печерський районний суд міста києва
Справа № 757/55942/24-к
пр. № 1-кс-47567/24
02 грудня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ ДБР ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-
до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ ДБР ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ),місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 .
Обґрунтовуючи внесене клопотання, сторона кримінального провадження слідчий вказав, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора розслідується кримінальне провадження № 12023000000000691 від 26.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 209 КК України.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється другим відділом процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора.
Досудовим розслідуванням встановленні фактипривласнення бюджетних коштів службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 та в/ч НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 під час проведення державних закупівель, а саме військового спорядження.
У ході перевірки указаних фактів, встановлено ряд закупівель та прямих договорів на закупівлю зимових рукавиць загальною кількістю понад 150 тисяч пар на суму понад 61 млн грн, переможцем яких обрано ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), яке зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 .
Окрім цього, встановлено, що фактичними імпортерами вказаних рукавиць є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), зареєстроване за адресою: АДРЕСА_4 , які здійснили реалізацію зимових рукавиць на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 на суму понад 23,4 млн. грн., а саме 330 тисяч пар, ціна за одиницю товару складала від 52 грн. до 80 грн.
В свою чергу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснює реалізацію зимових рукавиць на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на суму понад 84 млн. грн., а саме 360 тисяч пар, ціна за одиницю товару складала 238 грн., при цьому здійснює формування незаконного податкового кредиту з придбання скла за рахунок підприємств, що мають ознаки ризиковості, а саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), зареєстроване за адресою: АДРЕСА_5 на суму понад 75 млн. грн. та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 »(ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), зареєстроване за адресою: АДРЕСА_6 , на суму понад 65 млн. грн.
Згідно аналізу податкового кредиту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відобразив придбання зимових рукавиць для ІНФОРМАЦІЯ_2 та в/ч НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 на загальну суму 9 млн. грн., однак в ході перевірки указаних фактів встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » реалізує електроприлади та текстильні вироби на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що підтверджує незаконне формування податкового кредиту з придбання зимових рукавиць на суму 9 млн. грн.
Крім того, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » сформував податковий кредит з придбання зимових рукавиць на суму 14,4 млн. грн. від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », однак в ході перевірки указаних фактів встановлено безготівковий розрахунок за зимові рукавиці на суму 7 млн. грн., в той час, як 8 млн. грн. сплачено за електрообладнання, що підтверджує незаконне формування податкового кредиту з придбання зимових рукавиць та обготівковування бюджетних коштів у сумі 8 млн. грн.
Також, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснює формування податкового кредиту з придбання скла, продукції виробничої промисловості на загальну суму 130 млн. грн. від: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на 60 млн. грн. та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на 70 млн. грн., однак згідно аналізу банківської таємниці ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » реалізує скло на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) на суму 46 млн. грн., інша реалізація скла - відсутня, що підтверджує незаконне формування податкового кредиту з придбання скла на суму понад 80 млн. грн.
Таким чином, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 в/ч НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , вступивши в злочину змову з службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 »(ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »(ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »(ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 »(ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) впровадили протиправну схему привласнення бюджетних коштів, значно збільшивши вартість зимових рукавиць, чим нанесено шкоду державному бюджету на суму понад 51 млн. грн.
Згідно отриманої інформації частина грошових коштів отриманих за виконання вищевказаних тендерів були обготівковані, розподілені та привласнені учасниками протиправної схеми шляхом проведення фіктивних фінансово-господарських операцій за вищеописаним ланцюгом постачання.
Тобто, вказана злочинна схема забезпечувала незаконне отримання прибутку та виведення грошових коштів у тіньовий неконтрольований державою обіг, минаючи при цьому систему оподаткування, що призводить до привласнення державних коштів у великому розмірі та подальшої легалізації коштів отриманих злочинним шляхом.
Приймаючи до уваги заплутаний та незвичний характер проведених фінансових операцій, що не мають очевидного економічного сенсу та очевидної законної мети, фактичне відношення засновників та директорів до здійснення фінансово-господарської діяльності та підстави для здійснення платежів, дана злочина схема надає можливість вказаним особам та невстановленим слідством особам акумулювати на контрольованих ними банківських рахунках зараховані в рахунок сплати «псевдо розрахункових» операцій безготівкові грошові кошти та здійснювати їх конвертацію (легалізацію) шляхом зняття в установі банку у готівковій формі, з подальшою їх видачею за відрахуванням відсотків за проведені незаконні операції замовникам протиправних послуг, а саме підприємствам реального сектору економіки, при цьому зазначені особи використовують підроблені документи, минаючи при цьому систему оподаткування України.
Таким чином, невстановлені в ході слідства особами не маючи наміру здійснювати законну фінансового-господарську діяльність підприємств від імені вищезазначених підприємств з ознаками фіктивності, які їм підконтрольні, складають та видають «фіктивні» підроблені документи (податкові накладні, накладні, витратні накладні, довіреності, акти прийому-передачі ТМЦ (робіт, послуг) і т.д. ряду суб'єктам підприємницької діяльності реального сектору економіки по реально неіснуючім фінансово-господарськім операціям на отримання і відпуск товарно-матеріальних цінностей з дотриманням встановлених реквізитів і процедур, які встановлені для складання фінансово-господарських документів. Після чого, з метою конвертації грошових коштів з безготівкових в готівкові та подальшої легалізації по нібито існуючим господарським операціям, замовники послуг конвертації, перераховують безготівкові грошові кошти на поточні банківські рахунки підконтрольних фіктивних підприємств.
Слідчий зазначив, що по даному кримінальному провадженні провадяться слідчі дії, в зв'язку з чим виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ),місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення копій документів в електронному та паперовому вигляді.
В судове засідання слідчий, прокурор не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Слідчий подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність та зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник особи, у володінні якої перебувають речі та документи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності слідчого, прокурора на підставі наявних доказів.
Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 132 КПК України, тимчасовий доступ є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Згідно до ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу; 11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З матеріалів клопотання вбачається, що іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.
Таким чином, враховуючи положення ст. 163 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
На підставі викладеного і керуючись ст. 108, ст.ст. 159, 160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ ДБР ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 12023000000000691 від 26.04.2023, а саме: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення копій документів в електронному та паперовому вигляді, за період з 01.01.2023 по 25.11.2024, щодо первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), а саме, до: договорів з усіма додатками та доповненнями до них, додатковими угодами, специфікаціями до них, видаткових накладних, актів прийому-передачі товарів, актів приймання виконаних робіт, актів вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт,товарно-транспортних накладних, видаткових та податкових накладних, платіжних документів, актів проведення взаємозаліків, сертифікатів, паспортів якості, свідоцтв, листування, документів митного оформлення, щодо придбання та реалізації товарів і надання послуг, документів (матеріалів) тендерних пропозицій, договорів про закупівлю (продаж) товарів/послуг з додатками до них, додаткових угод, актів приймання-передачі наданих послуг/виконаних робіт, реєстрів бухгалтерського обліку, актів списання матеріальних цінностей, документи та листи щодо зміни власника товару, який був імпортований/ввезений на митну територію України; рішення/накази митного органу щодо зміни, коригування юридичної особи, яка здійснювала імпорт/ввезення товаро-матеріальних цінностей на митну територію України; митні декларації в режимі «імпорт» з документами на підставі яких вони сформовані, товарно-транспортні документи на перевезення, залізнична накладна, авіаційна накладна, коносамент, маніфест, тощо, зовнішньоекономічні договори (контракти) з додатками та додатковими угодами, рахунки (Invoice) або інші документи, які визначають вартість товару, специфікації, сертифікати якості та походження товару, декларації митної вартості, посередницькі договори, документи на право провадження митної брокерської діяльності, акти огляду (переогляду) товарно-матеріальних цінностей, документи, що використовуються для визначення митної вартості товарів, документи, що визначають країну походження товарів, документи, що містять відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД, платіжні доручення, касові ордери, що підтверджують сплату податків і зборів (обов'язкових платежів), векселі (відповідно до законодавства), документи, що підтверджують право на застосування до товарів пільгового режиму оподаткування, документи, що підтверджують право розпорядження, володіння чи користування товаром та/або транспортним засобом, заяви підприємств для здійснення митного оформлення товарів (у спрощеному порядку, для розміщення їх у митні режими, для подання тимчасової, неповної, періодичної митної декларації), документи, які відповідно до законодавчих актів видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, статуту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), наказів про призначення та посадових обов'язків службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які підписували фінансово-господарські та бухгалтерські документи.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Службовим особам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, особам, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні та/або оперативним підрозділам органів внутрішніх справ, які здійснюють слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора та надати їм можливість вилучити зазначені в ухвалі документи.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2-х примірниках.
Прим. 1 - справа №757/55942/24-к.
Прим. 2 - слідчий ОСОБА_3
Копія - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 )
Виконавець: ОСОБА_1 , 02.12.2024