Постанова від 19.05.2025 по справі 295/18930/24

УКРАЇНА

Житомирський апеляційний суд

Справа №295/18930/24 Головуючий у 1-й інст. Лєдньов Д. М.

Категорія 55 Доповідач Коломієць О. С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року Житомирський апеляційний суд у складі:

головуючого судді Коломієць О.С.

суддів Талько О.Б., Григорусь Н.Й.

розглянувши у порядку письмового провадження (без повідомлення учасників) цивільну справу №295/18930/24 за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів

за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради

на рішення Богунського районного суду м. Житомира від 13 березня 2025 року, ухвалене під головуванням судді Лєдньова Д.М.

встановив:

У грудні 2024 року позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 на користь управління надміру перераховані кошти у вигляді щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею та допомоги особам з інвалідністю з дитинства в розмірі 7 642,00 грн. та понесені судові витрати.

На обґрунтування позову вказував, що 23.02.2024 року до Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернулась ОСОБА_1 із заявою про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею.

Згідно з Порядком надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, рішенням від 23.02.2024 року відповідачу призначено допомогу на догляд за особою з інвалідністю І групи ОСОБА_2 , 1974 р.н., з 01.02.2024 року по 31.01.2025 року.

В подальшому, рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 17.10.2023 року по справі № 278/3159/23 визнано недієздатною ОСОБА_2 , призначено опікуна над недієздатною її сестру - ОСОБА_1

ОСОБА_1 звернулась 01.04.2024 року до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю І групи з дитинства на підопічну ОСОБА_2 .

На підставі поданих документів ОСОБА_1 призначено державну допомогу особам з інвалідністю І групи з дитинства на період з 01.04.2024 року по 22.11.2025 року.

Позивач зауважував, що 01.07.2024 року ОСОБА_1 повідомила управління про смерть ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , але нарахування соціальних допомог за липень 2024 року на той час вже відбулося і було зараховано на картку відповідача.

Розпорядженням начальника управління від 08.07.2024 року припинено виплату допомоги на догляд з 01.07.2024 року у зв'язку зі смертю утриманця.

У зв'язку з тим, що відповідач повідомив про смерть утриманця після того як відбулося нарахування соціальних допомог, виникла переплата допомоги на догляд за період з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року в розмірі 2 920,00 грн. та допомоги особам з інвалідністю з дитинства за період з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року в розмірі 4 722,00 грн. Загальна сума переплати становить 7 642,00 грн.

Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 13 березня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність, необґрунтованість, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

На обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує, що 23 лютого 2024 року до управління повторно звернулася ОСОБА_1 , яка на момент звернення проживала за адресою: АДРЕСА_1 із заявою про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом із особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею.

На підставі поданих документів рішенням від 23.02.2024 року відповідачу була призначена допомога на догляд за сестрою, особою з інвалідністю І групи - ОСОБА_2 , 1974 р.н. з 01.02.2024 року по 31.01.2025 року в розмірі 2 920,00 грн. щомісяця.

Зазначає, що рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 17.10.2023 року по справі №278/3159/23 визнано недієздатною гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Призначено опікуна над недієздатною ОСОБА_2 її сестру - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

01 квітня 2024 року до управління звернулась ОСОБА_1 із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю І групи з дитинства на підопічну - ОСОБА_2 . Згідно наданих документів та відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю дитинства та дітям з інвалідністю» ОСОБА_1 призначено на сестру державну допомогу особам з інвалідністю І групи з дитинства на період з 01.04.2024 року по 22.11.2025 року (рішення від 03.04.2024 року).

Відповідно до пункту 8 Порядку виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли сталися зміни у складі сім'ї у зв'язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд.

Зокрема, вказує, що виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.

01 липня 2024 року ОСОБА_1 повідомила до управління про смерть ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , але нарахування соціальних допомог за липень 2024 року на той час вже відбулося і було зараховано на картку відповідача.

Розпорядженням начальника управління від 08.07.2024 року припинено виплату допомоги на догляд з 01.07.2024 року, у зв'язку зі смертю утриманця.

У зв'язку з тим, що відповідач повідомила про смерть сестри після того як відбулося нарахування соціальних допомог, виникла передплата допомоги на догляд за період з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року в розмірі 2 920,00 грн. та допомоги особам з інвалідністю з дитинства за період з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року в розмірі 4 722,00 грн. Загальна сума переплати становить 7 642,00 грн.

Вищевказана переплата виникла у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 повідомила про смерть підопічної 01.07.2024 року, а виплата за липень 2024 року на той час була вже нарахована відповідачу, так як нарахування допомоги за наступний місяць відбуваються до 25 числа поточного місяця.

На рахунок зауваження суду щодо відсутності доказів про нарахування державної соціальної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_1 за липень 2024 року в розмірі 4 722,00 грн., долучено копію довідки про нарахування допомоги.

Відповідач своїм правом подати відзив на апеляційну скаргу не скористалася.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та її вимог, суд приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що повідомляючи орган соціального захисту населення про обставини смерті ОСОБА_2 відповідач дотрималась встановленого порядком строку сповіщення про таку обставину, при цьому, фактичний термін повідомлення щодо смерті рідної людини - на 5 день після події, відповідає критеріям належної та зрозумілої за виниклих умов поведінки, а позивачем не доведено ознаки недобросовісного поводження з боку відповідача.

Колегія суддів в повній мірі погоджується із таким висновком суду першої інстанції, виходячи із наступного.

Умови, порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги, отримуваної відповідачем визначено Законом України «Про психіатричну допомогу». На підставі вказаного Закону України Урядом затверджено Порядок надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1192 від 02 серпня 2000 року.

Порядок призначення визначає перелік документів, які повинні бути надані для призначення державної допомоги, підстави для призначення виплати та її припинення та перелік дій особи-отримувача у разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги, тощо.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про психіатричну допомогу» держава гарантує грошову допомогу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, - на догляд за нею. Розмір зазначеної допомоги розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї та середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.

Відповідно до п. 4 Порядку призначення №1192, допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за нею.

Згідно з п. 7 Порядку для призначення грошової допомоги на догляд особою, яка звертається за її призначенням, подаються такі документи відповідним органам соціального захисту населення: заява; документ, що посвідчує особу; декларація про доходи та майновий стан; висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу; довідки про наявність і розміри земельних ділянок, виділених для ведення особистого підсобного господарства, городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки, виділеної унаслідок розпаювання землі; копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, яка видана особі з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, за якою здійснюється догляд. Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 8 Порядку, допомога на догляд призначається на шість місяців і виплачується щомісяця. У разі коли особа, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, є непрацюючим пенсіонером (особою з інвалідністю), їй призначається допомога на догляд на 12 місяців на підставі заяви та копії трудової книжки. У разі виникнення обставин, які можуть вплинути на право особи на допомогу, ця особа повинна в десятиденний строк повідомити про такі обставини орган, що проводить виплату допомоги.

Виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли: сталися зміни у складі сім'ї у зв'язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд; закінчився строк установлення інвалідності I чи II групи і протягом місяця не підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги на догляд; особа з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.

У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов'язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.

Пунктом 8 Порядку передбачено, що допомога на догляд призначається з місяця звернення за допомогою, якщо протягом місяця подані всі необхідні документи. Рішення про призначення допомоги на догляд або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 днів з дня подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.

Згідно з п.13-1 Порядку, якщо внаслідок зловживань з боку громадян (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд тощо) були надміру виплачені суми допомоги, органи соціального захисту населення здійснюють такі заходи: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють одержувача допомоги про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі прийняття рішення про врахування надміру виплачених коштів при виплаті допомоги на догляд у наступні періоди провадять щомісячні відрахування у розмірі не більш як 20 відсотків призначеної допомоги; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

При цьому особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі (частина перша статті 1213 ЦК України).

Пунктом 1 частини першої статті 1215 ЦК України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

У якості критеріїв для того, аби вважати суму щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, виплаченою безпідставно і надмірно, в конструкції норм Порядку №1192, передбачено лише зловживання громадян у формі: 1) подання документів із свідомо неправдивими відомостями, 2) неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, 3) приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд тощо.

У справі встановлено, що ОСОБА_1 23.02.2024 року до Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради подано заяву про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею.

Рішенням від 23.02.2024 року відповідачу призначено допомогу на догляд за особою з інвалідністю І групи - ОСОБА_2 , 1974 р.н., з 01.02.2024 року по 31.01.2025 року.

Згідно з рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 17.10.2023 року по справі № 278/3159/23 ОСОБА_2 визнано недієздатною, призначено опікуна над недієздатною її сестру - ОСОБА_1 .

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01 липня 2024 року вбачається, ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 50 років померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.12).

01 липня 2024 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Богунського району ДСП ЖМР із заявою, в якій просила зупинити виплату допомоги на ОСОБА_2 у зв'язку із смертю підопічної (а.с.11).

Позивачем на адресу відповідача ОСОБА_1 було надіслано повідомлення 06 серпня 2024 року про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів допомоги на догляд в розмірі 2 920,00 грн. та 4 722,00 грн.(а.с.9).

З метою реалізації права відповідача щодо повернення бюджетних коштів у добровільному та досудовому порядку, на її адресу 16 вересня 2024 року повторно було надіслано повідомлення про припинення надання та повернення надміру перерахованої допомоги на догляд з визначенням порядку їх сплати та банківських реквізитів управління для самостійного їх повернення (а.с.8).

Звернувшись до суду із вказаним позовом до ОСОБА_1 , Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради посилалося на те, що особа з інвалідністю ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , однак про даний факт, що впливав на призначення державної соціальної допомоги, відповідач Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради вчасно не повідомила.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Слід зазначити, позивач вирішуючи питання про доцільність/необхідність стягнення з відповідача виплаченої з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року допомоги, мав довести суду, що відповідач допустив зловживання.

Судом встановлено, зміни у складі сім'ї відповідача, а саме смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_4 , офіційний документ (свідоцтво про смерть), щодо вказаного факту було отримано відповідачем 01 липня 2024 року, в свою чергу Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради відповідач повідомила 01 липня 2024 року, тобто в строки, встановлені п. 8 Порядку.

З урахуванням положень п .8 Порядку №1192, позивачем не надано суду належних та допустимих доказів свідомих та умисних дій відповідача, що дали б підстави для висновку про приховування відповідачем вказаних обставин, з метою отримання допомоги також з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року, оскільки вказану інформацію отримано позивачем не з власних джерел, а саме внаслідок ініціативного звернення відповідача ще 01 липня 2024 року, в свою чергу, зволікання з винесенням рішення про припинення виплати допомоги позивачем, не може бути підставою для покладення відповідальності з повернення коштів за з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року на відповідача.

Таким чином, відповідних обставин, зокрема небросовісності відповідача, в ході розгляду справи щодо необхідності повернення відповідачем сплачених коштів за період з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року, суду позивачем належних та допустимих доказів щодо цього надано не було.

Отже, позивачем не доведено, що переплата державної допомоги відповідачу за період з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року пов'язана саме із недобросовісними діями та зловживаннями з боку відповідача.

За таких обставин, враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами справи і по суті зводяться до незгоди з висновками суду стосовно установлення цих обставин, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки судом, який їх обґрунтовано спростував.

Відповідно до ст. 375 ЦК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Рішення суду ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст. 259, 268, 367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради залишити без задоволення, а рішення Богунського районного суду м. Житомира від 13 березня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України.

Повний текст постанови складено 26 травня 2025 року.

Головуючий Судді