СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/9720/25
пр. № 3/759/3993/25
27 травня 2025 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду міста Києва Мордвінов А.О., за участю прокурора Святошинської окружної прокуратури м. Києва Талибова Р.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, до 31.03.2021 працюючої на посаді головного спеціаліста відділу консолідованої звітності, методології, бухгалтерського обліку та централізованих видатків Департаменту економіки і фінансів, зареєстрованої проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , припинивши з 31.03.2021 діяльність на посаді головного спеціаліста відділу консолідованої звітності, методології бухгалтерського обліку та централізованих видатків Департаменту економіки і фінансів Державної служби України з надзвичайних ситуацій, маючи 5 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно з Приміткою до ст. 172-6 КУпАП, як особа яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій або місцевого самоврядування, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала 02.04.2025 об 11 годині 09 хвилин шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала та пояснила, що дійсно пропустила термін подання декларації після звільнення у зв'язку із початком воєнного стану та проблемами зі здоров'ям одного з членів родини.
Прокурор Талибов Р.А. зазначив про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні даного адміністративного правопорушення і призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , висновок прокурора, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що зібраними та дослідженими по справі доказами підтверджується факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Так, на підставі наказу від 01.03.2018 № 22 Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) ОСОБА_1 , призначено на посаду головного спеціаліста відділу консолідованої звітності, методології бухгалтерського обліку та централізованих видатків Департаменту економіки і фінансів Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
На підставі наказу від 31.03.2021 № 20 Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу консолідованої звітності, методології бухгалтерського обліку та централізованих видатків Департаменту економіки і фінансів Державної служби України з надзвичайних ситуацій присвоєно 5 ранг державного службовця у зв'язку з виходом на пенсію.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 6 Закону України «Про державну службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорії «А» і «Б» віднесено до посад категорії «В» державної служби.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу». державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державно служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету, здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно зі ст. 1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
Таким чином, головний спеціаліст відділу консолідованої звітності, методології бухгалтерського обліку та централізованих видатків Департаменту економіки і фінансів Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та суб'єктом відповідальності, відповідно до Примітки до ст. 172-6 КУпАП, і вона зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст. 45 вказаного Закону.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до наказу від 31.03.2021 № 20 Державної служби України з надзвичайних ситуацій, ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу консолідованої звітності, методології бухгалтерського обліку та централізованих видатків Департаменту економіки і фінансів Державної служби України з надзвичайних ситуацій 31 березня 2021 року, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 83 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з виходом державного службовця на пенсію.
Згідно з абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до Закону України № 3384-IХ від 20.09.2023 «Про внесення змін деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, та підпункту розділу ХІІ Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з інформацією, розміщеною у публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 з 2016 року щорічно подавала зазначені декларації, що свідчить про її обізнаність з вимогами та порядком декларування.
Крім цього, ОСОБА_1 22.04.2016 власним підписом засвідчила ознайомлення з попередженням про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 2 частини 2 статті 45 та пункту 2-7 розділу XIII Закону, подала відповідну декларацію лише 02.04.2025 об 11 годині 09 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із частиною 1 статті 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Окрім визнання вини, факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 cт. 172-6 КУпАП підтверджується зібраними та дослідженими по справі доказами, зокрема:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення № 72 від 05.05.2025, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та яким зафіксовано час, місце та обставини вчиненого правопорушення;
- рапортом;
- витягом з веб-сайту подання декларації;
-письмовими поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка підтвердила фактичні обставини справи, викладені у протоколі;
- витягом з наказу по особовому складу державної служби
- листом ДСНС
- копією заяви ОСОБА_1 про звільнення;
- копією посадової інструкції державного службовця;
- копією положення про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень;
- копією присяги державного службовця;
- копією трудової книжки;
-копією посадової інструкції;
-копією положення про відділ консолідованої звітності, методології бухгалтерського обліку та централізованих видатків Департаменту економіки і фінансів;
- копією послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб;
- відповідь на запит НАЗК;
- копією паспорта ОСОБА_1 ;
- копією наказу №363 від 05.04.2024 Національної поліції України
Таким чином, своїми діями, які виразились в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність, не встановлено.
З врахуванням характеру вчиненого адміністративного правопорушення, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, зі ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40- 1, 294, 307, 308 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 (шістсот пять) грн. 60 коп.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва.
Штраф має бути сплачений добровільно не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя Андрій МОРДВІНОВ