Справа № № 585/1873/25
Номер провадження 1-в/585/100/25
27 травня 2025 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі
головуючого судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання т.в.о начальника Роменського РВП ГУ НП в Сумській області ОСОБА_3 , про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 громадянина України, раніше судимого: 02.12.2019 року за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки та 3 місяці; 25.02.2021 року за ч.3 ст. 185 , ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 185, ч. 4 ст. 70, ч.1 ст. 71 КК України до покарання у виді 4 років позбавлення волі, -
Т.в.о. начальника Роменського РВП ГУНП у Сумській області звернулася до суду з вищевказаним поданням, обґрунтовуючи його тим, що 18.12.2023 року гр. ОСОБА_4 , повернувся з місць позбавлення волі та прибув на постійне місце проживання в АДРЕСА_1 але на шлях виправлення не став, і не зважаючи на попередження про припинення ведення антигромадського способу життя як особі, відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд, продовжував порушувати громадський порядок, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності протягом року.
Так 08.07.2024 року о 20 год. 45 хв. гр. ОСОБА_4 перебуваючи в м. Ромни по вул. Прокопенка, поблизу буд. 5, керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, за що 08.07.2024 року відносно останнього було винесено адміністративний протокол за ч. 1ст. 130 КУпАП та згідно постанови Роменського міськрайонного суду, останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Наступного дня, 09.07.2024 року, гр. ОСОБА_4 було оголошено попередження про припинення ведення антигромадського способу життя як особі, відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Так, 21.09.2024 року 0 01 год. 56 хв. ОСОБА_4 перебуваючи в м. Ромни, по вул. Терновецькій керував транспортним засобам в стані алкогольного сп'яніння, за що відносно останнього було винесено адміністративний протокол за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
22.09.2024 року, гр. ОСОБА_4 було оголошено попередження про припинення ведення антигромадського способу життя як особі, відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Але гр. ОСОБА_4 належних висновків не зробив та 30.10.2024 року близько 18 год. 00 хв. перебуваючи в. Ромни по вул. Коржівській, довів неповнолітню до стану сп'яніння, за що 02.11.2024 року відносно останнього було винесено адміністративні протоколи за ст. 180 КУпАП та згідно рішення виконавчого комітету Роменської міської ради, останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Цього ж дня о 20 год. 30 хв. перебуваючи в м. Ромни по вул. Прокопенка поблизу буд. 27 останній керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, за що 30.10.2024 року відносно ОСОБА_4 було винесено адміністративний протокол за ч. 3 ст. 130 КУпАП та згідно постанови Роменського міськрайонного суду, останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2, ч.3 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та позбавлення права керування транспортним засобом на строк 10 років.
03.11.2024 року, гр. ОСОБА_4 було оголошено попередження про припинення ведення антигромадського способу життя як особі, відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Але гр. ОСОБА_4 належних висновків не зробив та 08 .01.2025 року близько20 год. 00 хв. та 08.01.2025 близько 21 год. 00 хв. гр. ОСОБА_4 перебуваючи в м. Ромни, по вул. Олексієнка довів неповнолітніх до стану сп'яніння, за що 11.01.2025 року відносно останнього було винесено адміністративні протоколи за ст. 180 КУпАП та згідно рішення виконавчого комітету Роменської міської ради, останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
12.01.2025 року, гр. ОСОБА_4 було оголошено попередження про припинення ведення антигромадського способу життя як особі, відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Але гр. ОСОБА_4 належних висновків не зробив та 09.03.2025 року о 20 год. 30 хв. перебуваючи в АДРЕСА_2 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, за що 14.03.2025 року відносно останнього було винесено адміністративний протокол за ч. 3 ст. 130 КУпАП та згідно постанови Роменського міськрайонного суду, останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та позбавлення права керування транспортним засобом на строк 13 років 7 місяців без конфіскації транспортного засобу.
15.03.2025 року, гр. ОСОБА_4 було оголошено попередження про припинення ведення антигромадського способу життя як особі, відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Але гр. ОСОБА_4 належних висновків не зробив та 07.05.2025 року 09 год. 15 хв. гр. ОСОБА_4 , перебуваючи в м. Ромни по вул. Прокопенка на автобусній зупинці розпивав спиртні напої, за що 07.05.2025 року відносно останнього було винесено адміністративний протокол за ч. 1ст. 178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Цього дня, тобто 07.05.2025 року, гр. ОСОБА_4 було оголошено попередження про припинення ведення антигромадського способу життя як особі, відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Приймаючи до уваги те, що гр. ОСОБА_4 був засуджений за тяжкі злочини за ч. 3 ст. 185 КК України, звільнився від відбування покарання і, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично продовжував порушувати громадський порядок, просили встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 .
Учасники процесу в судове засідання не з'явилися. Від ОСОБА_4 до суду надійшла заява, в якій просив справу слухати без його участі. Проти подання не заперечував.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Встановлено, що вироком Роменського міськрайонного суду Сумської області від 25 лютого 2021 року ОСОБА_4 був засуджений за ч.3 ст. 185, ч.3 ст. 15, ч.3 ст. 185, ч.4 ст. 70, ч.1 ст. 71 КК України до 4 років позбавлення волі ( а.с.9-13).
23 липня 2024 року ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн., з позбавленням права керування транспортним засобом на 1 рік (а.с.16-17).
22.09.2024 року ОСОБА_4 було оголошено попередження, як особі відносно якої може бути встановлений адміністративний нагляд (а.с.19).
10 грудня 2024 року ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 130, ч.5 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51000 грн., з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 10 років (а.с.22-23).
03.11.2024 року та 12.01.2025 року, 15.03.2025 року ОСОБА_4 було оголошено попередження, як особі відносно якої може бути встановлений адміністративний нагляд (а.с.24, 27, 29).
27 березня 2025 року ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 130, ч.5 ст. 126, ст.. 124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51000 грн., з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 13 років 7 місяців (а.с.30-32).
Постановою ст.. ДОП Роменського РВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_5 від 07.05.2025 року ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 51 грн. ( а.с.33).
Відповідно до п. в ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Беручи до уваги вищевказані обставини, суд вважає, що відносно ОСОБА_4 необхідно встановити адміністративний нагляд, зважаючи на те, що він після звільнення з місць відбування покарання на шлях виправлення не став, систематично порушує громадський порядок.
Керуючись Законом України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 537, 539 КПК України суд,-
Подання задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд та визначені обмеження щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , строком на 12 ( дванадцять ) місяців .
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.
На період адміністративного нагляду встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обмеження:
1) Заборонити виїзд за межі Роменського району без дозволу Роменського РВП.
2) Заборонити залишати своє помешкання, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в період часу з 21:00 год. по 05:00 год. наступного дня.
3) З'являтися на реєстраційну відмітку до Роменського РВП з 08:00 год. до 17:00 год. першу, другу, третю, четверту п'ятницю кожного місяця.
4) Заборонити відвідувати кафе, бари, ресторани та інші розважальні місця, де продаються спиртні напої на розлив.
Здійснення адміністративного нагляду покласти на Роменський РВП ГУ НП в Сумській області.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_6