26.05.2025 Справа №607/531/25 Провадження №1-кп/607/830/2025
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області колегією
у складі: головуючої судді ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участі:
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
сторін кримінального провадження:
з боку обвинувачення - прокурора ОСОБА_5 ,
з боку захисту - захисників: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ; обвинувачених: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 ,
під час розгляду у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі кримінального провадження №12024210000000106 від 04.03.2024 щодо:
ОСОБА_13 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 307 КК України;
ОСОБА_15 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 307, ч. 2 ст. 315 КК України;
ОСОБА_16 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 307, ч. 2 ст. 317 КК України;
ОСОБА_14 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 307, ч. 2 ст. 317 КК України;
ОСОБА_17 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 307 КК України;
ОСОБА_19 , обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 307 КК України;
ОСОБА_18 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 307 КК України,
встановив:
на розгляді колегії суддів Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області перебуває кримінальне провадження №12024210000000106 від 04.03.2024 щодо обвинувачених ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_19 та ОСОБА_18 .
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_15 письмово заявив про надання йому можливості користуватися планшетним комп'ютером із програмно заблокованими камерами та без можливості підтримки будь-яких видів сім-карт у визначений правилами внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів час, в обґрунтування чого зазначив, що бажає розвиватися та листуватися зі своїми родичами. Крім того, просив надати йому у користування МР3 плеєр.
Захисник ОСОБА_20 у судовому засіданні підтримала заяву свого підзахисного.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 поклався на розсуд суду щодо порушеного питання.
Від інших учасників судового провадження заперечень з цього приводу не надійшло.
Колегія суддів, розглянувши заяву обвинуваченого, з'ясувавши думку інших учасників судового провадження, прийшла до такого.
Відповідно до розділу ІІ Додатку 1 «Перелік продуктів харчування, предметів першої необхідності, інших речей та предметів, заборонених для передавання ув'язненим і засудженим, а також для користування та зберігання при собі» до Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України (пункт 5 глави 4 розділу I), затверджених наказом Міністерства юстиції України від 14.06.2019 № 1769/5 (далі - Додаток 1 до Правил), до предметів першої необхідності, засобів особистої гігієни, інших речей та предметів належать, серед іншого, планшетний комп'ютер без можливості апаратної підтримки будь-яких видів SIM-карт з програмно заблокованими камерами, зарядний пристрій до нього, клавіатура та дротові навушники без мікрофона - 1 штука кожного найменування (для засуджених, а також ув'язнених, які користуються платними послугами із забезпечення поліпшених умов тримання).
Згідно з вимогами п.п. 3, 7 розділу ІІІ Порядку облаштування камер з поліпшеними умовами тримання та надання особам, взятим під варту, у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України платних послуг із забезпечення поліпшених умов тримання, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 15.09.2023 № 3292/5 (далі - Порядок), для забезпечення доступу до Інтернету використовуються, зокрема, планшетний комп'ютер (далі - планшет) без можливості апаратної підтримки будь-яких видів SIM-карт з програмним блокуванням камер, що перебувають на балансі установи.
Відповідальна особа установи, яка забезпечує надання платної послуги з доступу до Інтернету, серед іншого, за заявою особи, взятої під варту, надає у користування планшет.
Таким чином, на підставі цього Порядку, дозвіл у користуванні планшетним комп'ютером без можливості апаратної підтримки будь-яких видів SIM-карт з програмним блокуванням камер надає за заявою особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка забезпечує надання платної послуги з доступу до Інтернету.
Крім того, аналізуючи перелік предметів першої необхідності, засобів особистої гігієни, інших речей та предметів, які закріплені у розділі ІІ Додатку 1 до Правил, у ньому хоч і міститься посилання на портативні аудіоплеєри з літературними або художніми творами, зарядні пристрої до них та дротові навушники без мікрофона - 1 штука кожного найменування, однак згідно з Приміткою №3 до цього Додатку, портативні аудіоплеєри, зарядні пристрої до них та дротові навушники без мікрофона можуть отримувати в посилках (передачах) та бандеролях, купувати в крамницях СІЗО та зберігати при собі ув'язнені і засуджені, які є: сліпими; мають порушення зору чи обмежену здатність сприйняття або читання, які неможливо виправити так, щоб зорова функція була значною мірою еквівалентна зоровій функції особи, яка не має такого порушення чи обмеження, і тому не в змозі читати друковані твори в тій самій мірі, що й особа без порушення або обмеження; з інших причин не здатні внаслідок фізичного порушення тримати книгу або працювати з нею чи фокусувати погляд або рухати очима в тій мірі, в якій зазвичай це було б прийнятно для читання, за наявності відповідного медичного висновку.
Доказів описаних вище порушень здоров'я обвинуваченого ОСОБА_15 у матеріалах справи не міститься.
Інших видів МР-3 плеєрів у переліку предметів першої необхідності, засобів особистої гігієни, інших речей та предметів, закріплених у розділі ІІ Додатку 1 до Правил, не зазначено, а значить такі не можуть отримувати в посилках (передачах) та бандеролях, купувати в крамницях СІЗО та зберігати при собі ув'язнені і засуджені.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає за необхідне роз'яснити обвинуваченому ОСОБА_15 про право на звернення до відповідальної особи ДУ «Чортківська УВП (№26)», яка забезпечує надання платної послуги з доступу до Інтернету, із заявою про надання дозволу у користуванні планшетним комп'ютером без можливості апаратної підтримки будь-яких видів SIM-карт з програмним блокуванням камер.
На підставі викладеного, керуючись ст. 350 КПК України, Наказом Міністерства юстиції України 15.09.2023 № 3292/5 «Про затвердження Порядку облаштування камер з поліпшеними умовами тримання та надання особам, взятим під варту, у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України платних послуг із забезпечення поліпшених умов тримання», суд колегією суддів
постановив:
роз'яснити обвинуваченому ОСОБА_15 про право на звернення до відповідальної особи ДУ «Чортківська УВП (№26)», яка забезпечує надання платної послуги з доступу до Інтернету, із заявою про надання дозволу у користуванні планшетним комп'ютером без можливості апаратної підтримки будь-яких видів SIM-карт з програмним блокуванням камер.
Копію ухвали надати/надіслати обвинуваченому ОСОБА_15 та начальнику ДУ «Чортківська УВП (№26)».
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Судді: ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_1