Рішення від 09.04.2025 по справі 911/126/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" квітня 2025 р. м. Київ Справа № 911/126/25

Господарський суд Київської області в складі

головуючого судді Христенко О.О.

за участю секретаря Комісарчук Д-М.О.

розглянувши справу № 911/126/25

за позовом Фастівської міської ради, м. Фастів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліт Вул», м. Херсон

про стягнення 1 917 390,68 грн

за участю представників:

від позивача: Шатковський О.К., розпорядження № 591 від 05.09.2022

від відповідача: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Фастівська міська рада (далі-позивач) звернулася до Господарського суду Київської області із позовною заявою від 27.12.2024 (вх. № 4455/24 від 09.01.2025) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Еліт Вул» (далі-відповідач) про стягнення 1 917 390,68 грн безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063.

В обґрунтування позовних вимог Фастівська міська рада посилається на обставини непідписання відповідачем як фактичним користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 площею 4,2368 га, розташованої за адресою: площа Промвузол, 11, м. Фастів, Київська обл., договору оренди, як наслідок, несплати останнім орендної плати за користування такою земельною ділянкою, зокрема, за період з 01.09.2021 по 31.08.2024, що, за твердженнями позивача, спричинює недоотримання в бюджеті Фастівської міської територіальної громади безпідставно збережених відповідних коштів.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 14.01.2025 відкрито провадження у справі № 911/126/25 та призначено її розгляд за привалами загального позовного провадження в підготовчому засіданні на 12.02.2025.

Ухвалою суду від 12.02.2025 підготовче засідання було відкладено на 12.03.2025.

Ухвалою суду від 12.03.2025 закрито підготовче провадження у справі № 911/126/25 та призначено її до розгляду по суті на 09.04.2025.

Присутнім в судових засіданнях представником позивача були підтримані позовні вимоги вважаючи їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача в судові засідання жодного разу не з'явився, відзив на позов до суду не надав.

Відповідач під час розгляду справи відзив на позовну заяву до суду не надіслав, явку свого повноважного представника у судові засідання не забезпечив.

Частинами другою, третьої статті 120 ГПК України визначено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Згідно із частиною одинадцятою статті 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

У зв'язку із відсутністю у суду відомостей про наявність у ТОВ “Еліт Вул» на момент відкриття провадження у справі судом електронного кабінету ухвали в цій справі суд надсилав на адресу відповідача у паперовій формі рекомендованими листами з повідомленням про вручення, проте відповідні поштові відправлення повернуті підприємством поштового зв'язку на адресу суду без вручення ТОВ “Еліт Вул» з довідками про причини повернення/досилання: “за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до пункту 5 частини шостої статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Також, відповідно до усталеної практики Верховного Суду, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку - суду.

Сам лише факт неотримання адресатами кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу за належними адресами та яка повернулася в суд у зв'язку з її неотриманням сторонами, вказує на суб'єктивну поведінку цих осіб щодо отримання кореспонденції, яка надходила на їх адресу.

Близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18), а також у постановах Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Згідно із частиною другою статті 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки: 389060880 від 31.07.2024) на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 46906480 від 17.05.2019 за територіальною громадою Фастівською міською радою зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 площею 4,2368 га; цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

На підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 50783409 від 23.01.2020 за ТОВ “Еліт Вул» зареєстровано право власності на виробничий будинок з господарчими (допоміжними) будівлями та спорудами, загальною площею 19090,1 кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2013144132112), який розташований за адресою: Київська обл., м. Фастів, площа Промвузол, будинок 11, на земельній ділянці з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063.

Розглянувши звернення директора ТОВ “Еліт Вул» К.Г. Котанова та подані ним документи щодо переукладання договорів оренди землі, які були укладені між Фастівською міською радою та ПрАТ “Факел» у зв'язку із переходом права власності на будівлі та споруди, розміщені на земельних ділянках на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у ПрАТ “Факел», а саме передачі в оренду земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості площею 4,2368 га (кадастровий номер 3211200000:02:010:0063) в м. Фастів, площа Промвузол, 11, враховуючи витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності 35151937 та 35160010 від 23.01.2020, беручи до уваги рішення Фастівської міської ради № 18-LVI-VII від 13.06.2019 “Про плату за оренду земель Фастівської міської ради в 2020 році», Фастівська міська рада прийняла 26.02.2020 рішення № 25/102-LXXI-VII «Про передачу в оренду земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості в м. Фастів, пл. Промвузол, 11 ТОВ «Еліт Вул»», яким вирішила передати ТОВ “Еліт Вул» земельну ділянку площею 4,2368 га (кадастровий номер 3211200000:02:010:0063) в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості в місті Фастів, площа Промвузол, 11 строком на один рік, встановивши орендну плату за вказану земельну ділянку в розмірі 7 % від її нормативної грошової оцінки (пункт 1 рішення).

Згідно із пунктом 2 зазначеного рішення зобов'язано ТОВ “Еліт Вул» в місячний термін укласти договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку площею 4,2368 га (кадастровий номер 3211200000:02:010:0063).

Відповідно до листа Фастівської міської ради № 06-31/3691 від 21.08.2020, адресованого ТОВ “Еліт Вул», міська рада повідомила про прийняття рішення від 26.02.2020 № 25/102-LXXI-VII, на підставі якого підготовлено договір оренди земельної ділянки в м. Фастові, зокрема, за адресою: пл. Промвузол, 11. Фастівська міська рада зазначила, що надсилає, в тому числі, зазначений договір оренди на земельну ділянку для його підписання та просила повернути один екземпляр після підписання.

ТОВ “Еліт Вул» звернулося до Фастівської міської ради з листом № 1 від 09.02.2021, у якому зазначило, що товариство стало власником будівель промислового призначення, які розташовані на території Фастівської міської ради Київської області. З огляду на те, що зазначені приміщення і територія, на якій вони розташовані, перебувають у занедбаному стані, що потребує значних капіталовкладень, ТОВ “Еліт Вул» просило підтримки міської ради в частині встановлення пільгової орендної ставки на землю.

У відповідь на звернення ТОВ “Еліт Вул» № 1 від 09.02.2021 Фастівська міська рада у листі № 06-31/1064 від 11.03.2021 зазначила, що рішеннями Фастівської міської ради від 26.02.2020 ТОВ “Еліт Вул» під існуючими об'єктами нерухомого майна передано в оренду строком на один рік одинадцять земельних ділянок за адресою м. Фастів, пл. Промвузол, №№ 5-14 та № 16, із застосуванням ставки орендної плати 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідно до прийнятого Фастівською міською радою рішення за № 18-LVI-VIІ від 13.06.2019 “Про плату за оренду земель Фастівської міської ради в 2020 році».

Рішенням Фастівської міської ради за № 7-LXXVIІ-VІІ від 02.06.2020 “Про плату за оренду земель Фастівської міської ради в 2021 році», яке набуло чинності з 01.01.2021, зокрема, визначено ставку орендної плати на період капітального будівництва терміном не більше 2-х років у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Зважаючи на викладене, Фастівська міська рада повідомила, що у разі здійснення капітального будівництва на земельних ділянках у м. Фастів, пл. Промвузол, №№ 5-14 та № 16, що перебувають у користуванні ТОВ “Еліт Вул», подавши відповідне звернення із підтверджуючими документами, Фастівська міська рада може розглянути питання встановлення ставки орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на період здійснення капітального будівництва на земельних ділянках.

З метою захисту майнових прав Фастівської міської територіальної громади як власника землі в особі Фастівської міської ради від несумлінних землекористувачів, що ухиляються від вчасного укладання договорів оренди землі, недопущення безоплатного використання земельних ділянок комунальної власності, що призводить до втрат міського бюджету, визначення та відшкодування збитків, завданих Фастівській міській територіальній громаді внаслідок порушення порядку землекористування, 16.04.2021 виконавчий комітет Фастівської міської ради прийняв рішення № 182 “Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».

Зважаючи на необхідність вжиття всіх необхідних заходів щодо захисту майнових прав Фастівської міської територіальної громади як власника землі в особі Фастівської міської ради від несумлінних землекористувачів, що ухиляються від вчасного укладання договорів оренди землі, недопущення безоплатного використання земельних ділянок комунальної власності, що призводить до втрат міського бюджету, з метою підготовки позовів до суду щодо стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі несплаченої орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності, зокрема земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063, виконавчий комітет Фастівської міської ради видав розпорядження № 17-од від 11.01.2024 «Про створення тимчасової робочої групи щодо обстеження 11 земельних ділянок комунальної власності в м. Фастів, площа Промвузол, 5-16 щодо використання без правовстановлюючих документів», відповідно до якого вирішено утворити тимчасову групу у складі представників Фастівської міської ради та виконавчого комітету Фастівської міської ради; доручено тимчасовій робочій групі здійснити обстеження земельних ділянок комунальної власності, в тому числі земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063, та скласти акти обстеження.

15.01.2024 комісія у складі представників тимчасової групи провела обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 в м. Фастів Київської області, площа Промвузол, № 11, за наслідками якого склала акт комісійного обстеження. В результаті обстеження комісія виявила, зокрема, що на земельній ділянці розташований комплекс нежитлових будівел. Візуально, будівлі розташовані на території перебувають у задовільному стані та можуть бути використані за призначенням.

Враховуючи рекомендації комісії з питань визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, комісія вирішила додати акт обстеження земельної ділянки 3211200000:02:010:0063 в м. Фастів площа Промвузол № 11 до матеріалів для стягнення безпідставно збережених коштів (збитків) за користування земельними ділянками у розмірі несплаченої орендної плати з ТОВ “Еліт Вул» у судовому порядку.

29.01.2024 виконавчий комітет Фастівської міської ради прийняв рішення № 23 “Про затвердження акта комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам № 2 від 08.01.2024 року “Про стягнення безпідставно збережених коштів (збитків) з ТОВ “Еліт Вул»», відповідно до якого вирішив затвердити Акт комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам № 2 від 08.01.2024 “Про стягнення безпідставно збережених коштів (збитків) з ТОВ “Еліт Вул». Безпідставно збережені кошти (збитки) в сумі 1 799 888,87 грн нараховані у розмірі несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою 3211200000:02:010:0063, площею 4,2368 га, що розташована за адресою: м. Фастів, пл. Промвузол, 11, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023.

26.08.2024 виконавчий комітет Фастівської міської ради прийняв рішення № 442 “Про затвердження акта комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам № 18 від 14.08.2024 “Про стягнення безпідставно збережених коштів (збитків) з ТОВ “Еліт Вул»», відповідно до якого вирішив затвердити Акт комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам № 18 від 14.08.2024 “Про стягнення безпідставно збережених коштів (збитків) з ТОВ “Еліт Вул»». Безпідставно збережені кошти (збитки) в сумі 1 917 390,68 грн нараховані у розмірі несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою 3211200000:02:010:0063, площею 4,2368 га, що розташована за адресою: м. Фастів, пл. Промвузол, 11, за період з 01.09.2021 по 31.08.2024.

Відповідно до викладених у позові обставин, Фастівська міська рада з метою стягнення безпідставно збережених коштів (збитків) у розмірі несплаченої орендної плати неодноразово вживала заходи досудового врегулювання спору, а саме направляла листи: про розгляд листа № 06-31/1064 від 11.03.2021, щодо запрошення на комісію № 06-31/2333 від 01.06.2021, щодо запрошення на комісію № 06-31/472 від 02.02.2022, лист-вимога щодо укладення договорів оренди землі № 06-31/2641 від 30.08.2022, лист щодо запрошення на комісію № 06-31/114 від 10.01.2023, лист-вимога щодо укладення договорів оренди землі та сплати по актах комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам № 06-31/861 від 28.02.2023, лист щодо запрошення на комісію № 06-31/5300 від 11.10.2023. Належним чином засвідчені копії зазначених листів із доказами їх відправлення долучені до позовної заяви.

За твердженнями Фастівської міської ради, вказані листи відповідач залишив без розгляду, що, на думку позивача, підтверджує його ухилення від добровільного відшкодування безпідставно збережених коштів (збитків).

Позивач звертає увагу на те, що з моменту використання земельної ділянки, з невідомих причин відповідач не підписав Договір оренди земельної ділянки від 01.07.2020 № 08-12/84, за адресою: м. Фастів, пл. Промвузол, 11. Орендну плату за землю до міського бюджету відповідач не сплачує.

За твердженнями позивача, використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів позбавляє Фастівську міську територіальну громаду в особі Фастівської міської ради, як власника земельної ділянки, права одержувати дохід в вигляді орендної плати за землю, яку позивач міг би отримувати, якби його права не було порушено.

За розрахунками позивача, сума безпідставно збережених коштів (збитків) за період з вересня 2021 року по серпень 2024 року становить: за 4 місяці 2021 року - 178 295,08 грн; за 12 місяців 2022 року - 588 373,80 грн; за 12 місяців 2023 року - 676 629,83 грн; за 8 місяців 2024 року - 474 091,97 грн.

Фастівська міська рада стверджує про те, що несплата відповідачем зазначених коштів спричинила недоотримання в бюджеті Фастівської міської територіальної громади безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою у розмірі 1 917 390,68 грн.

Суд установив, що предметом спору в цій справі є вимога позивача про стягнення з відповідача коштів за використання земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, у зв'язку із відсутністю договору оренди, внаслідок чого позивач не отримав дохід у вигляді орендної плати. Позов заявлено на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.

Положеннями статті 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Вказані норми Податкового кодексу України кореспондуються з нормами статті 96 Земельного Кодексу України, відповідно до якої землекористувачі, зокрема, зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Частина перша статті 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

За змістом визначення, наведеного у частині першій статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до положень статті 791 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач є власником нерухомого майна, розташованого за адресою: Київська обл, м. Фастів, площа Промвузол, будинок 11, на земельній ділянці площею 4,2368 га, кадастровий номер 3211200000:02:010:0063. Державна реєстрація земельної ділянки проведена 11.03.2019.

Вказана земельна ділянка перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Фастова в особі Фастівської міської ради, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 389060880 від 31.07.2024.

За змістом частини першої статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нежитлових приміщень, які належать відповідачам, неможливе без відповідної земельної ділянки.

Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, а тому, у зв'язку із користуванням відповідачем нежитловими приміщеннями, презюмується його спільне користування усією спірною земельною ділянкою, якщо іншого не доведено (близькі за змістом висновки Верховного Суду містяться у постанові від 02.06.2020 у справі № 922/2417/19).

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у справі № 922/2060/20 вказав, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Еліт Вул» не є власником або постійним землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як користувача вже сформованої земельної ділянки, є орендна плата.

Відповідно до статті 3 Закону України “Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (частина перша статті 21 Закону України “Про оренду землі»).

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (частина перша статті 123 Земельного кодексу України).

Згідно із частиною першою статті 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (стаття 125 Земельного кодексу України).

Отже право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, з огляду на приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України, не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Такий правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові зазначила, що немає підстав для застосування до спірних правовідносин приписів чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власникам земельних ділянок, оскільки до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Матеріали справи не містять доказів належного оформлення ТОВ “Еліт Вул» права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 площею 4,2368 га, зокрема, укладення відповідного договору оренди з Фастівською міською радою та державної реєстрації такого права, а отже відповідач користується цією земельною ділянкою без достатньої правової підстави.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

За встановлених фактичних обставин справи доводи позивача про те, що він був позбавлений можливості отримувати орендну плату за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 площею 4,2368 га у спірний період підтверджені належними доказами та не спростовані відповідачем, що надає підстави для висновку про можливість застосування до спірних правовідносин статті 1212 Цивільного кодексу України.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України та частини першої статті 13 Закону України “Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України “Про оцінку земель»).

Тобто нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.09.2018 у справі № 920/739/17.

Відповідно до частини другої статті 20 та частини третьої статті 23 Закону України “Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Земельним законодавством та Податковим кодексом України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, які містять інформацію щодо предмета спору.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, а також у постанові Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15.

Згідно із витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 800 від 04.06.2021 наданої відділом у Фастівському районв Головного управління Держгеокадастру у Київській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 становить 7 641 217,75 грн.

Згідно із витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 16090 від 15.02.2022 наданої відділом у Фастівському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 становить 8 405 339,53 грн.

Згідно із витягом № НВ-3200097432023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області № 1073 від 02.02.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 становить 9 666 140,46 грн.

Згідно із витягом № НВ-3200939862024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області, сформованого 05.08.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 становить 10 159 113,62 грн.

Відповідно до положень статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

У період з 2021 року по 2024 рік Фастівська міська рада встановила ставку орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, а саме землі промисловості «11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості», що перебувають у користуванні суб'єктів підприємницької діяльності усіх галузей, в тому числі для юридичних осіб, що забезпечують сплату податку на доходи фізичних осіб на 1 га землі за попередній рік у сумі, що еквівалентна розміру до 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на 01 січня попередньо року та у разі відсутності сплати до місцевого бюджету податку на доходи фізичних осіб, у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки землі (далі - НГО). Про це свідчить зміст рішень Фастівської міської ради: № 7-LXXVII-VIІ від 02.06.2020 “Про плату за оренду земель Фастівської міської ради в 2021 році» (пункт 1 рішення); № 15-IX-VIII від 15.06.2021 «Про встановлення плати за землю» (підпункт 4 пункту 1 рішення).

У зв'язку із користуванням ТОВ “Еліт Вул» земельною ділянкою з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063 загальною площею 4,2368 га, розташованою за адресою: Київська обл., м. Фастів, площа Промвузол, 11, без правовстановлюючих документів позивач здійснив розрахунок розміру безпідставно збережених коштів у сумі 1 917 390,68 грн грн за період з 01.09.2021 по 31.08.2024, у тому числі:

- орендна плата за 2021 рік:

в рік 7 641 217,75 грн х 7 % = 534 885,24 грн (в рік)

в місяць 534 885,24/12 = 44 573,77 грн (в місяць)

- орендна плата за 2022 рік:

в рік 8 405 339,53 грн х 7 % = 588 373,77 грн (в рік)

в місяць 588 373,77/12 = 49 031,15 грн (в місяць)

- орендна плата за 2023 рік:

в рік 9 666 140,46 грн х 7 % = 676 629,83 грн (в рік)

в місяць 676 629,83/12 = 56 385,82 грн (в місяць)

- орендна плата за 2024 рік:

в рік 10 159 113,62 грн х 7 % = 711 137,95 грн (в рік)

в місяць 711 137,95/12 = 59 261,50 грн (в місяць)

Перевіривши розрахунки позивача, суд установив, що такий виконаний позивачем арифметично вірно.

Загалом сума безпідставно збережених коштів у зв'язку із користуванням земельною ділянкою без правовстановлюючих документів становить 1 917 390,68 грн (178 295,08 + 588 373,80 + 676 629,83 + 474 091,97).

Відповідач під час розгляду справи не надав власного контррозрахунку, який, на його думку, є правильним, доводи позивача у встановленому порядку не спростував.

Статтею 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами частини першої статі 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на те, що ТОВ “Еліт Вул» користувалося земельною ділянкою площею 4,2368 га з кадастровим номером 3211200000:02:010:0063, яка розташована за адресою: Київська область, м. Фастів, площа Промвузол, 11, без оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а відтак, без достатньої правової підстави, за рахунок власника цієї ділянки - територіальної громади міста Фастова в особі Фастівської міської ради, товариство фактично зберегло в себе кошти у загальному розмірі 1 917 390,68 грн, які мало сплатити за користування земельною ділянкою, а тому, відповідно до положень статті 1212 Цивільного кодексу України зобов'язане повернути ці кошти власнику земельної ділянки.

За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем обґрунтовані та доведені та відповідачем не спростовані, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги Фастівської міської ради підлягають задоволенню, а кошти в сумі 1 917 390,68 грн підлягають стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю “Еліт Вул».

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Еліт Вул» (73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, буд. 47; код ЄДРПОУ 43405800) на користь Фастівської міської ради (08500, Київська область, м. Фастів, площа Соборна, буд. 1, код ЄДРПОУ 34446857) 1 917 390 (один мільйон дев'ятсот сімнадцять тисяч триста дев'яносто) грн 68 коп безпідставно збережених коштів у вигляді неспалченої орендної плати та 28 760 (двадцять вісім тисяч сімсот шістдесят) грн. 86 коп судового збору.

Видати наказ.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст підписано - 26.05.2025.

Суддя О.О. Христенко