Справа № 557/528/25
20 травня 2025 року селище Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Тишкун П.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Департаменту патрульної поліції УПП у Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої зі слів,
за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №984634 від 13.03.2025 року: 13.03.2025 року близько 12 год. 15 хв. на території АЗС «ОККО» с.Горбаків вул. Центральна,3А, громадянка ОСОБА_1 вчинила дрібне хуліганство, а саме нецензурно висловлювалася, образливо чіплялась, шарпала за одяг працівників АЗС «ОККО», а саме ОСОБА_2 , чим вчинила дії, що порушують громадський порядок та спокій громадян.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.173 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП не визнала і заперечила обставини порушення викладені у протоколі. Зазначила, що в ході конфлікту, що виник між нею та працівником АЗС, на території якого вона підгодовує безпритульних тварин, що не сподобалось ОСОБА_3 , та поводилася зухвало, намагалась її прогнати з території, а потім викликала працівників поліції. Вона особисто будь яких хуліганських дій не вчиняла, можливо рознервувавшись говорила голосно.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до відповідальності, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Тобто, адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
У суді ОСОБА_1 заперечила факт вчинення будь-яких дій, що б свідчили про порушення нею громадського порядку.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ст.173 КУПАП, виступають суспільні відносини у сфері забезпечення громадського порядку та суспільної безпеки, також у сфері державного управління.
Об'єктивна сторона цього правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян (формальний склад).Суб'єктивна сторона - характеризується наявністю вини у формі умислу.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано письмові пояснення ОСОБА_2 та її заяву від 13.03.2025 року, у яких вона вказує, на те, що ОСОБА_4 часто приходить на територію НОМЕР_1 робить там безлад і коли вона зробила їй зауваження, між ними виник конфлікт, а тому просить притягнути ОСОБА_1 до відповідальності,
Письмові пояснення у ОСОБА_4 не відбирались.
Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП є наявність хуліганського мотиву. Особа діє із хуліганським мотивом коли її дії проявляються у очевидному, демонстративному, зневажливому ставленні до встановлених у суспільстві правил поведінки та етики, прояві зневаги до існуючих правил і норм поведінки. При цьому, прояв неповаги повинен бути явним, демонстративним, безсумнівно очевидним як для особи, що вчиняє хуліганство, так і інших очевидців, поширюватися на значне та невизначене коло оточуючих. Для хуліганського мотиву дій винного характерно те, що ці дії логічно не обгрунтовані і не обумовлені певними обставинами, без чіткого визначення спрямованості і предмету посягання.
Судом встановлено, що суперечка, яка виникла між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мала індивідуальний характер, висловлювання ОСОБА_4 мали форму висловлення про себе шляхом обурення діями ОСОБА_2 , яка її виганяла з території АЗС, і не були розраховані на можливість їх сприйняття усіма оточуючими або більшістю із них. Таким чином, дії ОСОБА_1 не були спрямовані на порушення громадського порядку, а тому в її діях був відсутній хуліганський мотив.
У відповідності до ст. 7 КУпАП, ст. 62 Конституції України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути притягнута до відповідальності, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Приймаючи до уваги, що в силу вимог ст.251 КУпАП обов'язок доказування обставин викладених в протоколі про адміністративне правопорушення покладено на особу, яка уповноважена складати такий протокол та враховуючи, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження вчинення ОСОБА_4 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.173, ст.ст. 247, 264, 283, 284, 287-289 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду.
Суддя П.В.Тишкун