вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
21 травня 2025 рокуСправа № 912/738/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., за участю секретаря судового засідання Колісник Т.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/738/25
за позовом Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави, в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації
до Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області
за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"
про скасування державної реєстрації земельної ділянки,
представники:
від прокуратури - Радкевич С.В., посвідчення від 01.03.2023 № 075389;
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали;
від третьої особи - Саліцький О.В., довіреність від 30.12.2024 № 780, посадова інструкція від 25.12.2024.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави, в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації, яка містить вимоги до Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області про таке:
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 площею 2 га, вчинену в Державному земельному кадастрі 21.01.2021, з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 в силу положень ст. 19, 55, 84 Земельного кодексу України та п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, п. 2 Перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр", відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства у порядку, визначеному Лісовим кодексом України та перебуває у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства. Оскільки земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3525884700:02:000:0049 належить до земель державної власності лісогосподарського призначення, рішень уповноважених органів державної влади про її вилучення та передачу у комунальну власність немає, то державна реєстрація даної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі підлягає скасуванню.
Ухвалою від 25.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/738/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 30.04.2025 на 09:30 год. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України".
27.03.2025 до господарського суду надійшли пояснення Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 27.03.2025, в яких третя особа підтримує позовні вимоги прокурора та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.
28.03.2025 до господарського суду надійшли пояснення Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 28.03.2025.
01.04.2025 до господарського суду надійшли додаткові пояснення Кіровоградської обласної державної адміністрації від 01.04.2025, в яких позивач підтримує позовні вимоги прокурора та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.
18.04.2025 до господарського суду надійшла заява Кіровоградської обласної державної адміністрації від 18.04.2025 про проведення засідання за відсутності учасника справи.
30.04.2025 суд відкрив підготовче засідання.
Ухвалою від 30.04.2025 закрито підготовче провадження у справі № 912/738/25. Справу № 912/738/25 призначено до судового розгляду по суті на 21.05.2025 на 10:00 год.
15.05.2025 до господарського суду надійшла заява Кіровоградської обласної державної адміністрації про проведення засідання за відсутності учасника представника позивача.
21.05.2025 господарський суд відкрив судове засідання. У судовому засіданні брали участь прокурор та представник третьої особи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника третьої особи, зачитавши заяви по суті справи, дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.
З позовом про скасування державної реєстрації земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 площею 2 га, вчинену в Державному земельному кадастрі 21.01.2021, з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору в інтересах держави звернувся Керівник Знам'янської окружної прокуратури.
Згідно ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом у справі № 912/738/25, вважає належними суб'єктом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Кіровоградську обласну державну адміністрацію.
В обґрунтування порушення інтересів держави прокурор вказує на те, що незаконне вилучення земель державної власності лісогосподарського призначення та безпідставна зміна їх цільового призначення на землі сільськогосподарського призначення зі зміною форми власності та державного розпорядника таких земель, не може відповідати суспільному інтересу та порушує інтереси держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права в країні.
Зокрема, такі дії порушують інтереси держави у сфері ефективного використання земельних та лісових ресурсів, оскільки унеможливлюють реалізацію державної політики по забезпеченню охорони, відтворення та сталого використання земельних і лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.
За таких обставин "суспільним", "публічним" інтересом звернення прокуратури до суду з цим позовом є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - зміни цільового призначення земель лісового фонду, недопущення можливості розпорядження спірною ділянкою не уповноваженим суб'єктом - Устинівською селищною радою Кропивницького району Кіровоградської області, в межах території якої на даний час розташована спірна земельна ділянка.
Вказане є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення цього позову.
Отже, у зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес.
Враховуючи положення ст. 84, 122, 149 Земельного кодексу України, Кіровоградська обласна державна адміністрація є розпорядником земельних ділянок лісогосподарського призначення державної власності.
Відповідно до ст. 15-17, 319, 386 Цивільного кодексу України Кіровоградська обласна державна адміністрація має право звернутися до суду за захистом порушеного права, як власник та розпорядник земель державного лісового фонду, однак заходів до усунення порушень законодавства дотепер вжито не було.
Знам'янська окружна прокуратура листом від 07.11.2024 та листом від 06.03.2025 звернулася до Кіровоградської обласної державної адміністрації, у яких вказано про порушення права держави на землі лісогосподарського призначення та звернуто увагу на необхідність вжиття облдержадміністрацією, як розпорядником земель державного лісового фонду, заходів до захисту інтересів держави.
Водночас, листом від 14.11.2024 та від 12.03.2025 Кіровоградська обласна державна адміністрація повідомила прокуратуру про те, що не зверталась до судової влади з позовними заявами стосовно повернення зазначеної земельної ділянки та не заперечує щодо вжиття заходів представництва прокурором інтересів держави у суді в особі обласної військової адміністрації.
Також облдержадміністрацією не було вжито інших заходів на захист інтересів держави, які є очевидними й очікуваними за даних обставин. Не проінформовано про вивчення правових підстав відведення спірної ділянки, не розпочато листування з органами прокуратури для отримання копій документів з приводу встановлених порушень закону відносно спірних ділянок для подальшого реагування, тощо.
Позиція позивача засвідчила не тільки той факт, що заходи на захист інтересів держави відносно спірних земельних ділянок ним не вживатимуться, а й викликала цілком обґрунтований сумнів у тому, що вони взагалі заплановані та/або проводитимуться у майбутньому.
Ураховуючи, що спірна земельна ділянка відносяться до земель державного лісового фонду, які перебувають під особливою охороною держави, невжиття Кіровоградською облдержадміністрацією протягом розумного строку після отримання повідомлення про наявність порушень інтересів держави заходів до їх поновлення є підставою для звернення прокурора до суду. Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 № 912/2385/18.
Про намір звернутися до суду з позовною заявою Знам'янською окружною прокуратурою на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" попередньо повідомлено Кіровоградську обласну державну адміністрацію листом від 14.03.2025.
Таким чином, звернення прокурора до суду в інтересах держави, а саме Кіровоградської обласної державної адміністрації, є правомірним і виправданим, оскільки, як зазначалося вище, вказаним органом самостійно таких заходів не вжито і, як наслідок, інтереси держави залишилися незахищеними.
Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши позиції сторін, викладені в заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Жовтневою сільською радою Устинівського району Кіровоградської області 28.02.2020 прийнято рішення № 364, яким надано дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у приватну власність код 01-03 для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, за адресою: с. Лебедине, Устинівського району, Кіровоградської області із земель сільськогосподарського призначення, запасу комунальної власності за межами населеного пункту Жовтневої сільської ради.
До Державного земельного кадастру 21.01.2021 на підставі проєкту землеустрою, розробленого за вищезазначеним рішенням ради, внесено відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049, форма власності - комунальна, площею 2 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно речові права на указану земельну ділянку не зареєстровані.
Згідно з розпорядженням Кабінету міністрів України від 12.06.2020 № 716-р "Про визначення адміністративних центів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" територія Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області увійшла до складу Устинівської територіальної громади.
Відповідно до п.п. 11 п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Кіровоградській області утворено Кропивницький район до складу якого, зокрема, увійшла територія Устинівської селищної територіальної громади.
Згідно з ч. 2, 4 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.
Рішенням Устинівської селищної ради від 16.12.2020 № 14 "Про початок реорганізації сільських рад Устинівського району Кіровоградської області" розпочато реорганізацію Жовтневої сільської ради шляхом її приєднання до Устинівської селищної ради.
На даний час земельна ділянка з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 знаходиться на території Устинівської селищної рада Кропивницького району Кіровоградської області, яка є правонаступником усіх прав та обов'язків Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області на запит прокурора поінформовано, що земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3525884700:02:000:0049, площею 2 га зареєстрована в Державному земельному кадастрі 21.01.2021 (після реорганізації Жовтневої сільської ради) за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної форми власності відповідно до "Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства", розробленого ФОП Кузьмін Г.О., у 2020 р. на підставі рішення Жовтневої сільської ради від 28.02.2020 № 364. Вказана земельна ділянка відносилась до земель колишнього КСП ім. Мічуріна Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, на підставі Державного акту серія КР № 00007, зареєстрованого 29.01.1996 у Книзі реєстрації державних актів на право колективної власності на землю.
Відповідно до Плану зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність КСП ім. Мічуріна (із Державного акту на право колективної власності на землю КСП ім. Мічуріна) земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3525884700:02:000:0049, знаходиться на землях колективної власності КСП ім. Мічуріна (позначка "1").
Прокурор зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" від 10.07.2018, що набрав чинності 01.01.2019, розділ X Земельного кодексу України "Перехідні положення" доповнено п. 21 наступного змісту "Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні", землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності".
За інформацією філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України" від 11.07.2025 № 1347/22.14-2024 земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3525884700:02:000:0049, перебуває у складі земель лісогосподарського призначення і розташована у кварталі 28 та знаходиться у постійному користуванні філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України" (на даний час філія "Центральний лісовий офіс").
Земельна ділянка з кварталу 28, у якому на даний час розташована земельна ділянка з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049, була передана до земель лісогосподарського призначення Долинському державному лісогосподарському підприємству за рішенням Кіровоградської обласної ради від 18.08.1999 № 102 "Про надання земельних ділянок лісового фонду" шляхом вилучення (за згодою) у КСП ім. Мічуріна та вперше вона облікована, як земельна лісова ділянка, під час базового лісовпорядкування 1999 - 2000 років.
Так, за матеріалами базового лісовпорядкування 1999-2000 року, зокрема Проектом організації і розвитку лісового господарства Долинського держлісгоспу державного лісогосподарського об'єднання "Кіровоградліс" 2000 року, Планом лісонасаджень Долинського лісництва Долинського держлісгоспу 1999 року спірна земельна ділянка обліковувалася у кварталі 28, виділ 16, 17 характеристика виділу 16 - галявина, виділ 17 - лісові культури (акація біла).
За матеріалами базового лісовпорядкування 2009-2010 років, зокрема Проектом організації і розвитку лісового господарства Державного підприємства "Долинське лісове господарство" 2010 року, Планом лісонасаджень Долинського лісництва ДП "Долинське ЛГ" Кіровоградської області 2009 року спірна земельна ділянка обліковувалася у кварталі 28, виділ 17,18, характеристика виділу 18 - галявина, для створення лісових культур, виділу 17 - медоноси, лісові культури (акація біла, ясен зелений), рік створення - 1996 рік.
За матеріалами базового лісовпорядкування 2009-2010 років, зокрема Проектом організації і розвитку лісового господарства Державного підприємства "Долинське лісове господарство" 2010 року. Планом лісонасаджень Долинського лісництва ДП "Долинське ЛГ" Кіровоградської області 2009 року спірна земельна ділянка обліковувалася у кварталі 28, виділ 16, 19, характеристика виділу 16 - галявина, для створення лісових культур, виділу 19 - медоноси, лісові культури (акація біла), 24 роки лісовим культурам, рік створення - 1996 рік.
Ураховуючи викладене, прокурор вважає, що рішення Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області від 28.02.2020 № 364 суперечить вимогам закону, а існуюча реєстрація землі створює перешкоди власнику державі Україна в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації у розпорядженні та користуванні своїм майном.
Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора до суду.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
За змістом ч. 2 ст. 3 Земельного кодексу України (у тексті рішення законодавчі акти в редакції чинній на час виникнення та існування правовідносин) земельні відносини, що виникають при використанні лісів, регулюються цим Кодексом. Інші нормативні акти застосовуються у випадку, якщо вони не суперечать останньому.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, однією з яких є - землі лісогосподарського призначення.
Статтею 55 Земельного кодексу України визначено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
За приписами п. ґ ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України землі лісогосподарського призначення належать до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність.
Відповідно до ст. 5 Лісового кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.
Згідно зі ст. 57 Земельного кодексу України порядок використання земель лісового фонду визначається законом.
Відповідно до ст. 7 Земельного кодексу України від 18.12.1990 (який діяв на час передання земельних ділянок у постійне користування) користування землею було постійним або тимчасовим.
Постійним визначалося землекористування без заздалегідь установленого строку. У постійне користування земля надавалася Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності, зокрема, для ведення лісового господарства спеціалізованим підприємствам.
Рішенням Жовтневої сільської ради народних депутатів 23 скликання № 13 від 19.01.1999 Долинському Держлісгоспу в постійне користування для ведення лісового господарства вирішено передати 80,8 га незімкнутих лісових культур та 76,6 га еродованих земель (пасовищ).
Згідно протоколу від 13.03.1999 загальних зборів КСП ім. Мічуріна підприємством прийнято рішення про передачу Долинському Держлісгоспу в постійне користування для ведення лісового господарства 80,8 га незімкнутих лісових культур (п.1) та 76,6 га еродованих земель (пасовищ) (п.2).
Відповідно до акту технічного обслідування лісових площ, передбачених до відведення до Державного лісового фонду, від 04.03.1999, який складено Жовтневою сільською радою та Долинським Держлісгоспом ДЛГО "Кіровоградліс", площа обстежуваних ділянок, які підлягають передачі в постійне користування Долинському Держлісгоспу, становить 157,4 га, в тому числі 80,8 га незімкнених лісових культур та 76,6 га еродованих земель.
Вивченням викопіровки земель, які підлягають в постійне користування Долинського Держлісгоспу, погодженої головою Жовтневої сільської ради та головою КСП Ім. Мічуріна, встановлено, що, серед іншого, в постійне користування лісогосподарського підприємства передбачено передати земельну ділянку під № 5 площею 18,2 га, на якій розташована спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 (в складі 76,6 га еродованих земель).
На підставі рішення Устинівської районної ради від 02.07.1999 № 76 "Про передачу лісових земель в постійне користування Долинському держлісгоспу" рішенням Кіровоградської обласної ради від 18.08.1999 № 102 "Про надання земельних ділянок лісового фонду", земельна ділянка у складі 157,4 га земель КСП ім. Мічуріна, в межах якої розташована спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 передана до земель лісогосподарського призначення Долинського державного лісогосподарського підприємства.
Згідно із абз. 1 п. 2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Верховний Суд у постановах від 05.11.2019 у справі № 906/392/18, від 12.01.2021 у справі № 908/1947/19 дійшов висновку, що право постійного користування земельною ділянкою, набуте відповідно до законодавства, що діяло на момент набуття права постійного користування, не втрачається та не припиняється.
Така ж правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27.01.2021 у справі № 906/706/19, від 12.02.2020 у справі № 914/748/19, від 31.01.2019 у справі № 914/839/18, а також від 10.10.2018 у справі № 907/916/17.
Право користування земельною ділянкою, як і будь-яке інше право юридичної особи (яка припиняється в результаті реорганізації) переходить до її правонаступника (постанови Верховного Суду від 10.01.2018 у справі № 922/2310/16, від 15.01.2020 у справі № 925/361/19, від 06.02.2018 у справі № 911/46/15, від 02.04.2018 у справі № 910/3561/16, від 19.04.2018 у справі № 910/9322/16, від 26.04.2018 у справі № 914/1874/17, від 08.05.2018 у справі № 926/2346/16, від 27.06.2018 у справі № 920/676/1739).
Таким чином, земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3525884700:02:000:0049, що розташована на території Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області надана у постійне користування державному спеціалізованому лісогосподарському підприємству та відноситься до земель лісового фонду державної власності.
За положеннями ст. 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.
Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.
У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України (в редакції що діяла з 2006 по 2019 роки) до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України (в діючій редакції), до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.
Таким чином, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України.
Верховний Суд у своїй постанові від 24.05.2023 у справі № 367/3254/15-ц виснує, що планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аеро-знімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування. Тож при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України. Викладене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду України, наведеними у постановах від 24.12.2014 № 6-212цс14, від 25.01.2015 № 6-224цс14, від 23.12.2015 № 6-377цс15.
Правова позиція, про те, що планово-картографічні матеріали лісовпорядкування підтверджують права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення викладена в постанові Верховного Суду України від 21.01.2015 у справі № 6-224цс14, від 01.07.2015 у справі № 6-50цс15.
Пунктом 2 Перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Отже, в силу положень ст. 19, 55, 84 Земельного кодексу України та п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, п. 2 Перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр", спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства у порядку, визначеному Лісовим кодексом України та перебуває у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства.
Факт розташування спірної земельної ділянки в межах земель лісогосподарського призначення державної власності підтверджується інформацією Харківської державної лісовпорядної експедиції ВО "УКРДЕРЖЛІСПРОЕКТ".
Відповідно до листа ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" від 25.09.2024 № 668, земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3525884700:02:000:0049, згідно матеріалів лісовпорядкування 2009 року знаходиться в межах кв. 28 Долинського лісництва філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України", а площа її перетину з межами кв. 28 Долинською лісництва філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України" становить 2,000 га з загальної площі земельної ділянки.
За приписами ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема добровільна відмова від права користування земельною ділянкою, вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 3, 4 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Однак з викладеного вище вбачається, що право постійного користування на спірну земельну ділянку не припинялось в установленому законом порядку, підприємство згоди на її вилучення, передачу у власність чи в оренду не надавало та не повідомлялось про прийняття будь-яких рішень стосовно земельної ділянки чи зміну цільового призначення.
Відповідно до ч. 1, 2, 9 ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Таким чином, вилучення земельних лісових ділянок із постійного користування спеціалізованих лісогосподарських підприємств для нелісогосподарських потреб та передача їх у власність відносилось до виключної компетенції Кабінету Міністрів України.
Прийняттям органом державної влади рішення, за яким сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 з віднесенням до земель лісогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, порушено порядок зміни її цільового призначення землі, визначений Земельним кодексом України.
Згідно зі ст. 18, 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, які мають особливий правовий режим.
Захист лісових земель від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб є елементом охорони земель (пункт "б" ч. 1 ст. 164 Земельного кодексу України).
Крім того, ст. 57 Лісового кодексу України визначено, що зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок здійснюється за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.
Частинами 2,7 ст. 20 Земельного кодексу України визначено, що зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
За інформацією секретаріату Кабінету Міністрів України від 07.01.2025 № 465/0/2-25 Кабінетом Міністрів України рішень про погодження зміни цільового призначення, вилучення з користування, припинення права постійного користування щодо спірної земельної ділянки не приймалось.
За інформацією філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України" від 11.07.2024 № 1347/22.14-2024 спірна земельна ділянка із земель державного лісового фонду не вилучалася.
Також згідно до інформації Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 06.01.2025 № 02/37-11 погодження на зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки з метою її використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, Кіровоградським обласним управлінням та міжрегіональним управлінням не надавалось.
Господарський суд також ураховує, що на час звернення до суду речове право власності Устинівської селищної територіальної громади на спірну земельну ділянку не зареєстроване, вказане позбавляє можливості вимагати їх витребування у власність держави в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації.
Крім того, судове рішення про витребування є підставою для реєстрації земель за власником у державному реєстрі речових прав на майно, проте така реєстрація суперечитиме закону, оскільки через існуючу реєстрацію спірної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі як земель сільськогосподарського призначення зазначений об'єкт цивільних прав продовжуватиме мати категорію земель відмінну від земель лісогосподарського призначення, якими Кіровоградська обласна державна адміністрація не вправі розпоряджатися, а тому такий спосіб захисту не відповідатиме критерій ефективності.
Таким чином, прокурором обрано спосіб захисту порушених інтересів держави у спірних правовідносинах, який узгоджується з положеннями ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 391 Цивільного кодексу України та ст. 152 Земельного кодексу України, а саме скасування державної реєстрації земельної ділянки як об'єкта цивільних прав.
Звернення до суду з позовом, спрямоване на захист цивільних прав держави на земельні ділянки, права держави щодо яких виникли відповідно до вимог законодавства та збереглись за державою і у встановленому законом порядку не припинялись, є таким, що спрямоване на усунення порушень, які не пов'язані з позбавленням права володіння.
Право власності держави та відповідний правовий титул на момент порушення та звернення до суду з позовом є чинним, а тому таке порушення розглядається як не пов'язане з позбавленням володіння, а позов про усунення перешкод у реалізації правомочностей власника на користування та розпорядження майном є негаторним.
Предмет негаторного позову становить вимога власника майна до третіх осіб про усунення порушень його права власності, що перешкоджають йому належним чином користуватися чи розпоряджатися цим майном тим чи іншим способом.
Позивач за негаторним позовом має право вимагати усунути наявні перешкоди чи зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод.
При цьому, поняття перешкод у реалізації прав користування і розпорядження є загальним поняттям і може включати не лише фізичну, а й будь-які інші неправомірні дії порушника прав, у тому числі, рішення органів державної влади чи місцевого самоврядування, договори, інші правочини, у зв'язку з якими розпорядження і користування майном ускладнене або повністю унеможливлене.
Як зазначалось судом вище, на даний час земельна ділянка з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 знаходиться на території Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, яка є правонаступником усіх прав та обов'язків Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Частиною 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 17.10.2012 № 1051 державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у тому числі у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
У разі скасування державної реєстрації земельної ділянки, відомості про земельну ділянку: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Зважаючи, що земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3525884700:02:000:0049, відноситься до земель лісового фонду і не може відноситися до земель сільськогосподарського призначення, її існування у визначеній конфігурації та встановлених межах суперечить закону та створює перешкоди у реалізації її власником - Державою в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації своїх прав власника.
Таким чином, з метою поновлення інтересів держави, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 площею 2 га, вчинена в Державному земельному кадастрі від 21.01.2021, підлягає скасуванню.
Згідно норм ст. 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За положеннями ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, на підставі повного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів та встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3525884700:02:000:0049 площею 2 га, вчинену в Державному земельному кадастрі 21.01.2021.
Стягнути з Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (28600, Кіровоградська область, Кропивницький район, селище Устинівка, вул. Ювілейна, 4, код ЄДРПОУ 04364549) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, просп. Європейський, 4, код ЄДРПОУ 02910025) судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати Кіровоградській обласній прокуратурі, Знам'янській окружній прокуратурі Кіровоградської області, Кіровоградській обласній державній адміністрації, Устинівській селищній раді Кропивницького району Кіровоградської області та Державному спеціалізованому господарському підприємству "Ліси України" до електронних кабінетів у системі "Електронний суд".
Повне рішення складено 26.05.2025.
Суддя О.Л. Бестаченко