29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
м. Хмельницький
"14" травня 2025 р. Справа № 924/98/25
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., при секретарі судового засідання Висоцькій А.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області м. Хмельницький
до Комунального підприємства "Ізяславводоканал" м. Ізяслав Хмельницької області
про стягнення 28242986,00грн
За участю:
від позивача: Ступка Г.М. на підставі Довіреності від 05.09.2022
Вишомірська О.Ю. старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області
від відповідача: Осіпова Г.В. на підставі Довіреності від 28.02.2025 (в режимі відеоконференції)
З оголошенням перерви в судовому засіданні 08.05.2025.
З оголошенням перерви в межах дня.
14.05.2025 в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі відповідно до ст. 240 ГПК України.
24.01.2025 до Господарського суду Хмельницької області через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області м. Хмельницький до Комунального підприємства "Ізяславводоканал" м. Ізяслав про стягнення 28242986,00грн завданих збитків.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем завдано збитків у розмірі 28242986,00грн, які заподіяні водним об'єктам скидом забруднюючих речовин внаслідок перевищення ГДС у водний об'єкт після очисних споруд від КП "Ізяславводоканал", що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 19 в м. Ізяслав.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.01.2025, позовну заяву передано для розгляду судді Кочергіній В.О.
Ухвалою суду від 28.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/98/25 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 11:00год. 18.02.2025.
12.02.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№05-22/1242/25), в якому просить суд продовжити строк на подання відзиву на позов, а також просить відкласти розгляд справи на іншу дату, з метою скористатись правом на професійну правничу допомогу.
18.02.2025 в підготовчому засіданні судом продовжено відповідачу строк на подання відзиву на позов на 10 днів, а також оголошено перерву до 12:00год. 10.03.2025, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
03.03.2025 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позов (вх.№05-22/1690/25) (документ сформовано в системі електронний суд 28.02.2025) із запереченнями проти заявлених вимог та зазначенням на недотриманні позивачем відповідного порядку проведення відбору проб вод, вимірювань показників їх складу, які у цій справі є визначальними та ключовими з огляду на предмет позову та характер спірних правовідносин. Недотримання вимог Інспекцією при відборі та дослідженні проб води має безпосередній вплив на висновки щодо порушення КП "Ізяславводоканал" вимог Водного кодексу України під час скиду зворотних вод у річку Горинь.
При вивченні актів відбору проб вод, протоколів вимірювань показників складу та властивостей вод як доказів у цій справі, дослідженню підлягають обставини, пов'язані із застосуванням у такому відборі ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-6:2009 "Якість води. Відбирання проб. Частина 6. Настанови щодо відбирання проб води з річок та струмків", ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Зазначає, що порушено загальні вимоги до відбору проб з метою подальшого визначення хімічних та фізичних властивостей показників складу і властивостей вод, зокрема: - спосіб отримання проб вод зворотних, які були використані для дослідження на вміст ГДК забруднюючих речовин; - невідповідністю в актах відбору проб відібраних загальних об'ємів проби об'ємам посудин; - дотриманням вимог відповідних державних стандартів щодо типу посудин, у які повинна відбиратися проба зворотних вод, способу консервування відібраних проб, максимально рекомендованого часу консервування перед аналізуванням; - відсутності в актах відбору вод відомостей про обробку проб, особливості відбору проб, їх зберігання під час транспортування та впродовж строку дослідження; - наявністю у Позивача повноважень для проведення лабораторних досліджень вод стічних; - відповідністю засобів вимірювальної техніки яка була використана під час відбору проб вод та здійснення лабораторних досліджень.
Інспекція тричі відбирала проби зворотних вод (акти відбору проб вод №59-21 від 24.05.2021, №74-21 від 13.07.2021, №92-21 від 27.08.2021). У всіх випадках Позивач при відборі проб вод використовував ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-6:2009 "Якість води. Відбирання проб. Частина 6. Настанови щодо відбирання проб води з річок та струмків", ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод". Однак, з долучених позивачем актів відбору проб неможливо встановити спосіб визначення точок пробовідбирання. На думку відповідача, позивачем не обґрунтовано відбирання проб зворотних вод у визначених точках: скид зворотних вод з очисних споруд в р. Горинь; р. Горинь 100 м. вище скиду зворотних вод з очисних споруд; р. Горинь 500 м. нижче скиду зворотних вод з очисних споруд. Також позивачем не вказано за допомогою яких вимірювальних приладів визначалась відстань 100м. та 500 м. відповідно. Позивачем не доведено, що отримані проби стічних вод зберігались в умовах, що не припускають забрудненості та їх псування. Враховуючи, що між датами відбору проб та оформленням результатів дослідження минуло до 6 днів, зберігання проб в неналежних умовах унеможливлює отримання достовірного результату дослідження. Позивачем не доведено, що лабораторія Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області має право проведення вимірювань у сфері робіт з контролю стану навколишнього природного середовища (води стічні), та відповідає критеріям атестації. Також, Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області не доведено правомірність використання під час виконання досліджень вимірювальної техніки: ваги лабораторні електронні АВТ-220-4М №WB06B007, свідоцтво про повірку №27 чинне до 22.01.2022; спектрофотометр SOLAR PV 1251 В, заводський номер 0210002, свідоцтво про повірку №147 чинне до 25.01.2022; спектрофотометр Photolab Spektral, заводський номер 07060880, свідоцтво про повірку №3750 чинне до 16.11.2021; іонометр лабораторний И-160 МИ, №040567, свідоцтво про повірку №146 чинне до 25.01.2022; спектрофотометр атомно-абсорбційний С-115-М1, зав. №239-91.4, свідоцтво про повірку №2834, чинне до 29.09.2021; аналізатор кисню в рідинах Охі330і, заводський номер №07030289, свідоцтво про повірку №36-1/109 від 05.02.2021, чинне до 05.02.2022.
Таким чином, висновки актів перевірки щодо порушення КП "Ізяславводоканал" п. 3 ст. 44, ст. 70 Водного кодексу України не базуються на достовірних доказах, оскільки не підтверджені документально. У відзиві на позов, відповідач зазначає щодо неможливості встановити чи дійсно мало місце фіксація саме порушення КП "Ізяславводоканал" законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів - скидів зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, та чи особа, яка складала акти відбору проб вод, підписувала протоколи вимірювань складу та властивостей вод, має достатній рівень кваліфікації в частині наявності знань для вимірювання показників складу та властивостей зворотних вод. Натомість, відповідач наголошує на відсутності вчинення будь-яких порушень в частині скиду зворотних вод в річку Горинь з перевищенням встановлених нормативів ГДС.
Наголошує, що підприємством регулярно проводяться дослідження якості зворотних вод з метою контролю над вмістом у стічних водах гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Зокрема, протягом серпня 2021 Відповідачем проводився аналіз якості стічних (зворотних) вод у власній лабораторії. Протоколами вимірювальної лабораторії з контролю та якістю очищення стічних вод від 27.08.2021 та 30.08.2021 не встановлено перевищення встановлених нормативів гранично-допустимої концентрації забруднюючих речовин в зворотних водах.
Зауважує, що доказами, долученими до матеріалами справи позивачем, не підтверджено склад цивільного правопорушення, вчиненого відповідачем, зокрема, наявність заподіяної шкоди, протиправність поведінки, вина, причинний зв'язок. Щодо матеріалів справ про адміністративне правопорушення, якими на думку позивача підтверджується нанесення збитків державі внаслідок скиду зворотних вод з перевищенням ГДС забруднюючих речовин, відповідач вказує, що 24.05.2021 складено протокол №007754 від 24.05.2021, складений відносно майстра КП "Ізяславводоканал" Гончарука В.П., згідно якого останній вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 61 КУпАП. 04.06.2021 складено протоколи №007802, №007803 про вчинення керівником КП "Ізяславводоканал" Поліщуком М.О. адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 59, ч. 1 ст. 78 КУпАП. Одночасно, позивачем не надано до суду доказів притягнення посадових осіб відповідача до адміністративної відповідальності за недодержання встановлених нормативів ГДС при скиданні зворотних вод у р. Горинь. До відзиву на позов додано докази в підтвердження викладених обставин та заперечень.
10.03.2025 до суду через систему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№05-22/1896/25) з зазначенням про те, що за наслідками проведених заходів державного нагляду (контролю) зафіксовано факти систематичного, триваючого порушення вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал", в тому числі, щодо перевищення нормативів ГДС, як відображені у матеріалах проведених планових та позапланових перевірок згаданого суб'єкта господарювання. Поряд з цим, Інспекція зазначає, що для встановлення, чи мало місце правопорушення, основним доказом є акт перевірки, в якому зафіксований факт правопорушення, який (акт), відповідно до статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", є документом, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства, зокрема у сфері охорони навколишнього природного середовища. Такий висновок узгоджується з висновком Верховного Суду України у постанові від 20.05.2014 у справі №14/121-12 та правовими висновками Верховного Суду у постановах від 26.05.2022 у справі №922/2317/21, від 26.07.2022 у справі №924/883/21.
Щодо інструментально-лабораторного контролю в ході здійснення державного нагляду (контролю) в період з 24.05.2021 по 23.09.2024 зазначає, що метою відбору проб була перевірка дотримання гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах суб'єкта господарювання, що скидались у річку Горинь та дослідження наслідків скидання стічних вод у поверхневі води водного об'єкту. Відбір проб зворотних (стічних) вод, відбір проб з річки Горинь, зберігання та поводження з останніми здійснювався Інспекцією у відповідності до: ДСТУ ISO 5667-10:2005 Якість води. Відбір проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод; ДСТУ ISO 5667-3-2001 Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами; ДСТУ ISO 5667-6-2005 Якість води. Відбирання проб. Частина 6. Настанови щодо відбирання проб з річок і струмків. Враховуючи встановлене у сукупності та приписи законодавства, що регулюють процедуру проведення перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства, позивач зазначає, що в період з 24.05.2021 по 23.09.2024 Інспекцією було відібрано 24.05.2021 згідно з актом відбору проб вод №59-21 скид зворотних вод з очисних споруд у р. Горинь (проба №1), р. Горинь, 100 м вище та 500 м нижче скиду зворотних вод (проби №№2, 3); 13.07.2021 згідно з актом відбору проб вод №74-21 скид зворотних вод з очисних споруд у р. Горинь (проба №1), р. Горинь, 100 м вище та 500 м нижче скиду зворотних вод (проби №№2, 3); 27.07.2021 згідно з актом відбору проб вод №92-21 скид зворотних вод з очисних споруд у р. Горинь (проба №1), р. Горинь, 100 м вище та 500 м нижче скиду зворотних вод (проби №№2,3). У кожному з цих актів (пункт 3 акту відбору проб (паспорт проби) вказана інформація щодо дати та часу відбору проб, нумерація проб, точок і місць відбору з прив'язкою до місцевості, виду проби, загального об'єму проби, показників, що підлягають вимірюванню, інформація щодо посудин в які відбиралися проби (номер, тип, об'єм), показників, які визначались на місці та відомостей про попередню обробку проб (з консервуванням чи без нього) відповідно до таблиці 1 ДСТУ ISO 5667-3-2001 Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами. Усі інструментально-лабораторні дослідження здійснювались спеціалістами Інспекції в лабораторії відділу інструментально-лабораторного контролю, яка уповноважена на проведення вимірювань у сфері законодавчо регульованої метрології під час контролю стану навколишнього природного середовища відповідно до наказу ДЕІ України №124 від 03.03.2021 на підставі відповідних МВВ. Усі проби було доставлено до лабораторії Інспекції у день їх відбору. Інструментально-лабораторні дослідження були розпочаті в день відбору (доставлення в лабораторію) з урахуванням часових рамок, вказаних у відповідних МВВ для того чи іншого показника. Дослідження по БСК5, де вимірювання кисню при визначенні біохімічного споживання кисню здійснювалось впродовж першої доби та через п'ять діб є найдовшим. Результати інструментально-лабораторних досліджень зафіксовані у протоколах вимірювань показників складу та властивостей вод: №59-21 від 31.05.2021 (відбір проб здійснено 24.05.2021); №74-21 від 19.07.2021 (відбір проб здійснено 13.07.2021); №92-21 від 19.07.2021 (відбір проб здійснено 27.08.2021). У протоколах вимірювань (пункт 5) вказана інформація щодо дати відбору та вимірювань, нумерація проб, точок і місць відбору з прив'язкою до місцевості, інформація щодо показників (назви, позначення вимірювань, результати вимірювань, нормовані значення) та відомості про МВВ (методики виконання вимірювань) з шифром та похибкою вимірювань. Тому, у протоколах вимірювань показників складу та властивостей вод, у графі "Дати відбору та вимірювання" зазначається період протягом, якого здійснено дослідження для показників у пробі, тобто початок досліджень - дослідження, які розпочаті в день відбору та завершення досліджень - через п'ять діб для БСК5.
Звертає увагу суду, на те, що результати інструментально-лабораторних досліджень є фактично додатком до акта перевірки планового чи позапланового заходу. Станом на сьогоднішній день результати інструментально-лабораторних досліджень не оскаржувались, а тому, вказані результати інструментально-лабораторних досліджень є належним та достатнім доказом встановлення факту правопорушення, як наслідок вини та протиправної поведінки відповідача. З огляду на що, позивач вважає, що аргументи відповідача, щодо недотримання вимог п. 2.4 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" від 20.07.2009 року №389 підлягають спростуванню. Фактичні витрати, обсяг зворотних вод визначаються на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи - підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою (за наявності) (п. 5.7 Методики). Так, КП "Ізяславводоканал" в період з 24.05.2021 по 23.09.2021 всього скинуто у річку Горинь зворотних вод - 34,5 м куб/год., з тривалістю скиду - 2928 год. (п. 2 опису виявлених порушень в Акті №975/03 від 08.12.2021). Відповідно до ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауважень від суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) не було. Уповноваженою особою Інспекції на підставі виявлених та зафіксованих порушень, за 2021 рік суб'єкту господарювання нараховано шкоду в розмірі 28242986,00грн, за порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка станом на поточний час залишається не відшкодованою. Відтак, позивач вважає, що Інспекцією встановлено наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення та доведено вину відповідача, виражену у невжитті заходів, щодо дотримання нормативів ГДС зворотніх вод у водний об'єкт в результаті множинного ігнорування відповідачем вимог (Приписів) суб'єкта владних повноважень.
10.03.2025 в підготовчому засіданні судом встановлено відповідачу п'ятиденний строк для надання заперечень на відповідь на відзив та оголошено перерву до 10:30год. 20.03.2025, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
13.03.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшла заява (вх.№05-08/761/25) про поновлення процесуального строку для подання відзиву на позов.
17.03.2025 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх.№05-22/2146/25) з зазначенням про те, що наказом №497 від 21.05.2021 утворено комісію з проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал" у складі: Колесник В.В., Смольський А.В. та Хоменко С.О., перевірку заплановано провести у період з 24 травня по 04 червня. Направлення на проведення перевірки видано комісії у вказаному вище складі. Проте, акт перевірки №382/03 від 04.06.2021 підписано членами комісії не у повному складі, а лише Смольським А.Ю. та Хоменко С.О. Водночас, позивачем не було надано доказів того, що керівником Інспекції приймалося рішення про зміну складу працівників, які направлялися на перевірку. Відповідно до ч. 6 ст.7 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", в останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Таким чином, відсутність підписів у акті №382/03 від 04.06.2021 є порушенням вказаної норми Закону, яке свідчить про необ'єктивність висновків Акту та унеможливлює оцінку його в якості належного, допустимого та достовірного доказу. Також наголошує, що згідно з Актом відбору проб №59-21 від 24.05.2021, позивачем відібрано три проби. Час відібрання зазначено лише для 1-ої проби. При цьому, встановити точне місце розташування точок відбору не видається можливим. Вказане стосується і наступних процедур відбирання проб 13.07.2021 та 27.08.2021. Наведене доводить, що при відборі проб вод Інспекцією не дотримано вимог, встановлених відповідними ДСТУ. Тому результати досліджень, хоча б вони і здійснені у відповідності до методик виконання вимірювань, не можуть вважатися достовірними. Ще один факт, що унеможливлює застосування результатів аналізів, зроблених на підставі актів відбору проб від 24.05.2021, 13.07.2021, 27.08.2021, та оформлених відповідними протоколами. Національним стандартом України - "Якість води". "Відбирання проб." Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами» (ДСТУ ISO 5667-3-2001) зазначено про те, що води, особливо поверхневі і майже усі, що скидаються як стічні води, чутливі до різного роду фізичних, хімічних чи біологічних реакцій, що можуть мати місце в період між відбиранням проби і аналізуванням. Природа і інтенсивність таких реакцій часто є така, що у випадку, коли не прийнято необхідних запобіжних заходів перед або під час транспортування і в період зберігання проби в лабораторії до аналізування, концентрація визначуваної речовини буде відрізнятися від початкової, яка була під час відбирання проб. Активність цих реакцій залежить від результату взаємодії хімічної і біологічної природи зразка: його температури, чутливості до світла, матеріалу посудини, періоду між відбиранням проби і аналізуванням, умовами, в яких він перебував. У протоколах результатів випробувань відмічено, що досліджуються проби стічних вод, та вказано дати коли такі проби відібрано. Протоколи не містить відомостей про час приймання проб лабораторією, час проведення досліджень та умов їх зберігання до проведення дослідження. Протоколи випробувань містять лише дату його складання та загальний проміжок часу протягом якого здійснено вимірювання на 17 видів показників, що свідчить про те, що між відбором проб та їх дослідженням пройшов значний час. Так, в протоколі №59-21 від 31.05.2021 вказано, що дата відбору - 24.05.2021, а випробування розпочалось 25.05.2021.В протоколі №74-21 від 19.07.2021 вказано, що відбор проб відбувся 13.07.2021, вимірювання розпочалось 14.07.2021, Аналогічні зауваження і до протоколу №92-21 від 02.09.2021. Згідно методики №081/12-0647-09, дана методика встановлює методику виконання вимірювань ХСК у зворотних, поверхневих і підземних водах. Пунктом 8.8 даної Методики встановлено, що для відбору, транспортування і зберігання проб використовують ємності із скла із пришліфованою пробкою, або пробкою, що загвинчується. Натомість, під час відбору проб Інспекцією використано пластикові посудини. Згідно п. 8.5 методики №081/12-0005-01 (призначена для виконання вимірювань фосфатів), проби відбирають у поліетиленові ємності. Інспекцією відібрані проби на вміст фосфатів у скляну тару. Відповідно до вимог ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод" та ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами" проби для визначення різних зважених речовин повинні відбиратись у різні типи посуду, про що обов'язково зазначається в акті відбору проб. Проте у актах відбору проб від 24.05.2021, 13.07.2021 та 27.08.2021 відсутня інформація щодо переліку показників які будуть визначатись у відібраній окремо в різні типи посуду пробі. Згідно методики КНД 21..1.4.023-95 (п.5.3), нестійкість нітритів вимагає проведення їх визначення зразу ж після відбору проби. Якщо це неможливо, пробу консервують на 1-2 доби додаванням 2-4 см.куб. хлороформу. Натомість, з актів відбору проб вбачається, що відібрані проби на вміст нітритів не консервувались, а дослідження таких проб відбувалось на наступний день після відібрання проб.
Позивач в Додатку 2 посилається на методику №081/12-0651-09, та вказує, що період протягом якого дозволено дослідження - "виконують негайно, в разі консервації зберігають не більше 48 годин". Акти відбору проб на вміст нафтопродуктів та нітратів не містить інформації щодо консервування проби, а протоколи випробувань підтверджують виконання досліджень наступної доби, а не "негайно". Таким чином, на думку відповідача, позивач не довів того факту, що відбір та аналіз проб був здійснений ним з дотриманням вимог відповідних державних стандартів, з огляду на що не можна вважати, що дані лабораторних аналізів Інспекції є достовірними та доводять факт скиду з боку відповідача стічних вод з понаднормативним вмістом допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Недотримання національних стандартів України при відборі проб стічних вод та їх дослідженні дає підстави вважати акти відбору проб та протоколи вимірювань неналежними доказами перевищення Відповідачем нормативів ГДС у стічних водах, відтак акти перевірок №382/03 від 04.06.2021, №534/03 від 23.07.2021, №653/03 від 06.09.2021 не можуть бути єдиним доказом вчинення КП "Ізяславводоканал" правопорушення. Відповідно до п. 2.4 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів №389, з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів. Виключенням є лише визначений пунктом 2.5. Методики випадок, а саме, якщо розрахунковий період не перевищує п'яти діб, допускається одноразовий відбір проб води. Враховуючи проведення перевірки 24.05.2021 неповноважним складом комісії, відбір проб води під час перевірок з порушеннями, які унеможливлюють визнання їх результатів, факт скиду води позивачем з перевищенням встановлених нормативів ГДС є не доведеним. Таким чином, позивачем, на думку відповідача, не доведено завдання відповідачем збитків у визначеному розмірі, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
20.03.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-22/2247/25) про розгляд справи без його участі.
Ухвалою суду від 20.03.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 12:30год. 31.03.2025.
28.03.2025 до суду через систему "Електронний суд" представником відповідача надіслано клопотання (вх.№05-2//2452/25) про долучення доказів, які підтверджують представництво інтересів адвокатом при розгляді даної справи.
31.03.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№05-22/2459/25) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю.
У зв'язку із надісланим представником відповідача клопотанням про відкладення розгляду справи, 31.03.2025 в судовому засіданні судом оголошено перерву до 11:45год. 16.04.2025, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
16.04.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№05-22/2923/25) про долучення доказів тимчасової непрацездатності представника відповідача.
16.04.2025 в судовому засіданні судом оголошено перерву до 11:30год. 30.04.2025, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
30.04.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№05-08/1275/25) про повернення до стадії підготовчого провадження у даній справі; поновлення строку для звернення з клопотанням про проведення судової інженерно-екологічної експертизи у справі; призначення судову інженерно-екологічної експертизи у справі, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.
У зв'язку із оголошенням повітряної тривоги у м. Хмельницькому 30.04.2025 в час, на який призначено судове засідання, судове засідання у справі не відбулось.
Ухвалою суду від 30.04.2025 призначено судове засідання у справі на 11:30год. 08.05.2025.
08.05.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№05-08/1365/25) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Ізяславську міську раду Шепетівського району Хмельницької області.
Ухвалою суду від 08.05.2025, суд відмовив у задоволенні клопотань КП "Ізяславводоканал" про поновлення пропущеного строку для звернення з клопотанням про проведення судової інженерно-екологічної експертизи; про повернення до стадії підготовчого провадження; про призначення судової інженерно-екологічної експертизи відмовити; про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору відмовив.
13.05.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-22/3696/25) про долучення до матеріалів справи детального розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних КП "Ізяславводоканал" державі.
13.05.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-08/1417/25) про поновлення строку для подання клопотання про уточнення (зменшення) позовних вимог; клопотання про уточнення (зменшення) позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 28226395,00грн заподіяної шкоди.
14.05.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№05-08/1424/25) про повернення до стадії підготовчого провадження у даній справі.
14.05.2025 представником відповідача подано клопотання (вх.№05-08/1425/25) про поновлення строку для звернення з клопотанням про проведення судової інженерно-екологічної експертизи у справі; призначення судової інженерно-екологічної експертизи, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.
14.05.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшли додаткові пояснення (вх.№05-22/3732/25) щодо розрахунку розмірів відшкодування збитків.
Ухвалою суду від 14.05.2025, суд:
- у задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про поновлення строку для подання клопотання про уточнення (зменшення) позовних вимог відмовив;
- клопотання Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про уточнення (зменшення) позовних вимог повернув без розгляду;
- у задоволенні клопотання КП "Ізяславводоканал" про поновлення пропущеного строку для звернення з клопотанням про проведення судової інженерно-екологічної експертизи; про повернення до стадії підготовчого провадження відмовив;
- клопотання КП "Ізяславводоканал" про призначення судової інженерно-екологічної експертизи повернув без розгляду.
Присутній в судовому засіданні 14.05.2025 старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області надав усні пояснення з приводу проведеного розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних КП "Ізяславводоканал".
Представник позивача в судовому засіданні 14.05.2025 позовні вимоги підтримала, наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні 14.05.2025 (в режимі відеоконференції) проти позову заперечувала, просила суд відмовити у його задоволенні.
Дослідивши наявні в справі матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги суд встановив наступне.
Комунальне підприємство "Ізяславводоканал" (код ЄДРПОУ 14151760) є первинним водокористувачем. Спеціальне водокористування здійснює на підставі виданого 09.04.2021 Державним агентством водних ресурсів України Дозволу на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21, строком дії з 09.04.2021 по 09.04.2024, яким встановлено підприємству ліміти скидання забруднюючих речовин (гранично допустимі скиди (ГДС) та фактичні скиди речовин із зворотними (стічними) водами у поверхневі водні об'єкти (окремо для кожного водовипуску).
Спеціальне водокористування передбачало: використання води з підземних джерел на питні і санітарно-гігієнічні потреби в обсязі 2,3 м3/добу (0,6 тис. м3/рік) та 573,5 м3/добу (11,3 тис. м3/рік) на виробничі потреби; скид зворотних (стічних) вод у поверхневий водний об'єкт - річку Горинь за межами м. Ізяслав, Шепетівський (Ізяславський) район, Хмельницької області, категорія стічних вод - виробничо-побутові.
Дозволом на спеціальне водокористування №31ХМ/49д-21 від 09.04.2021 встановлені гранично-допустимі концентрації (ГДК) для 16 забруднюючих речовин: азот амонійний-0,38 мг/дм3; БСК5-7,4 мгО2/дм3; ХСК-35,1 мгО/дм3; завислі речовини-7,98 мг/ дм3; нафтопродукти-0 мг/дм3; нітрати-6,9 мг/дм3; нітрити-0,06 мг/дм3; сульфати-49,4 мг/дм3; фосфати-0,92 мг/дм3; хлориди-90,3 мг/дм3; мінералізація-413 мг/дм3; залізо загальне-0,05 мг/дм3; СПАР 0,06-мг/дм3; цинк 0,006-мг/дм3; мідь 0,001-мг/дм3; нікель 0,007-мг/дм3.
В матеріалах справи наявна копія дозволу на спеціальне водокористування, виданого КП "Ізяславводоканал" №97/ХМ/49д-21 від 24.09.2021, якими визначено ліміти скидання забруднюючих речовин (гранично допустимі скиди (ГДС) та фактичні скиди речовин із зворотними (стічними) водами у поверхневі водні об'єкти (окремо для кожного водовипуску).
21.05.2021 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області видано наказ №497 "Про проведення планової перевірки Комунального підприємства "Ізяславводоканал", яким, зокрема, утворено комісію з проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал" у складі 3-х осіб: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Комісії у період з 24 травня по 04 червня 2021 року здійснити планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал".
21.05.2021 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області видано направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал" (вул. Шевченка, 39, м. Ізяслав, Хмельницької області, 30300, код ЄДРПОУ 14151760).
У період з 24 травня по 04 червня 2021 року, посадовими особами Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області Смольським А.Ю., Хоменко С.О., на підставі наказу №497 від 21.05.2021 та направлення №409/03 від 21.05.2021, проведено планову перевірку Комунального підприємства "Ізяславводоканал" та складено Акт №382/03 за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
У Акті №382/03 від 04.06.2021, окрім інших, зафіксовано також порушення:
2. суб'єктом господарювання не виконано п. 5 припису Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області №588/03 від 08.10.2019 щодо усунення порушень правил експлуатації очисних споруд; 3. суб'єктом господарювання не виконано п. 7 припису Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області №588/03 від 08.10.2019 щодо встановлення вимірювальної апаратури, що здійснює облік об'ємів скидання води;
6. суб'єктом господарювання порушено Умови спеціального водокористування, які зазначені Дозволом на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 від 09.04.2021;
6.1. п. 1 Умови спеціального водокористування: суб'єктом господарювання в неналежному стані утримується очисні споруди (у вторинному відстійнику візуально спостерігалося спливання активного мулу);
6.2. п. 1 Умови спеціального водокористування: суб'єктом господарювання допущено скидання забруднюючих речовин із зворотними (стічними) водами (випуску №1) у р. Горинь з перевищенням встановлених дозволом на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 від 09.04.2021 року нормативів ГДС;
7. суб'єктом господарювання не дотримано Умови дозволу щодо здійснення суб'єктом господарювання контролю за іншими показниками та характеристиками зворотних (стічних) вод: плаваючі домішки, колір, температура стічних вод, кисень розчинений, токсичність та бактеріальні показники.
Акт №382/03 від 04.06.2021 підписано директором КП "Ізяславводоканал" Поліщуком М.О. та головним інженером підприємства Поліщуком С.М. без пояснень, зауважень чи заперечень.
07.06.2021 року керівнику КП "Ізяславводоканал" винесено припис за №382/03, яким , серед іншого:
у п.4 виставлено вимогу - забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 щодо дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин у р. Горинь та припинити наднормативний скид забруднюючих речовин по Сухому залишку; Завислих речовин; ХСК, БСК5; Хлориди; Сульфати; Фосфати; Азот Амонійний; Нітрити; Залізо; Нафтопродукти; Мідь;
у п.5 виставлено вимогу - забезпечити дотримання Умов спеціального водокористування визначених дозволом №31/ХМ/49д-21: - усунути прушення правил експлуатації очисних споруд.
Відповідно до наявного в матеріалах справи Акту відбору проб вод №59-21 від 24.05.2021, 24.05.2021 року державним інспектором з охорони НПС Хмельницької області Хоменко С.О. в присутності зав. лабораторією КП "Ізяславводоканал" Хмурої В.І. виконано відбір 3-х проб скиду зворотних вод з очисних споруд. 1 проба - 24.05.2021 о 12:45, об'єм 5,1дм3; 2 проба - 24.05.2021, об'єм 5,1дм3; 3 проба - 24.05.2021, об'єм 5,1дм3. Проби доставлені для проведення вимірювань 24.05.2021 о 16:30. Під час транспортування проби знаходились в автомобільному холодильнику GSB-18.
За результатами проведених вимірювань відібраних 24.05.2021 проб води, відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області складено протокол вимірювань показників складу та властивостей проб води від 31.05.2021 за № 59-21, яким зафіксовано перевищення ряду речовин при скиді з очисних споруд зворотних вод, зокрема: азот амонійний в 3,7 рази; БСК5 в 1,1 рази; ХСК у 2,1 рази; завислі речовини в 1,6 рази; нітрити в 43 рази, сульфати в 1,3 рази, фосфати в 2,7 рази; хлориди в 1,6 рази; мінералізації (сухому залишку) в 1,8 рази, залізу загальному в 2,5 рази.
24.05.2021 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Смольським А.Ю. складено протокол про адміністративне правопорушення №007754 про вчинення майстром КП "Ізяславводоканал" Гончаруком В.П. адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 61 КУпАП, оскільки ним допущено порушення правил експлуатації очисних споруд.
За результатом розгляду протоколу про адміністративне правопорушення №007754, посадовою особою Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області винесено постанову №178/03 від 04.06.2021 про накладення адміністративного стягнення на майстра КП "Ізяславводоканал" Гончарука В.П. у розмірі 136,00грн.
Зазначений штраф останнім сплачено згідно квитанції №5821-1474-4821-1849 від 14.06.2021.
04.06.2021 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Смольським А.Ю. складено протоколи про адміністративне правопорушення №007802, №007803, про вчинення керівником КП "Ізяславводоканал" Поліщуком М.О. адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 59, ч. 1 ст. 78 КУпАП, оскільки ним допущено забруднення р. Горинь внаслідок скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами з випуску №1 з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підтверджується протоколом вимірювання показників складу та властивостей проб вод №59-21 від 31.05.2021 року та також в ході перевірки було встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від неорганізованих джерел, а саме комплексу очисних споруд здійснюються за відсутності дозволу на викид.
За результатом розгляду протоколів про адміністративне правопорушення посадовою особою Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області винесено постанову №179/03 від 07.06.2021 про накладення адміністративного стягнення на керівника КП "Ізяславводоканал" Поліщука М.О. у розмірі 136,00грн, які останнім сплачено згідно квитанції №4231-1475-4685-4319 від 15.06.2021.
01.07.2021 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області видано наказ №658 "Про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства "Ізяславводоканал", яким, зокрема, утворено комісію з проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал" у складі 2-х осіб: Смольського А.Ю., ОСОБА_4 . Комісії у період з 12 по 23 липня 2021 року здійснити позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал".
09.07.2021 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області видано направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал" (вул. Шевченка, 39, м. Ізяслав, Хмельницької області, 30300, код ЄДРПОУ 14151760).
У період з 12 по 23.07.2021, на підставі наказу №658 від 08.07.2021 та направлення на перевірку №539/03 від 09.07.2021, Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку КП "Ізяславводоканал" щодо виконання вимог припису від 07.06.2021 за №382/03.
За результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Інспекцією складено Акт № 534/03 від 23.07.2021, яким зафіксовано наступні порушення:
- (абз.3 ч.1 ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності") - не виконання п.4 припису Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 07.06.2021 за №382/03;
- (п.6 ст.110 Водного кодексу України) - порушення Умов спеціального водокористування, які визначені дозволом на спец водокористування №31/ХМ/49д-21;
- (п.3 ст.44, ст.70 Водного кодексу України) - в порушення п.1 Умов спеціального водокористування допущено скидання забруднюючих речовин зі зворотними (стічними) водами випуск №1 у р. Горинь з перевищенням встановлених дозволом на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 нормативів ГДС: за результатами інструментально лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області встановлено перевищення нормативів ГДС по Сухому залишку становив 804мг/дм3 при нормативі 413мг/дм3; Завислих речовинах 10,5 мг/дм3 при нормативі 7,98мг/дм3; ХСК 70мг/дм3 при нормативі 35,1мг/дм3; БСК5 7,9мг/дм3 при нормативі 7,4мг/дм3; Хлориди 156,02 мг/дм3 при нормативі 90,3 мг/дм3; Сульфати 68,4 мг/дм3 при нормативі 49,4 мг/дм3; Фосфати 3,10 мг/дм3 при нормативі 0,92 мг/дм3: Азот Амонійний 5,03 мг/дм3 при нормативі 0,38мг/дм3; Нітрит - іони 0,26 мг/дм3 при нормативі 0,06 мг/дм3; Залізо загальне 0,119мг/дм3 при нормативі 0,005 мг/дм3, що підтверджується протоколом №74-21 вимірювань показників складу та властивостей вод від 19.07.2021.
Акт №534/03 від 23.07.2021 підписаний в.о. директора КП "Ізяславводоканал" Мельничуком О.М. та головним інженером підприємства Приймаком І.М. підприємства без пояснень, зауважень чи заперечень.
Відповідно до наявного в матеріалах справи Акту відбору проб вод №74-21 від 13.07.2021, 13.07.2021 року державним інспектором з охорони НПС Хмельницької області Лісовою Д.В. в присутності зав. лабораторією КП "Ізяславводоканал" Хмурої В.І. виконано відбір 3-х проб скиду зворотних вод з очисних споруд. 1 проба - 13.07.2021 о 10:18, об'єм 5,1дм3, скид ЗВ з очисних споруд в р.Горинь; 2 проба - 13.07.2021, 10:21, об'єм 5,1дм3, р. Горинь, 100м вище скиду ЗВ з очисних споруд; 3 проба - 13.07.2021, 10:35, об'єм 5,1дм3, р. Горинь, 500м нижче скиду ЗВ з очисних споруд. Проби доставлені для проведення вимірювань 13.07.2021 о 16:00. Під час транспортування проби знаходились в автомобільному холодильнику GSB-18.
За результатами проведених вимірювань відібраних 13.07.2021 проб води, відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області складено протокол вимірювань показників складу та властивостей проб води від 19.07.2021 за № 74-21, яким зафіксовано перевищення ряду речовин при скиді з очисних споруд зворотних вод, зокрема: азоту амонійному у 8,8 раз, БСК5 в 1,6 рази, ХСК у 2,8 рази, завислих речовинах в 1,4 рази, нітритах в 4,8 рази, сульфатах в 1,4 рази, фосфатах в 4,1 рази, хлоридах в 1,8 рази, мінералізації (сухому залишку) в 2,0 рази, залізу загальному в 2,3 рази.
23.07.2021 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Смольським А.Ю. складено протокол про адміністративне правопорушення №007987, про вчинення в.о. директором КП "Ізяславводоканал" Мельничуком О.Г. адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.188-5 КУпАП, оскільки ним допущено невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, а саме невиконання пунктів припису 07.06.2021 за №382/03, що є порушенням п. ї) ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
За результатом розгляду протоколу про адміністративне правопорушення №007987, посадовою особою Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області винесено постанову №230/03 від 27.07.2021 про накладення адміністративного стягнення на в.о. директора КП "Ізяславводоканал" Мельничука О.Г. у розмірі 255,00грн, які останнім сплачено згідно квитанції №9240-9530-9440-5501 від 06.08.2021.
27.07.2021 керівнику КП "Ізяславводоканал" винесено повторний припис за №534/03, в якому виставлено вимогу п.4 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 щодо дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин у р. Горинь та припинити наднормативний скид забруднюючих речовин по Сухому залишку; Завислих речооовин; ХСК, БСК5; Хлориди; Сульфати; Фосфати; Азот Амонійний; Нітрит - іони; Залізо загальне; вимогу п.5 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21: усунути порушення правил експлуатації очисних споруд.
17.08.2021 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області видано наказ №765 "Про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства "Ізяславводоканал", яким, зокрема, утворено комісію з проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал" у складі 2-х осіб: Смольського А.Ю., ОСОБА_3 . Комісії у період з 25 серпня по 07 вересня 2021 року здійснити позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал".
18.08.2021 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області видано направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ізяславводоканал" (вул. Шевченка, 39, м. Ізяслав, Хмельницької області, 30300, код ЄДРПОУ 14151760).
У період з 25 серпня по 07 вересня 2021 року, на підставі наказу №765 від 17.08.2021 та направлення №637/03 від 18.08.2021, Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку КП "Ізяславводоканал" щодо виконання вимог припису від 27.07.2021 за №534/03.
В матеріалах справи наявний Акт №653/03 від 06.09.2021 за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Акт №653/03 від 06.09.2021 підписаний директором КП "Ізяславводоканал" Лукасевичем І.І. та головним інженером підприємства Приймаком І.М., і 06.09.2021 отримано його примірник без пояснень, зауважень чи заперечень.
В Акті зафіксовано наступні порушення:
- (абз.3 ч.1 ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності") - не виконання КП "Ізяславводоканал" пункту 4 припису №534/03 від 27.07.2021;
- (п.6 ст.110 Водного кодексу України) - порушення Умов спеціального водокористування, які визначені дозволом на спец водокористування №31/ХМ/49д-21;
- (п.3 ст.44, ст.70 Водного кодексу України) - в порушення п.1 Умов спеціального водокористування допущено скидання забруднюючих речовин зі зворотними (стічними) водами випуск №1 у р. Горинь з перевищенням встановлених дозволом на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 нормативів ГДС: за результатами інструментально лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області встановлено перевищення нормативів ГДС по Сухому залишку становив 924мг/дм3 при нормативі 413мг/дм3; Завислих речовинах 12,5мг/дм3 при нормативі 7,98мг/дм3; ХСК 125,0мг/дм3 при нормативі 35,1мг/дм3; БСК5 15,4мг/дм3 при нормативі 7,4мг/дм3; Хлориди 177,30мг/дм3 при нормативі 90,3мг/дм3; Сульфати 72,5мг/дм3 при нормативі 49,4мг/дм3; Фосфати 4,37мг/дм3 при нормативі 0,92мг/дм3; Азот Амонійний 1,68мг/дм3 при нормативі 0,38мг/дм3; Нітрит - іони 0,31мг/дм3 при нормативі 0,06 мг/дм3; Залізо загальне 0,115мг/дм3 при нормативі 0,05 мг/дм3, нафтопродукти 0,04мг/дм3 при нормативі 0 мг/дм3 що підтверджується протоколом №92-21 вимірювань показників складу та властивостей вод від 02.09.2021.
Відповідно до наявного в матеріалах справи Акту відбору проб вод №92-21 від 27.08.2021, 27.08.2021 року державним інспектором з охорони НПС Хмельницької області Хоменко С.О. в присутності зав. лабораторією КП "Ізяславводоканал" Хмурої В.І. виконано відбір 3-х проб скиду зворотних вод з очисних споруд. 1 проба - 27.08.2021 о 11:00, об'єм 5,1дм3, скид ЗВ з очисних споруд в р.Горинь; 2 проба - 27.08.2021, 11:15, об'єм 5,1дм3, р. Горинь, 100м вище скиду ЗВ з очисних споруд; 3 проба - 27.08.2021, 11:35, об'єм 5,1дм3, р. Горинь, 500м нижче скиду ЗВ з очисних споруд. Проби доставлені для проведення вимірювань 27.08.2021 о 15:00. Під час транспортування проби знаходились в автомобільному холодильнику GSB-18.
За результатами проведених вимірювань відібраних 27.08.2021 проб води, відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області складено протокол вимірювань показників складу та властивостей проб води від 02.09.2021 за № 92-21, яким зафіксовано перевищення ряду речовин при скиді з очисних споруд зворотних вод, зокрема: ГДС по Сухому залишку становив 924мг/дм3 при нормативі 413мг/дм3; Завислих речовинах 12,5мг/дм3 при нормативі 7,98мг/дм3; ХСК 125,0мг/дм3 при нормативі 35,1мг/дм3; БСК5 15,4мг/дм3 при нормативі 7,4мг/дм3; Хлориди 177,30мг/дм3 при нормативі 90,3мг/дм3; Сульфати 72,5мг/дм3 при нормативі 49,4мг/дм3; Фосфати 4,37мг/дм3 при нормативі 0,92мг/дм3; Азот Амонійний 1,68мг/дм3 при нормативі 0,38мг/дм3; Нітрит - іони 0,31мг/дм3 при нормативі 0,06 мг/дм3; Залізо загальне 0,115мг/дм3 при нормативі 0,05 мг/дм3, нафтопродукти 0,04мг/дм3 при нормативі 0 мг/дм3.
06.09.2021 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Смольським А.Ю. складено протокол про адміністративне правопорушення №008365, про вчинення директором КП "Ізяславводоканал" Лукасевичем І.І. адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.188-5 КУпАП, оскільки ним допущено невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, а саме невиконання пунктів припису 27.07.2021 за № 534/03, що є порушенням п. ї) ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
За результатом розгляду протоколу про адміністративне правопорушення №008365, посадовою особою Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області винесено постанову №268/03 від 08.09.2021 про накладення адміністративного стягнення на директора КП "Ізяславводоканал" Лукасевича І.І. у розмірі 306,00грн, які останнім сплачено згідно квитанції №3370-1568-6658-9334 від 16.09.2021.
24.09.2021 КП "Ізяславводоканал" одержано новий дозвіл на спеціальне водокористування за №97ХМ/49д-21, яким суб'єкту господарювання встановлено нові гранично-допустимі концентрації для забруднюючих речовин, що скидаються у річку Горинь зі зворотними (стічними) водами.
У період з 25 листопада по 08 грудня 2021 року, на підставі наказу від 23.11.2021 №1139 та направлення від 24.11.2021 №975/03, Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку Комунального підприємства "Ізяславводоканал", щодо виконання вимог припису від 27.07.2021 за № 534/03 та складено Акт № 975/03 від 08.12.2021 року за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За результатами перевірки було зафіксовано наступні порушення:
п.1 - (ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності") - не виконання КП "Ізяславводоканал" вимог припису Державної екологічної інспекції у Хмельницькій бласті від 27.06.2021р. №534/03 (п.1,2,7,8,9,11,13,14);
п.2 - (п.3 ст.44 Водного кодексу України, постанови КМУ №465 від 25.03.1999р. "Про затвердження правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами") - встановлено, що в період з 24.05.2021 року по 23.09.2021 року, суб'єктом господарювання здійснювався наднормативний скид забруднюючих речовин (сухий залишок (мінералізація), завислі речовини, ХСК, БСК5, хлориди, сульфати, фосфати, азот амонійний, нітрити, мідь) зі зворотними водами у річку Горинь з перевищенням встановлених дозволом на спеціальне водокористування за №31/ХМ/49д-21 нормативів ГДС (протоколи вимірювання показників складу та властивостей вод ДЕІ у Хмельницькій області №59-21 від 31.05.2021; №74-21 від 19.07.2021; №92-21 від 02.09.2021, результати інструментально-лабораторних досліджень, що проводилися лабораторією контролю та якістю очищених стічних вод КП "Ізяславводоканал" журнал обліку якості стічних вод) Об'єм скинутих зворотних вод в цей період склав 101104,4м3; фактичні витрати склали 34,5м3/год; тривалість скиду - 2928год;
п.3.1 - (п.3 ст.44 Водного кодексу України, постанови КМУ №465 від 25.03.1999р. "Про затвердження правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами") - за протоколом Інспекції №148-21вимірювань показників складу та властивостей вод від 01.12.2021встановлено скидання зворотних (міських) вод у річку Горинь (випуск №1) з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин по завислих речовинах, ХСК, БСК, хлоридах, сульфатах, азоту амонійному, нітритах, нафтопродуктах, залізу загальному, міді.
п.3.2 - (п.6 ст.44 Водного кодексу України) - порушення правил експлуатації водогосподарських споруд - очисних споруд.
Акт перевірки №975/03 від 08.12.2021 підписано директором КП "Ізяславводоканал" Лукасевичем І.І. без пояснень, зауважень чи заперечень. У акті міститься примітка про його отримання директором КП "Ізяславводоканал" - 08.12.2021.
25.11.2021 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Присяжною Л.Ю. складено протокол про адміністративне правопорушення №008860, про вчинення директором КП "Ізяславводоканал" Лукасевичем І.І. адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.188-5 КУпАП, оскільки ним допущено невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, а саме невиконання пунктів припису 27.07.2021 за № 534/03, що є порушенням п. ї) ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
За результатом розгляду протоколу про адміністративне правопорушення №008860, посадовою особою Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області винесено постанову №339/03 від 06.12.2021 про накладення адміністративного стягнення на директора КП "Ізяславводоканал" Лукасевича І.І. у розмірі 765,00грн, які останнім сплачено згідно квитанції №3709-1657-9259-6110 від 14.12.2021.
Керівнику КП "Ізяславводоканал" видано припис № 975/03 від 08.12.2021, в якому виставлено вимогу п.3 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування щодо дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин у р. Горинь та припинити наднормативний скид забруднюючих речовин по Сухому залишку; Завислих речооовин; ХСК, БСК5; Хлориди; Сульфати; Фосфати; Азот Амонійний; Нітрит - іони; Залізо загальне; вимогу п.5 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування: усунути порушення правил експлуатації очисних споруд та припис від 13.12.2021 за №975-01/03 яким зобов'язано припинити самовільний скид нафтопродуктів зі зворотними водами у річку Горинь з випуску №1.
Позивачем проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів: скидів зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, згідно якого розмір відшкодування збитків, завданих позивачем внаслідок скидів зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у річку Горинь в період 24.05.2021 по 23.09.2021 року складає 28242989,00грн.
30.03.2023, позивачем на адресу відповідача було надіслано лист №793/07 з розрахунком заподіяних збитків та вимогою відшкодувати завдану шкоду.
Надсилання претензії підтверджується наявними в матеріалах справи поштовим повідомленням №2902001884213 від 05.04.2023 та фіскальним чеком від 05.04.2025.
Крім цього, позивачем до матеріалів справи долучено Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №27 (чинне до 22.01.2022), №146 (чинне до 25.01.2022), №36-1/100 (чинне до 05.02.2022), №147 (чинне до 25.01.2022), №2834 (чинне до 29.09.2021), №3750 (чинне до 16.11.2021).
Відповідачем до матеріалів справи долучено: Акт відбору проб вод від 20.08.2021; Протокол атестації №№121, 122; Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №№251, 252, 253, 254 від 11.08.2022; Акт відбору проб вод від 23.08.2021; Журнал аналізу зворотніх вод; Атестат ДП "Хмельницькій науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" №№120, 122 (термін дії атестата 11.08.2022).
Позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з Комунального підприємства "Ізяславводоканал" 28242989,00грн шкоди посилаючись на те, що внаслідок порушення відповідачем норм природоохоронного законодавства завдано шкоди навколишньому природному середовищу.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Статтею 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 вищевказаного Закону державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.
Згідно з п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п. 4 вищевказаного Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону надр, охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів; права державної власності на води; проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування); складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом; пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами.
Згідно з п.п. 1, 3 розділу І Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.03.2023 №46, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Хмельницької області. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Хмельницької області.
У розділі ІІ вищезазначеного Положення визначені функції Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, зокрема Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, права державної власності на води; проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.
Таким чином, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є органом, уповноваженим державою здійснювати нагляд (контроль) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно із статтями 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Статтею 44 Водного кодексу України (далі - ВК України) передбачено, що водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Частиною 1 ст. 48 ВК України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
За змістом статті 49 ВК України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюється ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.
Статтею 110 ВК України передбачено, що порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні, зокрема умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди передбачено ст. 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Підставою відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як: протиправна поведінка боржника, збитки, причинний зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вина.
Наявність усіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
У деліктних правовідносинах саме на позивача (прокурора) покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. В свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Питання про наявність або відсутність причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи і шкодою має бути вирішено судом шляхом оцінки усіх фактичних обставин справи.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, встановлено Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 р. (далі - Методика).
Відповідно до п. 2.1 Методики наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт, зокрема вважаються скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню згідно із законодавством.
За змістом п. п. 2.2 -2.4 Методики факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб та розрахунковим методом.
При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються розрахункові методи або результати інструментально-лабораторних вимірювань.
З моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів.
Судом встановлено, що під час проведення перевірок дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища в діяльності КП "Ізяславводоканал" інспекторами Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області за участю представників вказаного підприємства відбиралися проби води в р. Горинь (випуск №1), що відображено в актах відбору Акту відбору проб вод №59-21 від 24.05.2021, №74-21 від 13.07.2021, №92-21 від 27.08.2021.
Представниками вказаного підприємства підписано ці акти без зауважень.
Посилання представника відповідача на недоліки процедури відбору проб не можуть бути враховані судом, оскільки не доводять існування обставин впливу на результати лабораторного аналізу, зокрема, на достовірність вимірювання концентрації забруднюючої речовини в конкретному зразку (пробі) води, зауважень щодо відбору яких представником відповідача в актах відбору проб не відображено.
Як зазначено в описовій частині рішення, відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області проведено відповідні дослідження відібраних зразків, результати яких відображено в протоколах вимірювань показників складу та властивостей проб води від 31.05.2021 за № 59-21, від 19.07.2021 за № 74-21, від 02.09.2021 за № 92-21.
За результатом проведених документальних перевірок та даних отриманих внаслідок інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області на підставі Методики проведено розрахунок розміру шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, внаслідок наднормативного скиду КП "Ізяславводоканал" м. Ізяслав забруднюючих речовин зі зворотними водами у водний об'єкт. Заподіяну навколишньому природному середовищу шкоду позивачем обраховано у розмірі 28242989,00грн. (розрахунок проведено за формулою 12 Методики).
При цьому під час розгляду справи позивачем долучено до матеріалів справи уточнений розрахунок шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок наднормативного скиду КП "Ізяславводоканал" м. Ізяслав забруднюючих речовин зі зворотними водами у водний об'єкт, відповідно до якого розмір шкоди становить 28226395,00грн. (вх..№05-22/3696/25 від 13.05.2025)
Відповідач під час розгляду справи не скористався своїм правом на подання висновку експерта щодо іншого розміру шкоди, не надав контр розрахунок розміру шкоду, не зазначив конкретні порушення, які, на його думку, були допущені при проведені Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області розрахунку розміру шкоди.
Матеріалами справи підтверджується, що дозволом на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21, строком дії з 09.04.2021 по 09.04.2024, яким встановлено підприємству ліміти скидання забруднюючих речовин (гранично допустимі скиди (ГДС) та фактичні скиди речовин із зворотними (стічними) водами у поверхневі водні об'єкти (окремо для кожного водовипуску). Спеціальне водокористування передбачало: використання води з підземних джерел на питні і санітарно-гігієнічні потреби в обсязі 2,3 м3/добу (0,6 тис. м3/рік) та 573,5 м3/добу (11,3 тис. м3/рік) на виробничі потреби; скид зворотних (стічних) вод у поверхневий водний об'єкт - річку Горинь за межами м. Ізяслав, Шепетівський (Ізяславський) район, Хмельницької області, категорія стічних вод - виробничо-побутові. Дозволом на спеціальне водокористування №31ХМ/49д-21 від 09.04.2021 встановлені гранично-допустимі концентрації (ГДК) для 16 забруднюючих речовин: азот амонійний-0,38 мг/дм3; БСК5-7,4 мгО2/дм3; ХСК-35,1 мгО/дм3; завислі речовини-7,98 мг/ дм3; нафтопродукти-0 мг/дм3; нітрати-6,9 мг/дм3; нітрити-0,06 мг/дм3; сульфати-49,4 мг/дм3; фосфати-0,92 мг/дм3; хлориди-90,3 мг/дм3; мінералізація-413 мг/дм3; залізо загальне-0,05 мг/дм3; СПАР 0,06-мг/дм3; цинк 0,006-мг/дм3; мідь 0,001-мг/дм3; нікель 0,007-мг/дм3.
Розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС, у даній справі здійснено за формулою 12 Методики.
Одним з основних елементів розрахунку збитків є маса наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами внаслідок перевищення встановленого нормативу ГДС, розрахунок якого здійснюється за формулою №1, Методики, на підставі відомостей лабораторних досліджень відібраних проб.
В судовому засіданні 14.05.2025р. старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - О.Ю. Вишомірська надала відповіді на запитання щодо використаних формул та відомостей під час проведеного обрахунку.
Відповідачем не доведено будь-яких порушень чи невідповідностей розрахунку розміру шкоди від 12.05.2025р. вимогам Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання - водних ресурсів, затвердженої Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389.
Відповідачем достатньо обґрунтованими доводами та доказами вірність проведеного розрахунку завданої природному навколишньому середовищу збитків не спростовно.
При цьому судом враховується, що відповідач є суб'єктом господарювання, який на власний ризик здійснює підприємницьку діяльність пов'язану з водопостачанням, водовідведенням з метою отримання прибутку та несе повну відповідальність за її результати.
Діяльність КП "Ізяславводоканал" має відповідати вимогам Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995 № 30 (далі - Правила), за змістом п. 2.1.3 яких технічна експлуатація систем водопостачання та водовідведення повинна забезпечувати безперебійну і надійну роботу всіх споруд при високих техніко - економічних і якісних показниках з урахуванням вимог охорони водойм від забруднення стічними водами і раціонального використання водних ресурсів.
Відповідно пункту 2.1.6. Правил до функцій КП "Ізяславводоканал" входять розробка планів ремонту споруд і устаткування згідно із системою планово-попереджувального ремонту (ППР); отримання дозволу на спецводокористування із затвердженими нормативами гранично допустимих скидів (надалі - ГДС), забезпечення виконання заходів щодо досягнення ГДС, контроль за якістю води водоприймача вище та нижче місця скиду стічних вод; розрахунок і вчасне внесення платежів зазабруднення навколишнього природного середовища.
З метою здійснення господарської діяльності та отримання прибутку КП "Ізяславводоканал", 09.04.2021 отримано дозвіл на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 в якому зазначено, перелік природоохоронних заходів, які необхідно вжити відповідачу. Зокрема, відповідач зобов'язаний провести ремонт біофільтрів каналізаційних очисних споруд (п.6) протягом 2021-2022 року.
Матеріалами справи підтверджується, що за результатами проведених у 2021 році Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області перевірок, КП "Ізяславводоканал", надано:
- припис № 382/03 від 07.06.2021, в якому виставлено вимогу п.4 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 щодо дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин у р. Гориньта припинити наднормативний скид забруднюючих речовин по Сухому залишку; Завислих речовин; ХСК, БСК5; Хлориди; Сульфати; Фосфати; Азот Амонійний; Нітрити; Залізо; Нафтопродукти; мідь;
- припис № 534/03 від 27.07.2021, в якому виставлено вимогу п.4 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21 щодо дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин у р. Горинь та припинити наднормативний скид забруднюючих речовин по Сухому залишку; Завислих речовин; ХСК, БСК5; Хлориди; Сульфати; Фосфати; Азот Амонійний; Нітрит - іони; Залізо загальне; вимогу п.5 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №31/ХМ/49д-21: усунути порушення правил експлуатації очисних споруд;
- припис № 975/03 від 08.12.2021, в якому виставлено вимогу п.3 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування щодо дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин у р. Горинь та припинити наднормативний скид забруднюючих речовин по Сухому залишку; Завислих речооовин; ХСК, БСК5; Хлориди; Сульфати; Фосфати; Азот Амонійний; Нітрит - іони; Залізо загальне; вимогу п.5 забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування: усунути порушення правил експлуатації очисних споруд;
- припис № 975/03 від 13.12.2021 за №975-01/03 яким зобов'язано припинити самовільний скид нафтопродуктів зі зворотними водами у річку Горинь з випуску №1.
Жоден з приписів КП "Ізяславводоканал" не оскаржено у судовому порядку, що свідчить про визнання порушень вказаним підприємством. Також протягом 2021 року не вжито дієвих заходів щодо налагодження роботи очисних споруд та усунення виявлених порушень.
Зважаючи на встановлені під час розгляду справи обставини, які підтверджені наявними в матеріалах справи доказами, перевіривши розрахунок заявленої до стягнення шкоди в редакції поданого позивачем розрахунку від 13.05.2025р. (вх.№05-22/3696/25), суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення 28226395,00грн.
Суд вважає підтвердженою наявність всіх складових складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, яка виявилась у скиді забруднюючих речовин зі зворотними водами в поверхневий водний об'єкт (р. Горинь) з перевищенням встановлених у дозволі нормативів в період з 24.05.2021 по 23.09.2021; причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою відповідача, адже шкода виступає об'єктивним наслідком поведінки відповідача через недотримання вимог природоохоронного законодавства; самої шкоди. Відповідач відсутність своєї вини належними доказами не довів.
У решті заявленої до стягнення шкоди у позові необхідно відмовити.
Частинами 1-2 ст. 74 ГПК України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За змістом частин 1-3 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Доводи відповідача щодо заперечень проти заявлених вимог не знайшли свого підтвердження з огляду на наявну в матеріалах справи доказову базу.
Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі №909/636/16.
У зв'язку із частковим задоволенням позову, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно обгрунтовано заявленим позовним вимогам відповідно до ст. 129 ГПК України. При цьому судом застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору на підставі ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", у зв'язку із поданням позовної заяви через електронний суд.
Зайво сплачений позивачем при поданні позову до суду судовий збір у розмірі 84679,19грн підлягає поверненню з Державного бюджету України за його заявою, на підставі п. 1 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 24, 73, 74, 75, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства "Ізяславводоканал" (м. Ізяслав, вул. Шевченка, буд. 39, Хмельницької області, код ЄДРПОУ 14151760) на користь держави 28226395,00грн (двадцять вісім мільйонів двісті двадцять шість тисяч триста дев'яносто п'ять гривень 00 копійок) збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, які перерахувати на:
номер рахунку UA258999980333169331000022761, отримувач коштів ГУК у Хмел.обл/ Ізяслав. мтг/24062100, код класифікації доходів бюджету 24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП). Призначення платежу: грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; з яких 30% в доход спеціального фонду Державного бюджету України, 50% в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Ізяславської міської ТГ, 20% в дохід спеціального фонду обласного бюджету Хмельницької обласної ради.
Видати наказ.
В решті суми у позові відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства "Ізяславводоканал" (м. Ізяслав, вул. Шевченка, буд. 39, Хмельницької області, код ЄДРПОУ 14151760) на користь Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області 338716,74 (триста тридцять вісім тисяч сімсот шістнадцять гривень 74 копійки) витрат із сплати судового збору (зарахувавши кошти за реквізитами: отримувач коштів Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, номер рахунку UA778201720343190003000080959).
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст складено та підписано 27.05.2025.
Суддя В.О. Кочергіна
Виготовлено 3 примірники:
1-до справи (в паперовому екз.),
2-позивачу (до електронного кабінету),
3-відповідачу (до електронного кабінету).