26 травня 2025 рокуСправа №160/8231/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська компанія кави» про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить:
зобов'язати Департамент адміністративних послуги та дозвільних процедур Дніпровської міської ради вчинити реєстраційну дію щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська компанія кави».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач відмовляє у вчинені реєстраційної дії щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська компанія кави», посилаючись на те, що рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 23.12.2024р. в справі №904/5027/24 не містить зобов'язання для державного реєстратора вчинення реєстраційних дій щодо виключення відомостей про такого керівника. Наведені обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 27.03.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
11.04.2025р. від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що внесення відомостей про юридичну особу які містяться в Єдиному державному реєстрі без зазначення нового керівника юридичної особи чинним законодавством України не передбачено. Також вказує, що рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 23.12.2024р. в справі №904/5027/24 не містить зобов'язання для державного реєстратора вчинення реєстраційних дій щодо виключення відомостей про такого керівника.
Третя особа повідомлена належним чином, ухвалу про відкриття провадження отримано 10.04.2025р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення; письмових пояснень не надала.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 23.12.2024р. в справі № 904/5027/24 позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська компанія кави» про припинення трудових відносин - задоволено частково: припинено трудові відносини між Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська компанія кави» та ОСОБА_1 на підставі частини 1 ст.38 Кодексу законів про працю України з дня набрання рішенням суду законної сили, із внесенням відповідних даних у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Вищезазначене рішення позивач надав до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.
Однак, відповідач в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у відомостях про керівника вказав:
« ОСОБА_1 , 0710.2014р. (за рішенням Господарського суду Дніпропетрвоської області від 23.12.2024р. в справі № 904/5027/24 трудові відносини між ТОВ «Українська компанія кави» та ОСОБА_1 припинено на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України з дня набрання рішенням суду законної сили із внесенням відповідних даних у Єдиний державний реєстр юридичних осіб фізичних осіб - підприємців та громадських формувань) - керівник».
Наведені обставини стали підставою для звернення до суду із позовною заяво про зобов'язання відповідача вчинити реєстраційні дії.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави регулює Закон України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755).
Відповідно п. 13 ч.2 ст. 9 Закону № 755 в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, інформація для здійснення зв'язку з керівником юридичної особи (телефон та/або адреса електронної пошти)), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Статтею 9 Закону № 755 встановлено виключний перелік відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі про юридичну особу. Відомості про керівника юридичної особи є обов'язковим для внесення в Єдиний державний реєстр. Внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі без зазначення нового керівника юридичної особи чинним законодавством України не передбачено.
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону № 755 державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводятся на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації та судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
В той час, суд звертає увагу на роз'яснення Міністерства юстиції України від 21.03.2024рю № 44324/8.4.3/32-24, в якому викладена процедура виключення відомостей про керівника., та, відповідно до якого: «Рішення суду , на підставі якого припиняється трудові чи цивільні відносини між фізичною особою, що була призначена або виконувала функції керівника юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, та її роботодавцем, що містить зобов'язання для державного реєстратора вчинити реєстраційні дії щодо виключення відомостей про такого керівника, тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі; на сьогодні відповідне доопрацювання дає можливість у блоці "керівник" проставити відмітку "керівник відсутній" та у полі "причина відсутності" зазначити відповідну інформацію".
Наведене свідчить, що відповідач зобов'язаний вчинити реєстраційну дію щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська компанія кави».
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки, позов задоволено повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Старокозацька, 58, код ЄДРПОУ 40392181), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська компанія кави» (49022, м. Дніпро, вул. Молодогвардійська, 2-Д, код ЄДРПОУ 39429904) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Департамент адміністративних послуги та дозвільних процедур Дніпровської міської ради вчинити реєстраційну дію щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська компанія кави».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін