Ухвала від 26.05.2025 по справі 420/15376/25

Справа № 420/15376/25

УХВАЛА

26 травня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивачка просить суд:

визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо відмови у підготовці та направленні до уповноваженого органу, через який було подано заяву про призначення пенсії структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України, оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії та індексацію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подасться для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/6096/24 від 13.05.2024 та №420/9142/24 від 01.10.2024, для перерахунку призначеної їй - ОСОБА_1 , з 01.06.2023 пенсії;

зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) підготувати та направити до уповноваженого органу, через який було подано заяву про призначення пенсії структурного, підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України, оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії та індексацію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням нарахованих та виплачених мені сум відповідно рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/6096/24 від 13.05.2024 та №420/9142/24 від 01.10.2024, для перерахунку призначеної їй - ОСОБА_1 , з 01.06.2023 пенсії;

визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії та індексацію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/6096/24 від 13.05.2024 та №420/9142/24 від 01.10.2024, для перерахунку призначеної їй - ОСОБА_1 , з 01.06.2023 пенсії;

зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підготовлені НОМЕР_1 прикордонним загоном (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України оновлені грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії та індексацію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенси відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/6096/24 від 13.05.2024 та №420/9142/24 від 01.10.2024, для перерахунку призначеної їй - ОСОБА_1 , з 01.06.2023 пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно з п.2 ч.5 статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Позивачка відповідачами по справі визначила НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) та Адміністрацію Державної прикордонної служби України.

Пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Згідно з ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (ст.5 КАС України).

Позивачка вважаючи порушеними свої права щодо виготовлення грошового атестату та довідки за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, звернулася до суду з цим позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) та Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Однак, згідно з п.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 уповноваженим органом, який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій є, зокрема, Адміністрація Державної прикордонної служби України за останнім місцем служби.

Таким чином саме Адміністрація Державної прикордонної служби України уповноважена на складення спірних грошового атестату та довідки за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення.

При цьому, яку норму законодавства порушено НОМЕР_1 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) позивачка не зазначає.

Таким чином, позивачці необхідно уточнити коло відповідачів та зміст заявлених позовних вимог.

Також позивач просить зобов'язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області документи для перерахунку пенсії, проте процесуальний статус ГУ ПФУ у якості третьої особи не визначає, не надає копію позову з додатками для вказаної особи.

Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.

Суд вважає необхідним залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду, та роз'яснює, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду належним чином оформленого позову.

Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, відправляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.

У разі неотримання судом матеріалів на виконання ухвали суду та відсутності повідомлень іншими засобами зв'язку суд буде вирішувати питання про повернення позову у вказані строки.

Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.

Суддя Е.В. Катаєва