Справа № 147/644/25
Провадження № 3/147/505/25
27 травня 2025 року с-ще Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Борейко О. Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, військовослужбовця військової служби за мобілізацією, солдата резерву військової частини НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
26 травня 2025 року до Тростянецького районного суду Вінницької області повторно після доопрацювання надійшли матеріали справи відносно військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення складеного старшим офіцером відділення організації охорони, патрульно-постової служби, розшуку та діяльності Військової служби правопорядку в гарнізонах ІНФОРМАЦІЯ_3 майором ОСОБА_2 №ОДВ/135 про військове адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 10.04.2025 вбачається, зокрема, що 09 квітня 2025 року близько 23 год. 30 хв. під час проведення профілактичних заходів, спрямованих на заборону вживання алкогольних напоїв та наркотичних речовин начальником патруля ІНФОРМАЦІЯ_4 молодшим сержантом ОСОБА_3 було виявлено військовослужбовця солдата ОСОБА_1 , який перебував на території базового табору військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_2 з ознаками алкогольного сп'яніння. Для припинення вчинення адміністративного правопорушення начальником патруля ІНФОРМАЦІЯ_4 було запропоновано солдату ОСОБА_1 добровільно пройти тест з використанням спеціального технічного засобу (приладу для вимірювання концентрації парів алкоголю Алконт-М №00327), на що вищевказаний військовослужбовець погодився. В ході проведення тесту було встановлено, що солдат ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння (показник 2,05 проміле), що було зафіксовано на спеціальний технічний засіб відеозапису та складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу №23. Свою провину у скоєнному солдат ОСОБА_1 в усних поясненнях визнає.Таким чином, військовослужбовець солдат ОСОБА_1 у порушення вимог ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України в умовах особливого періоду перебував в стані алкогольного сп'яніння на території базового табору військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_2 , тобто вчинив військове адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Правопорушення, пов'язане з розпиванням військовослужбовцями алкогольних напоїв або перебування на території військових частин (об'єктів, установ) в стані алкогольного сп'яніння мають негативний вплив на морально-психологічний клімат у військових частинах (об'єктах, установах).
Згідно із вимогами ст.276 КУпАП справа про військове адміністративне правопорушення підвідомча Тростянецькому районному суду Вінницької області.
Відповідно до ст.221 КУпАП судді районних судів розглядають справи про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-10 - 172-20 КУпАП.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення, в тому числі, передбачене ст.172-20 КУпАП розглядається судом протягом доби.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.
За змістом ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Згідно із ч.2 ст. 277 КУпАП справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтею 172-20 КУпАП, розглядаються протягом доби.
ОСОБА_1 не повідомлявся працівниками відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 про дату та час розгляду справи, що унеможливлює розглянути справу у строки, встановлені ч.2 ст. 277 КУпАП.
Вищезазначене свідчить про порушення вимог ст. 277 КУпАП з боку уповноважених осіб щодо здійснення контролю явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судове засідання та позбавляє суд можливості розглянути справу в строк, встановлений ч.2 ст. 277 КУпАП.
Під час підготовки справи до судового розгляду судом з метою повідомлення ОСОБА_1 встановлено, що до матеріалів справи долучено заявку на отримання судових повісток, повідомлень в електронному виді за допомогою смс-повідомлень. Однак судова повістка адресату доставлена не була, у зв'язку з тим, що абонент тимчасово недоступний.
Також судом здійснювалося дзвінки за вказаним номером телефону, однак, повідомити ОСОБА_1 про дату, час та місце судового розгляду не вдалося, оскільки абонент зараз не в мережі, про що 26.05.2025 складено відповідну довідку секретарем судового засідання.
Інші засоби зв'язку з ОСОБА_1 , які б дозволили в межах доби повідомити останнього про дату, час та місце розгляду справи (адреса електронної пошти, інший номер телефону тощо), матеріали справи не містять.
Разом з матеріалами справи суду надано доповідь про самовільне залишення (без зброї) базового табору ВЧ НОМЕР_2 солдата ОСОБА_1 №27062 від 10.04.2025. Таким чином, станом на дату судового розгляду місцезнаходження ОСОБА_1 невідомо та засоби зв'язку з ним відсутні.
Виходячи зі змісту закону провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
У зв'язку з наведеним, суд не вбачає можливості з'ясувати обставини, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП потрібно повторно повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.
Керуючись ст. 245, 277, 278, 283 КУпАП, суддя
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. Г. Борейко