Справа № 127/14873/25
Провадження № 1-кс/127/6327/25
Іменем України
22 травня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого СУ ГУНП у Вінницькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -
Старший слідчий СУ ГУНП у Вінницькій області підполковник поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017020000000051 від 06.02.2017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України, в ході здійснення якого виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак попередньо суду надано матеріали кримінального провадження та копії документів на обґрунтування клопотання.
ІНФОРМАЦІЯ_2 явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечило, однак про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялось завчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки на електронну адресу.
Відповідно до частини четвертої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку про те, що саме по собі неприбуття слідчого, дізнавача чи прокурора у судове засідання для розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів не є перешкодою для розгляду даного клопотання, а тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд клопотання без участі дізнавача. Неприбуття ж за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття також не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Пунктами 1 та 2 частини п'ятої статті 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017020000000051 від 06.02.2017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до прокуратури Вінницької області надійшли матеріали перевірки УСБУ у Вінницькій області, згідно яких встановлено, що у 2016 році службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_5 », зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, здійснили підроблення державних актів на право приватної власності на 11 земельних ділянок, загальною площею 2,3342 га, розташованих на території селища Славне Стрижавської сільської ради Вінницького районну Вінницької області поза межами населеного пункту та виготовили 11- примірників технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
На підставі чого 06.02.2017 дані відомості було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №420170200000000051, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Крім того в ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , зловживаючи службовим становищем, з корисливих мотивів, здійснили підроблення державних актів на право приватної власності на земельні ділянки із кадастровими номерами 0520655900:10:001:0003, 0520655900:10:001:0004, 0520655900:10:001:0005, 0520655900:10:001:0006, 0520655900:10:001:0007, 0520655900:10:001:0008, 0520655900:10:001:0009, 0520655900:10:001:0010, 0520655900:10:001:0011, 0520655900:10:001:0012 та 0520655900:10:001:0013 (за порядком, всього 11 ділянок загальною площею 2,3342 га), розташованих на території селища Славне, Стрижавської сільської ради Вінницького району Вінницької області поза межами населеного пункту, а також внесення недостовірних записів із порядковими номерами 908-930 про ніби то реєстрацію підроблених державних актів у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю ІНФОРМАЦІЯ_3 за 1998 рік.
На підставі підроблених державних актів на право приватної власності на земельні ділянки службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_6 », здійснено виготовлення 11-ти примірників Технічної документації із землеустрою (інв. № 463 від 22.08.2016) щодо відновлення меж на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та внесення відповідних даних про координати ділянок до Національної кадастрової системи.
Внаслідок чого, своїми діями службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_7 », зловживаючи своїм становищем, заподіяли тяжких наслідків державним інтересам.
Відповідно до відомостей ІНФОРМАЦІЯ_4 на зберігання рішення 12 сесії 21 скликання ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.07.1993 не надходило, також зазначена сесія відсутня в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Допитані як свідки особи, які згідно державних актів на право власності на землю є власниками земельних ділянок в АДРЕСА_1 , повідомили, що не звертались до органів місцевого самоврядування чи виконавчих органів з будь-якими заявами на отримання безоплатно у власність земельні ділянки, право власності на них не оформлювали, однак надавали доручення на ім'я ОСОБА_8 , яким уповноважували вчиняти дій з розпорядження наявними у них на праві власності земельними ділянками.
Допитаний ОСОБА_8 підтвердив, що у 2000 році працював на посаді землевпорядника ІНФОРМАЦІЯ_3 , та він вносив відомості щодо реєстрації державних актів до книги реєстрації, однак останній не може пояснити, чому державні акти зареєстровані 2000 роком зареєстровані по порядку серед державних актів, що реєструвались у період 1998 року.
З огляду на викладене в рамках кримінального провадження призначено судову технічну експертизу документів з метою встановлення року складання вище вказаних державних актів на право власності на землю, оскільки у рамках провадження здобуто достатньо відомостей, які вказують на те, що такі документи були складені не у 2000 році, а у 2015-2016 роках.
На даний час для проведення зазначеної експертизи необхідні документи з вільними зразками почерку, підпису та відтиску печатки ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №42017020000000051 від 06.02.2017 та іншими документами доданими на обґрунтування клопотання.
Як зазначено слідчим у клопотанні, з метою проведення судової технічної експертизи з метою встановлення року складання державних актів на право власності на землю, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 ), з можливістю ознайомитись та вилучити оригінали наступних документів, а саме:
-протоколів та рішень сесій ІНФОРМАЦІЯ_7 за 2000 рік та за 2015-2016 роки з відтиском печатки селищної ради;
-документів з вільними зразками підпису та почерку працівника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_8 за період з 01.08.2012 по 01.02.2020.
Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення оригіналів документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Крім того, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл слідчому на вилучення саме оригіналів документів, оскільки у кримінальному провадженні призначено судову технічну експертизу.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому СУ ГУ Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_3 та слідчим, як діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №42017020000000051 від 06.02.2017, на тимчасовий доступ до документів, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 ), з можливістю ознайомитись та вилучити оригінали наступних документів, а саме:
-протоколів та рішень сесій ІНФОРМАЦІЯ_7 за 2000 рік та за 2015-2016 роки з відтиском печатки селищної ради (в кількості до 10 документів);
-документів з вільними зразками підпису та почерку працівника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_8 за період з 01.08.2012 по 01.02.2020 (в кількості до 10 документів).
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя