Справа № 471/339/25
Провадження №3/471/204/25
Номер рядка звіту 156
26 травня 2025 року селище Братське
Суддя Братського районного суду Миколаївської області Жила Н.М., за участю секретаря - Холоденко І.Ю., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від Відділення поліції № 1 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП,
В провадження Братського районного суду Миколаївської області надійшли справи про адміністративне правопорушення №471/339/25 (провадження № 3/471/204/24), №471/347/25 (провадження № 3/471/205/25), №471/348/25 (провадження № 3/471/206/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи той факт, що адміністративні правопорушення вчиненні однією особою, справи про які перебувають в провадженні одного судді, розглядаються одночасно, суддя вважає необхідним вищевказані справи про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження.
23 березня 2025 року о 22:51 год в селищі Братське по вул. Миру ОСОБА_1 керував транспортними засобом «ВАЗ 2101» державний номер НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: запахом алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушенням мови. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер 6810» та в закладі охорони здоров'я - КНП "Братська лікарня" відмовився, чим порушив п. 2.5. Правил дорожнього руху.
Крім того, 24 березня 2025 року о 18:12 год. в селищі Братське по вул. Сухомлинського ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 2101» номерний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: запахом алкоголю з порожнини рота, порушенням координації рухів, порушенням мови. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest 6810» та в закладі охорони здоров'я - КНП "Братська лікарня" ОСОБА_1 відмовився, чим порушив п. 2.5. Правил дорожнього руху.
Також, ОСОБА_1 , який притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст.126 КУпАП, 24.03.2025 року о 18:12 год. в селищі Братське по вул. Сухомлинського ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВА2101» державний номер НОМЕР_1 , не маючи права керувати даним видом транспортних засобів, чим порушив п.2.1 "а" Правил дорожнього руху.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився повторно, причину неявки суду не повідомив. Про день, час та місце розгляду справ ОСОБА_1 повідомлявся судовими повістками, надісланими йому SMS-повідомлення, які доставлені вчасно, про що свідчать довідки про доставку SMS.
Про розгляд справ Братським районним судом Миколаївської області ОСОБА_1 був ознайомлений про що свідчать його підписи у протоколах про адміністративні правопорушення.
На офіційному сайті Братського районного суду Миколаївської області (https://bt.mk.court.gov.ua), в розділі "Громадянам" у вкладці "Список судових справ, призначених до розгляду" з моменту призначення справ до розгляду було зазначено дату, час та місце їх розгляду.
Відповідно до рішення ЄСПЛ від 03.04.2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошується, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи, що ОСОБА_1 був своєчасно сповіщений про місце і час розгляду справи, від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності.
Відповідно до Закону України «Про дорожній рух» та п.1.1 Правил дорожнього руху єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюють Правила дорожнього руху.
Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проведення огляду водія транспортного засобу на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та оформлення результатів такого огляду передбачено ст. 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015.
Частиною першою ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 5 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Частиною 2 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень підтверджується наявними в матеріалах справи доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 279907 від 23.03.2025 року, складеним відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- Актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого слідує, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою приладу «Драгер 6810»;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 23.03.2025 року, з якого слідує, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в КНП "Братська лікарня";
- відеозаписом, з якого вбачається, що водій ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер 6810» та в КНП "Братська лікарня" відмовився;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 280718 від 24.03.2025 року, складеним відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- Актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 24.03.2025 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в КНП "Братська лікарня";
- відеозаписом, з якого вбачається, що водій ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер 6810» та в КНП "Братська лікарня" відмовився, зазначив, що керував транспортним засобом;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 280705 від 24.03.2025 року, складеним відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 4339402 від 23.03.2025 р., згідно якої до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 20400 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 4345502 від 24.03.2025 р., згідно якої до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП;
- відеозаписом та іншими матеріалами справи.
Відповідно довідки начальника СП ВП № 1 Вознесенського РУП в Миколаївській області Фабрикова І. згідно наявних облікових даних ІТС ІПНП НАІС «Посвідчення водія» ОСОБА_1 посвідчення водія на право керування транспортними засобами не отримував.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, вчинене повторно протягом року, та адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При призначенні стягнення ОСОБА_1 суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, який посвідчення водія не отримував, приймаючи до уваги позицію Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, викладену в постанові від 4 вересня 2023 року у справі № 702/301/20, а також положення ч. 2 ст. 36 КУпАП, та вважає необхідним призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» стягненню з ОСОБА_1 на користь держави підлягає судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд
Справи про адміністративні правопорушення №471/339/25 (провадження № 3/471/204/24), №471/347/25 (провадження № 3/471/205/25), №471/348/25 (провадження № 3/471/206/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, об'єднати в одне провадження та присвоїти загальний №471/339/25 (провадження № 3/471/204/24).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на п'ять років, без оплатного вилученням транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя Жила Н.М.