Постанова від 16.05.2025 по справі 185/4940/25

Справа № 185/4940/25

Провадження № 3/185/1763/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року м.Павлоград

Дніпропетровської області

Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Щербина О.О., за участю секретаря Юриної К.І., прокурора Павлоградської окружної прокуратури Кисельова В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Павлограді Дніпропетровської області справу про адміністративне корупційне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Павлоград, Дніпропетровської області, громадянина України, головний інженер КП “Затишне місто» Павлоградської міської ради, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , -

ВСТАНОВИВ:

08 травня 2025 року на розгляд до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області із управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи: № 458 від 29 квітня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ч. 1 ст.172-6 КУпАП, № 459 від 29 квітня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ч. 1 ст.172-6 КУпАП, № 460 від 29 квітня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ч. 1 ст.172-6 КУпАП

Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 травня 2025 року дані справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ч. 1 ст.172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 458 від 29 квітня 2025 року ОСОБА_1 , будучи головним інженером КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради, згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупцію суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупцію несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме - 28.10.2024 року о 12 год. 37 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 459 від 29 квітня 2025 року ОСОБА_1 , будучи головним інженером КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради, згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупцію суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупцію несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме - 28.10.2024 року о 13 год. 04 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 460 від 29 квітня 2025 року ОСОБА_1 , будучи головним інженером КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради, згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупцію суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупцію несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме - 19.04.2024 року о 14 год. 19 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій.

Вказані правопорушення ОСОБА_1 вчинено при наступних обставинах.

Відповідно до наказу КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради № 91-к від 03.08.2016 ОСОБА_1 було прийнято на посаду головного інженера з 04.08.2016 року.

Згідно статуту КП «Затишне місто» ПМР є юридичною особою публічного права від дня його державної реєстрації.

Згідно з посадовою інструкцією ОСОБА_1 - головний інженер є першим заступником керівника підприємства і несе відповідальність за результати та ефективність виробничої діяльності підприємства.

Відповідно до абз. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головним інженером КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради є посадовою особою юридичної особи публічного права і відповідно до положень п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та є суб'єктом декларування відповідно до ст. З Закону України «Про запобігання корупції».

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій.

Тобто, у ОСОБА_1 , виник обов'язок подати декларацію до 31.03.2024.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 , подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2021 рік лише 28.10.2024 року о 12 год. 37 хв., за 2022 рік лише 28.10.2024 року о 13 год. 04 хв., за 2023 рік лише 19.04.2024 року о 14 год. 19 хв.

З протоколу вбачається, що днем виявлення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП вважається дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 29 квітня 2025 року.

В судовому засіданні ОСОБА_1 не оспорював факти порушення ним вимог антикорупційного законодавства в частині несвоєчасного подання декларації особи, що уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Додав, що вказані декларації він подавав і раніше, був проінформований про строки та порядок їх подання, а також про існуючу відповідальність за несвоєчасне подання декларацій.

Наголосив, що вказані правопорушення він вчинив не навмисно.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що на його переконання датою виявлення адміністративних правопорушень, пов'язаного з корупцією, є дата складання протоколів.

Зазначив, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, його вина підтверджується матеріалами справи, а тому просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.

Заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протоколи про адміністративне правопорушення, думку прокурора, дослідивши протоколи про адміністративне правопорушення, матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені,чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини,що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Так, на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, надано: протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 458 від 29 квітня 2025 року (а.с. 1-12, т. 1), протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією 459 від 29 квітня 2025 року (а.с. 1-12, т. 2), протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 460 від 29 квітня 2025 року року (а.с. 1-11, т. 3), повідомлення Дніпропетровської обласної прокуратури про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування № 17-7852 ВИХ-24 від 09 жовтня 2024 з додатками (а.с. 13, т. 1; а.с. 13-16, т. 2; а.с. 12-15, т. 3); запит начальника Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровської області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 24.10.2024, про надання інформації та копії документів про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 (а.с. 17-18, т. 1; а.с. 17-18, т. 2; а.с. 16-17, т. 3); роздруківка з Єдиного державного реєстру декларацій, відповідно до якої слідує, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2021 рік лише 28.10.2024 року о 12 год. 37 хв., за 2022 рік лише 28.10.2024 року о 13 год. 04 хв., за 2023 рік лише 19.04.2024 року о 14 год. 19 хв., тобто несвоєчасно (а.с. 21-29, т. 1; а.с. 21-29, т. 2; а.с. 20-28, т. 3), копія постанови прокурора Павлоградської окружної прокуратури про направлення матеріалів для притінення до адміністративної відповідальності від 22 квітня 2025 року (а.с. 37-38, т. 1; а.с. 37-38, т. 2; а.с. 36-37, т.3); копія посадової інструкції головного інженера КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради (а.с. 39-42, т. 1; а.с. 39-42, т. 2; а.с. 38-41, т. 3); копія постанови прокурора Павлоградської окружної прокуратури про направлення матеріалів для притінення до адміністративної відповідальності від 23 квітня 2025 року (а.с. 46-47, т. 1; а.с. 46-47, т. 2; а.с. 45-46, т.3); копія наказу КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради № 91-к від 03.08.2016 ОСОБА_1 було прийнято на посаду головного інженера з 04.08.2016 року (а.с. 48, т.1; 48, т. 2; 47, т.3); копія статуту КП «Затишне місто» ПМР є юридичною особою публічного права від дня його державної реєстрації (а.с. 55-61, т. 1; а.с. 55-61, т. 2; а.с. 54-60, т. 3).

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно повідомлення за № 17-785 ВИХ-24 від 09 жовтня 2024 року, факт несвоєчасного подання декларації за 2023 рік був виявлений Дніпропетровською обласною прокуратурою (а.с. 13, т. 2), за повідомленням вказаного органу з боку Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Керівником Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції на вих. № 55926-2024 від 24 жовтня 2024 року надано Управлінню стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно ОСОБА_1 (а.с. 21, т. 1).

Згідно повідомлення за № 17-785 ВИХ-24 від 09 жовтня 2024 року, факт несвоєчасного подання декларації за 2023 рік був виявлений Дніпропетровською обласною прокуратурою (а.с. 13, т. 2), за повідомленням вказаного органу з боку Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Заступник начальника Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 24 жовтня 2024 надіслав до КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради запит про надання інформації та копії документів про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 (а.с. 17-18, т. 1).

Враховуючи те, що Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України отримало від Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно ОСОБА_1 від 31.10.2024 року № 47/07/82-433-24, а саме про те що ОСОБА_1 невчасно подав декларації за 2021 рік, 2022 рік та 2023 рік, суд вважає, що станом на 31.10.2024 року правоохоронний орган виявив що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме: за 2021 рік лише 28.10.2024 року, за 2022 рік лише 28.10.2024 року, за 2023 рік лише 19.04.2024 року подав декларації особою уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в порядку, визначеному ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином днем виявлення вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати 31 жовтня 2024 року, а не день складання відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення, як про це помилково вважає прокурор .

З урахуванням вищевикладеного зважаючи на те, що винність ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих адміністративних правопорушень всебічно підтверджена сукупністю дослідженнях судом доказів, суд вважає за необхідне ОСОБА_1 визнати винним у вчинені адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за наведених обставин.

При цьому доводи ОСОБА_1 про те, що він є невинуватим у вчиненні зазначених адміністративних правопорушень через те, що вчинив їх не навмисно, судом не беруться до уваги оскільки суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП полягає не тільки в умисних діях, а і в діях які мають ознаки необережності.

Поруч із зазначеним судом враховується і той факт, що на час прийняття судом рішення у справі сплинув строк притягнення останнього до адміністративної відповідальності, а тому суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 172-6, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закрити, у зв'язку зі спливом строку протягом якого можливе накладення стягнення за адміністративне правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти дні з дня винесення постанови.

СУДДЯ: ЩЕРБИНА О.О.