іменем України
Справа № 126/2561/24
Провадження № 2-а/126/16/2025
"20" травня 2025 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Губко В. І.
секретар Бурлака А. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бершадь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом, в якому просить скасувати постанову №531 від 10.10.2024, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, а провадження в справі закрити.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 10.10.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 було прийнято постанову № 351, згідно якої позивача було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в розмірі 17000 грн.
Як зазначено у постанові ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1, ч. 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та ст. 17 Закону України «Про оборону України», а саме згідно розписки про отримання повістки 01.08.2024 року отримав повістку № 1427 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 9:00 год. 19.08.2024 року для проходження медичного огляду ВЛК, проте громадянин ОСОБА_1 проігнорував дані вимоги та не прибув за викликом, що зафіксовано актом фіксування неприбуття по повістці за вх. № 9058/2 від 19.08.2024 року крім того, станом на третю добу від визначеної у повістці дати прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомив про причини неявки шляхом надсилання повідомлення за вх. № 8900 від 15.08.2024 року, що зафіксовано актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 3-тю добу за вх. № 9235/17 від 22.08.2024 року, в подальшому у семиденний термін не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що зафіксовано актом фіксування неприбуття військовозобов 'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 7-у добу за вх. № 9328/18 від 26.08.2024 року, чим вчинив правопорушення передбачене ст. 210- 1 КУпАП.
Позивач вважає, що притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП є незаконним та необгрунтованим, протокол та постанова прийнятті з грубим порушенням норм матеріального та процесуального права з огляду на наступне.
14.08.2024 ОСОБА_1 повідомив відповідача та надіслав йому докази про те, що він захворів на пневмонію. Зазначені обставини стверджуються накладною Укрпошти від 14.08.2024 року № 2440000026538, описом вкладень, повідомленням від 14.08.2024 року, випискою з медичної карти № 15479 від 13.08.2024 року.
26.08.2024 року ОСОБА_1 повідомив відповідача та надіслав йому докази про те, що він проходить реабілітацію та лікує ускладнення після пневмонії. Зазначені обставини стверджуються накладною Укрпошти від 26.08.2024 року № 2440000035057, описом вкладень, повідомленням від 26.08.2024 року, випискою з медичної карти № 15479 від 23.08.2024 року.
25.09.2024 року ОСОБА_1 повідомив відповідача та надіслав йому докази про те, що в нього виникли ускладнення, а саме гострий обструктивний бронхіт. Зазначені обставини стверджуються накладною Укрпошти від 25.09.2024 року № 2440000048728, описом вкладень, повідомленням від 25.09.2024 року, випискою з медичної карти № 15479 від 23.09.2024.
Разом з тим, коли ОСОБА_1 з'явився 27.09.2024 року до відповідача, останній з невідомих для позивача причин склав Протокол «Про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП» № 531 від 27.09.2024.
Позивач зауважує, що працівниками відділу поліції № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області до відповідача не доставлявся, а він сам з'явився до відповідача. Протокол про адміністративне затримання на ОСОБА_1 працівниками поліції не складався.
Окрім того, адміністративний матеріал на ОСОБА_1 складено з порушенням Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої наказом МОУ № 3 від 01.01.2024 року (далі Інструкція).
В порушення Інструкції, відсутні його письмові пояснення по суті вчиненого правопорушення із поставленням свого підпису та дати, хоча згідно до Інструкції, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, викладаються на окремому аркуші з відміткою про це в протоколі. В результативній частині постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відповідач визнав гр. ОСОБА_1 винним у чиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та притягнув до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у сумі 17000 грн., хоча згідно Інструкції відповідач повинен лише накласти на позивача штраф у сумі 17000 грн.. Постанова про накладення адміністративного стягнення не відповідає бланкам зазначених в Інструкції.
Під час винесення оскаржуваної постанови посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 було грубо порушено приписи ст. 268 КУпАП, зокрема - ненадане позивачу право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.
З постанови не вбачається де розглядалася справа, зокрема постанову склав начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 з номером постанови № 531, натомість в шапці постанови зазначено « ІНФОРМАЦІЯ_4 який знаходиться за адресою АДРЕСА_2 та вказано інший номер, а саме № 4831. Постанова підготовлена та підписана, окрім полковника ОСОБА_3 , невідомим працівником ЗСУ так як прізвище написано нерозбірливо для ідентифікації.
При винесені постанови відповідачем недотримано приписи ст. 280 КУпАП. зокрема нез'ясовано чи було мною вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
11.11.2024 представником відповідача ОСОБА_4 через Електронний суд подано відзив, в якому викладенні заперечення на позовну заяву. Так, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджуються даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відтак на нього, як на військовозобов'язаного, поширюють свою дію вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Закону України «Про оборону України» в частині виконання військового обов'язку в запасі, що включає обов'язок з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду тощо. 01.08.2024 року Позивачу, відповідно до абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 17 Закону України «Про оборону України» та відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» (в чинній редакції), було вручено повістку №1427 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 09 год. 00 хв. 19.08.2024 року для проходження медичного огляду ВЛК. 15.08.2024 року за вхідним №8900 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшло повідомлення від ОСОБА_1 про неможливість прибути на 09 год. 00 хв. 19.08.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження медичного огляду ВЛК у зв'язку з хворобою. До повідомлення позивач додав копію виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого 15479. З даної виписки встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в амбулаторно-поліклінічному закладі з 13.08.2024 року з діагнозом «пневмонія», в стаціонар не направлявся. Період лікування з 13.08.2024 по 23.08.2024 року. 19.08.2024 року позивач, будучи повністю обізнаним з необхідністю свого прибуття для проходження медичного огляду ВЛК не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 на вказані у повістці час та дату, чим порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 17 Закону України «Про оборону України», що зафіксовано актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного по повістці за вхідним №9058/2 від 19.08.2024 року. В подальшому у семиденний термін та після завершення лікування не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що зафіксовано актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 7-у добу за вх. № 9328/18 від 26.08.2024 року. 23.09.2024 року за вихідним №4512 на адресу Відділу поліції №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області було направлено звернення щодо доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який вчинив адміністративне правопорушення за статтею 210-1 КУпАП, до ІНФОРМАЦІЯ_7 для складення протоколу про адміністративне правопорушення. 27.09.2024 року, на виконання звернення від 23.09.2024 року, працівниками ВП №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області було доставлено позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складення протоколу про адміністративне правопорушення, де провідним спеціалістом відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 - службовцем ЗСУ ОСОБА_5 , уповноваженою складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №822 від 25.12.2023 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено протокол №531 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (за вхідним №11027 від 27.09.2024 року) відносно ОСОБА_1 . Громадянину ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі). Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год. 40 хв. 10.10.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 . В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу ОСОБА_1 власноручно зазначив: «Протокол мною прочитаний, копію виписки долучаю». Громадянин ОСОБА_1 заявив клопотання про розгляд справи без його участі. Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 27.09.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу. З доданого до протоколу пояснення ОСОБА_1 за вхідним №11025 від 27.09.2024 року, з якого встановлено, що «Я, ОСОБА_1 не прибув по повістці у зв'язку з тим, що перебував в амбулаторно-поліклінічному закладі з 13.08.2024 по 23.08.2024 року. Копію виписки долучаю». 10.10.2024 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Згідно пояснювальної записки громадянина ОСОБА_1 , яка надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_2 27.09.2024 за вх. №11025 та додатків до неї, зокрема виписки № 15479 із медичної карти амбулаторного хворого встановлено, що громадянин ОСОБА_1 з 13.08.2024 року по 23.08.2024 року перебував на амбулаторному лікуванні в Бершадській АЗПСМ з діагнозом: Пневмонія, неуточнена Двобічна Н/часткова пневмонія в стадії розсмоктування. Крім того, згідно наданих пояснень, громадянин ОСОБА_1 самостійно визнає, що не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 19.08.2024 року у зв'язку з перебуванням на амбулаторному лікуванні. Таким чином ОСОБА_1 шляхом свідомого ігнорування свого обов'язку військовозобов'язаного, в порушення вимог ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у 7 - денний строк з дати прибуття визначеної у повістці самостійно не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , 26.08.2024 року, що підтверджується Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного станом на 7 - му добу від 26.08.2024 р. за вх. №9328/18. Керуючись статтями 210-1, 235, 245, 247, 254, 276-280 та статтею 284 КУпАП 10.10.2024 року Постановою №531 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 Позивача було визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у розмірі 17 000.00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок). Копію постанови було особисто вручено Позивачу 10.10.2024 року з дотриманням вимоги щодо триденного строку на вручення встановленого ст. 285 КУпАП, що підтверджується його особистим підписом у відповідній графі постанови. Складений уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_7 протокол про адміністративне правопорушення від 27.09.2024 року відповідає положенням ст.ст. 235 та 255 КУпАП. В зазначеному протоколі відображено дату та місце його складання, повну інформацію про особу правопорушника, суть вчиненого правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення. Громадянину ОСОБА_1 роз'яснено положення ст. 63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, що підтверджується підписом Позивача у протоколі. В протоколі також зазначено дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 вручено другий примірний протоколу, що підтверджується його підписом у відповідній графі протоколу. Таким чином, відповідачем з дотриманням вимог КУпАП було правомірно притягнуто позивача до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 ст. 210-1 КУпАП за порушення останнім законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме: вимог абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», частин 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та ст. 17 Закону України «Про оборону України», у зв'язку з неприбуттям військовозобов'язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 на дату й час, вказані у повістці №1427, зокрема у 7 - денний строк з дати прибуття визначеної у повістці та після завершення лікування самостійно не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зважаючи на вказане, просив позовну заяву ОСОБА_1 про визнання визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без задоволення.
Представник позивача, адвокат Рижавський С.С., подав до суду письмову заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи в його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Згідно з ст. 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Згідно зі ст. 289 КУпАП скаргу на постанову в справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. У разі пропуску зазначеного строку, цей строк за заявою особи щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу.
Судом встановлено, що 27.09.2024 провідним спеціалістом відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 - службовцем ЗСУ ОСОБА_5 , уповноваженою складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №822 від 25.12.2023 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено протокол №531 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
З копії вказаного протоколу вбачається, що ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі).
Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год. 40 хв. 10.10.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується його підписом у відповідній графі протоколу.
В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу ОСОБА_1 власноручно зазначив: «Протокол мною прочитаний, копію виписки долучаю». Також ОСОБА_1 заявив клопотання про розгляд справи без його участі.
Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 27.09.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу.
10.10.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_2 винесено постанову № 531 якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у сумі 17 000,00 грн..
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності стало те, що він порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1, ч. 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та ст. 17 Закону України «Про оборону України», а саме згідно розписки про отримання повістки 01.08.2024 року отримав повістку № 1427 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 9:00 год. 19.08.2024 року для проходження медичного огляду ВЛК, проте громадянин ОСОБА_1 проігнорував дані вимоги та не прибув за викликом, що зафіксовано актом фіксування неприбуття по повістці за вх. № 9058/2 від 19.08.2024 року крім того, станом на третю добу від визначеної у повістці дати прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомив про причини неявки шляхом надсилання повідомлення за вх. № 8900 від 15.08.2024 року, що зафіксовано актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 3-тю добу за вх. № 9235/17 від 22.08.2024 року, в подальшому у семиденний термін не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що зафіксовано актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 7-у добу за вх. № 9328/18 від 26.08.2024 року, чим вчинив правопорушення передбачене ст. 210- 1 КУпАП.
За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачена адміністративна відповідальність згідно ст. 210-1 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 "Про часткову мобілізацію" та до цього часу в Україні діє особливий період, тому ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як передбачено ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За нормою ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 210-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період.
Дана норма є бланкетною та відсилає до іншого законодавства, яке зокрема регулює порядок проведення мобілізації.
Пункт 1 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вказує, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно ч. ч. 1, 3 до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 додатку 2 до Порядку ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 року №1 487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Отже вказаними нормами передбачений обов'язок призовників, військовозобов'язаних та резервістів у разі отримання ним виклику до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, явитися за таким викликом у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях).
Позивач зазначає, що не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 з причин того, що був хворий та перебував на амбулаторному лікуванні, про що письмово повідомляв перший відділ ІНФОРМАЦІЯ_3 з долученням підтверджуючих документів (виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого).
Проте, суд критично оцінює твердження позивача, оскільки з долучених до матеріалів справи копій виписок із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого 15479 вбачається, що ОСОБА_1 з 13.08.2024 по 23.08.2024 перебував на амбулаторному лікуванні в Бершадській АЗПСМ, що підтверджує поважність причини його неприбуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 09 год. 19.08.2024. Однак, ОСОБА_1 23.08.2024 завершивши лікування і маючи задовільний стан здоров'я та маючи встановлений обов'язок прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 у найкоротший строк, у 7-денний строк з дати прибуття визначеної у повістці самостійно не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 26.08.2024, що підтверджується Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного станом на 7-му добу від 26.08.2024 за вх. № 9328/18.
Також суд критично ставиться до твердження позивача, що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 було грубо порушено приписи ст. 268 КУпАП та позбавлено його можливості знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою адвоката чи іншого фахівця в галузі права, оскільки в протоколі №531 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП від 27.09.2024 йому під підпис було повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год. 40 хв. 10.10.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , на що позивач зазначив: "Прошу справу розглядати без моєї участі".
Також зі змісту оскаржуваної постанови та долученої відповідачем копії справи № 531 про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП вбачається, що відповідачем було у повній мірі з'ясовано та враховано всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи відповідно до норм ст. 280 КУпАП, а також підтверджено належними доказами.
З врахуванням вищевикладеного, беручи до уваги те, що позивач порушуючи законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію у 7-денний строк з дати прибуття визначеної у повістці та після завершення лікування самостійно не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд приходить до висновку, що в його діях містилися ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, суб'єктом владних повноважень правомірно винесено оспорювану постанову про накладення адміністративного стягнення відтак, а відтак суд приходить до висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 241-246, 286 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26.05.2025.
Суддя В. І. Губко