Справа № 758/4787/25
Провадження № 3/758/2703/25
21 травня 2025 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючої судді Левицької Я.К.,
за участю секретаря судового засідання Новіцької О.К.,
представника Енергетичної митниці - Носко Ю.Ю.,
захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - адвоката Кононенко О.С.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Енергетичної митниці Державної митної служби України, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ТОВ «ВРС Ракета Груп», код ЄДРПОУ 44667369, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКАА НОМЕР_1 , громадянки України,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
До Подільського районного суду міста Києва від Енергетичної митниці надійшов протокол про порушення митних правил № 0047/UA903000/2025, складений 06.02.2025 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил № 0047/UA903000/2025 від 06.02.2025 року 12.07.2023 року через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25 235 кг, 30,444 тис. л при 15° С, вартістю 18 169,20 Євро.
Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:
- митної декларації типу «IM 40 EA», поданої до митного оформлення 11.07.2023 №23UA903070006769U5;
- товаротранспортної накладної CMR від 10.07.2023 № 899;
- рахунку (invoice) від 10.07.2023 № EKO 7742;
- сертифікату якості від 23.06.2023 № 165615_5166970;
- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 № 2022/09/13.
11.07.2023 року декларантом ФОП ОСОБА_2 на підставі договору-доручення від 16.052022 року № 22/04-2020 шляхом електронного декларування до відділу митного оформлення «Мукачево» митного поста «Західний» Енергетичної митниці поданий та 12.07.2023 року випущений у вільний обіг вищевказаний товар за митною декларацією типу ІМ 40ЕА від 11.07.2023 року № 23UA903070006769U5.
Відповідно до умов зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.
Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.
Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива».
Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.
З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» направлений лист від 21.08.2024 № 7.6-3/20-01/13/4196 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
15.10.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 11.10.2024 № D2 (12.11-9)-2356) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». За результатами опрацювання зазначеної відповіді встановлено, що паспорт (сертифікат) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970 виданий на партію товару «паливо дизельне» у кількості 24 636 кг, яка була реалізована литовському підприємству UAB «Ekoenergija».
З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної UAB «Ekoenergija» направлений лист від 12.11.2024 № 7.6-3/20/13/5404 та отримано відповідь від 18.11.2024 року за № 7768/14, якою зазначене підприємство повідомило, що надає термінальні послуги та закуповує нафтопродукти у Public Company «Orlen Lietuva». Нафтопродукти транспортуються до терміналу, який також має залишки від попередніх відвантажень нафтопродуктів виробництва Public Company «Orlen Lietuva». Крім того, UAB «Ekoenergija» реалізує нафтопродукти з терміналу з власним сертифікатом якості, якщо змішування партій товару змінило технічні характеристики або з сертифікатом якості «Orlen Lietuva» у випадку, коли технічні характеристики партії залишились незмінними.
Проте, підприємством ТОВ «ВРС Ракета Груп» з використанням паспорта (сертифіката) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970 фактично ввезено на митну територію України товар «паливо дизельне» у кількості 25 235 кг, що більше на 599 кг, ніж продано (відвантажено) компанією «Orlen Lietuva» підприємству UAB «Ekoenergija» згідно з паспортом (сертифікатом) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970.
Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970, який компанією «Orlen Lietuva» видавався на іншу кількість товару (24 636 кг).
Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» ОСОБА_1 вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 599 кг вартістю 431,28 Євро, що в перерахунку згідно з офіційним курсом валют, чинного на дату перетину кордону, дорівнює 17 323,22 грн, з приховуванням від митного контролю з поданням до митного органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
Згідно протоколу № 0047/UA903000/2025 від 06.02.2025 року 12.07.2023 року в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
В судовому засіданні представник Енергетичної митниці вважав обставини, викладені в протоколах про порушення митних правил, доведеними.
Так, представник Енергетичної митниці Носко Ю.Ю. у судовому засіданні додатково повідомила, що ТОВ «ВРС Ракета Груп» є імпортером палива дизельного на митну територію України та подає документи митним органам, а відтак повинно додержуватись вимог законодавства, виконувати митні правила України. Замовлення (поставку в Україні) дизельного палива у UAB «Ekoenergija» (м. Вільнюс, Литва) здійснював саме директор ТОВ «ВРС Ракета Груп» ОСОБА_1 на підставі зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 № 2022/09/13, в рамках якого ТОВ «ВРС Ракета Груп» здійснювалось переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» та до митних органів України подавався сертифікат якості від 23.06.2023 № 165615_5166970, виданий заводом-виробником «Orlen Lietuva» на кількість товару, що не відповідає тій, яка була випущена у вільний обіг на території України. Отже, саме директор товариства ОСОБА_1 як імпортер цього товару вчиняла активні дії щодо ввезення, митного оформлення та у подальшому введення в обіг на території України палива дизельного, а тому нею вчинені дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 599 кг вартістю 17 323,22 грн з приховуванням від митного від митного контролю. Крім того, зазначено, що у зв'язку з повномасштабною воєнною агресією проти України з боку російської федерації, Урядом України запроваджено низку обмежувальних заходів, направлених на припинення доступу російських нафтопродуктів на український ринок. Технічним регламентом передбачено введення в обіг палива, яке ввозиться на митну територію України з держав-членів ЄС та інших держав на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів. Крім цього законодавством України з питань митної справи паралельно закріплено правові норми, направлені на недопущення ввезення на митну територію України товарів неналежності якості та сумнівного походження. Паспорт якості є тим документом, що згідно з нормами статті 198 Митного Кодексу України містить відомості про товар, достатні для його ідентифікації при здійсненні його пропуску у пункті пропуску через державний кордон України. Митним органом встановлено, що товариством з поданням сертифікату (паспорту) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970 було ввезено на митну територію України 25 235 кг, що на 599 кг перевищує кількість відвантаженого за даним сертифікатом якості товару.
У судовому засіданні захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Кононенко О.С. просила закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Звертала увагу суду на те, що обов'язок отримати в компетентних органах/організаціях сертифікат якості на партію товару та надати його перевізнику для перевезення покладений на продавця товару - компанію UAB «Ekoenergija», як і обов'язок виставити/оформити/ скласти рахунок-фактуру на партію товару покладений. ОСОБА_1 сертифікат якості від 23.06.2023 № 165615_5166970 в компетентних органах/організаціях не отримувала та не мала права/обов'язку його отримувати. ТОВ «ВРС Ракета Груп» є покупцем товару та жодних дій щодо отримання, складання товаросупровідних, комерційних документів, пов'язаних із експортом з територію ЄС, у тому числі сертифікату якості від 23.06.2023 № 165615_5166970 та рахунку-фактури від 10.07.2023 № ЕКО 7742, не вчиняло та не мало права/обов'язку вчиняти. Зазначила, що сертифікати якості не були документами, необхідними для митного оформлення та не надавалися на Закарпатській митниці, про що є відповідний лист останньої. Якщо продавець UAB «Ekoenergija» допустив якісь порушення, то за його дії не може нести відповідальність покупець - ТОВ «ВРС Ракета Груп» в особі ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення представників митного органу та захисника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 12.07.2023 року через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25 235 кг, 30,444 тис. л при 15° С, вартістю 18 169,20 Євро.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- митної декларації типу «IM 40 EA», поданої до митного оформлення 11.07.2023 №23UA903070006769U5;
- товаротранспортної накладної CMR від 10.07.2023 № 899;
- рахунку (invoice) від 10.07.2023 № EKO 7742;
- сертифікату якості від 23.06.2023 № 165615_5166970;
- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 № 2022/09/13.
11.07.2023 року декларантом ФОП ОСОБА_2 на підставі договору-доручення від 16.052022 року № 22/04-2020 шляхом електронного декларування до відділу митного оформлення «Мукачево» митного поста «Західний» Енергетичної митниці поданий та 12.07.2023 року випущений у вільний обіг вищевказаний товар за митною декларацією типу ІМ 40ЕА від 11.07.2023 року № 23UA903070006769U5.
Відповідно до умов зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
Митним органом встановлено, що посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» направлений лист від 21.08.2024 № 7.6-3/20-01/13/4196 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
15.10.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 11.10.2024 № D2 (12.11-9)-2356) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». За результатами опрацювання зазначеної відповіді встановлено, що паспорт (сертифікат) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970 виданий на партію товару «паливо дизельне» у кількості 24 636 кг, яка була реалізована литовському підприємству UAB «Ekoenergija».
З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної UAB «Ekoenergija» направлений лист від 12.11.2024 № 7.6-3/20/13/5404 та отримано відповідь від 18.11.2024 року за № 7768/14, якою зазначене підприємство повідомило, що надає термінальні послуги та закуповує нафтопродукти у Public Company «Orlen Lietuva». Нафтопродукти транспортуються до терміналу, який також має залишки від попередніх відвантажень нафтопродуктів виробництва Public Company «Orlen Lietuva». Крім того, UAB «Ekoenergija» реалізує нафтопродукти з терміналу з власним сертифікатом якості, якщо змішування партій товару змінило технічні характеристики або з сертифікатом якості «Orlen Lietuva» у випадку, коли технічні характеристики партії залишились незмінними.
Проте, підприємством ТОВ «ВРС Ракета Груп» з використанням паспорта (сертифіката) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970 фактично ввезено на митну територію України товар «паливо дизельне» у кількості 25 235 кг, що більше на 599 кг, ніж продано (відвантажено) компанією «Orlen Lietuva» підприємству UAB «Ekoenergija» згідно з паспортом (сертифікатом) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970.
Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970, який компанією «Orlen Lietuva» видавався на іншу кількість товару (24 636 кг).
Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» ОСОБА_1 вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 599 кг вартістю 431,28 Євро, що в перерахунку згідно з офіційним курсом валют, чинного на дату перетину кордону, дорівнює 17 323,22 грн, з приховуванням від митного контролю з поданням до митного органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
Втім, судом встановлені такі обставини, які вказують на відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, а саме:
1. Поставка товару «паливо дизельне» здійснювалась на виконання умов зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2023 № 2022/09/13, укладеного між ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» в особі директора ОСОБА_3 (Покупець) та литовським підприємством UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius 02241, Lithuania) в особі директора Julijus Srage (Продавець). Відповідно до підпункту 4.1.2. пункту 4.1. Контракту, Продавець зобов'язаний одночасно з передачею Товару передати Покупцю наступні документи: міжнародну товаро-транспортну накладну (CMR); AAD документ; паспорти якості/сертифікати відповідності Товару, що постачається; інвойс (рахунок-фактура).
Отже, відповідно до умов зовнішньоекономічного контракту обов'язок надати сертифікат якості та інвойс на партію товару покладений саме на компанію UAB «Ekoenergija» як продавця товару.
ОСОБА_1 як керівник компанії-покупця або як фізична особа сертифікату якості на товар в компетентних органах/організаціях не отримувала та не мала права/обов'язку їх отримувати. Недостовірність сертифікатів, наданих для митного оформлення експорту, що доводиться листом виробника Public Company «Orlen Lietuva», не може ставитися у винуватість імпортера - покупця ОСОБА_1 .
2. Поставка товару «паливо дизельне» здійснювалась на підставі міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 10.07.2023 № 899, яка у графі «1» містить відомості про те, що відправником товару є UAB «Ekoenergija», у графі «5» містить відомості про те, що перевізнику товарів для здійснення перевезення передано, зокрема, рахунок -фактуру від 10.07.2023 року № ЕКО 7742, сертифікат якості від 23.06.2023 № 165615_5166970, у графі «11» зазначена кількість товару - 25 235 кг.
Міжнародна автотранспортна накладна (CMR) надавалася перевізнику продавцем товару - компанією відправника, якою в усіх випадках виступала компанія UAB «Ekoenergija». Тобто, ОСОБА_1 на стадії передачі товару перевізнику не формувала документи, а відтак, не може нести відповідальність за їх достовірність.
3. Захисником Токар Я.І. з метою встановлення обставин митного оформлення пропуску товару на митну територію України та обсягу документів, на підставі яких Закарпатською митницею здійснено пропуск товарів на митну територію України, до Закарпатської митниці направлений адвокатський запит № 3/11 від 02.03.2025 року, у відповідь на який листом за № 7.7-5/28-12-05/8.19/1853 від 04.03.2025 року Закарпатською митницею надано копії документів, що слугували підставою для пропуску 12.07.2023 року на митну територію України через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці товару, який слідував на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп», а саме: копії інвойсу від 10.07.2023 року № ЕКО 7742 та міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 10.07.2023 року № 899. Відтак, Закарпатській митниці сертифікати якості на товар не подавалися у пункті пропуску на кордоні - пункті пропуску «Ужгород-Вишнє Немецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці як підстава для переміщення товарів через митний кордон України, що спростовує твердження Енергетичної митниці про те, що сертифікат якості на товар подавався у пункті пропуску на кордоні-пункту пропуску «Ужгород-Вишнє Немецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці як підстава для переміщення товарів через митний кордон України та є документом, без якого здійснення пропуску товару через митний кордон України неможливе.
4. Як вбачається з листа компанії UAB «Ekoenergija» від 15.11.2024 № 20241115-1 на підставі договору, укладеного з АВ «Orlen Lietuva», UAB «Ekoenergija» надає термінальні послуги для АВ «Orlen Lietuva» та закуповує у останнього нафтопродукти, які UAB «Ekoenergija» перепродує третім особам. Слід зазначити, що UAB «Ekoenergija» надає термінальні послуги та закуповує нафтопродукти лише в АВ «Orlen Lietuva». Також АВ «Orlen Lietuva» транспортує нафтопродукти до терміналу різними вантажами та транспортними засобами (залізничним, автомобільним) та передає нафтопродукти, що надходять до терміналу UAB «Ekoenergija», який також містить залишки від попередніх відвантажень нафтопродуктів АВ «Orlen Lietuva». Термінал UAB «Ekoenergija» приймає партію нафтопродуктів від АВ «Orlen Lietuva», на що остання видала сертифікат якості. Компанія UAB «Ekoenergija» реалізує нафтопродукти з терміналу з власним сертифікатом якості, якщо змішування партій товару змінило технічні характеристики або з сертифікатом якості, проштампованим АВ «Orlen Lietuva», якщо технічні характеристики партії залишились незмінними, третім особам відповідно до їх вимог. Таким чином, обсяги нафтопродуктів, що надходять на термінал, на які АВ «Orlen Lietuva» видала сертифікат якості та обсяги нафтопродуктів, проданих конкретній третій стороні, не збігаються з обсягами нафтопродуктів, на які видано конкретний сертифікат якості.
5. Вага заявлена в товаросупровідних документах на товар, відповідає фактичній вазі переміщеного товару, доказів протилежного митним органом суду не надано.
Вказане свідчить про те, що партія товару «паливо дизельне», що слідувало на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп», закуплена виключно в Public Company «Orlen Lietuva»; у даному випадку, ТОВ «ВРС Ракета Груп» надавався сертифікат (паспорт) якості від 23.06.2023 № 165615_5166970 на товар, проштампований АВ «Orlen Lietuva», оскільки технічні характеристики партії залишились незмінними; надано пояснення чому може виникати невідповідність між обсягами нафтопродуктів, що надходять на термінал, на які АВ «Orlen Lietuva» видала сертифікат якості та обсягами нафтопродуктів, проданих конкретній третій стороні, які митним органом при оформленні протоколу не взяті до уваги.
Таким чином, при переміщенні товарів через митний кордон ТОВ «ВРС Ракета Груп» надало усі документи, необхідні для ввезення на митну територію України палива, а отже, переміщення товарів здійснювалось у відповідності до вимог чинного митного законодавства України, з наданням митному органу належних документів про товар, який ввозиться.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари для митного контролю і митного оформлення, надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього Кодексу.
Згідно з ч. 5. ст. 265 МК України декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені. У відповідності до ч. 4 та 5 ст. 266 МК України, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозицією ч.1 статті 483 МК України встановлено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною даного правопорушення є безпосередньо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи. Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві відомості.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів, тобто ті документи, що подаються митному органу на кордоні та є підставою для пропуску товару на митну територію України.
Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена статтею 352 МК України (в редакції, чинній станом на час прийняття відповідної постанови; наразі 483 МК України встановлено відповідальність за аналогічні дії), може бути вчинене лише умисно.
У конкретній справі відсутні підстави вважати, що ОСОБА_1 вчиняла активні дії, передбачені диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України, тобто подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
Власник чи представник власника товару підлягає відповідальності лише у тому випадку, коли він здійснював декларування товару або з метою приховування від митного контролю особисто вчиняв будь-які дії, що складають об'єктивну сторону такого порушення. При цьому таке діяння за суб'єктивною стороною характеризується прямим умислом.
За відсутності зазначених умов само по собі зайняття особою керівної посади на підприємстві - власника товару, не утворює в її діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МУ України.
Таким чином, особа підлягає відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України лише у тому випадку, коли вона з метою приховування від митного контролю особисто вчиняла дії, що складають об'єктивну сторону такого порушення. Матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 вчиняла будь-яку із дій, передбачених диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 39 Постанови Верховного Суду від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
За змістом ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні від 10.02.1995 у справі «Аллене де Рібемон проти Франції», Європейський Суд з прав людини зазначив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості значно ширше, ніж це передбачають: презумпція невинності обов'язкова не тільки для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших суспільних відносин.
У справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) ЄСПЛ, зазначено, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Отже, вина ОСОБА_1 поза розумним сумнівом не доведена, що свідчить про відсутність суб'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушенням.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що існують всі підстави для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 9-11, 221, 247, 252, 256, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 483, 486, 489, 494-496, 527, 528, 529 Митного кодексу України,
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд м. Києва.
Суддя Я. К. Левицька