Справа №766/5252/25
н/п 3/766/2845/25
19.05.2025 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ,
встановив:
07.04.2025 року до суду надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-10 КУпАП.
Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями судді Дорошинській В.Е., від 07.04.2025 року розподіллено та передано вказані матеріали.
За змістом протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А4935 №160/25 від 21.03.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , 20.03.2025 року о 17 год.30 хв. будучи мобілізованим військовослужбовцем, перебуваючи на території шикування у тимчасовому місці розташування зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 в населеному пункті АДРЕСА_2 під час доведення до особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 наказу командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону в усній формі, який було доручено довести майору ОСОБА_2 , відмовився виконувати наказ та вибувати в оперативне підпорядкування командиру НОМЕР_3 батальйону берегової оборони. Порушення старшим лейтенантом ОСОБА_1 зазначених нормативно-правових актів відбулось під час дії особливого періоду.
Дії ОСОБА_1 згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення кваліфіковано за ч.1 ст.172-10 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед іншого вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення .
В ході вивчення протоколу про адміністративне правопорушення серії А4935 №160/25 від 21.03.2025 року та доданих до нього матеріалів, було встановлено, що протокол не відповідає вимогам КУпАП.
Так, з протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А4935 №160/25 від 21.03.2025 року вбачається, що дії ОСОБА_1 , кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-10 КУпАП. Диспозиція ч.1 ст.172-10 КУпАП передбачає відповідальність за відмову від виконання законних вимог командира (начальника), однак у вступній частині протоколу зазначено протокол за ч. 3 ст.172-10 КУ пАП, яка відсутня в данній статті.
Всупереч цьому в описі дій особи що притягається до адміністративної відповідальності зазначено, що ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , відмовився виконувати законні вимоги під час дії особливого періоду.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан, який востаннє продовжено Законом №4220-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», строком з 05:30 години 08.02.2025 на 90 діб, до 09.05.2025.
Воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливим періодом є функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування , Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період розпочався з моменту набрання чинності Указом Президента України від 17 березня 2014 року № 303 та продовжується до оголошення (набрання чинності) окремого рішення Президента України про демобілізацію.
Також слід зазначити, що до матеріалів долучена заява особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 21.03.2025 року про проведення судового засідання без його участі з якої вбачається, що просить розглядати протокол щодо притягнення його до адміністративної відповідальності у вчинені правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-10 КУпАП, тоді як в протоколі про військове адміністративне правопорушення серії А4935 №160/25 від 21.03.2025 року передбачене ч.3 ст.172-10 КУпАП, дії ОСОБА_1 , кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-10 КУпАП та при цьому зазначено, що вказані дії вчинено в умовах особливого періоду.
Отже, з викладеного вище можна зробити висновок, що оформлення даних матеріалів про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, оскільки містить розбіжності .
Слід також зауважити, що суддя не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(рішення Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» від 09.06.2011 р., заява №16347/02 та Малофєєва проти Росії» від 30.05.2013 р., заява №36673/04).
При цьому суддя керується роз'ясненнями, викладеними у п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З огляду на викладене, вищезазначене порушення свідчать про неповноту складеного протоколу про адміністративне правопорушення, що унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, оскільки вказані недоліки обмежують права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та перешкоджають об'єктивному розгляду і встановленню істини у справі. А тому приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення слід повернути для доопрацювання, під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 257, 276, 278 КУпАП, суддя, -
постановив:
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-10 КУпАП, повернути до військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяВ. Е. Дорошинська