Справа № 210/2415/25
Провадження № 2-а/210/31/25
іменем України
26 травня 2025 року м. Кривий Ріг
Металургійний районний суд міста Кривого Рогу у складі: головуючого судді Вікторович Н.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику з повідомленням сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови, -
28 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивача зазначив, що 18.04.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 було винесено постанову №у/3535 про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Постанова від 18.04.2024 як акт індивідуальної дії органу власних повноважень підлягає скасування, оскільки в постанові відповідачем не вказано обґрунтованих доказів вчинення адміністративного правопорушення, а саме, з огляду на те, що норма ч.3 ст. 210-1 КУпАП є банкетною, однак відповідачем не зазначено які саме норми яких Законів України чи підзаконних актів було порушено позивачем, які саме його особисті дані з тих, до яких є дотичними співробітники ТЦК та СП підлягали оновлення, а він їх не оновив. Позивач на момент перебігу терміну у 60 днів, що йому було встановлено зазначеним у постанові нормативним актом, не мав телефону, який би технічно мав змогу підтримувати інтернет зв'язок та встановити відповідний за стосунок. З засобів масової інформації він дізнався про наявність багатолюдних черг до ТЦК та СП та ЦНАП, що складаються з чоловіків, які мали намір оновити свої особисті дані. Позивач проводив в чергах для оновлення даних, проте, оновити данні так і не вдалося, через припинення роботи з підстав оголошення повітряної тривоги та на період відключення електроенергії. Крім того, він на той момент був вже офіційно працевлаштований і ТОВ «Омега» та мав щоденно у робочий час виконувати свої обв'язки, а тому не мав змоги щоденно протягом робочого дня чекати прийому. У період з 18.06.24 по 18.07.24 позивач проводив амбулаторне лікування у лікаря травматолога з відвідування ЛФК та фізпроцедур у відповідному кабінеті 1-ої міської лікарні, що також суттєво обмежувало час та фізичні можливості потрапити до повноважених органів для оновлення даних, у травні-червні 2024 року. Облікові дані були добровільно оновлено позивачем самостійно 01.08.2024 року, через застосунок «Резерв +» після придбання засобу зв'язку відповідного класу, що на думку позивача, свідчить про відсутність наміру ухилитися від виконання своїх обов'язків. Позивач є військовозобов'язаним офіцерського складу (молодший лейтенант), та має тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, де було чітко зазначено обов'язок прибути на повторний медичний огляд 29.03.2027 року, на підставі вище викладеного просив суд, скасувати постанову №у/3535 від 18 квітня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення та закрити провадження по вказаній справі.
Ухвалою Металургійного районного суду міста Кривого Рогу від 29 квітня 2025 року за вищевказаним позовом відкрито спрощене позовне провадження без виклику осіб.
13 травня 2025 року від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник просив відмовити у задоволенні позову, в обґрунтування чого, посилаючись на вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зазначив, що 09.04.2025 року о 14 годині 15 хвилин посадовим особами ІНФОРМАЦІЯ_4 було встановлено, що позивач не виконав вимоги законодавства та не здійснив уточнення даних у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року включно. Згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військовозобов'язаний ОСОБА_1 , станом на 17.07.2024 року не виконав вимогу чинного законодавства та не уточнив свої персональні дані, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Вказане адміністративне правопорушення виявлено 09.04.2025 та здійснено складання протоколу про адміністративне правопорушення в присутності позивача та за його особистою згодою призначено розгляд на 10:00 годин 18.04.2025 року з ознайомленням під особистий підпис в протоколі. Позивач прибув на розгляд справи та заявив клопотання про винесення постанови без його присутності та виготовлення другого примірника постанови на 23.04.2025 року. Справа розглядалась в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , кабінеті №17 будівлі №1 за адресою: АДРЕСА_1 в присутності начальника ОСОБА_2 та за результатами розгляду справи було оголошено рішення в вигляді постанови №уп/3535 від 18.04.2025 року.
Щодо строку притягнення до адміністративної відповідальності, посилаючись на вимоги ст. 38 КУпАП зазначив, що адміністративне стягнення за даний вид адміністративного правопорушення може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення (вчинено 17.07.2024 року строк до 17.07.2025 року). Саме на позивача було покладено обов'язок щодо уточнення персональних даних, в один з трьох способів, що ним вчинено не було. Також, посилаючись на Постанову КМУ від 09 лютого 2024 року №147, зазначив, що посилання позивача про неможливість оновлення даних через великі черги та відсутність електропостачання є надуманими та не підтверджуються доказами.
Дослідивши письмові матеріали справи, зібрані у справі докази, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 29.03.2022 року.
18.04.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 складено протокол № уп/3535 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .
Із змісту вказаного протоколу вбачається, що 09.04.2025 об 14 год. 15 хв. в ІНФОРМАЦІЯ_4 було встановлено факт порушення Закону України «Про оборону України» та абзацу 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким встановлено, що військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затверджених Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг або електронний документ призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідно до пп.1 п.2 ч.ІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року №65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року №2105-ІХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, тобто у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року включно.
Згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військовозобов'язаний ОСОБА_1 станом на 17.07.2024 року не виконав вимоги чинного законодавства та не оновив свої персональні дані, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.
Постановою ІНФОРМАЦІЯ_1 № 450/101 від 09.04.2025 року позивача притягнуто до відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17000 грн.
Як вбачається із змісту постанови № 450/101 від 09.04.2025 року, суть правопорушення полягає в тому що, 09.04.2025 року об 14 год. 15 хв. в ІНФОРМАЦІЯ_4 було встановлено факт порушення Закону України «Про оборону України» та абзацу 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким встановлено, що військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затверджених Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг або електронний документ призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідно до пп.1 п.2 ч.ІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року №65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року №2105-ІХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, тобто у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року включно.
Згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військовозобов'язаний ОСОБА_1 станом на 17.07.2024 року не виконав вимоги чинного законодавства та не оновив свої персональні дані, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.
Законність та обґрунтованість вищезазначеної постанови є предметом спору.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з частиною 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у редакції Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024 року, інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
За приписами абзацу 3 підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 до Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
18.05.2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024 року.
Цим Законом положення частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно з якою, зокрема, встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Так, абзацом 4 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, зазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані по 16.07.2024 року (включно), а саме:
шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання;
шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг;
через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Так, відповідно до частини 3 статті 210 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з Військово-облікового документу сформованого в «Резерв +» ОСОБА_1 , позивач оновив свої облікові данні 01.08.2024 року.
Враховуючи те, що позивач уточнив свої персональні дані - 01.08.2024 року, тобто після 16.07.2024 року суд приходить до висновком, що у відповідача були усі наявні підстави для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 КУпАП.
Також, суд вважає помилковими твердження представника позивача про те, що відповідачем не вказано які саме відомості не були оновлені позивачем і не могли бути одержані самостійно відповідачем шляхом електронної інформаційної взаємодії, оскільки позивача притягнуто до відповідальності за не виконання вимог Закону саме щодо уточнення своїх персональних даних по 16.07.2024 року (включно), а не за порушення вимог частини 11 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» якою визначено обов'язок того, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Згідно із нормами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, у тому числі, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, особа, яка уповноважена розглядати справу про адміністративне правопорушення зобов'язана по-перше, встановити склад правопорушення, яким згідно статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, по-друге, дослідити докази та оцінити їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Так посилання позивача на неможливість оновлення своїх облікових даних, через великі черги в ТЦК та СП та ЦНАП, відсутність мобільного телефону з доступом в інтернет, не підтверджено належними та допустимими доказами, натомість спростовуютьсь Постановою Кабінету Міністрів України від 09 лютого 2024 року №147, було внесено зміни до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яким визначено цілодобову роботу під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану. Тобто, військовозобов'язані, котрі безпосередньо звернулись до ТЦК та СП для уточнення своїх персональних даних були прийнятті.
Таким чином, за результатами встановлених обставин та досліджених доказів, доводів сторін, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 оскільки жодним чином не встановлені обставини, які б свідчили про порушення уповноваженими особами органів ІНФОРМАЦІЯ_4 вимог чинного законодавства щодо фіксації правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , складання протоколу від 09.04.2025 року, розгляду адміністративної справи щодо позивача, оформлення, складання та винесення постанови від 18.04.2025 року, щоби давало підстави для скасування цієї постанови.
Суд вважає, що постанова №уп/3535 від 18.04.2025 відносно ОСОБА_1 відповідає вимогам чинного законодавства, стягнення, яке накладене на нього, у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. 00 коп. є мінімальним, передбаченим санкцією ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, під час розгляду справи не встановлено фактів бездіяльності чи протиправних дій з боку працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо позивача, а тому у задоволенні його позову слід відмовити.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то судові витрати (сплачений при подачі позову судовий збір) слід залишити за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 210-1, ст. ст. 251, 280 КУпАП, ст.ст. 2, 9, 72, 76-79, 90, 241-246, 286, 293, 295 КАС України, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», суд,-
Позов ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду через Металургійний районний суд міста Кривого Рогу, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Н. Ю. Вікторович