Постанова від 23.05.2025 по справі 585/993/25

Справа № 585/993/25

Номер провадження 3/585/410/25

П О С ТА Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 року м.Ромни

Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Цвєлодуб Ганна Олександрівна, за участю прокурора Роменської окружної прокуратури Микитовського С.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , секретаря с/з Салій О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ромни матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з УСР в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , уродженця с.Савойське, Роменського р-ну, Сумської обл., українця, громадянина України, працюючого директором КП «Архітектурно-планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області, зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, не є особою, звільненою від сплати судового збору , -

за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директором КП «Архітектурно-планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 1726 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, несвоєчасно без поважних причин 02.04.2024 року о 21 год. 39 хв. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнав, при цьому надав пояснення про те, що він розпочав заповнювати щорічну декларацію завчасно, ще 28.03.2024 р. та у цей же день зберіг чернетку декларації, а у наступні дні не міг увійти у свій особистий кабінет на сайті НАЗК та подати декларацію у зв'язку із технічними проблемами сайту, а тому завершив подання декларації 02.04.2024 р. Також ОСОБА_1 подав до суду письмові заперечення на протокол, у яких навів свої доводи щодо порушення порядку складання протоколу про адміністративне правопорушення, а саме його складання із порушенням строку, визначеного ч.2 ст. 254 КУпАП, складання протоколу на підставі недопустимих доказів, без його особистої присутності та не у місці імовірного вчинення правопорушення , не роз'яснення йому прав за ст. 268 КУпАП, відсутні свідки його відмови від отримання копії протоколу тощо. Із зазначених підстав просив провадження у справі закрити згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП. Окремо у вказаних поясненнях ОСОБА_1 наголошував на незначному строку порушення, яке він усунув протягом 1 доби, відсутність у нього наміру на уникнення від декларування та малозначності встановленого правопорушення, з огляду на що просив суд розглянути можливість застосування ст. 22 КУпАП при постановленні рішення судом.

Крім того ОСОБА_1 заявив письмове клопотання про повернення протоколу про адміністративне правопорушення на доопрацювання з підстав недотримання загальних вимог до змісту протоколу, а саме не зазначення місця вчинення адміністративного правопорушення, не доручення повноважень посадової особи, яка склала такий протокол, не встановлення розміру матеріальної шкоди.

Суд, заслухавши ОСОБА_1 , висновок прокурора щодо наявності підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності у виді штрафу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, як директор КП «Архітектурно-планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області, тобто посадова особа юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», на якого поширюється дія Закону № 1700-VІІ, зокрема обмеження та зобов'язання передбачені Законом України «Про запобігання корупції».

Так, пунктами 1, 2, 3 та 5 рішення дев'ятнадцятої сесії Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області від 10.10.2022 «Про прийняття прав засновника та цілісного майнового комплексу комунального підприємства (Архітектурно-планувальне підприємство» Роменської районної ради Сумської області зі спільної власності територіальних громад Роменського району Сумської області до комунальної власності Хмелівської сільської ради та забезпечення повноважень щодо управління відповідним майном» на підставі рішення 14 сесії Роменської районної ради восьмого скликання від 30.09.2022 «Про вихід зі складу засновників комунального підприємства «Архітектурно - планувальне підприємство» Роменської районної ради Сумської області та передачу майна зі спільної власності територіальних громад Роменського району до комунальної власності Хмелівської сільської територіальної громади» прийнято Хмелівською сільською радою Роменського району Сумської області права засновника комунального підприємства «Архітектурно-планувальне підприємство» Роменської районної ради Сумської області та прийнято безоплатно зі спільної власності територіальних громад Роменського району до комунальної власності Хмелівської сільської територіальної громади цілісний майновий комплекс комунального підприємства разом з основними засобами та матеріальними цінностями, що є спільною власністю територіальних громад та закріплені за цим підприємством і перебувають у його господарському віданні та користуванні, а також запаси, готівку в касі та бланки суворої звітності станом на день складання акту передачі, а також перейменовано комунальне підприємство «Архітектурно - планувальне підприємство» Роменської районної ради Сумської області на комунальне підприємство «Архітектурно-планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Сумської області і затверджено його статут у новій редакції.

У відповідності до пунктів 1.1., 1.2., 1.З., 1.4., статуту комунального підприємства «Архітектурно-планувальне підприємство» Хмелівської сільської годи Роменського району Сумської області затвердженого рішенням Хмелівської сільської ради від 10.11.2022 (далі - Статут) комунальне підприємство «Архітектурно-планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області (далі - Підприємство), підпорядковане Хмелівській сільській раді, передане на підставі рішення 14 сесії восьмого скликання Роменської районної ради від 30.09.2022 шляхом безоплатної передачі прав засновника та цілісного майнового комплексу зі спільної власності територіальних громад Роменського району до комунальної власності Хмелівської сільської територіальної громади, яке було засноване Роменською районною радою на спільній власності територіальних громад Роменського району, являється юридичною особою, користується правом господарського відання щодо закріпленого за ним майна, має право від свого імені укладати договори, набувати майнові і не майнові права та нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем в судах, займатися діяльністю, яка відповідає напрямкам, передбаченим Статутом, засновником Підприємства є Хмелівська сільська рада Роменського району Сумської області, має самостійний баланс, розрахунковий і інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, кутовий штамп, бланки.

Частиною 1 статті 62 Господарського кодексу України передбачено, що підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими Законами.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 62 Господарського кодексу України, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

У статті 80 Цивільного кодексу України зазначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Крім цього у статті 81 Цього ж Кодексу вказано, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Зокрема пунктом 6.1. Статуту передбачено, що управління Підприємством здійснює директор, прийняття на посаду якого здійснюється сільським головою шляхом укладання з ним контракту.

За умовами контракту від 23.04.2018 з директором комунального підприємства «Архітектурно-планувальне підприємство» Роменської районної Ради Сумської області, який укладений між Роменською районною радою в особі голови та громадянином ОСОБА_1 про призначення останнього на посаду директора комунального підприємства «Архітектурно-планувальне підприємство» Роменської районної ради Сумської області терміном з 23.04.2018 до 22.04.2019 або за умови, якщо жодна сторона до закінчення терміну дії контракту не заявила про будь-які свої зауваження, то контракт продовжується на той самий термін, зазначений в ньому у відповідності до пунктів 6.1. та 6.2. даного контракту.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону, посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Враховуючи вищевикладене у відповідності до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, директор комунального підприємства «Архітектурно- планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Також 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону.

Отже директор комунального підприємства «Архітектурно-планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області ОСОБА_1 , повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація) за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.

Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 , подав Декларацію за 2023 рік 02.04.2024 о 21 год. 39 хв.

Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 09.12.2024 № 47-07/94119-24, послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1 , за період з 31.12.2023 по 03.04.2024, встановлено, що останній протягом зазначеного періоду здійснив вхід до системи 30.01.2024 та виконавши всі необхідні дії подав Декларації за 2021 та 2022 роки о 21 год. 58 хв. та о 22 год 42 хв. відповідно, також після цього здійснював вхід до системи 28.03.2024 і вже під час чергового входу до системи 02.04.2024 подав Декларацію за 2023 рік.

Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2023 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.

Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію за 2023 рік в будь-який із місяців, що передував квітню 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.

У відповідності до табелів обліку використання робочого часу комунального підприємства «Архітектурно-планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області за березень та квітень 2024 року, директором даного підприємства ОСОБА_1 відпрацьовано всі робочі дні протягом зазначеного періоду.

З урахуванням вказаного, пропуск строку на подачу Декларації ОСОБА_1 , не є поважною причиною так, як мав реальну можливість подати Декларацію за 2023 рік на рівні з іншими декларантами. Проте, Декларація за 2023 рік подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 , ознак зазначеного адміністративного правопорушення.

Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу жодних обставини, які б свідчили про наявність у ОСОБА_1 поважних причин несвоєчасного подання Декларації за 2023 рік або підстав для відтермінування подання такої декларації не встановлено.

У зв'язку із зазначеним в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме у тому що він, як директор комунального підприємства «Архітектурно - планувальне підприємство» Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області, будучи посадовою юридичної особи публічного права та у відповідності до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією несвоєчасно без поважних причин подав Декларацію за 2023 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення - судом не встановлено.

Доводи ОСОБА_1 щодо наявності такої сукупності процесуальних порушень при складанні та врученні протоколу про адміністративне правопорушення, а так само щодо допустимості доказів, що повинно мати наслідком закриття провадження у справі з підстав, визначених п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП або повернення протоколу на доопрацювання відповідному органу - свого підтвердження у судовому розгляді не віднайшли та висновків суду про встановлення достатньої сукупності ознак адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 - не спростовують.

Щодо доводів ОСОБА_1 про застосування ст. 22 КУпАП при постановленні рішення судом відзначається наступне.

Так, жодним нормативним актом, окрім примітки до ст.. 22 КУпАП, не заборонено застосування положень вказаної статті. В той же час, не можуть бути малозначними корупційні правопорушення, правопорушення, санкції статей яких передбачено покарання у виді: штрафу; оплатного вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення; конфіскації: предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення тощо.

Застосування положень статті 22 КУпАП при вчиненні вказаних правопорушень, нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення та мету адміністративного стягнення визначені в статтях 1 та 23 вказаного кодексу. Важливість протидії корупційним проявам і створення атмосфери суспільного неприйняття корупційних вчинків є нагальною проблемою сьогодення і принциповість під час призначення за вказаною категорією порушень є запобігання вчинення більш тяжких злочинів у цій сфері.

З огляду на наведене суд не вбачає підстав для застосування статті 22 КУпАП при постановленні остаточного рішення.

У зв'язку із зазначеним суд, враховуючи дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, його вік, сімейний та матеріальний стан, приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП в мінімальних межах санкції статті Закону, за яким визнає його винним.

На підставі викладеного, керуючись ст.36, 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 279-280, 283-285 Кодексу України про Адміністративні правопорушення, Законому України «Про запобігання корупції», суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення, у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що на підставі ч. 1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно до ч. 4 ст. 307 КУпАП, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.

Відповідно до ч.2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, органом державної виконавчої служби з ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначений у даній постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно до ч. 4 ст. 307 КУпАП, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Роменського міськрайонного суду Сумської області протягом 10 днів дня винесення постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подано протягом 10 днів. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Строк пред'явлення до виконання 3 місяці з моменту набрання постановою законної сили.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г.О.ЦВЄЛОДУБ