Справа № 143/312/25
Іменем України
23.05.2025 року м. Погребище
Суддя Погребищенського районного суду Вінницької області Сич С.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Сектору поліцейської діяльності №1 відділу поліції №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, жителя АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст. 130, ч.5 ст.126 КУпАП, -
встановив:
15.03.2025 року о 15 год. 30 хв. в м. Погребище по вул. Київській водій ОСОБА_1 , будучи позбавлений права керування транспортними засобами строком на десять років, повторно протягом року після вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.126 КУпАП, керував транспортним засобом FORD ORION, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, нестійка хода, та відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
За таких обставин суд вважає за можливе на підставі ст. 268 КУпАП розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суддею встановлено, що винуватість останнього у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч.5 ст.126 КУпАП КУпАП, підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 272254 від 15.03.2025 року, у якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння (а. с. 1);
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів щодо ОСОБА_1 від 15.03.2025 року (а. с. 3);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції щодо ОСОБА_1 від 15.03.2025 року (а. с. 2);
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 650348 від 15.03.2025 року щодо ОСОБА_1 (а. с. 11)
- письмовим поясненням ОСОБА_1 від 15.03.2025 року (а. с. 13);
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ББА № 262026 від 15.03.2025 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КупАП (а. с. 15);
- СD-диском з відеозаписом нагрудної камери поліцейського від 15.03.2025 року, використання якої передбачено ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію» та Інструкцією про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них, затвердженою наказом Департаменту патрульної поліції від 03.02.2016 року № 100, що був досліджений у судовому засіданні. Так, з наведеного відеозапису вбачається, що працівниками поліції 15.03.2025 року о 15 год. 30 хв. був зупинений транспортний засіб FORD ORION, д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням водія, особу якого було встановлено як ОСОБА_1 .. Поліцейський повідомляє, що причиною зупинки є проїзд водієм транспортним засобом по тротуару, а також повідомляє, що ведеться відеофіксація на нагрудну камеру поліцейського та просить водія ОСОБА_1 надати посвідчення водія та реєстраційні документи на транспортний засіб, на що ОСОБА_1 посвідчення водія не пред'явив. Поліцейський повідомив, що у ОСОБА_1 вбачаються ознаки алкогольного сп'яніння та пропонує водію пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Драгер». ОСОБА_1 спочатку погоджується, а потім відмовляється від його проходження. Працівник поліції повідомляє, що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння (а. с. 7,17);
- довідками №79258-2025 від 25.03.2025 року та №79310-2025 від 25.03.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності та неотримання посвідчення водія щодо ОСОБА_1 (а. с. 6,16).
Згідно із ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до пунктів 6, 7 Розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП (далі - заклад охорони здоров'я).
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 31 Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» передбачено, що поліція може застосовувати превентивні заходи, зокрема, перевірку документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Частиною 1 статті 40 Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» із змінами, внесеними згідно із Законом № 1231-IX від 16.02.2021 року, встановлено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на однострої, у/на службових транспортних засобах, у тому числі без кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель фото- і відеотехніку, у тому числі техніку, що працює в автоматичному режимі, технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень, радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз, а також використовувати інформацію, отриману з фото- і відеотехніки, що перебуває в чужому володінні, з метою: 1) запобігання правопорушенню, виявлення або фіксування правопорушення, охорони та захисту публічної безпеки, особистої безпеки осіб і власності від протиправних посягань; 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
З даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 272254 від 15.03.2025року, інших письмових доказів та з доданого до матеріалів справи СD - диску з відеозаписом нагрудної бодікамери поліцейського від 15.03.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 відмовився, як особа, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, а тому він підлягає відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В рішенні по справі «О Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Як вбачається із довідки ВП № 4 ВРУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , інформація стосовно наявності посвідчення водія відсутня (а. с. 6).
Відповідно до довідки ВП № 4 ВРУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КупАП на підставі постанови від 11.01.2025 року, а також притягувався до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.130 КупАП 10.03.2022 року, 04.05.2022 року, 12.05.2022 року (а. с. 16).
Відтак, судом встановлено, встановлено, що ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП, а саме повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною 2 цієї статті.
В ч.1 ст.33 КУпАП визначено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд вважає, що на ОСОБА_1 доцільно накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 6 років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Згідно із ч.3 ст.30 КУпАП якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Як вбачається із довідки заступника начальника - начальника СВГ ВП №4 ГУНП у Вінницькій області Підопригори З. 12.05.2022 року постановою Погребищенського районного суду Вінницької області у справі №143/1058/21, яка набрала законної сили 24.05.2022 року, на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на строк 10 років (а.с.16).
Згідно із ч.2 ст.317-1 КУпАП особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
В силу ст.37 КУпАП строк адміністративного арешту обчислюється добами, виправних робіт - місяцями або днями, позбавлення спеціального права - роками, місяцями або днями.
Таким чином, невідбута частина стягнення за постановою Погребищенського районного суду Вінницької області від 12.05.2022 року у справі №143/1058/21 становить 6 років 11 місяців 27 днів.
З огляду на викладене до стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ч.5 ст.126 КУпАП, у виді позбавлення права керування транспортним засобом на строк 6 років слід приєднати невідбуту частину стягнення строком 6 років 11 місяців 27 днів, та визначити йому остаточне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобами на строк 12 років 11 місяців 27 днів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, а тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути 605 грн. 60 коп. судового збору в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 27, 40-1, 124, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп., який стягнути в дохід держави (отримувач ГУК у Вінницькій області/м. Погребище/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37979858, банк отримувача: казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 528999980313070106000002892, код класифікації доходів бюджету: 21081100), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 12 (дванадцять) років 11 (одинадцять) місяців 27 (двадцять сім) днів.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави «Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106» 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Погребищенський районний суд Вінницької області.
Суддя