Справа №442/3071/25
Провадження №2-о/442/326/2025
20 травня 2025 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Хомика А.П.
з участю секретаря судового засідання - Лужецької С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, за участю заінтересованих осіб: Військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , -
встановив:
25.04.2025 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу її, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01 січня 2014 року по 24 березня 2025 року.
В обґрунтування заяви вказує на те, що вона більше 10 років проживала з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
Згідно рішення Бориславського міського суду Львівської області від 21.11.2013 розірвано шлюб між ОСОБА_5 і ОСОБА_6 (справа №438/1339/13-ц). Від даного шлюбу у ОСОБА_5 народилися сини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вона також розірвала шлюб з колишнім чоловіком, і стала проживати з ОСОБА_5 у належній їй квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою ОСББ Військовик-2» від 06.04.2025 №3, виданою на підставі акта про фактичне місце проживання від 06.04.2025 №4.
Через невдалі попередні стосунки, вони не поспішали укладати шлюб, оскільки це не було для них тоді важливо. Вони постійно проводили час разом як подружжя, організовували спільне дозвілля, мали спільний побут, завжди були разом на всіх родинних святах, разом планували свій бюджет, робили ремонт у житлі, купляли дороговартісні речі, організовували дні народження, їздили на відпочинок, відвідували родичів закордоном тощо, що підтверджується численними спільними фото. Всі їхні родичі і знайомі сприймали їх як подружжя, і навіть не припускали, що вони не одружені.
Спільних дітей у них з ОСОБА_5 не було, але вона з теплотою відносилася до його синів, а він також гарно спілкувався з її дітьми. З батьками ОСОБА_5 в неї також склалися щирі і теплі стосунки, вони любили її як свою невістку. Після смерті батька ОСОБА_5 , вона постійно допомагаю його матері і піклується про неї.
З початком вторгнення російського агресора на Україну, ОСОБА_7 почав спочатку їздити на схід України як волонтер, а згодом мобілізувався до лав ЗСУ як доброволець і проходив військову службу у в/ч НОМЕР_1 .
ОСОБА_5 щодня телефонував їй і постійно надсилав їй отримане грошове забезпечення на її рахунок для того, щоб вона розпоряджалася коштами так, як вони разом спланували, що підтверджується платіжними інструкціями AT КБ «ПриватБанк» за період 2022-2025 роки.
Після 23.03.2025 року ОСОБА_8 перестав виходити на зв'язок і вона намагалася дізнатися де він і що з ним від його побратимів та командира. Їй повідомили, що він потрапив під обстріли ворога, а вже 28 березня 2025 мати ОСОБА_5 , ОСОБА_2 отримала сповіщення про те, що її син - головний сержант ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , навідник 2 танкового взводу 2 танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 , мобілізований 07.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_4 24.03.2025 року зник безвісти під час виконання бойового завдання в районі н.п. Журавка Сумського району Сумської області.
01 квітня 2025 року Дрогобицьким районним відділом поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудового розслідувань (кримінальне провадження №12025141110000498) по факту зникнення безвісті військовослужбовця ОСОБА_5 в районі н.п. Журавка, Сумського району Сумської області, за правовою кваліфікацією - ч. 1 ст. 115 КК України (а.с.20).
Незважаючи на те, що безпосередній командир ОСОБА_5 знає про неї від нього, завжди старається відповідати на її дзвінки, він повідомив, що через відсутність реєстрації шлюбу між нею та ОСОБА_8 , вона не можу в повному обсязі реалізувати свої права, а саме безпосередньо комунікувати з органами військового управління, подавати заяви до уповноважених органів щодо розшуку ОСОБА_5 та ініціювати питання виплати грошових коштів. Матері ОСОБА_5 через похилий вік та страждання у зв'язку з й зникненням важко це все робити і власне вона її спонукала до звернення з цією заявою
Для того, щоб вона могла користуватися тими правами, які передбачені законодавством для близьких родичів зниклих безвісти їй необхідно встановити факт спільного проживання з ОСОБА_5 як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу з 2014 року по дату його зникнення безвісти, так як їхнім взаємним стосункам були притаманні ознаки шлюбу і сім'ї.
Заявниця подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Заяву підтримує в повному обсязі. Просить заяву задоволити.
Від заінтересованих осіб - ОСОБА_3 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутності. Останні підтвердили той факт, що ОСОБА_5 проживав однією сім'єю з ОСОБА_1 з грудня 2013 по 24 березня 2025 року.
З в/ч НОМЕР_1 надійшли додаткові пояснення у справі. Вказують, що із заяви слідує, що військовослужбовець в/ч НОМЕР_1 головний сержант ОСОБА_5 зник безвісти під час виконання бойового завдання, а не загинув (помер). У свою чергу, законодавством України не передбачено можливості призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі зникнення військовослужбовця безвісти. При цьому наголошують, що з 01.02.2025, на підставі Закону України від 08.10.2024 №3995-ІХ, ч.6 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» діє в іншій редакції, яка не передбачає серед кола осіб, які мають право на отримання щомісячного грошового забезпечення зниклого безвісти військовослужбовця - осіб, які перебувають на його утриманні. Тому, вимогу ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні необхідно розглядати крізь призму критеріїв, що встановлені у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Учасники справи в судове засідання не з'явились, а відтак відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що заява є підставною та підлягає до задоволення.
Згідно сповіщення сім'ї (близьких родичів) зниклого безвісти, виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 повідомлено про те, що її син - головний сержант ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , навідник 2 танкового взводу 2 танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 , мобілізований 07.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_4 24.03.2025 року зник безвісти під час виконання бойового завдання в районі н.п. Журавка Сумського району Сумської області.
З Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань встановлено, що 01 квітня 2025 року Дрогобицьким районним відділом поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудового розслідувань (кримінальне провадження №12025141110000498) по факту зникнення безвісті військовослужбовця ОСОБА_5 в районі н.п. Журавка, Сумського району Сумської області, за правовою кваліфікацією - ч. 1 ст. 115 КК України.
Згідно акту про фактичне місце проживання від 06.04.2025, виданого ОСББ «Військовик-2», ОСОБА_5 з 2005 року до дня зникнення безвісти фактично проживав за адресою: АДРЕСА_1 , а з довідки №3 від 06.04.2025 встановлено, що ОСОБА_1 проживає на АДРЕСА_1 ; разом з нею проживав без державної реєстрації місця проживання, з 2005 року до дня зникнення безвісти ОСОБА_5 , і вели спільне господарство.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Згідно зі частиною другою статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припини особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Аналіз зазначених правових норм свідчить про те, що існують два порядки встановлення фактів, що мають юридичне значення: позасудовий і судовий.
У той же час перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним. Зокрема, згідно з пунктом 5 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Статтею 19 ЦПК України визначені справи, що відносяться до юрисдикції загальних судів. У частині першій цієї статті встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. У частині сьомій вказаної статті регламентовано, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Водночас у частині шостій статті 294 ЦПК України визначено, що суд залишає заяву про встановлення факту, без розгляду якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, і роз'яснює заінтересованими особами особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах.
При цьому між ОСОБА_1 та в/ч НОМЕР_1 не може бути спору про право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки відповідач не є суб'єктом отримання такої соціальної допомоги.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції цивільного суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, окрім як розгляд справ про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку цивільного судочинства.
Отже, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року судом встановленим законом, який розглядає справи про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, є суд цивільної юрисдикції на підставі статті 19 ЦПК України та пункту 5 частини першої статті 315 ЦПК України.
Вищевказане підтверджується висновками Великої палати Верховного Суду у справі №560/17953/21 у постанові від 18.01.2024.
Відповідно до частини другої та четвертої статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім'ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов'язкової ознаки сім'ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім'я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, що й є ознаками сім'ї.
У Законі України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» термін «близькі родичі та члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин» вживаються в такому значенні: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» близькі родичі та члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме). Реалізація права, передбаченого частиною першою цієї статті, відбувається шляхом подання заяви про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, та отримання достовірної інформації про хід та результати проведення її розшуку в порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України. Органи державної влади, уповноважені на здійснення обліку та/або розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зобов'язані надавати інформацію про хід та результати їх розшуку в порядку, встановленому цим Законом, близьким родичам та членам сім'ї таких осіб. Члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
Встановлення факту проживання чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, має для заявниці юридичне значення - від нього залежать виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав, що вбачається з норм ст. 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», які дозволять їй реалізувати права, передбачені цим законом, як близькому родичу та члену сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, у тому числі право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме); право на отримання достовірної інформації про хід та результати проведення розшуку безвісти зниклого чоловіка у порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України; право на отримання інформації про хід та результати розшуку у порядку, встановленому цим Законом; право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України;
Суд вважає доведеним той факт, що заявниця проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_5 , про це свідчать численні спільні флото, додані до матеріалів справи, платіжні інструкції АТ КБ «ПриватБанк» за період 2022-2025 рр., а тому вважає за необхідне заяву задовольнити.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-83, 141, 293 ЦПК України суд, -
ухвалив :
Заяву задоволити.
Встановити факт проживання однією свм'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01 січня 2014 року по 24 березня 2025 року.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Хомик А.П.