва зараховано на підставі інформації по спецстажу позивача, яка наявна у Індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-право), та додатковими поясненням І відповідача страховий стаж позивача становить 39 років 1 місяць 19 днів, в тому числі страховий стаж - 32 роки 5 місяців 19 днів, додатковий стаж - 6 років 7 місяців 12 днів, стаж за Списком № 1 - 1 рік 7 місяців 21 день.
Пільговий стаж за Списком № 1 позивача складається з таких періодів:
2011 рік: з 1 квітня 2011 року по 20 квітня 2011 року - 20 днів; з 1 травня 2011 року по 19 травня 2011 року - 19 днів; з 1 грудня 2011 року по 24 грудня 2011 року - 24 дні; всього за 2011 рік - 63 дні;
2012 рік: з 1 січня 2012 року по 22 січня 2012 року - 22 дні; з 1 лютого 2012 року по 21 лютого 2012 року - 21 день; з 1 березня 2012 року по 21 березня 2012 року - 21 день; з 1 квітня 2012 року по 20 квітня 2012 року - 20 днів; з 1 травня 2012 року по 20 травня 2012 року - 20 днів; з 1 червня 2012 року по 19 червня 2012 року - 19 днів; з 1 липня 2012 року по 21 липня 2012 року - 21 день; з 1 серпня 2012 року по 3 серпня 2012 року - 3 дні; з 1 вересня 2012 року по 16 вересня 2012 року - 16 днів; з 1 жовтня 2012 року по 16 жовтня 2012 року - 16 днів; з 1 листопада 2012 року по 22 листопада 2012 року - 22 дні; з 1 грудня 2012 року по 21 грудня 2012 року - 21день; всього за 2012 рік - 222 дні;
2013 рік: з 1 січня 2013 року по 14 січня 2013 року - 14 днів; з 1 лютого 2013 року по 20 лютого 2013 року - 20 днів; з 1 березня 2012 року по 20 березня 2013 року - 20 днів; з 1 квітня 2013 року по 22 квітня 2013 року - 22 дні; з 1 травня 2013 року по 18 травня 2013 року - 18 днів; з 1 червня 2013 року по 4 червня 2013 року - 4 дні; з 1 липня 2013 року по 6 липня 2013 року - 6 днів; всього за 2013 рік - 104 дні;
2014 рік: з 1 квітня 2014 року по 5 січня 2014 року - 5 днів; з 1 лютого 2014 року по 14 лютого 2014 року - 14 днів; з 1 березня 2014 року по 20 лютого 2014 року - 20 днів; з 1 квітня 2014 року по 21 квітня 2014 року - 21 день; з 1 травня 2014 року по 12 травня 2014 року - 12 днів; з 1 червня 2014 року по 4 червня 2014 року - 4 дні; з 1 липня 2014 року по 15 липня 2014 року - 15 днів; з 1 серпня 2014 року по 10 серпня 2014 року - 10 днів; з 1 вересня 2014 року по 21 вересня 2014 року - 21 день; з 1 жовтня 2014 року по 23 жовтня 2014 року - 23 дні; з 1 листопада 2014 року по 10 листопада 2014 року - 10 днів; з 1 грудня 2014 року по 23 грудня 2014 року - 23 дні; всього за 2014 рік - 178 днів;
2015 рік: з 1 січня 2015 року по 5 січня 2015 року - 5 днів; з 1 березня 2015 року по 16 березня 2015 року - 16 днів; з 1 квітня 2015 року по 3 квітня 2015 року - 3 дні; всього за 2015 рік - 24 дні.
Відповідно до записів у трудовій книжці від 31 липня 1986 року (дата заповнення) серії НОМЕР_3 у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 працював:
у період з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Промлит» на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що складає 1 рік 3 місяці 16 днів;
у період з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що складає 4 роки 4 місяці 1 день.
Також у трудовій книжці позивача за спірні періоди містяться записи про те, що професія старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва на підставі атестації робочих місць відноситься до Списку № 1 розділ ХІ пункту 11.1б переліку професії, що мають право на пільгове пенсійне забезпечення (записи за №№ 43, 48).
Записи про зайнятість позивача у спірні періоди повний робочий день на роботах з особливо шкідливими умовами праці у трудовій книжці від 31 липня 1986 року (дата заповнення) серії НОМЕР_3 відсутні.
Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 20 березня 2024 року страхувальник Товариство з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» (ідентифікаційний код 36642376) звітувало щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ013А1 у такі періоди:
у квітні 2011 року: початок періоду - 1 квітня, кінець періоду - 30 квітня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 160 годин, що дорівнює 20 дням (160 годин / 8 годинний робочий день = 20 днів);
у травні 2011 року: початок періоду - 1 травня, кінець періоду - 31 травня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 152 години, що дорівнює 19 дням (152 годин / 8 годинний робочий день = 19 днів);
у грудні 2011 року: початок періоду - 1 грудня, кінець періоду - 31 грудня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 192 години, що дорівнює 24 дням (192 годин / 8 годинний робочий день = 24 дні);
у січні 2012 року: початок періоду - 1 січня, кінець періоду - 31 січня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 175 годин, що дорівнює 22 дням (175 годин / 8 годинний робочий день = 21,875 дні);
у лютому 2012 року: початок періоду - 1 лютого, кінець періоду - 29 лютого; варіант необхідної одиниці виміру - години - 168 годин, що дорівнює 21 дню (168 годин / 8 годинний робочий день = 21 день);
у березні 2012 року: початок періоду - 1 березня, кінець періоду - 31 березня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 167 годин, що дорівнює 21 дню (167 годин / 8 годинний робочий день = 20,875 дні);
у квітні 2012 року: початок періоду - 1 квітня, кінець періоду - 30 квітня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 159 годин, що дорівнює 20 дням (159 годин / 8 годинний робочий день = 19,875 дні);
у травні 2012 року: початок періоду - 1 травня, кінець періоду - 31 травня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 159 годин, що дорівнює 20 дням (159 годин / 8 годинний робочий день = 19,875 дні);
у червні 2012 року: початок періоду - 1 червня, кінець періоду - 30 червня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 151 година, що дорівнює 19 дням (151 годин / 8 годинний робочий день = 18,875 дні);
у липні 2012 року: початок періоду - 1 липня, кінець періоду - 31 липня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 168 годин, що дорівнює 21 дню (168 годин / 8 годинний робочий день = 21 день);
у серпні 2012 року: початок періоду - 1 серпня, кінець періоду - 31 серпня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 24 години, що дорівнює 3 дням (24 години / 8 годинний робочий день = 3 дні);
у вересні 2012 року: початок періоду - 1 вересня, кінець періоду - 30 вересня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 128 годин, що дорівнює 16 дням (128 годин / 8 годинний робочий день = 16 днів);
у жовтні 2012 року: початок періоду - 1 жовтня, кінець періоду - 31 жовтня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 128 годин, що дорівнює 16 дням (128 годин / 8 годинний робочий день = 16 днів);
у листопаді 2012 року: початок періоду - 1 листопада, кінець періоду - 30 листопада; варіант необхідної одиниці виміру - години - 176 годин, що дорівнює 22 дням (176 годин / 8 годинний робочий день = 22 дні);
у грудні 2012 року: початок періоду - 1 грудня, кінець періоду - 31 грудня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 167 годин, що дорівнює 21 дню (167 годин / 8 годинний робочий день = 20,875 дні);
у січні 2013 року: початок періоду - 1 січня, кінець періоду - 31 січня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 112 годин, що дорівнює 14 дням (112 годин / 8 годинний робочий день = 14 днів);
у лютому 2013 року: початок періоду - 1 лютого, кінець періоду - 28 лютого; варіант необхідної одиниці виміру - години - 160 годин, що дорівнює 20 дням (160 годин / 8 годинний робочий день = 20 днів);
у березні 2013 року: початок періоду - 1 березня, кінець періоду - 31 березня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 159 годин, що дорівнює 20 дням (159 годин / 8 годинний робочий день = 19,875 дні);
у квітні 2013 року: початок періоду - 1 квітня, кінець періоду - 30 квітня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 175 годин, що дорівнює 22 дням (175 годин / 8 годинний робочий день = 21,875 дні);
у травні 2013 року: початок періоду - 1 травня, кінець періоду - 31 травня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 143 години, що дорівнює 18 дням (143 години / 8 годинний робочий день = 17,875 дні);
у червні 2013 року: початок періоду - 1 червня, кінець періоду - 30 червня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 31 година, що дорівнює 4 дням (31 година / 8 годинний робочий день = 3,875 дні);
у липні 2013 року: початок періоду - 1 липня, кінець періоду - 31 липня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 48 годин, що дорівнює 6 дням (48 годин / 8 годинний робочий день = 6 днів);
у січні 2014 року: початок періоду - 1 січня, кінець періоду - 31 січня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 40 годин, що дорівнює 5 дням (40 годин / 8 годинний робочий день = 5 днів);
у лютому 2014 року: початок періоду - 1 лютого, кінець періоду - 28 лютого; варіант необхідної одиниці виміру - години - 112 годин, що дорівнює 14 дням (112 годин / 8 годинний робочий день = 14 днів);
у березні 2014 року: початок періоду - 1 березня, кінець періоду - 31 березня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 159 годин, що дорівнює 20 дням (159 годин / 8 годинний робочий день = 19,875 дні;
у квітні 2014 року: початок періоду - 1 квітня, кінець періоду - 30 квітня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 167 годин, що дорівнює 21 дню (167 годин / 8 годинний робочий день = 20,875 дні);
у травні 2014 року: початок періоду - 1 травня, кінець періоду - 31 травня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 95 годин, що дорівнює 12 дням (95 годин / 8 годинний робочий день = 11,875 дні);
у червні 2014 року: початок періоду - 1 червня, кінець періоду - 30 червня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 31 година, що дорівнює 4 дням (31 година / 8 годинний робочий день = 3,875 дні);
у липні 2014 року: початок періоду - 1 липня, кінець періоду - 31 липня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 120 годин, що дорівнює 15 дням (120 годин / 8 годинний робочий день = 15 днів);
у серпні 2014 року: початок періоду - 1 серпня, кінець періоду - 31 серпня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 80 годин, що дорівнює 10 дням (80 годин / 8 годинний робочий день = 10 днів);
у вересні 2014 року: початок періоду - 1 вересня, кінець періоду - 30 вересня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 168 годин, що дорівнює 21 дню (168 годин / 8 годинний робочий день = 21 день);
у жовтні 2014 року: початок періоду - 1 жовтня, кінець періоду - 31 жовтня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 184 годин, що дорівнює 23 дням (184 годин / 8 годинний робочий день = 23 дні);
у листопаді 2014 року: початок періоду - 1 листопада, кінець періоду - 30 листопада; варіант необхідної одиниці виміру - години - 80 годин, що дорівнює 10 дням (80 годин / 8 годинний робочий день = 10 днів);
у грудні 2014 року: початок періоду - 1 грудня, кінець періоду - 31 грудня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 183 години, що дорівнює 23 дням (183 години / 8 годинний робочий день = 22,875 днів);
у січні 2015 року: початок періоду - 1 січня, кінець періоду - 31 січня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 40 годин, що дорівнює 5 дням (40 годин / 8 годинний робочий день = 5 днів);
у березні 2015 року: початок періоду - 1 березня, кінець періоду - 31 березня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 128 годин, що дорівнює 16 дням (128 годин / 8 годинний робочий день = 16 днів);
у квітні 2015 року: початок періоду - 1 квітня, кінець періоду - 27 квітня; варіант необхідної одиниці виміру - години - 24 години, що дорівнює 3 дням (24 години / 8 годинний робочий день = 3 дні);
відомості по спецстажу за грудень 2010 року, січень-березень 2011 року, червень-листопад 2011 року, серпень-грудень 2013 року та лютий 2015 року - відсутні.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 8 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 5 листопада 2009 року № 26-1, код підстави ЗПЗ013А1 діє з 05 листопада 1991 року та має назву «Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам».
Отже, пільговий стаж за Списком № 1 за період роботи позивача з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва зараховано на підставі інформації по спецстажу позивача, яка наявна у Індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з абзацом першим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до абзаців двадцять четвертого-двадцять шостого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
У межах спірних правовідносин, з огляду на вік позивача на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком (54 роки 10 місяців 19 днів), для встановлення позивачу права на пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV необхідно дотримання таких обов'язкових вимог: наявність страхового стажу не менше 25 років, наявність стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, - повних 6 років.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Частиною першою статті 56 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV:
призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;
звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;
порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої, абзац перший частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) (тут і надалі посилання на норми Порядку № 22-1 наводяться в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про переведення на інший вид пенсії) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац другий пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).
Відповідно до абзацу третього пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 у разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
За правилами пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до абзаців першого-третього пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія (абзац четвертий пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
За приписами абзацу сьомого пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Згідно з абзацами першим-третім підпункту 5 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).
Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Згідно з абзацом третім пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до абзаців першого, п'ятого-шостого, восьмого-дев'ятого, дванадцятого пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац чотирнадцятий пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до абзацу шостого пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Абзацом першим пункту 4.10 Порядку № 22-1 регламентовано, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
З норм Порядку № 22-1 слідує, що з 30 березня 2021 року органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсії будь-яким територіальним органом Пенсійного фонду України, обраним за принципом випадковості, в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.
У спірних відносинах заява позивача про переведення з одного виду пенсії на інший розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.
У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).
Абзац перший пункту 3 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній.
Страховий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 1 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Верховний Суд сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту “б» статті 13 Закону № 1788-XII.
Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Згідно з пунктом 11.1б підрозділу 1 «Ливарне виробництво» розділу ХІ «Оброблення металу» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (який діяв до 3 серпня 2016 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються керівники, майстри дільниць, старші майстри дільниць плавильних, заливальних (розливальних), кокільно-заливальних, термообробки литва та обрубних відділень, прольотів і дільниць ливарного виробництва.
Щодо періоду роботи позивача з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Промлит» на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва суд зазначає таке.
Як встановлено з наданих суду матеріалів пенсійної справи позивачем до територіальних органів Пенсійного фонду України надавались різні за своїм змістом довідки, що підтверджують спірний період роботи як пільговий:
- довідка Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 11 травня 2015 року № 37 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідальних записів у ній, відповідно до якої ОСОБА_1 працював неповний чотирьохгодинний робочий день у Товаристві з обмеженою відповідальності «Промлит» за період з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року і виконував роботи з оброблення металу (ливарне виробництво) за професією, посадою старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1, розділ ХІ, підрозділ 1, підпункт 11.1б постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; загальна кількість відпрацьованого стажу за період з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року складає 0 років 4 місяці 6 днів;
- довідка Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 11 травня 2015 року № 38 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідальних записів у ній, відповідно до якої ОСОБА_1 працював повний робочий день у Товаристві з обмеженою відповідальності «Промлит» за період з 1 травня 2010 року по 16 грудня 2010 року і виконував роботи з оброблення металу (ливарне виробництво) за професією, посадою старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1, розділ ХІ, підрозділ 1, підпункт 11.1б постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; загальна кількість відпрацьованого стажу за період з 1 травня 2010 року по 16 грудня 2010 року складає 0 років 7 місяців 15 днів;
- довідка-виборка Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 11 травня 2015 року № 39, яка видана ОСОБА_1 , старшому майстру заливальної дільниці ливарного виробництва, з 1 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року вибірково у зв'язку з роботою з неповним робочим часом (наказ від 1 вересня 2009 року № 3к), та згідно з якою позивач відпрацював: у вересні 2009 року - 88 годин, у жовтні 2009 року - 88 годин, у листопаді 2009 року - 84 години, у грудні 2009 року - 92 години, у січні 2010 року - 76 годин, у лютому 2010 року - 80 годин, у березні 2010 року - 88 годин, у квітні 2010 року - 84 години, всього - 680 годин; відпрацьовано: 680 годин : 7 = 97,14 : 21,2 = 4,6, що складає 4 місяці 6 днів;
- довідка Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 23 грудня 2010 року № 57 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідальних записів у ній, відповідно до якої ОСОБА_1 працював повний робочий день у Товаристві з обмеженою відповідальності «Промлит» і за період з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року виконував роботи з оброблення металу, ливарне виробництво, за професією, посадою старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1, розділ ХІ, підрозділ 1, підпункт 11.1б постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; загальна кількість відпрацьованого стажу за період з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року складає 1 рік 3 місяці 15 днів.
Також по означеному періоду позивачем надавався наказ Товариства з обмеженою відповідальністю «Промлит» від 1 вересня 2009 року № 3к «Про прийняття на роботу», відповідно до якого ОСОБА_1 прийнято на роботу старшим майстром заливальної дільниці ливарного виробництва з 1 вересня 2009 року з повною матеріальною відповідальністю, з п'ятиденним двадцятигодинним робочим тижнем.
Оскільки у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація щодо пільгової роботи позивача, а вищеперелічені довідки містять різні відомості щодо повного / неповного робочого дня на ливарних роботах у спірний період, територіальні органи Пенсійного фонду України правомірно не врахували такі довідки під час обчислення пільгового стажу позивача.
Щодо періоду роботи позивача з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, суд зазначає таке.
Як встановлено з наданих суду матеріалів пенсійної справи територіальними органами Пенсійного фонду України пільговий стаж зараховано на підставі інформації по спецстажу позивача, яка наявна у Індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5).
Такий пільговий стаж складає 1 рік 7 місяців 21 день, чого недостатньо для прийняття рішення про переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку.
Суд зазначає, що територіальні органи Пенсійного фонду України правильно обчислили пільговий стаж позивача за період роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром».
Надані позивачем довідки Товариства з обмеженою відповідальністю «Лисстальпром» від 14 травня 2015 року № 48 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та від 14 травня 2015 року № 47 про фактично відпрацьований стаж містять розбіжності з інформацією, наявною у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За наслідками судового розгляду судом встановлено, що пільговий стаж позивача складає 1 рік 7 місяців 21 день, що є недостатнім для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 8 жовтня 2024 року № 909190195175, яким позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за Списком № 1 через відсутність пільгового стажу, відповідає вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», внаслідок чого позовні вимоги про визнання протиправним та скасування зазначеного рішення належить залишити без задоволення.
У задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області слід відмовити, оскільки зазначеним територіальним органом Пенсійного фонду України у межах спірних правовідносин не порушено жодних прав, свобод та інтересів позивача. З урахуванням положень Порядку № 22-1, питання про переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та обчислення страхового та пільгового стажу має вирішуватися територіальним органом Пенсійного фонду України, який визначено для розгляду такого питання за принципом екстериторіальності. У спірних відносинах таким органом є Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 вересня 2024 року № 13773 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням періодів роботи з 1 вересня 2009 року по 16 грудня 2010 року та з 27 грудня 2010 року по 27 квітня 2015 року на посаді старшого майстра заливної дільниці ливарного виробництва, що передбачена Списком № 1 виробництв, робіт, професій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, є похідними від позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в переведенні на інший вид пенсії від 8 жовтня 2024 року № 909190195175, відтак підстави для задоволення таких позовних вимог також відсутні.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання цього позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ідентифікаційний код 13844159, місцезнаходження: вул. Морехідна, буд. 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54020) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська