Ухвала від 27.05.2025 по справі 137/330/25

137/330/25

УХВАЛА

27.05.2025 с-ще Літин

Літинський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Гопкіна П.В.,

за участю секретаря Іванової І.О.,

сторін у справі

представника позивача - прокурора Черниш Г.М.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ФГ «Підкалюк» - Підкалюка Б.І.,

третьої особи ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в с-щі Літин цивільну справу за позовом заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області в інтересах Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області до ОСОБА_1 , Фермерського господарства «Підкалюк», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Літинського районного суду Вінницької області у зазначеній справі було призначено підготовче судове засідання на 11 год 00 хв 27.05.2025.

27.05.2025 заздалегідь до початку призначеного підготовчого судового засідання представником позивача до канцелярії суду подано заяву заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області Семенюка В. від 26.05.2025 про зміну підстав позову та викладено опису частину позову в іншому вигляді (а.с. 177-203).

У судовому засіданні прокурор Черниш Г.М. зазначила, що предмет позову та позовні вимоги залишаються без змін, лише змінюється підстави позову. Відтак просила прийняти заяву про зміну підстав позову.

Відповідач ОСОБА_1 у підготовчому судовому засіданні не заперечив проти прийняття заяви. Одночасно просив відкласти підготовче судове засідання аби ознайомитись із заявою поданою прокурором.

Представник відповідача ФГ «Підкалюк» - Підкалюк Б.І. у підготовчому судовому засіданні не заперечив проти прийняття заяви. Разом з тим просив відкласти підготовче судове засідання та не вважав за неможливе його закрити, оскільки йому потрібен час аби ознайомитись із заявою прокурора.

Третя особа ОСОБА_2 у підготовчому судовому засіданні не заперечила проти прийняття заяви про зміну підстав позову.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , до підготовчого судового засідання не з'явились, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлялись заздалегідь на належним чином (а.с. 166, 167).

Заслухавши пояснення прокурора щодо поданої заяви про зміну підстав позову та думки учасників процесуальної дії, суд приходить до наступних висновків.

Так, відповідно до ч. 3 ст.49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.

Також ЦПК України передбачає право позивача змінити предмет або підставу позову, необхідно чітко розуміти поняття й ознаки цих правових явищ. При цьому під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.

Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.

Верховний Суд вказує, що якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою у відповідності з ЦПК України. Зокрема, такий правовий висновок надано Верховним Судом у постанові від 13 березня 2018 року в справі № 916/1764/17.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Враховуючи викладене, а також те, що заява про зміну підстав позову подана в строк, визначений ч.3 ст. 49 ЦПК України, є обґрунтованою, суд приходить до висновку про наявність підстав для прийняття заяви про зміну підстав позову та долучення до матеріалів справи.

Керуючись ст.ст. 49, 258-260 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду заяву заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області Семенюка В. від 26.05.2025 про зміну підстав позову.

Подальший розгляд справи здійснювати з урахування заяви про зміну підстав позову.

З метою дотримання прав та законних інтересів відповідачів та третіх осіб відкласти підготовче судове засіданні у справі до 14 год 30 хв 30.06.2025.

Копію ухвали вручити учасникам справи та надіслати третім особам.

Роз'яснити відповідачам, що вони мають право на подання відзиву на заяву про зміну підстав позову протягом п'ятнадцяти днів із дня вручення даної ухвали, з дотриманням вимог, передбачених ст.178 ЦПК України.

Запропонувати відповідачам протягом 15 днів з дня вручення копії ухвали про зміну підстав позову подати:

-суду - відзив на позовну заяву (з врахуванням заяви про зміну підстав позову) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову;

-позивачу - направити копію відзиву та доданих до нього документів.

У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Запропонувати третім особам протягом 10 днів з дня вручення копії ухвали про зміну підстав позову подати суду, позивачу та відповідачам свої письмові пояснення в яких викласти свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.

Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили негайно після її проголошення.

Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя:П. В. Гопкін

Попередній документ
127654787
Наступний документ
127654789
Інформація про рішення:
№ рішення: 127654788
№ справи: 137/330/25
Дата рішення: 27.05.2025
Дата публікації: 29.05.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Літинський районний суд Вінницької області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Передано судді (28.11.2025)
Дата надходження: 28.11.2025
Предмет позову: про витребування земельної ділянки
Розклад засідань:
08.04.2025 10:30 Літинський районний суд Вінницької області
02.05.2025 11:00 Літинський районний суд Вінницької області
27.05.2025 11:00 Літинський районний суд Вінницької області
30.06.2025 14:30 Літинський районний суд Вінницької області
21.07.2025 14:30 Літинський районний суд Вінницької області
23.09.2025 12:20 Вінницький апеляційний суд