пр. № 1-кс/759/2927/25
ун. № 759/10556/25
22 травня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_7 у кримінальному провадженні № 42023110000000295 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Шарки Київської обл., зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362 ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190 КК України-
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно ОСОБА_4 .
В обґрунтування свого клопотання слідчий посилався на те, що органом досудового розслідування встановлено, що відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Статтею 14 Основного Закону визначено, що земля основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з п. «г» ст. 5 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельне законодавство базується на принципі забезпечення раціонального використання та охорони земель.
Частиною 2 ст. 78 ЗК України передбачено, що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ч. 5 ст. 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 ЗК України визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
У відповідності до ст. 4 Закону України «Про землеустрій» (далі - ЗУ «Про землеустрій») суб'єктами землеустрою є, зокрема, юридичні та фізичні особи, які здійснюють землеустрій.
Згідно ст. 5 ЗУ «Про землеустрій» об'єктами землеустрою є: територія України; території адміністративно-територіальних одиниць або їх частин; території землеволодінь та землекористувань чи окремі земельні ділянки.
Пунктом а ст. 6 ЗУ «Про землеустрій» визначено, що землеустрій базується на принципі дотримання законності.
Відповідно до п. ґ, ст. 25 ЗУ «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок є одним із видів документації із землеустрою.
Як унормовано ст. 26 ЗУ «Про землеустрій» розробниками документації із землеустрою є фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Крім того, як унормовано ст. 28 ЗУ «Про землеустрій», розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
Згідно ст. 29 ЗУ «Про землеустрій», документація із землеустрою включає в себе текстові та графічні матеріали і містить обов'язкові положення, встановлені завданням на розробку відповідного виду документації.
Документація із землеустрою розробляється на основі завдання на розробку відповідного виду документації, затвердженого замовником.
Документація із землеустрою у складі текстових матеріалів обов'язково містить пояснювальну записку, в якій зазначаються:
- підстава проведення землеустрою (у тому числі рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, на підставі якого здійснюється розроблення документації із землеустрою);
- основні відомості про об'єкт (об'єкти) землеустрою;
- використані розробником нормативно-правові акти з питань здійснення землеустрою;
- використані розробником норми і правила у сфері землеустрою;
- використані розробником документи Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель;
- використані розробником відомості Державного земельного кадастру, а також Державного реєстру земель у разі внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, сформовані до 2013 року;
- використані розробником відомості Державного картографо-геодезичного фонду;
- використана розробником затверджена містобудівна документація, а також викопіювання із такої документації;
- опис процедури виконання топографо-геодезичних робіт (у разі їх виконання);
- опис та обґрунтування проектного рішення;
- інформація про проведення ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою (у разі їх проведення);
- інформація про наявні в межах об'єкта землеустрою будівлі, споруди та речові права на них у разі формування земельних ділянок, внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру;
- інформація про наявні в межах об'єкта землеустрою обмеження у використанні земель у разі формування земельних ділянок, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовану земельну ділянку, обмеження у використанні земель із зазначенням підстави встановлення таких обмежень;
- виконавець робіт із землеустрою, його технічне і технологічне забезпечення;
- умови щодо зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок (у разі порушення ґрунтового покриву земельних ділянок у результаті реалізації проектного рішення);
- інформація про виконання передбачених законом вимог щодо погодження документації із землеустрою;
- інформація про дотримання вимог закону щодо погодження поділу, об'єднання, вилучення земельних ділянок;
- заява виконавця робіт із землеустрою про дотримання ним обмежень, встановлених статтею 28 цього Закону.
До пояснювальної записки за рішенням розробника можуть бути додані документи, що підтверджують відомості інформацію, наведені в ній.
Згідно ст. 50 ЗУ «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки також можуть передбачати поділ, об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати формування та/або зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови що розпорядником земельних ділянок буде один орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, або власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державний земельний кадастр», внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про державний земельний кадастр» державний кадастровий реєстратор:
-здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей;
-перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства;
-формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи
до них, забезпечує зберігання таких книг;
-здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні;
-присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;
-надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні;
-здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі;
-передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про державний земельний кадастр», відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про державний земельний кадастр» документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа.
Електронний документ подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, разом із документацією, яка є підставою для такого внесення, у паперовому вигляді.
Відповідно до пункту 116 Порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 1051 від 17.10.2012, внесення до Державного земельного кадастру відомостей змін до них про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.
Згідно з пунктом 117 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2021 № 1051, Порядку ведення Державного земельного кадастру, відомості зміни до них про зареєстровані земельні ділянки вносяться до Державного земельного кадастру в разі внесення:
1) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу;
2) нових додаткових відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу;
3) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, та/або нових додаткових відомостей про земельну ділянку.
Відповідно до пункту 118 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2021 № 1051, Внесення до Поземельної книги відомостей змін до них про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей змін до них крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання.
Згідно з пунктом 119 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2021 № 1051, до Поземельної книги без подання заяви вносяться відомості (зміни до них) про:
1) віднесення земельної ділянки до земель іншої адміністративно-територіальної одиниці;
2) зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки в результаті проведення нормативної грошової оцінки земель адміністративно територіальних одиниць;
3) обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами;
4) власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
5) затвердження документації із землеустрою та оцінки земель, на підставі якої внесено зміни до відомостей про земельну ділянку та/або нові (додаткові) відомості про земельну ділянку;
6) зареєстровані земельні ділянки, отримані в результаті інформаційної взаємодії між кадастрами та іншими інформаційними системами;
7) координати поворотних точок меж земельних ділянок, приведені адміністратором Державного земельного кадастру згідно з пунктами 156-3, 156-4 цього Порядку у відповідність з фактичним місцем розташування земельних ділянок.
Відповідно до пункту 120 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2021 № 1051, внесення до Поземельної книги змін до відомостей про зареєстровану земельну ділянку здійснюється Державним кадастровим реєстратором шляхом:
1) внесення до відповідного розділу Поземельної книги в електронній (цифровій) формі записів про внесення змін до відповідних відомостей за власним кваліфікованим електронним підписом;
2) проставлення на аркуші Поземельної книги в паперовій формі, до відомостей якої вносяться зміни, позначки про внесення змін до відомостей за формою згідно з додатком 24;
3) виготовлення нового аркуша Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі із зміненими відомостями та долучення такого аркуша до відповідної Поземельної книги для його зберігання разом з нею.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Статтею 11 Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що відомості про об'єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державний земельний кадастр» у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка, допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.
Пунктом 143 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2021 № 1051, передбачено, що державний кадастровий реєстратор під час розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей.
Відповідно до ст. 107 Земельного кодексу України основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації.
Згідно ст. 186 Земельного кодексу України технічна документація із землеустрою щодо встановлення відновлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості затверджується власником розпорядником земельної ділянки.
За статтею 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України ст. 153 ЗК України. У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним ст. 155 ЗК України.
Також, згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Відносини у сфері передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства регулюються наступними нормативно-правовими актами: Земельним кодексом України від № 2768-III від 25.10.2001 року, Законом України «Про порядок виділення в натурі на місцевості земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) № 899-IV від 05.06.2003 року, Законом України «Про особисте селянське господарство» № 742-IV від 15.05.2003 року.
Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Для безоплатного отримання земельної ділянки потрібно звернутися із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність. Обов'язково необхідно вказати розмір бажаної земельної ділянки та її цільове призначення для ведення особистого селянського господарства.
Такими органами є:
1) сільська, селищна, міська рада якщо питання стосуються земель комунальної власності, які розташовані в населених пунктах;
2) Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області якщо питання стосується земельних ділянок для сільськогосподарських потреб, із земель державної власності.
До вищезазначеного клопотання додаються:
- графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, наприклад, викопіювання з кадастрової карти;
- у випадку вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб, - погодження землекористувача;
- у випадку надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства, - документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі;
- копії паспорта та реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Рішення за Вашим клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинно бути надано відповідним органом влади, або про відмову у наданні такого дозволу (мотивовано) має бути прийнято в місячний строк.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки потрібно замовити в землевпорядній організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, після цього погодити проект землеустрою, зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та потім зареєструвати право власності на земельну ділянку. Реєстрацію права власності на земельну ділянку здійснюють: центри надання адміністративних послуг, нотаріуси.
Незважаючи на вищевказані вимоги чинного законодавства України, у невстановлені досудовим розслідуванням дату, час та місці, але не пізніше 2019 року, до ФОП ОСОБА_4 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 013262 від 21.09.2017) звернувся ОСОБА_8 , який запропонував виготовити документацію землеустрою з метою та сприяти останньому у заволодінні шляхом обману земельними ділянками, розміщеними на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області (на даний час, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про призначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» від 12.06.2020 № 715-р, - Маловільшанська сільська територіальна громада) для власних комерційних інтересів. Зокрема, за задумами ОСОБА_8 вказані земельні ділянки можливо було продати зацікавленим особам за вигідною ціною.
Усвідомлюючи, що реалізація розробленого ОСОБА_8 злочинного плану щодо заволодіння земельними ділянками шахрайським шляхом неможлива без залучення в якості пособника ФОП ОСОБА_4 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 013262 від 21.09.2017), який погодився бути уповноваженою особою на здійснення розробки проектної документації з метою незаконного заволодіння земельними ділянками та здійснення подальшого їх відчуження на користь третіх осіб.
Після чого, ФОП ОСОБА_4 , який обізнаний з положеннями земельного законодавства, будучи сертифікованим інженером-землевпорядником та маючи доступ до плану розміщення земельних ділянок на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області, у невстановлені досудовим розслідуванням дату, час та місці, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій щодо пособництва у шахрайському заволодінні земельними ділянками, достовірно знаючи про наміри ОСОБА_8 , передав останньому виготовлений 27.12.2019 проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність чотирнадцятьом громадянам України - учасникам бойових дій в зоні АТО для ведення особистого селянського господарства загальною площею 28 га, які розташовані за межами населеного пункту на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області.
У подальшому, ОСОБА_8 , з метою реалізації вказаного злочинного умислу, у невстановлені досудовим розслідуванням дату, час та місці, але не пізніше травня 2020 року, підшукав окремих громадян України з Житомирської області, у тому числі із малозабезпечених сімей, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , яких спонукав
в силу їх необізнаності за грошову винагороду підписати клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області, та інших документів, необхідних для реалізації його злочинного умислу, а також надати копії своїх паспортів громадянина України та реєстраційних номерів облікової картки платника податків для укладання довіреностей з метою оформлення та подальшого продажу земельних ділянок, на що останні погодились.
Надалі, ОСОБА_8 , у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше травня 2020 року, під виглядом реалізації права кожного громадянина на безоплатне отримання земельної ділянки, подав клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність вищевказаних земельних ділянок до Головного управління Держгеокадастру у Київській області.
Отримавши у травні 2020 року накази про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою, ОСОБА_8 01.06.2020, маючи злочинний корисливий намір, з метою подальшого відчуження та заволодіння земельними ділянками, забезпечив явку громадян ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 до приватного нотаріусу Коростенського міського нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_17 за адресою: АДРЕСА_2 , для посвідчення довіреностей на своє ім'я та отримав від вказаних громадян нотаріально посвідчені довіреності на вчинення правочинів, у тому числі бути представником з усіх питань, пов'язаних із оформленням (приватизацією) та реєстрацією на їх ім'я права приватної власності на земельні ділянки, будь-якою площею, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області, з правом продажу зазначених земельних ділянок, а саме: № 1730 від ОСОБА_9 , № 1733 від ОСОБА_10 , № 1727 від ОСОБА_11 , № 1729 від ОСОБА_11 , № 1732 від ОСОБА_12 , № 1728 від ОСОБА_13 , № 1735 від ОСОБА_14 , № 1734 від ОСОБА_16 .
Так само, ОСОБА_8 10.06.2020, маючи злочинний корисливий намір, з метою подальшого відчуження та заволодіння земельними ділянками, забезпечив явку громадянина ОСОБА_15 до державного нотаріусу Узинської міської державної нотаріальної контори Київської області ОСОБА_18 за адресою: АДРЕСА_3 , для посвідчення довіреності на своє ім'я та отримав від ОСОБА_15 нотаріально посвідчену довіреність під № 944 на вчинення правочинів, у тому числі бути представником з усіх питань, пов'язаних із оформленням (приватизацією) та реєстрацією на його ім'я права приватної власності на земельну ділянку, будь-якою площею, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області, з правом продажу зазначеної земельної ділянки.
Однак, відповідно до відомостей, що містяться у витягах з Державного земельного кадастру, вищезазначеним земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери 02.03.2020 та на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність чотирнадцятьом громадянам України - учасникам бойових дій в зоні АТО для ведення особистого селянського господарства загальною площею 28 га, які розташовані за межами населеного пункту на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області, виготовленого 27.12.2019 ФОП ОСОБА_4 .
Водночас, накази Головного управління Держгеокадастру у Київській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 29.05.2020 № 10-9190/15-20-сг, наданого ОСОБА_11 , від 28.05.2020 № 10-9099/15-20-сг, наданого ОСОБА_11 , від 27.05.2020 № 10-8974/15-20-сг, наданого ОСОБА_12 , від 27.05.2020 № 10-8977/15-20-сг, наданого ОСОБА_14 , від 27.05.2020 № 10-8980/15-20-сг, наданого ОСОБА_10 , від 26.05.2020 № 10-8871/15-20-сг, наданого ОСОБА_9 , від 26.05.2020 № 10-8865/15-20-сг, наданого ОСОБА_15 , від 25.05.2020 № 10-8790/15-20-сг, наданого ОСОБА_13 , не містять інформації про кадастрові номери земельних ділянок, які їм присвоєно 02.03.2020.
На підставі наданих ОСОБА_8 відомостей Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області 29.09.2020 та 28.10.2020 винесено накази «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки
у власність» та надано у власність земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташовані на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області, наступним громадянам, підшуканими ОСОБА_8 :
- згідно наказу від 29.09.2020 № 10-15361/15-20-сг ОСОБА_15 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0034, площею 2 га);
- згідно наказу від 29.09.2020 № 10-15358/15-20-сг ОСОБА_9 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0048, площею 2 га);
- згідно наказу від 28.10.2020 № 10-16116/15-20-сг ОСОБА_14 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0032, площею 2 га);
- згідно наказу від 28.10.2020 № 10-16111/15-20-сг ОСОБА_13 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0037, площею 0,8577 га);
- згідно наказу від 28.10.2020 № 10-16122/15-20-сг ОСОБА_11 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0046, площею 2 га);
- згідно наказу від 28.10.2020 № 10-16118/15-20-сг ОСОБА_12 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0040, площею 2 га);
- згідно наказу від 28.10.2020 № 10-16114/15-20-сг ОСОБА_10 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0036, площею 2 га);
- згідно наказу від 28.10.2020 № 10-16110/15-20-сг ОСОБА_11 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0033, площею 2 га);
- згідно наказу від 28.10.2020 № 10-16107/15-20-сг ОСОБА_16 (земельна ділянка з кадастровим номером 3220484100:03:006:0051).
Реалізовуючи умисел на заволодіння земельними ділянками державної власності з метою отримання можливості розпоряджатися ними, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, шляхом обману, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи і бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, ОСОБА_8 , 13.11.2020 та 02.12.2020, разом з вказаними наказами Головного управління Держгеокадастру у Київській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» та витягами з Державного земельного кадастру звернувся з заявою до державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_18 (Узинська міська державна нотаріальна контора Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області), яка надавала послуги за адресою: АДРЕСА_3 , для проведення державної реєстрації права власності на земельні ділянки, яку здійснено таким чином:
-рішенням від 17.11.2020 № 55193483 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0034 за ОСОБА_15 ;
-рішенням від 17.11.2020 № 55193623 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0048 за ОСОБА_9 ;
-рішенням від 17.11.2020 № 55193694 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0040 за ОСОБА_12 ;
-рішенням від 17.11.2020 № 55193835 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0032 за ОСОБА_14 ;
-рішенням від 17.11.2020 № 55193952 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0033 за ОСОБА_11 ;
-рішенням від 17.11.2020 № 55194052 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0037 за ОСОБА_13 ;
-рішенням від 17.11.2020 № 55194133 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0036 за ОСОБА_10 ;
-рішенням від 17.11.2020 № 55194233 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0046 за ОСОБА_11 ;
-рішенням від 07.12.2020 № 55538094 зареєстровано право власності на земельну ділянку 3220484100:03:006:0051за ОСОБА_16 .
Надалі, ОСОБА_8 , який на підставі вищезазначених довіреностей діяв від імені ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , 19.11.2020, знаходячись в офісному приміщенні за адресою: АДРЕСА_3 , де здійснює свою діяльність державний нотаріус Узинської міської державної нотаріальної контори Київської області ОСОБА_18 , підписав з фізичною особою договори щодо купівлі-продажу земельних ділянок з кадастровими номерами 3220484100:03:006:0034 площею 2 га, 3220484100:03:006:0048 площею 2 га, 3220484100:03:006:0040 площею 2 га, 3220484100:03:006:0032 площею 2 га, 3220484100:03:006:0033 площею 2 га, 3220484100:03:006:0037 площею 0,8577 га, 3220484100:03:006:0036 площею 2 га, 3220484100:03:006:0046 площею 2 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташовані на території Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області, посвідчені державним нотаріусом Узинської міської державної нотаріальної контори Київської області ОСОБА_18 .
Крім того встановлені порушення щодо розробника технічної документації розробленої ФОП ОСОБА_4 , а саме: відповідно до ст. 29 Закону України «Про землеустрій» «Документація із землеустрою розробляється на основі завдання на розробку відповідного виду документації, затвердженого замовником, а саме: завдання на виконання робіт, які знаходяться у складі Проекту землеустрою, затверджені 09.06.2020».
Вимоги щодо погодження та затвердження документації із землеустрою зазначені у ст. 186 Земельного кодексу України. Так, в редакції цієї статті від 10.06.2020, чинній на початок виготовлення Проекту землеустрою на основі завдань на виконання робіт. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186? цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу».
Зважаючи на те, що кінцевим етапом виконання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок (зокрема, для безоплатній передачі земельних ділянок громадянам у власність) є їх затвердження відповідно до ст.ст. 118, 186 Земельного кодексу України, при проведення дослідження щодо відповідності Проекту землеустрою вимогам земельного законодавства нормативно-правові акти мали братися у редакціях, чинних на дату його затвердження.
Однак ані в складі Проекту землеустрою, ані в інших матеріалах справи, не містяться документи, якими Проект землеустрою погоджується та затверджується.
Згідно Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок), заява про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру подається Державному кадастровому реєстраторові разом з документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами зазначеними у пунктах 91-137 цього порядку.
У разі подання заявником документації із землеустрою та оцінки земель в електронній формі зазначена позначка не проставляється, а така документація підписується Державним кадастровим реєстратором із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису, присвоює за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру земельній ділянці, що реєструється, кадастровий номер та у випадках, зазначених у пунктах 107-161 цього Порядку, відкриває Поземельну книгу вносить відповідні записи до неї.
Зважаючи на наведене вище, документація із землеустрою та оцінки земель, яку надав ОСОБА_4 у паперовій формі для внесення відомостей у Державний земельний кадастр, має містити відповідну позначку Державного кадастрового реєстратора.
Проект землеустрою, розроблений інженером землевпорядником ОСОБА_4 , не має відповідних позначок Державного кадастрового реєстратора. Водночас, з урахуванням можливості подання документації із землеустрою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру в електронній формі, факт відсутності відповідної позначки Державного кадастрового реєстратора на Проекті землеустрою, у паперовій формі, не розцінюється як зауваження через порушення вимог.
Зважаючи на зазначене вище, кадастрові номери земельним ділянкам були присвоєні 02.03.2020 на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 27.12.2019, розробленим ФОП ОСОБА_4 .
Згідно частини третьої ст. 791 Земельного кодексу України (у редакції від 21.02.2020, чинній на дату державної реєстрації земельних ділянок), «Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі».
Згідно частини четвертої ст. 791 Земельного кодексу України (у редакції від 21.02.2020, чинній на дату державної реєстрації земельних ділянок), «Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.».
Таким чином, земельні ділянки 3 кадастровими номерами: 3220484100:03:006:0034, 3220484100:03:006:0048, 3220484100:03:006:0032, 3220484100:03:006:0037, 3220484100:03:006:0046, 3220484100:03:006:0040, 3220484100:03:006:0036, 3220484100:03:006:0033 та 3220484100:03:006:0051 сформовані до початку розроблення Проекту землеустрою, на підставі іншої документації із землеустрою, а саме Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 27.12.2019, розробленого ФОП ОСОБА_4 , що відповідно до с. 50 Закону України «Про землеустрій» (у редакції від 16.01.2020, чинній на початок розроблення Проекту землеустрою), «Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок».
Зважаючи на зазначене вище, розроблення Проекту землеустрою для відведення вже сформованих земельних ділянок у власність громадянам є недоцільним і порушує положення ст. 50 Закону України «Про землеустрій». Той комплекс землевпорядних робіт (обстежувані, вишукувальні, топографо- геодезичні, картографічні, проектні та проектно-вишукувальні роботи), який виконувався при розробці Проекту землеустрою, було вже виконано раніше для формування земельних ділянок. У той же час, дозволи на розроблення проекту землеустрою у наказах Головного управління Держгеокадастру в Київській області, які надано у червні місяці 2020, не містять інформації про кадастрові номери земельних ділянок, які їм присвоєно 02.03.2020, та про які зазначено в матеріалах Проекту землеустрою.
Згідно ст. 28 Закону України «Про землеустрій» у редакції від 16.01.2020, чинній на початок розроблення Проекту землеустрою), розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
Слід зазначити, що у Поземельних книгах на земельні ділянки (розділ 2) зазначено, що 22.06.2020 до відомостей Державного земельного кадастру внесено виправлення відомостей про розробника документації, а саме про Приватне підприємство «Геосвіт-2012», ОСОБА_19 .
Щодо відомостей про земельні ділянки на кадастрових планах у розділі 2 Поземельних книг на земельні ділянки станом на дату державної реєстрації земельних ділянок 02.03.2020 та на дату виправлення відомостей про розробника документації 22.06.2020 змін у характеристиках земельних ділянок встановлено.
Крім того вміст Проекту землеустрою не в повній мірі відповідає його змісту. У складі Проекту землеустрою відсутні копії паспортів та ід. Кодів, про які зазначено у змісті, назви складових матеріалів у змісті не відповідають назвам матеріалів згідно ст. 50 Закону України «Про землеустрій». До того ж, як зазначено вище, у складі Проекту землеустрою в порушення ст. 50 Закону України «Про землеустрій» відсутні матеріали погодження.
Крім цього, у складі Проекту землеустрою відсутні окремі матеріали, про які зазначено у змісті. Так, у порушення ст. 50 Закону України «Про землеустрій» у складі Проекту землеустрою відсутнє клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_20 .
У подальшому дослідженні будуть наведені інші невідповідності щодо вмісту Проекту землеустрою тим самим підтверджує, що ОСОБА_4 будучи сертифікованим інженером-землевпорядником, усуваючи перешкоди щодо розроблення проектної документації, не дотримуючись вимог чинного законодавства щодо відповідності повного обсягу документів для належного розроблення вказаної документації, приховуючи сліди кримінального правопорушення вчиняв дії, які суперечать ЗУ «Про землеустрій».
Також встановлено до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки готується висновок відповідного органу про його погодження або відмову у його погодженні із зазначенням зауважень та пропозицій. Як зазначалося вище, у складі Проекту землеустрою відсутні матеріали його погодження.
Згідно ст. 62 Закону України «Про землеустрій» у редакції від 16.01.2020, чинній на початок розроблення Проекту землеустрою, «Документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам.
Слід зазначити, що місце розташування земельних ділянок, про яке зазначено у нотаріально засвідчених заявах ОСОБА_21 . Озернянська сільська рада, Білоцерківський район, Київська область, відрізняється від місця розташування земельних ділянок згідно Технічних документацій Маловільшанська сільська рада, Білоцерківський район, Київська область і нічим не обумовлено в матеріалах Технічних документацій. Така саме адреса Озернянська сільська рада, Білоцерківський район, Київська область зазначена у Проекті землеустрою, який було досліджено вище.
За інформацією сайту https://uk.wikipedia.org/wiki/, Маловільшанській сільській раді підпорядковані два населених пунктів с. Мала Вільшанка та с. Бакали, Київської області, отже ОСОБА_4 будучи обізнаним у сфері земельного законодавства, сертифікований інженер-землевпорядник який має доступ електронно обчислювальної техніки за допомогою якої розробив технічку документацію з явними порушеннями щодо вимог Закону України «Про землеустрій» тим самим приховуючи дії пов'язані з незаконною приватизацією підставними громадянами вищевказаних земельних ділянок.
Таким чином, ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_8 розробив відповідну проектну документацію та через свій електронний кабінет інженера-землевпорядника використовуючи спеціальне програмне забезпечення, пароль - доступу, здійснив завантаження до програмно-апаратного комплексу Національної кадастрової системи Державного земельного кадастру в результаті чого вносив недостовірні відомості, а також порушував вимоги Закону України «Про землеустрій», щодо земельних ділянок кадастровими номерами: 3220484100:03:006:0034, 3220484100:03:006:0048, 3220484100:03:006:0032, 3220484100:03:006:0037, 3220484100:03:006:0046, 3220484100:03:006:0040, 3220484100:03:006:0036, 3220484100:03:006:0033 та 3220484100:03:006:0051.загальною площею 14,5797 га, які в подальшому незаконно відчужили на користь третіх осіб, чим завдав майнової шкоди в сумі 8 722 914 грн.
Дії ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, кваліфіковано за ч. 1 ст. 362 ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190 КК України (чинна до 11.08.2023), тобто, у пособництві у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві), вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, за ч. 1 ст. 362 КК України, тобто у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, вчинені за попередньою змовою групою осіб.
Прокурор клопотання підтримала та просила задовольнити його, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні слідчого.
Захисники в судовому засіданні, кожен окремо, заперечували проти клопотання слідчого, погодженого з прокурором, просили відмовити у його задоволенні, заперечували проти застосування до їх підзахисного будь-якого запобіжного заходу. Зокрема, захисники вказували на необґрунтованість підозри, а саме - на відсутності доказів, якими б вона обгрунтовувалася. Крім того, захисники у судовому засіданні доводили відсутність ризиків, про які зазначає слідчий у своєму клопотанні, як підставу для обрання будь-якого запобіжного заходу ОСОБА_4 . Захисники у судовому засіданні акцентували увагу на необгрунтованості у клопотанні розміру застави. Саме з метою встановлення у судовому засіданні особи ОСОБА_4 стороною захисту долучено до матеріалів клопотання документи, що характеризують його особу.
Підозрюваний в судовому засіданні проти клопотання прокурора заперечував і підтримав позицію захисників.
Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного та захисників, вивчивши зміст та мотиви клопотання і надані суду письмові докази, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов'язків, а також наявність ризиків, передбачених цим кодексом.
Так, ч. 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені ч. 1 цієї статті зазначеного Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Так, 08.05.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362 ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190 КК України.
Як вбачається з клопотання та доданих до нього додатків, причетність підозрюваного ОСОБА_4 до вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень (злочинів) підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме:
- протоколом допиту свідків, а саме, як зазначено у клопотанні слідчого, перших власників земельних ділянок;
- протоколом тимчасового доступу до речей та документів державного підприємства «Національні інформаційні системи», під час якого отримана інформація щодо земельних ділянок з кадастровими номерами: 3220484100:03:006:0034, 3220484100:03:006:0048, 3220484100:03:006:0040, 3220484100:03:006:0032, 3220484100:03:006:0033, 3220484100:03:006:0037, 3220484100:03:006:0036, 3220484100:03:006:0046 та 3220484100:03:006:0051;
- висновком експерта № СЕ-19-24/12614-ДЗ від 31.07.2024, відповідно до якого встановлені порушення щодо розроблення проектної документації землеустрою з невідповідністю вимог ЗУ «Про землеустрій»;
- висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0033 складає 962 004 грн;
- висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0032 складає 962 004 грн;
- висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0034 складає 962 004 грн;
- висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0036 складає 962 004 грн;
- висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0040 складає 962 004 грн;
-висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0046 складає 962 004 грн;
- висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0048 складає 962 004 грн;
- висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0037 складає 1 015 492 грн;
- висновком експерта № СЕ-19/111-24/57489-ОЗ від 05.03.2025, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220484100:03:006:0051 складає 973 114 грн;
- іншими доказами, зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.
Сторона захисту у судовому засіданні аналізувала кожен з вищезазначених доказів в частині їх достатності та допустимості. За результатами дослідження всіх доказів, долучених до клопотання слідчого, сторона захисту зазначала про необгрунтованість повідомленої ОСОБА_4 підозри.
Відповідно до п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що конкретна особа, можливо вчинила злочин.
За змістом положень ст. ст. 193, 194 КПК України, слідчий суддя на даній стадії кримінального судочинства не вправі вирішувати ті питання, які вирішує суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
З огляду на вказані положення закону, слідчий суддя, не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 362, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 190 КК України, що є виключною прерогативою суду за результатами розгляду справи по суті, приходить до висновку про наявність в долучених до клопотання матеріалах кримінального провадження достатніх фактичних даних (фактів та інформації), які свідчать про можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушеннь.
Отже, слідчий суддя не приймає до уваги посилання сторони захисту на необґрунтованість висунутої ОСОБА_4 підозри, як підставу для відмови в задоволенні клопотання слідчого, і приходить до висновку про наявність в кримінальному провадженні обставин, з якими закон пов'язує можливість застосування до особи одного із запобіжних заходів, передбачених ст. 176 КПК України.
Водночас, доводи клопотання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, на наявність яких міститься посилання в клопотанні, не підтвердженні належними та об'єктивними даними і прокурором в судовому засіданні не доведені.
З наданих стороною захисту у судовому засіданні документів вбачається, що ОСОБА_4 має на утриманні двох малолітніх дітей: ОСОБА_22 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_23 ІНФОРМАЦІЯ_3 , має низку рекомендаційних листів та позитивних характеристик, здійснює нагляд за інвалідом другої групи.
Крім того, слідчий суддя враховує процесуальну поведінку підозрюваного, оскільки повідомлення про підозру ОСОБА_4 вручено 08.05.2025 та станом на день подання стороною обвинувачення даного клопотання до суду та розгляду у судовому засіданні - будь-яких дій зі сторони підозрюваного з метою ухилення від явки до слідчого, прокурора та суду не вчинялось.
Відповідно до ст. 179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
За сукупності таких обставин, враховуючи тяжкість кримінальних правопорушень, характер та обставини висунутої ОСОБА_4 підозри, приймаючи до уваги дані про особу ОСОБА_4 , який є особою раніше не судимою, має міцні соціальні зв'язки, позитивні характеристики, відсутність спроб з його боку ухилитись від слідства під час досудового розслідування, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню та стосовно підозрюваного ОСОБА_4 вважає за необхідне застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, оскільки застосування запобіжного заходу у виді застави не викликано об'єктивною необхідністю і не виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого.
Оцінивши в сукупності всі вищезгадані обставини, слідчий суддя приходить до висновку, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання буде співмірним з існуючими в кримінальному провадженні ризиками, відповідатиме особі підозрюваного та тяжкості висунутої йому підозри і зможе забезпечити належне виконання ним процесуальних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 182, 184, 186, 193, 194, 196, 309, 369, 372, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання про застосування запобіжного заходу - задовольнити частково.
Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , в межах строку досудового розслідування, а саме до 21.06.2025 включно наступні обов'язки:
1) прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою вимогою;
2) повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання;
3) утриматися від спілкування із іншими підозрюваними, потерпілими та свідками у вказаному кримінальному провадженні;
4) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Повідомити підозрюваному ОСОБА_4 письмово під розпис покладені на нього обов'язки та роз'яснити, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Визначити термін дії обов'язків, покладених на підозрюваного, в межах строку досудового розслідування, а саме - до 21.06.2025 включно.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1