Рішення від 23.05.2025 по справі 200/1099/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 року Справа№200/1099/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника Варбана О.В. звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 січня 2025 року №1/1 а також рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 лютого 2025 року № 056550006555 щодо відмови в призначенні пільгової пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 26 січня 1990 року по 12 лютого 2000 року в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список №1) від 05 лютого 2025 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачі протиправно прийняли рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах в зв'язку з відсутністю необхідного стажу, не прийнявши довідки на підтвердження пільгового стажу та не зарахувавши певні періоди трудової діяльності до пільгового стажу. Позивач наполягає, що має право на призначення пенсії та надав усі підтверджуючі трудову діяльність та пільговий характер роботи документи необхідні для призначення пенсії, в зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою від 24 лютого 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у наданому відзиві на позовну заяву просило відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відносно позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прийнято рішення № 056550006555 від 12 лютого 2025 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність пільгового стажу роботи.

Також ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що рішенням № 1/1 від 31.01.2025 Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке не є юридичною особою, не підтверджено пільговий стаж роботи позивача з 26.01.1990 по 22.02.2000 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва», оскільки трудова книжка для розгляду не надавалась, страховий стаж розглянуто відповідно до відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб; в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та в даних по спеціальному стажу відомості за цей період відсутні. Отже відсутня можливість здійснення перевірки обґрунтованості видачі наданих документів, в зв'язку з чим рішення прийняте відповідно до норм чинного законодавства та є обґрунтованим.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області належним чином повідомлено про розгляду справи судом, відзив до суду не направило.

Відповідно до вимог частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05.02.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV).

Заяву про призначення пенсії за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області та винесено рішення № 056550006555 від 12 лютого 2025 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV в зв'язку з відсутністю пільгового стажу за Списком № 1.

Рішенням встановлено вік заявника 55 років 02 місяці 20 дні.

Згідно з наданими документами та індивідуальними відомостями страховий стаж позивача становить 33 роки 10 місяців 13 днів, пільговий стаж за Списком № 1 відсутній.

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах ГУ ПФУ від 31.01.2025 № 1/1, не підтверджено періоди роботи на пільгових умовах за Списком №1.

Зокрема, рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1/1 від 31 січня 2025 року ОСОБА_1 відмовлено у підтверджені періоду роботи на пільгових умовах за Списком № 1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» у зв'язку із відсутністю можливості здійснення перевірки обґрунтованості видачі наданих документів. Згідно з рішенням заявником надані довідка про пільговий стаж роботи від 16.12.2010 № 40/12, довідка про стаж роботи від 16.12.2010 № 40/12-2, довідка про перейменування підприємства без дати та номеру. Трудову книжку заявником не надано.

У зв'язку з тим, що заявник надав довідки, які виписані більш ранньою датою, ніж звернення за підтвердженням пільгового стажу, вказані документи підлягають розгляду та перевірці з урахуванням п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Заявником надано копію наказу «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» від 25.07.1994 № 411, який не засвідчений належним чином відповідно до вимог п.п. 8,9 підрозділу 11 розділу II «Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5, тому не може бути прийнятий до уваги.

ОСОБА_1 надана довідка про заробітну плату за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996 від 18.11.2010 № 1305. Відповідно до листа архівного відділу Виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 04.11.2024 № 05-01-31/205 встановлено, що документи з кадрових питань (особового складу) Костянтинівського заводу «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва на державне зберігання до архіву не надходили, відомостей про місце знаходження архіву даного підприємства не має.

Пільгова довідка від 16.12.2010 № 40/12, видана ліквідатором заводу «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва, що підтверджує період роботи ОСОБА_1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва», розгляду не підлягає, оскільки відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 09.12.2024 № 34195344 підприємство Костянтинівське ДП «Завод «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва» (ЄДРПОУ 00293166) з 11.07.2012 припинено.

Тому до пільгового стажу за наданими документами не враховано період роботи з 26.01.1990 по 22.02.2000 року в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва».

У зв'язку відсутністю трудової книжки для підтвердження страхового та пільгового стажу заявником до територіальних органів ПФУ надавались довідки про підтвердження наявного трудового стажу у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видані ліквідатором ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва»:

№ 40/12 та № 40/12-2 від 16 грудня 2010 року, про те, що позивач працював повний робочий день на ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» з 18 грудня 1989 року по 25 січня 1990 року на посаді слюсаря-ремонтника 2 розряду в Цеху № 5 та з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року на посаді «набирача скломаси», ще передбачено Списком № 1 відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 та відповідно до Постанови КМУ №162 від 16.03.1994 код посади 1150101а-14820;

довідка про перейменування Костянтинівського заводу Автоскло;

довідка № 1305 від 18.11.2010 про заробітну плату для обчислення пенсії згідно з Додатком № 5;

копію Наказу про результати атестації робочих місць № 411 від 25.07.1994 відповідно до якого посада «набирача скломаси» атестована на Заводі Автоскло за Списком № 1.

Довідки містять підписи відповідальних осіб та печатки підприємства.

На підставі наданих доказів позивач вважає рішення відповідачів протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-ХІІ) та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058- IV).

Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог нього Закону за даними, що містяться в системі, персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України »Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць,- після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до пунктів 1.7, 1.8 якого, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Розділом 2 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.

Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Вимогами пункту 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Судом встановлено, що у зв'язку відсутністю трудової книжки для підтвердження страхового та пільгового стажу позивачем до територіальних органів ПФУ надавався відповідний пакет документів, в тому числі довідки про підтвердження наявного трудового стажу у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видані ліквідатором ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» №№ 40/12, 40/12-2 від 16 грудня 2010 року, про те, що позивач працював повний робочий на ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» з 18 грудня 1989 року по 25 січня 1990 року на посаді слюсаря-ремонтника 2 розряду в Цеху № 5 та з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року на посаді «набирача скломаси», що передбачено Списком № 1 відповідно до Постанови КМУ №162 від 16.03.1994 код посади 1150101а-14820.

Професія «набирача скломаси» віднесена до Списку №1, Розділ ХV «Скляне та фарфоро-фаянсове виробництво», пункт 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 та відповідно до Постанови КМУ № 162 від 16.03.1994 код посади 1150101а-14820.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1(далі - Порядок № 18-1).

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії) (пункт 3 Порядку № 18-1).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань (пункт 4 Порядку № 18-1).

Для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема:

а) довідку про заробітну плату;

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

Згідно з пунктом 11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема:

а) довідку про заробітну плату;

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи (п. 12 Порядку № 18-1).

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (пункт 13 Порядку № 18-1).

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення (пункт 15 Порядку № 18-1).

Отже, підтвердження пільгового стажу у разі ліквідації підприємства здійснюється у відповідному порядку, рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, є обов'язковими для органів Пенсійного фонду України при виконанні покладених на них функцій.

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1/1 від 31 січня 2025 року Комісія не підтвердила період роботи позивача за Списком № 1 за період 1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» у зв'язку із відсутністю можливості здійснення перевірки обґрунтованості видачі наданих документів.

Разом з цим, як зазначено вище, пільгові періоди роботи позивача підтверджені пільговими довідками, які видані ліквідатором ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» №№ 40/12, 40/12-2 від 16 грудня 2010 року, про те, що позивач працював повний робочий на ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року на посаді «набирача скломаси», що передбачено Списком № 1 відповідно до Постанови КМУ №162 від 16.03.1994 код посади 1150101а-14820.

Зазначені довідки підписані відповідальною особою, містять печатку підприємства. При цьому відповідальність за належне і правильне оформлення документів щодо відомостей про періоди роботи та трудової книжки покладається на керівника підприємства, організації.

Відповідач-2 посилається на те, що відповідно до пункту 2.9 розділу ІІ Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

Водночас, відповідачем не конкретизовано, в чому саме полягає недійсність наданих документів.

Відповідно до пункту 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, статтею 101 Закону №1788-XII та пункту 4.2 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 - закріплено право органів Пенсійного фонду вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, вимагати дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 64 Закону № 1058-IV […] територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати;

Згідно із пунктом 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Також зазначеним пунктом передбачено, що цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Тому суд констатує, що перевірка достовірності наданих особою, що звернулась із заявою про призначення/перерахунок пенсії, документів, виданих підприємствами, установами та організаціями, має відбуватись у визначені Законом № 1058-IV та Порядком № 22-1 строки, тобто, протягом до десяти днів з дня отримання заяви, або із продовженням цього строку не більш ніж на 15 днів - за наявності відповідного рішення керівника органу, що призначає пенсію.

Матеріали справи містять службову записку без дати та номеру щодо здійснення перевірки наданих довідок. Проте станом на дату розгляду справи результати перевірки не надані.

Суд вважає за необхідне зауважити, що згідно із приписами статті 50 Закону № 1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку; відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Отже, у випадку неможливості здійснити у визначений законодавством строк перевірку достовірності наданих позивачем документів, за відсутності станом на час вирішення питання про призначення пенсії переконливих доказів щодо недостовірності наведених у наданих заявником документах відомостей, пенсійний орган зобов'язаний прийняти рішення у визначений законом строк із врахуванням всіх наданих заявником документів.

При цьому, у випадку, якщо пенсійний орган згодом встановить, що надані особою документи містять недостовірні відомості, які призвели до призначення позивачу пенсії у більшому розмірі, ніж розмір, на який позивач має право, пенсійний орган відповідно до приписів статті 50 Закону № 1058-IV має право у визначеному законом порядку запропонувати пенсіонеру повернути добровільно зайво сплачені кошти або вчинити дії, спрямовані на стягнення цих коштів на підставі власного рішення або в судовому порядку.

Проте, за обставинами цієї справи пенсійний орган фактично переклав необхідність доведення пільгових періодів роботи на позивача, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження періодів роботи позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.

З відкритих даних Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що в провадженні Господарського суду Донецької області перебувала справа № 3/5б за заявою кредитора (заявника) Державне обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк до боржника Костянтинівське Державне підприємство «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» м.Костянтинівка про визнання банкрутом.

Зокрема, ухвалою арбітражного суду від 22.06.98 порушена справа про банкрутство Виробничого об'єднання «Автоскло» м.Костянтинівка.

Постановою господарського суду від 18.02.02 Костянтинівське ДП «Завод Автоскло ім.К.Т.Бондарева» визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура. Ухвалою від 27.03.02 ліквідатором по справі призначений арбітражний керуючий Тітов О.І. Ухвалою суду від 07.12.04 припинені повноваження ліквідатора Тітова О.І., ліквідатором призначений арбітражний керуючий Ригованов Р.О. Ухвалою суду від 14.09.06 припинені повноваження ліквідатора Ригованова Р.О., ліквідатором призначений арбітражний керуючий Миронов І.М.

Ухвалою суду від 07.06.07 припинені повноваження ліквідатора Миронова І.М. ліквідатором призначений арбітражний керуючий Годз О.П.

Ухвалою суду від 04.07.12 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Костянтинівського Державного підприємства «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» м.Костянтинівка; ліквідувано юридичну особу - Костянтинівське Державне підприємство «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» м.Костянтинівка (Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Шмідта,20; код ЄДРПОУ 00293166).

Отже, надані позивачем у цій адміністративній справі документи, зокрема в частині повноважень ліквідатора підприємства - арбітражного керуючого Годз О.П., який видав довідки позивачеві, не суперечать відповідним судовим рішенням.

Таким чином позивач надав належні документи на підтвердження пільгового періоду роботи, які протиправно не прийняті до розгляду Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

В зв'язку з цим рішення № 1/1 від 31 січня 2025 року підлягає скасуванню, а період роботи з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року має бути зарахований до пільгового стажу позивача за Списком № 1, як такий, що підтверджений відповідними довідками.

З тих саме підстав підлягає скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 лютого 2025 року № 056550006555.

На підставі п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно п.4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Проте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не прийнято до уваги надані позивачем документи на підтвердження пільгового характеру роботи, а формально прийнято до уваги лише рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області№ 1/1 від 31 січня 2025 року.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги про скасування цього рішення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Стосовно способу захисту права суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Проте дискреційні повноваження відповідача допускають прийняття на свій розсуд рішень лише у разі можливості вибору у межах, встановлених законом. У справі, що розглядається, орган Пенсійного фонду прийняв рішення, яке не відповідає закону та порушує права позивача.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

При цьому спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Це відповідає також принципу процесуальної економії, згідно з яким штучне подвоєння судового процесу є неприпустимим, бо вирішення справи у суді має усунути необхідність у новому звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту. Саме у такий спосіб досягається мета правосуддя.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Судом встановлено, що позивач досяг віку 55 років 02 місяці 20 дні, має страховий стаж 33 роки 10 місяців 13 днів, пільговий стаж по списку № 1 згідно з довідкою № 40/12 від 16.12.2010 - 10 років 16 днів. Отже має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З урахуванням наведеного, оцінюючи наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню таким способом, який гарантував би повне їх відновлення шляхом визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 січня 2025 року №1/1, а також рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 лютого 2025 року № 056550006555 та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно із заявою від 05.02.2025 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні, та висновків суду щодо зарахування пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоду роботи з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року.

За приписами статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому сплачений позивачем судовий збір у сумі 968,96 грн, підлягає стягненню на його користь з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань в рівних частках.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33004, ЄДРПОУ 21084076), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 січня 2025 року №1/1 щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ).

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 лютого 2025 року № 056550006555 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ЄДРПОУ 21084076) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ) від 05.02.2025 та призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоду роботи з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33004, ЄДРПОУ 21084076) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010)на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов