1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/11997/21 1-кс/335/1706/2025
21 травня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, поданого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021080000000074 від 05.07.2021 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, -
Слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з процесуальним керівником звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, мотивуючи свої вимоги тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за № 42021080000000074 від 05.07.2021 за фактом вчинення кримінального правопорушення службовими особами Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради під час використання коштів, виділених для забезпечення заходів, спрямованих на боротьбу з гострою респіраторною хворобою Covid-19, спричиненою короновірусом SARS-CoV-2, за ознаками кримінального правопорушення(злочину), передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
З ІНФОРМАЦІЯ_2 до Запорізької обласної прокуратури надійшло повідомлення за вх. № 040804-17/2269-2021 від 16.06.2021 року про вчинення кримінального порушення службовими особами Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради, факт якого був зафіксований за результатами проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності фахівцями ІНФОРМАЦІЯ_2 , з питань використання коштів, виділених для забезпечення заходів, спрямованих на боротьбу з гострою респіраторною хворобою Covid-19, спричиненою короновірусом SARS-CoV-2 за період часу з 01 січня 2020 року по 31 березня 2021 року.
В ході проведення ревізії ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради в період часу з липня 2020 року по лютий 2021 року за рахунок коштів, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_3 по договору від 20.05.2020 року Мe2776-E520-P000, проведено видатки на виплату заробітної плати працівників Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради на загальну суму 4 098,82 тис. грн, що є порушенням пп. 1 п. 19 договору N2776-E520-P000, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 »Запорізької міської ради і ІНФОРМАЦІЯ_4 , якими передбачено здійснення додаткових виплат співробітникам закладу охорони здоров'я, які безпосередньо задіяні до лікування пацієнтів з короно вірусною хворобою Соуіd-19 у розмірі до 300 % заробітної плати.
Так, з липня 2020 року по березень 2021 року Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради за рахунок коштів, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_3 по Договору N2776-E520-P000, проведено видатки на виплату доплат (винагород) працівникам, які фактично не були задіяні безпосередньо до лікування пацієнтів з короновірусною хворобою, на загальну суму 749,66 тис. грн, що є порушенням пп.1п.19 договору N2776-E520-P000, розділу «Вимоги до організації надання послуги» Спеціальних умов надання медичних послуг пацієнтам з гострою респіраторною хворобою Covid-19, що є додатком № 31 до договору Ne2776-E520-P000 від 20.05.2020, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради і Національної служби здоров'я України, якими передбачено здійснення додаткових виплат співробітникам закладу охорони здоров'я, які безпосередньо задіяні до лікування пацієнтів з короновірусною хворобою Covid-19 у розмірі до 300 % заробітної плати (посадового окладу) (з підвищенням) з урахуванням обов'язкових доплат, надбавок) відповідно до законодавства ч.1 ст. 193 ГКУ, п. 2 Постанови №331, які відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2021 № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої короновірусом SARS-СоУ-2», мали здійснюватися за рахунок власних коштів та за рахунок коштів місцевого бюджету.
Таким чином, враховуючи результати проведеної ревізії ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено фінансові порушення Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради відносно розподілу грошових коштів, а саме доплат (винагород) працівникам, які задіяні безпосередньо до лікування пацієнтів з короновірусною хворобою на загальну суму 749 661.00 грн.
Крім того, під час співставлення даних м/o №3, м/о №5 за травень-грудень 2020 року, та січень - березень 2021 року, графіків роботи, табелів обліку використання робочого часу, особових рахунків працівників, розрахунково-платіжних відомостей було встановлено, що за рахунок коштів що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_3 для надання медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (пакет послуг №31), протягом липня-грудня 2020 року та січня-лютого 2021 року проведено виплату всіх складових заробітної плати медичним та іншим працівникам КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради, які безпосередньо працювали з пацієнтами з підозрою або діагнозом COVID-19.
Таким чином, КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради проведено видатки на виплату заробітної плати (без урахування додаткової доплати до заробітної плати до 300%) медичним та іншим працівникам протягом періоду з липня 2020 року по лютий 2021 за рахунок коштів ІНФОРМАЦІЯ_3 , що надійшли для надання медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (пакет послуг № 31) на загальну суму 3 372 094, грн., та перераховано єдиний внесок на суму 726 728,94 грн., що є порушенням Спеціальних умов надання медичних послуг пацієнтам з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, які є додатком №31 до Договору N2776-E520-P000, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради і ІНФОРМАЦІЯ_4 .
07.04.2025 постановою слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області було доручено проведення судової економічної експертизи судовим експертам ІНФОРМАЦІЯ_5 .
08.05.2025 слідчим було отримано клопотання судового експерта згідно статті 69 Кримінального процесуального кодексу України, пункту 1 статті 13 Закону України «Про судову експертизу», щодо надання додаткових документів, які зберігаються у КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЗМР необхідних для проведення судової експертизи, а саме:
- положення про оплату праці на 2020, 2021 рік;
- розрахунково-платіжну відомість «Бюджет» та «Спецсчет» за вересень 2020, жовтень 2020, листопад 2020, грудень 2020, січень 2021 та лютий 2021 (у зв'язку з тим, що були надані не якісні копії);
- розрахунково-платіжну відомість «Бюджет» та «Спецсчет» за березень 2021;
- меморіальні ордери № 2 з липня 2020 по березень 2021 (за кожен місяць окремо);
- меморіальні ордери № 2 з липня 2020 по беперезень 2021 (за кожен місяць окремо);
- меморіальні ордери № 3 та № 5 «Бюджет» з липня 2020 по березень 2021 (за кожен місяць окремо);
- перелік працюючих осіб з інвалідністю (база нарахування ЄСВ в розмірі 8,4%), за період з липня 2020 по березень 2021.
Всі документи для проведення експертизи повинні бути в роздрукованому вигляді та завірені уповноваженими особами.
Так, вищевказані документи, а також інші документи самі по собі та в сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, могли зберегти на собі сліди кримінального правопорушення, а також містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин кримінального правопорушення. Зазначені документи мають суттєве значення для встановлення події кримінального правопорушення, а також винуватості конкретних осіб у вчинені кримінального правопорушення та можуть бути використанні для проведення відповідних судових економічних та інших експертиз.
У зв'язку з чим слідчий просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів із можливостю ознайомитися з ними, зробити їх завірені належним чином копії та вилучити їх (здійснити виїмку), які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЗМР, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 або за місцем їх фактичного знаходження: положення про оплату праці на 2020, 2021 рік; розрахунково-платіжну відомість «Бюджет» та «Спецсчет» за вересень 2020, жовтень 2020, листопад 2020, грудень 2020, січень 2021 та лютий 2021 (у зв'язку з тим, що були надані не якісні копії); розрахунково-платіжну відомість «Бюджет» та «Спецсчет» за березень 2021; меморіальні ордери № 2 з липня 2020 по березень 2021 (за кожен місяць окремо); меморіальні ордери № 2 з липня 2020 по беперезень 2021 (за кожен місяць окремо); меморіальні ордери № 3 та № 5 «Бюджет» з липня 2020 по березень 2021 (за кожен місяць окремо); перелік працюючих осіб з інвалідністю (база нарахування ЄСВ в розмірі 8,4%), за період з липня 2020 по березень 2021.
З метою унеможливлення зміни або знищення документів, також слідчий просить розглянути клопотання без участі представника володільця документів.
Враховуючи доведеність слідчим наявності достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни та знищення документів і речей, дане клопотання розглядається у порядку ч. 2 ст. 163 КПК України, згідно з яким, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею без виклику осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи.
Слідчий у судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою про розгляд клопотання за його відсутністю, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень КПК України судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий обґрунтовує його доводи, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
Відповідно до ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; відомості, які можуть становити лікарську таємницю; відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; відомості, які можуть становити банківську таємницю; особисте листування особи та інші записи особистого характеру; інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних;
Як передбачено частиною п'ятою статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
За нормою частини шостої цієї ж статті слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
У ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Зазначені слідчим обставини вказують, що тимчасовий доступ до документів надасть органу досудового розслідування можливість встановити фактичні обставини вчинення ймовірного злочину, які можуть мати доказове значення під час судового розгляду, при цьому підтвердження обставин, які передбачається довести за допомогою цих документів в інший спосіб є неможливим.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши надані докази, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити, надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, зазначених у клопотанні, оскільки вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні і зазначені у клопотанні обставини іншими способами довести неможливо.
Беручи до уваги, що клопотання про вилучення документів обґрунтовано тим, що вилучення зазначених документів необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, слідчий суддя, у відповідності до ч. 7 ст. 163 КПК України, вважає за необхідне надати дозвіл на їх вилучення.
Керуючись статтями 159 - 163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, поданого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021080000000074 від 05.07.2021 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України- задовольнити.
Надати слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області ст. лейтенанту поліції ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів із можливостю ознайомитися з ними, зробити їх завірені належним чином копії та вилучити їх (здійснити виїмку), які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЗМР, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 або за місцем їх фактичного знаходження, а саме : положення про оплату праці на 2020, 2021 рік; розрахунково-платіжну відомість «Бюджет» та «Спецсчет» за вересень 2020, жовтень 2020, листопад 2020, грудень 2020, січень 2021 та лютий 2021 (у зв'язку з тим, що були надані не якісні копії); розрахунково-платіжну відомість «Бюджет» та «Спецсчет» за березень 2021; меморіальні ордери № 2 з липня 2020 по березень 2021 (за кожен місяць окремо); меморіальні ордери № 2 з липня 2020 по беперезень 2021 (за кожен місяць окремо); меморіальні ордери № 3 та № 5 «Бюджет» з липня 2020 по березень 2021 (за кожен місяць окремо); перелік працюючих осіб з інвалідністю (база нарахування ЄСВ в розмірі 8,4%), за період з липня 2020 по березень 2021.
Визначити строк дії ухвали протягом тридцяти днів з дня її постановлення слідчим суддею, тобто до 21 червня 2025 року.
Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст.382 КК України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення вказаних документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1