23 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 640/14045/20
провадження № 2-іс/340/228/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: ГУ ДПС у м. Києві, вул. Шолуденка,33/19, м. Київ,04116
третя особа-1: реєстратор Головного управління ДФС у м. Києві Огарь Олена Леонідівна, вул. Шолуденка,33/19, м. Київ,04116
третя особа-2: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, вул. М.Грушевського,12/2, м. Київ, 01008
про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до ГУ ДПС у м. Києві, треті особи: реєстратор Головного управління ДФС у м. Києві Огарь Олена Леонідівна та Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України про:
1)визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.06.2016 №465-1305/Р на суму податкового зобов'язання 25 000 грн.
2) визнати протиправним та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу №263461-17 від 04.06.2019
3) визнати протиправною та скасувати вимогу від 04.09.2019 за №263461-17;
4)зобов'язати ГУ ДПС у м. Києві зняти (вилучити з Державного реєстру обтяжень майна запис про накладення публічного обтяження - податкової застави від 18.07.2019 за №26810527, вчинений реєстратором ГУ ДФС у м. Києві Огарь О.Л. щодо належного позивачу рухомого майна - Toyota Land Cruiser, 2013 року випуску, д.н.з НОМЕР_1 .
Окружним адміністративним судом міста Києва ухвалою від 17.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі.
17.03.2025 на адресу Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/14045/20.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/14045/20 передано на розгляд судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 прийнято адміністративну справу до провадження суддею Петренко О.С. та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення винесено правомірно, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають (а.с.174-179).
Дослідивши доводи заяв по суті сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач є власником транспортного засобу TOYOTA LAND CRUISER 200, державний номер НОМЕР_2 , 2013 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 4608 куб.см.
10.06.2019 року Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення №465-1305/р, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем - транспортний податок за 2016 рік в розмірі 25 000,00 грн.
Оскільки, позивачем не сплачено визначене у податковому повідомленні-рішенні від 10.06.2016 року № 465-1305/Р грошове зобов'язання у розмірі 25 000,00 гривень, контролюючим органом, відповідно до вимог п. 59. 1 ст. 59 ПКУ, сформовано податкову вимогу від 04.06.2019 року №263461-17 та складено рішення про опис майна у податкову заставу від 04.06.2019 року №263461-17, які направлені засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення за № 0103325383821 та повернуто на адресу контролюючого органу у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання 16.07.2019 року.
В подальшому контролюючим органом складено акт опису майна від 18.07.2019 року №559-26-15-17-03-23, до якого внесено транспортний засіб TOYOTA LAND CRUISER 200, 2013 року випуску, ДНЗ - НОМЕР_2 та зареєстрована податкова застава в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. Даний акт опису направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення за №0103325782017 на адресу позивача та 25.08.2019 року повернуто на адресу контролюючого органу у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання.
Позивач, не погоджуючись з прийнятими рішеннями, звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно з пп. 267.2.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України (у редакції, що була чинна на момент виникнення спірних відносин) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
За змістом пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
В силу приписів пп. 267.6.6 п. 267.6 ст. 267 ПК України за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлюється Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 (далі Методика).
Відповідно до пунктів 2-4 Методики середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 № 403.
Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономіки. Відповідно до п. 14 Методики Мінекономіки забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального.
Системний аналіз наведених положень ПК України, Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить про те, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема, середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється виключно Мінекономіки.
Відтак перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2016 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Водночас обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавцем покладено саме на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, тобто на Мінекономіки. Натомість межі повноважень податкового органу полягають у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі інформації про автомобілі, що є об'єктом оподаткування транспортним податком, розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономіки.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі № 813/3965/17.
За даними інформаційних баз ДПС, ОСОБА_1 є власником транспортного засобу, а саме: легковий автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER 200, 2013 року випуску, об'єм двигуна 4608 куб.см., ДНЗ - НОМЕР_2 , типом двигуна внутрішнього згорання, типом коробки передач - автоматична.
Як встановлено судом, транспортний засіб позивача міститься у Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 року (звітного) року (лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі Україні від 22.02.2016 року № 3552-08/4797-03 з Переліком) (а.с.89-94).
Станом на 01.01.2016 року мінімальна заробітна плата, згідно із статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 року № 928- VIII установлена в розмірі 1 378,00 гривень.
Отже, до об'єкту оподаткування транспортним податком у 2016 році відносились легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становила понад 1 033 500,00 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).
Вказані твердження позивачем не спростовано.
Судом встановлено, що до Переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 (звітного) року, який розміщено на сайті Мінекономіки, включено транспортний засіб марки "TOYOTA LAND CRUISER 200", з об'ємом циліндрів двигуна 4,6 куб. см, бензин, до 3 років (а.с.93).
Транспортний засіб, що належить праві власності позивачу, а саме автомобіль марки "TOYOTA LAND CRUISER 200", 2013 року випуску, бензин, має об'єм циліндрів двигуна 4608куб. см. Ця обставина є безспірною та підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с.24).
Таким чином, автомобіль марки "TOYOTA LAND CRUISER 200", з об'ємом циліндрів двигуна 4608 куб. см, відповідно до вимог чинного законодавства був об'єктом оподаткування у 2016 році.
Враховуючи викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №465-1305/р від 10.06.2016, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Транспортний податок з фізичних осіб" у розмірі 25 000,00 грн. є правомірним, оскільки прийняте у межах чинного законодавства.
Позивач вказуючи на протиправність прийнятого податкового повідомлення-рішення зазначив, що не отримував спірне податкове повідомлення-рішення.
Як встановлено судом, контролюючим органом сформовано податкове повідомлення - рішення від 10.06.2016 року №465-1305/Р за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2016 рік на загальну суму 25 000,00 гривень та направлено рекомендованим листом № 0319003041855 на адресу позивача, а саме: м. Київ, вул. Прорізна, буд. 13, кв. 3(а.с.16).
Приписами пп.267.6.2. п. 267.2 ст. 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення (п.58.3.ст. 58 ПК України у редакції чинній на момент винесення рішень).
Відповідно до пп. 267.8.1. п.267. 8 ст. 267 ПК України податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено в п. 59.1. ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Оскільки, позивачем не сплачено визначене у податковому повідомленні-рішенні від 10.06.2016 року № 465-1305/Р грошове зобов'язання у розмірі 25 000,00 гривень, контролюючим органом, відповідно до вимог п. 59. 1 ст. 59 ПК України, сформовано податкову вимогу від 04.06.2019 року №263461-17 та складено рішення про опис майна у податкову заставу від 04.06.2019 року №263461-17, які направлені засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення за № 0103325383821 та повернуто на адресу контролюючого органу у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання 16.07.2019 року (а.с.183-184).
Відповідно до приписів п. 88.1. ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених ПКУ, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені ПК України, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу (пп. 89.1.2. п. 89.1.ст. 89 ПК Українпи).
Оскільки, позивачем порушено вимоги ст. 88 та ст. 89 ПК України, контролюючим органом складено акт опису майна від 18.07.2019 року №559-26-15-17-03-23, до якого внесено транспортний засіб TOYOTA LAND CRUISER 200, 2013 року випуску, ДНЗ - НОМЕР_2 та зареєстрована податкова застава в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
З огляду на те, що судом встановлено правомірність прийняття спірного рішення, вимоги стосовно визнання протиправним та скасування рішення про опис майна у податкову заставу №263461-17 від 04.06.2019 та податкової вимоги від 04.09.2019 №263461-17 є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ДПС у м. Києві зняти (вилучити з Державного реєстру обтяжень майна запис про накладення публічного обтяження - податкової застави від 18.07.2019 за №26810527, вчинений реєстратором ГУ ДФС у м. Києві Огарь О.Л.) щодо належного позивачу рухомого майна - Toyota Land Cruiser, 2013 року випуску, д.н.з НОМЕР_1 суд враховує наступне.
До матеріалів справи долучено копію витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 09.04.2020, з якого встановлено, що термін дії обтяження закінчився 18.07.2024, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у вказаній частині.
Згідно з пп. 1, 9 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, у відповідності до приписів ч.2 ст.71 КАС України, доведено законність спірного рішення, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
В задоволені позову ОСОБА_1 до ГУ ДПС у м. Києві, третя особа-1: реєстратор Головного управління ДФС у м. Києві Огарь Олена Леонідівна, третя особа-2: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО