Постанова від 27.05.2025 по справі 751/3954/25

Справа № 751/3954/25

Провадження №3/751/1526/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 року місто Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі: головуючого судді Маслюк Н.В.

секретаря судового засідання Стрижак В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 41 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває на посаді начальника відділу - головного бухгалтера відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління поліції охорони в Чернігівській області, РНОКПП НОМЕР_1 , -

ВСТАНОВИВ:

30.04.2025 о 10 год 00 хв за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) в Управлінні поліції охорони в Чернігівській області (далі - УПО Чернігівської області) за адресою: 14021, м. Чернігів, вул.. Івана Франка, буд. 4-а, виявлено порушення вимог:

- ч. 1 ст. 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», а саме: згідно табелів обліку робочого часу, особових рахунків та розрахункових листків за грудень 2022 року, грудень 2023 року, грудень 2024 року працівника ОСОБА_2 , Наказів «Щодо запровадження режиму підсумованого обліку робочого часу» від 10.01.2022 року № 16, від 29.12.2022 року № 413, від 05.01.2024 року № 6, Наказів «Про підсумований облік робочого часу» від 21.12.2022 року №395, від 22.11.2023 року №567, від 24.12.2024 року №594 та Додатками №1 до наказів «Форма розрахунку різниці між фактично відпрацьованим часом і нормативним за облікові періоди» за січень, серпень - грудень 2022 року, за січень-грудень 2023 року, за січень-грудень 2024 року, вбачається, що за 2022 рік обліковано 81 годин, за 2023 рік обліковано 128 годин, за 2024 рік обліковано 216 годин відпрацьованих ОСОБА_2 понад встановлену норму. За вказані години Наказами «Про підсумований облік робочого часу» від 21.12.2022 року №395, від 22.11.2023 року №567, від 24.12.2024 року №594 зобов'язано до 31 грудня відповідних років, провести доплату згідно підсумованого обліку робочого часу. В документах по нарахуванню заробітної плати та розрахункових листках працівника, де вказуються всі суми нарахованої заробітної плати за грудень 2022 року, грудень 2023 року, грудень 2024 року, зазначено оплата за вказані години, як доплата «за тимчасово відсутнього працівника», а не оплата понаднормових годин. При тому, що нарахована доплата за ту ж кількість години, які відпрацьовані понад норму, згідно вказаних наказів. Згідно довідки УПО Чернігівської області доплата по підсумковому обліку при нарахуванні заробітної плати зазначалась, як оплата за тимчасово відсутнього працівника, так як в Наказі ДКСУ №5-2004 «Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати» не передбачено доплату по підсумковому обліку.

- ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», а саме: згідно Наказу «Щодо запровадження режиму підсумованого обліку робочого часу» від 10.01.2022 року № 16, для працівників КВО батальйону УПО Чернігівської області запроваджено з 01 січня по 31 грудня 2022 року режим підсумованого обліку робочого часу. Відповідно до Наказу «Про підсумований облік робочого часу» від 21.12.2022 року №395, який виданий з метою дотримання чіткого нормування праці особового складу цивільних охоронників КВО батальйону, де за умовами праці під час чергувань неможливо чітко дотримуватись щорічної норми обліку робочого часу, на підставі ст. 61 КЗпП України, наказано провести виплату згідно підсумованого обліку робочого часу для працівників КВО батальйону з 01.01.2022 року, за січень, серпень - грудень 2022 року, до 31.12.2022 року згідно з додатком. Згідно Додатку №1 «Форма розрахунку різниці між фактично відпрацьованим часом і нормативним за обліковий період в 2022 році» (Далі -Додаток 1 до наказу) ОСОБА_2 у обліковому періоді відпрацював 1032 години, що підтверджується табелями обліку робочого часу, при його нормі 951 година і різниця склала 81 годину відпрацьовану ОСОБА_2 за 2022 понаднормово, за які наказано провести оплату.

Згідно наказу №173 о/с від 19.10.2022 року у ОСОБА_2 був встановлений посадовий оклад з 01.10.2022 року в сумі 7121 грн.

Згідно особового рахунку ОСОБА_2 та розрахункового листка за грудень 2022 року вбачається, що йому в грудні 2022 року фактично нарахована доплата за 81 голину. які обліковані, як робота понад встановлену норму годин, і зазначена в наказі від 21.12.2022 року №395, в сумі 5982, 95 грн. що є меншим розміром ніж подвійний розмір годинної ставки за години роботи в надурочний час.

Згідно Наказу «Щодо запровадження режиму підсумованого обліку робочого часу» від 29.12.2022 року № 413, для працівників КВО батальйону УПО Чернігівської області запроваджено з 01 січня по 31 грудня 2023 року режим підсумованого обліку робочого часу. Відповідно до Наказу «Про підсумований облік робочого часу» від 22.11.2023 року №567, який виданий з метою дотримання чіткого нормування праці особового складу цивільних охоронників КВО батальйону, де за умовами праці під час чергувань неможливо чітко дотримуватись щорічної норми обліку робочого часу, на підставі ст. 61 КЗпП України, наказано провести виплату згідно підсумованого обліку робочого часу для працівників КВО батальйону з 01.01.2023 року, за січень - грудень 2023 року до 31.12.2023 року, згідно Додатку. Згідно Додатку №1 до наказу «Форма розрахунку різниці між фактично відпрацьованим часом і нормативним за обліковий період січень-грудень 2023 року», ОСОБА_2 за 2023 рік відпрацював 1920 години, що підтверджується табелями обліку робочого часу, при його нормі робочого часу 1792 години і різниця склала 128 годин, відпрацьованих ОСОБА_2 в 2023 році понаднормово.

Згідно наказу №200 о/с від 29.10.2023 року у ОСОБА_2 був встановлений посадовий оклад з 01.10.2023 року в сумі 7125 грн.

Згідно особового рахунку ОСОБА_2 та розрахункового листка за грудень 2023 року вбачається, що йому в грудні 2023 року фактично нарахована доплата за 128 годин, які обліковані як понаднормові, і зазначені в наказі №567 від 22.11.2023 року, в сумі 5428,57 грн. що є нижче ніж подвійний розмір годинної ставки за кожну годину роботи в надурочний час (оплата проведена в одинарному розмірі годинної ставки виходячи з посадового окладу).

Згідно Наказу «Щодо запровадження режиму підсумованого обліку робочого часу» від 05.01.2024 року № 6, для працівників КВО батальйону УПО Чернігівської області запроваджено з 01 січня по 31 грудня 2024 року режим підсумованого обліку робочого часу. Відповідно до Наказу «Про підсумований облік робочого часу» від 24.12.2024 року №594, який виданий з метою дотримання чіткого нормування праці особового складу цивільних охоронників КВО батальйону, де за умовами праці під час чергувань неможливо чітко дотримуватись щорічної норми обліку робочого часу, на підставі ст. 61 КЗпП України, наказано провести виплату згідно підсумованого обліку робочого часу для працівників КВО батальйону з 01.01.2024 року, за січень - грудень 2024 року, до 31.12.2024 року згідно з додатком. Згідно Додатку №1 «Форма розрахунку різниці між фактично відпрацьованим часом і нормативним за обліковий період січень-грудень 2024 року» ОСОБА_2 у 2024 році відпрацював 1368 годин, що підтверджується табелями обліку робочого часу, при його нормі робочого часу 1152 години і різниця склала 216 годин відпрацьованих ОСОБА_2 в 2024 році понаднормово.

Згідно наказу №239 о/с від 24.10.2024 року у ОСОБА_2 був встановлений посадовий оклад з 01.10.2024 року в сумі 7701 грн.

Згідно особового рахунку ОСОБА_2 та розрахункового листка за грудень 2024 року вбачається, що йому в грудні 2024 року нарахована доплата за 216 годин, які обліковані як понаднормові, і зазначені в наказі №594 від 24.12.2024 року, в сумі 9505,23 грн. що є нижче ніж подвійний розмір годинної ставки за кожну годину роботи в надурочний час (оплата проведена в одинарному розмірі годинної ставки виходячи з посадового окладу).

За даним фактом відносно начальника відділу - головного бухгалтера відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УПО Чернігівської області Калініченко Л.М. складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 41 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 в черговий раз не прибула, про день та час розгляду справи повідомлялась у встановленому порядку, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

У своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Отже, ОСОБА_1 , не будучи обмеженою у своїх правах та знаючи про наявність складеного відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП, могла сама поцікавитись ходом розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 41 КУпАП, у відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. На суд покладено обов'язок повідомити таку особу про час та місце судового розгляду, що судом було зроблено двічі.

Враховуючи завдання провадження в справі про адміністративне правопорушення, правові висновки ЄСПЛ щодо пріоритету публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе та необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 41 КУпАП настає у разі порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Диспозиція норми ч.1 ст. 41 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні правила щодо праці.

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX від 15.03.2022 у період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX від 15.03.2022, заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення №Ц/ЧН/8487/464/П/ПТ від 30.04.2025, актом №Ц/ЧН/8487/464, колективним договором на 2024-2025 роки, витягами з наказів № 23о/с від 31.01.2017, № 173 о/с від 19.10.2022, № 200 о/с від 29.10.2023, № 239 о/с від 24.10.2024, наказами № 16 від 1001.2022, № 395 від 21.12.2022, № 413 від 29.12.2022, № 567 від 22.11.2023, № 6 від 05.01.2024, № 594 від 24.12.2024 з додатками до них, розрахунковими листками та особовими рахунками працівника, довідкою УПО Чернігівської області.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 41 КУпАП.

При визначенні виду стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника згідно зі ст. 34, 35 КУпАП суд не вбачає.

За вищевказаних обставин, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, в межах санкції ч. 1 ст. 41 КУпАП, у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до положень ст.40-1 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.

Керуючись ст.ст. 1, 9, 23, 33, 35, 40-1, 41, 245, 283, 284 п. 1, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

постановив:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн 00 коп (ГУК у м. Черніг.обл/тг м. Чернігів/21081100, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA288999980313000106000025739, КБКД: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп в дохід Державного бюджету (ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України, МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова.

Суддя: Н.В. Маслюк