Ухвала від 26.05.2025 по справі 760/13794/25

С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А

вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 298-59-37

вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 298-59-52

e-mail: inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua

код ЄДРПОУ: 02896762

Провадження 1-кс/760/7256/25

В справі 760/13794/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

І. Вступна частина

26 травня 2025 року

слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Києві клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024101110000693 від 14.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15, ч. 1 ст. 201 КК України, та за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 201 КК України.

ІІ. Мотивувальна частина

До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого Слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській ОСОБА_5 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024101110000693 від 14.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15, ч. 1 ст. 201 КК України, та за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 201 КК України.

Обгрунтовуючи клопотання, слідчий зазначає, що що рішенням першого засідання VIII скликання Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської обласної від 08.12.2020 № 1, та відповідно до ст. 283 Виборчого кодексу України, ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 4 Закону України «Про статут депутатів місцевих рад», ОСОБА_4 було обрано депутатом VIII скликання Клеванської селищної ради Рівненського району, Рівненської обласної.

Крім того, як депутат селищної ради ОСОБА_4 увійшов до складу Постійної комісії з питань освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту.

Відповідно до ст. 38 Регламенту Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області VIIІ скликання, ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат ради представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.

Депутат місцевої ради має право вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до Положення про постійні комісії Клеванської селищної ради Рівненського район Рівненської області, затвердженого рішенням Клеванської селищної ради від 08.12.2020 № 5, члени постійних комісій мають право вносити пропозиції про розгляд на засіданнях постійних комісій будь-якого питання, що належить до відання комісії; брати участь в обговоренні рекомендацій, пропозицій, висновків; викладати свою окрему думку як додаток до рекомендацій чи висновку комісії.

Згідно розділу підпункту 4.4, розділу 4 указаного Положення, Постійна комісія з питань освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури та спорту розглядає у тому числі: питання сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел; питання забезпечення охорони пам'яток історії та культури, збереження та використання культурного надбання.

Таким чином, будучи з 08.12.2020 депутатом Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської обласної, ОСОБА_4 відповідно до ст. 18 КК України є службовою особою органу місцевого самоврядування.

У невстановлений досудовим розслідуванням час, та місці, але не пізніше 28.08.2024, у ОСОБА_4 виник умисел на контрабандне переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю культурних цінностей. Водночас, будучи депутатом та обіймаючи посаду члена Постійної комісії з питань освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури та спорту, ОСОБА_4 був обізнаний з вимогами чинного законодавства щодо охорони культурних цінностей та про спеціальний порядок їх переміщення через кордон України.

Зокрема, відповідно до статті 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

У відповідності до статті 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України.

Статтями 11, 12, 13 указаного Закону передбачено, що заявлені до вивезення (тимчасового вивезення) та повернуті після тимчасового вивезення культурні цінності підлягають обов'язковій державній експертизі. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. У разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей, чи уповноваженій ним особі, видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Таке свідоцтво є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Згідно статті 6 Конвенції «Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності» від 14.11.1970, ратифікованої Указом Президії Верховної ради Української РСР від 12.10.1988 № 5396-ХІ, держава учасниця зобов'язана запровадити відповідне свідоцтво, яким держава-експортер підтверджує, що вона дала дозвіл на вивезення однієї чи декількох культурних цінностей; заборонити вивезення зі своєї території культурних цінностей, до яких не додано зазначене свідоцтво.

У відповідності до п. п. 3.2, п. 8 Положення про митний контроль та митне оформлення міжнародних поштових відправлень (далі - МПВ), затвердженого Наказом Державної митної служби України і Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 27.10.1999, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України (далі - Мінюст) 17.11.1999, будь-яке товарне вкладення в міжнародне поштове відправлення підлягає декларуванню, не підлягають пропуску через митний кордон України в МПВ предмети на переміщення яких через митний кордон України встановлено обмеження внаслідок застосування державних заходів нетарифного регулювання (ліцензування, сертифікації тощо) або щодо яких діє дозвільна система з боку державних органів контролю, у разі відсутності відповідних дозвільних документів.

Діючи у порушення наведених вимог нормативно-правових актів, реалізуючи свій умисел, направлений на переміщення культурних цінностей через державний кордон України з приховуванням від митного контролю, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 28.08.2024, перебуваючи у невстановленому місці, ОСОБА_4 сформував поштове відправлення LL062350085UA, указавши відправник: ОСОБА_6 , НОМЕР_1 , АДРЕСА_1», отримувач «ОСОБА_7: НОМЕР_2, АДРЕСА_2», та до якого помістив 7 предметів, що являються колекцією археологічних предметів V - ХІХ ст.ст. і належать до культурних цінностей та мають історичне, художнє, етнографічне і наукове значення, зокрема:

- скронева підвіска, Пеньківська культура (V-VІІ ст.), у кількості 1 од.;

- поясна бляшка, Салтівська культура (2 пол. VІІІ - 1 пол. ІХ ст.) - 1 од.;

- ґудзик-гирька, Салтівська культура (2 пол. VІІІ - 1 пол. ІХ ст.) - 2 од.;

- скоба для підвішування, Салтівська культура (2 пол. VІІІ - 1 пол. ІХ ст.) - 1 од.;

- перстень зі вставкою із синього скла, (ХІХ ст.) - 1 од.

Задля унеможливлення виявлення культурних цінностей митним органом, з метою їх приховання від митного контролю, ОСОБА_4 особисто упакував визначені культурні цінності у непрозоре пакування та зазначив недостовірні дані при створенні міжнародного поштового відправлення, указавши про знаходженні у поштовому відправленні: «6 Pendant used» - «6 Підвісок використаних», без зазначення наявності у вмісті поштового відправлення культурних цінностей.

Продовжуючи реалізації злочинного умислу, направленого на контрабандне переміщення через кордон України культурних цінностей, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 28.08.2024, ОСОБА_4 звернувся до поштового відділення АТ «Укрпошта» № 35313, за адресою: Рівненська область, с. Оржів, вул. Заводська, буд. 6, та передав для відправлення сформоване ним міжнародне поштове відправлення LL062350085UA.

Водночас, злочинний умисел ОСОБА_4 щодо контрабанди, тобто переміщення культурних цінностей через державний кордон України з приховуванням від митного контролю, не був доведений ним до кінця з причин, що не залежали від його волі, оскільки 28.08.2024 під час митного огляду міжнародного поштового відправлення LL062350085UA в зоні діяльності єдиного митного терміну оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта» - митного посту ДОПП АТ «Укрпошта» Київської митниці Державної митної служби за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, було виявлено приховані від митного контролю 7 одиниць предметів, що являються колекцією археологічних предметів V - ХІХ ст. ст. і належать до культурних цінностей та мають історичне, художнє, етнографічне та наукове значення культурних цінностей.

Вчиняючи дії з переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю культурних цінностей, як стверджує слідчий, ОСОБА_4 розумів протиправність своїх дій, усвідомлював, передбачав і бажав настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді незаконного пересилання об'єктів матеріальної культури, що мають історичне, художнє, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню та охороні відповідно до законодавства України.

Слідчий вказує, що 28.01.2025 в порядку, передбаченому ст. 481 КПК України, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 201 КК України.

Обгрунтованість підозри ОСОБА_4 підтверджується матеріалами кримінального провадження, копії яких додані до клопотання.

Слідчий вказує, що ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 24.04.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024101110000693 продовжено до 4-х місяців, тобто до 28.05.2025 включно.

-Слідчий вказує, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024101110000693 закінчується, однак завершити досудове розслідування до закінчення цього строку неможливо внаслідок складності провадження та необхідності проведення низки слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на збір доказів і їхню оцінку з метою повного, всебічного і неупередженого з'ясування усіх обставин вчиненого правопорушення, зокрема, необхідно: отримати висновок за результатами проведення відповідної експертизи; повідомити ОСОБА_4 про нову підозру у кримінальному провадженні; зібрати характеризуючі матеріали стосовно підозрюваної особи; у разі необхідності виконати інші слідчі (розшукові) дії; виконати вимоги ст. 290, 291 КПК України.

Закінчити усі необхідні заходи, як вважає слідчий, з огляду на їх обсяг та складність можливо продовживши строк досудового розслідування до п'яти місяців, тобто до 18.06.2025.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Підозрюваний не заперечував проти задоволення клопотання не заперечував.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим, виходячи з наступного.

Встановлено, що у кримінальному провадженні № 22024101110000693, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.08.2024, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого чч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 201 КК України.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Згідно з ч. 2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною 3 статті 294 КПК України передбачено, що якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.

Частина 4 статті 294 КПК передбачає, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

Встановлено, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, встановлений ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 24.04.2025, закінчується 29.04.2025.

З матеріалів, доданих до клопотання, вбачається, що на теперішній час досудове розслідування не завершене, у кримінальному провадженні не завершено проведення необхідних слідчих (розшукових) дій, перелік яких наведений вище.

Викладене свідчить про те, що з урахуванням складності кримінального провадження та кількості слідчих та процесуальних дій, запланованих органом досудового розслідування, слідчий суддя приходить до висновку необхідність задоволення клопотання про продовження строку досудового розслідування до п'яти місяців, тобто до 28 червня 2025 року.

ІІІ. Резолютивна частина

Керуючись ст. ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя ухвалив:

1. Клопотання задовольнити.

Продовжити до п'яти місяців, тобто до 28 червня 2025 року включно, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024101110000693 від 14.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15, ч. 1 ст. 201 КК України, та за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 201 КК України.

2. Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: