Рішення від 27.05.2025 по справі 200/1577/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 року Справа№200/1577/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання незаконною та протиправною відмову у наданні відстрочки, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач), про визнання незаконною та протиправною відмову у наданні відстрочки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у лютому 2025 року позивач особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 , де передав в руки співробітниці ТЦК заяву про своє право на відстрочку від мобілізації відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Усі долучені до заяви документи завірені позивачем власноруч шляхом проставлення відмітки «Згідно з оригіналом», дати та підпису. 04 березня 2025 року позивач зателефонував до працівниці ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою отримання інформації щодо розгляду його заяви про надання відстрочки, у відповідь на що було повідомлено в усній формі, що комісія ухвалила рішення про відмову в наданні відстрочки. Оскільки позивач не має можливості отримати офіційну відповідь за місцем реєстрації, він звернувся з проханням надати рішення комісії електронною поштою або телефоном, однак у відповідь отримав відмову. Позивач вважає, що ним дотримано вимоги постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, а відтак відповідачем незаконно відмовлено у наданні вказаної відстрочки.

У додаткових поясненнях позивач зазначив, шо отримав поштою від ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлення про відмову у оформленні відстрочки. Причина відмови: у зв'язку з відсутність документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених в установленому порядку. При цьому роз'яснень як само завіряти ТЦК не дає. Проте, позивач стверджує, що засвідчив копії своїх документів відповідно до п. 5.26 Національного стандарту України Державна уніфікована система документації, Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" ДСТУ 4163-2020. Крім цього, засвідчені нотаріально копії, а також оригінали довідок позивач вже надавав при подані першої заяви на відстрочку ще 10.07.2024 року і вони повинні зберігатися у архіві протягом п'яти років згідно пункту 64 постанови Кабінету Міністрів України 560.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року відкрито провадження у справі № 200/1577/25, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

08 квітня 2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що заява надійшла засобами поштового зв'язку, подана не особисто. До заяви не додано паспорт громадянина України - військовозобов'язаного-заявника та військово-обліковий документ - військовозобов'язаного-заявника, а додані до заяви документи не засвідчені належним чином. За результатами розгляду вказаного звернення, начебто ОСОБА_1 , повідомлено, що протоколом від 28 лютого 2025 року № 5 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених в установленому порядку, та запропоновано надати засвідчені в установленому порядку копії документів повторно. У зв'язку з наведеним, відповідач вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні, тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що свою заяву надав особисто, прийшовши у ІНФОРМАЦІЯ_4 , та передавши власноруч в руки працівниці ТЦК, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції на заяві. При поданні заяви позивач пред'являв і паспорт, і військовий квіток, але якщо позивач не зазначив їх у переліку в заяві, то можна їх і загубити, доказів же немає. Але вони були тому ще це не перше подання заяви і позивач вже знає що потрібно надавати. Крім того, відповідач надсилає суду усі документи, додані до заяві, але чомусь не фото копії, а вже ксерокопії, в яких все затерто і нічого не видно, і кудись поділись підписи позивача біля дати і прізвища. Проте, всі документи були завірені особисто позивачем, згідно ДСТУ 4163-2020.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , 13.02.2025 року особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу відповідно до пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

До заяви додано підтверджуючі документи:

- свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 від 31.08.2019;

- паспорт дружини;

- пенсійне посвідчення дружини позивача серія НОМЕР_2 , відповідно до якого ОСОБА_2 є пенсіонером, вид пенсії 3 група, інвалідність з дитинства;

- довідка МСЕК серії ДОН-04 №028558 від 20.09.2004, якою встановлено інвалідність ОСОБА_2 ІІІ група, інвалідність з дитинства бестроково;

- довідка форми 028/о відповідно до якої ОСОБА_2 має ІІІ групу інвалідності, код хвороби G 80.9, діагноз дитячий церебральний параліч;

- індивідуальна програма реабілітації ОСОБА_2 № 964.

Повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.03.2025 року №09/2630 позивача повідомлено, що протоколом від 28 лютого 2025 №5 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову.

Причиною відмови вказано: у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених в установленому порядку, та запропоновано надати засвідчені в установленому порядку копії документів повторно.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє по теперішній час.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-XII від 21.10.1993 (далі - Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Так, статтею 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, зокрема, згідно пункту 12 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.

Відповідно до частини сьомої статті 23 Закону № 3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо перевірки підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення, передбачено також Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154).

Так, згідно з пунктом 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до абзацу 9 пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджений Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки (далі - Порядок №569).

На підставі пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з вимогами пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Згідно з Додатком 5 Порядку № 560 документами, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», є:

свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка): довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики та документ, що підтверджує наявність у дружини (чоловіка) захворювання та/або причину інвалідності.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що для отримання на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаному необхідно надати на розгляд комісії лише один з перелічених документів на підтвердження в даному випадку інвалідності дружини, що підтверджує наявність у дружини захворювання та/або причину інвалідності.

Вимог щодо додавання до заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» паспорту громадянина України та військово-облікового документу військовозобов'язаного-заявника даний Порядок не містить.

Натомість, під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Так, позивач особисто надав до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з відповідними документами, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції відповідача, а отже, суд виходить з того, що позивачем пред'являлись паспорт громадянина України та військово-обліковий документ, оскільки у противному випадку документи не були б прийняті відповідачем.

Разом з тим, як встановлено судом, на розгляд комісії позивачем до заяви про надання відстрочки надано пенсійне посвідчення дружини позивача серія НОМЕР_2 , відповідно до якого ОСОБА_2 є пенсіонером, вид пенсії 3 група, інвалідність з дитинства; довідку МСЕК серії ДОН-04 №028558 від 20.09.2004, якою встановлено інвалідність ОСОБА_2 ІІІ група, інвалідність з дитинства бестроково; довідку форми 028/о відповідно до якої ОСОБА_2 має ІІІ групу інвалідності, код хвороби G 80.9, діагноз дитячий церебральний параліч, індивідуальну програму реабілітації ОСОБА_2 № 964, які підтверджують наявність у дружини позивача ОСОБА_2 інвалідність ІІІ групи та причину інвалідності.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає, що позивачем надані відповідачеві достатні документи для розгляду його заяви про надання відстрочки на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Також, підставою для відмови у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації слугувала відсутність належним чином завірених копій документів.

Згідно з наказом Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 01.07.2020 № 144 з 01.09.2021 набрав чинності національний стандарт ДСТУ 4163:2020 "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів".

Відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів" відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів "Згідно з оригіналом" (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки "Для копій".

З матеріалів справи судом встановлено, що долучені до заяви від 13.02.2025 року документи засвідчені штампом "Згідно з оригіналом" (без лапок), містять ім'я та прізвище позивача, дату засвідчення копії, проте особистого підпису заявника такі документи не містять, що є порушенням ДСТУ 4163:2020.

Тому, відповідач правомірно відмовив позивачу з підстав неналежно завірених копій направлених документів.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надано, а отже відсутні правові підстави для задоволення позову.

Зважаючи на відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання незаконною та протиправною відмову у наданні відстрочки - відмовити повністю.

Судове рішення складено та підписано 27 травня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.М. Чучко