Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 травня 2025 року Справа №640/8312/20
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Дмитрієв В.С., перевіривши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автоцентр Київ" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариством з обмеженою відповідальністю "Автоцентр Київ" (адреса: 03062, м. Київ, вул. Перемоги, буд. 67, ідентифікаційний код - 32384972) (далі - позивач або ТОВ "Автоцентр Київ" або Товариство) подано на розгляд Окружному адміністративному міста Києва позов до Головного управління ДПС у м. Києві (адреса місцезнаходження: 04655, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, ідентифікаційний код - 43141267) (надалі - відповідач або ГУ ДПС у м. Києві), у якому позивач просить суд:
- визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00000490502 від 16.01.2020, відповідно до якого ТОВ «Автоцентр Київ» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 157 163,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 78 582,00 грн.;
- визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00000500502 від 16.01.2020, відповідно до якого на ТОВ «Автоцентр Київ» накладено штраф у розмірі 78 582,00 грн.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.01.2020 (суддя Пащенко К.С.) позовну заяву залишено без руху та зобов'язано позивача усунути недоліки у позовній заяві у п'ятиденний строк з моменту її отримання.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.04.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2020 залишено без задоволення заяву представника ТОВ "Автоцентр Київ" від 06.05.2020 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідач позов не визнав, 14.05.2020 надав відзив на адміністративний позов.
Позивач 20.05.2020 надав відповідь на відзив.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
За наслідком автоматизованого розподілу судових справ, 20.05.2025 адміністративну справу №640/8312/20 передано для розгляду судді Дмитрієву В.С.
З огляду на викладене, вважаю за необхідне прийняти до провадження вказану адміністративну справу; розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до частини 2 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
В матеріалах справи міститься заява позивача від 23.12.2020 про зміну позовних вимог. При цьому, Окружним адміністративним судом міста Києва не вирішено питання щодо прийняття до розгляду поданої заяви.
Отже, суд вважає за необхідне вирішити питання щодо прийняття до розгляду заяви позивача від 23.12.2020 про зміну позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Встановлене згаданою нормою право позивача збільшити або зменшити розмір позовних вимог, змінити підстави позову має обмеження у часі. Таким чином, право позивача змінити підстави позову та уточнити позовні вимоги обмежуються першим судовим засіданням, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Крім того, положеннями ч. 3 ст. 262 КАС України передбачено, що підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З аналізу наведених вище положень КАС України слідує, що заява про уточнення позовних вимог може бути подана позивачем до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, а у випадку, якщо судове засідання не проводиться, тоді така заява може бути подана протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (в разі розгляду справи в порядку, визначеному ст. 262 КАС України).
Суд зазначає, що провадження в межах цієї справи відкрито 14.04.2020, отже, позивач протягом 30 днів з моменту відкриття провадження мав право звернутися до суду із заявою про уточнення позовних вимог, проте, у порушення вимог Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про уточнення позовних вимог надав лише 23.12.2020, тобто з порушенням строку встановленого Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому клопотання про поновлення строку подання заяви про зміну позовних вимог позивачем не надано.
Також суд зауважує, що відзив на адміністративний позов подано відповідачем 14.05.2020 та позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, яку надав 20.05.2020.
Отже, суд відмовляє в прийнятті заяви про зміну позовних вимог, оскільки порушено строк надання такої заяви до суду.
На підставі викладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти до провадження адміністративну справу №640/8312/20.
Розгляд справи продовжити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відмовити у прийнятті до розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Автоцентр Київ" про зміну позовних вимог від 23.12.2020.
Запропонувати сторонам у разі зміни фактичних обставин у цій справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суд про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Копію ухвали направити сторонам.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки http://court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв