за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
26 травня 2025 р. Р і в н е №460/5609/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянувши Звіт Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 та неповнолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в інтересах яких виступає законний представник ОСОБА_1 , до Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 постановлено:
“Адміністративний позов ОСОБА_1 та неповнолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в інтересах яких виступає законний представник ОСОБА_1 , до Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 та неповнолітнім ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в інтересах яких виступає законний представник ОСОБА_1 , відповідно до статті 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства з 27.08.2022.
Зобов'язати Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства з 27.08.2022 у розмірі 40 процентів від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року.
Зобов'язати Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_2 відповідно до статті 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства з 27.08.2022 у розмірі 40 процентів від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року.
Зобов'язати Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_3 відповідно до статті 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства з 27.08.2022 у розмірі 40 процентів від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року.
Зобов'язати Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_4 відповідно до статті 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства з 27.08.2022 у розмірі 40 процентів від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 (шістдесят) коп за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради».
Ухвалою суду від 09.04.2025 заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №460/5609/23 - задоволено; зобов'язано відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/5609/23 протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії цієї ухвали.
Відповідач подав до суду Звіт про виконання судового рішення (далі - Звіт).
Ухвалою суду від 08.05.2025 Звіт призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Звіт відповідає вимогам частин другої та третьої статті 382-2 КАС України і поданий у встановлений судом строк.
Розглянувши Звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, суд зазначає таке.
За правилами статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України» (заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі "Валерій Фуклєв проти України" від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі "Apostol v. Georgia" від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до статті 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За змісту Звіту та доданих матеріалів вбачається, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/5609/23 Департаментом було вчинено наступні дії: взято на облік та проведено нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року (далі - щомісячна грошова допомога) щодо ОСОБА_1 та неповнолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Вказане підтверджується Розрахунками щодо виконання судового рішення у справі №460/5609/23: ОСОБА_1 - нараховано 35180,87 грн (а.с. 47), ОСОБА_4 - нараховано 35180,87 грн (а.с. 48), ОСОБА_2 - нараховано 35180,87 грн (а.с. 49), ОСОБА_3 - нараховано 35180,87 грн (а.с. 50).
Проте, нараховані суми щомісячної грошової допомоги залишаються невиплаченими з наступних підстав.
Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. №936 (далі - Порядок №936), виплата даної щомісячної допомоги здійснюється за рахунок державного бюджету.
Відповідно до пункту 1 Порядку№936, головним розпорядником коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є Мінсоцполітики.
Пунктом 2 Порядку №936 встановлено, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, Фонд соціального захисту інвалідів.
Частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Частина друга цієї ж статті передбачає, що бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 48 БК України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації. Частиною четвертою даної статті встановлено, що зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від З серпня 2011 р. №845 (далі - Порядок №845), погашення заборгованості за рішенням судів здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Пунктом 26 Порядку 845 встановлено, що безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).
Зважаючи на наведене, Департамент як розпорядник коштів нижчого рівня здійснює виплату нарахованих сум щомісячної грошової допомоги лише за наявності відповідних бюджетних призначень.
Судом встановлено, що Департаментом вживаються заходи для отримання коштів з відповідним цільовим призначенням:
07.04.2023 надіслано лист до Міністерства соціальної політики України №7111-12-3110-13-01 щодо потреби в коштах;
07.04.2023 надіслано лист до Департаменту соціальної політики Рівненської обласної державної адміністрації №1065/7100-01-31/7111 щодо потреби в коштах;
27.09.2023 надіслано лист до Міністерства фінансів України щодо потреби в коштах №7111-22-3110-13-01-23;
27.03.2024 надіслано лист до Міністерства соціальної політики України вих.№7111-6-3110-13-01-24, щодо потреби в коштах;
18.02.2025 надіслано лист до Міністерства соціальної політики України вих.№7190-19-3110-13-01-25 щодо потреби в коштах;
09.04.2025 надіслано лист до Рівненської обласної державної адміністрації вих.№ 1034-7100-01-31-7190-25 щодо потреби в коштах;
11.04.2025 надіслано лист до Міністерства фінансів України вих.№7190-25- 3110-13-01-25 про забезпечення виконання судових рішень;
11.04.2025 надіслано лист до начальника Вараської міської військової адміністрації Рівненської області вих.№ 1060-7100-01-31-7190-25.
Згідно з роз'ясненням Мінсоцполітики від 12.04.2024 вих.№1231/0/290-24/44, що надане Департаменту на вищенаведені запити, використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду здійснюється з дотриманням пріоритетності напрямів відповідно до наданих пропозицій регіональними органами соціального захисту населення згідно із розписом асигнувань загального фонду Державного бюджету України. Наразі пріоритетним залишається спрямування бюджетних коштів на забезпечення обороноздатності країни та безпеки населення.
Згідно з роз'ясненням Міністерства фінансів України від 25.04.2025 вих. №09010- 06-6/12000, відповідно до норм Бюджетного кодексу України, Мінсоцполітики як головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами в межах наданих йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, і в межах доведених йому обсягів видатків самостійно визначає пріоритети та напрямки спрямування коштів за бюджетними програмами, які він виконує.
У даному випадку, відповідачем в повній мірі доведено, що ним вживаються всі належні та можливі дії для виконання судового рішення.
При цьому, перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 позивачів проведено належним чином у повній відповідності до судового рішення.
Невиконання ж судового рішення в частині фактичної виплати грошових коштів за відсутності необхідного фінансового забезпечення, на думку суду, є невиконанням судового рішення з незалежних від суб'єкта владних повноважень причин.
З наданого до суду Звіту і доданих документів вбачається, що рішення суду відповідачем виконано в частині нарахування відповідних сум, натомість їх виплата можлива лише після находження відповідних асигнувань та такі цілі.
Обставин щодо ухилення від виконання відповідачем судового рішення судом не установлено.
Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Керуючись статтями 241, 248, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти поданий Департаментом соціального захисту та гідності Виконавчого комітету Вараської міської ради звіт про виконання рішення суду по справі №460/5609/23.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 26 травня 2025 року
Суддя К.М. Недашківська