Постанова від 14.05.2025 по справі 309/1685/25

Справа № 309/1685/25

Провадження № 3/309/591/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року м. Хуст

Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Волощук О. Я., розглянувши матеріали, які надійшли з Хустського РУП ГУНП у Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , раніше притягувався до адміністративної відповідальності 10.09.2024 року за ч.1 ст.173-2 КУпАП,

за ч.3 ст. 173-2 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 07.05.2025 року о 17 год. перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння в АДРЕСА_1 вчинив конфлікт зі своєю дружиною ОСОБА_2 , висловлюючись в її адресу нецензурними словами, погрожував фізичною розправою, штовхав її, вчинивши домашнє насильство у сім'ї фізичного та психологічного характеру.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст. 173-2 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав заяву про визнання вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 173-2 КУпАП та розгляд справи у його відсутності та визнання провини у вчиненні адміністративного правопорушення , передбаченого ч.3 ст. 173-2 КУпАП

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 173-2 КУпАП підтверджується поясненнями ОСОБА_2 та протоколом про адміністративне правопорушення передбачене ст.173-2 ч.3 КУпАП серії ВАД №249995 від 07.05.2025 року, постановою Хустського районного суду від 10.09.2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, терміновим заборонним приписом відносно кривдника серії АА №634245 від 07.05.2025 винесений строком на 3 доби.

Суд вважає ,що у діях є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 173-2 КУпАП - вчинення насильства в сім'ї, внаслідок чого завдана шкода фізичному та психологічному здоров'ю дружини ,вчинене повторно протягом року за вчинення правопорушення ,передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП, за яке особу піддано адміністративному стягненню.

Відповідно до ч. 1 ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.

Вирішуючи питання щодо застосування щодо ОСОБА_1 заходів, передбачених ст.39-1 КУпАП, суд виходить із наступного.

Згідно зі ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.

Згідно ч.6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.

Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ст.28 ч.1,2 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).

Дослідивши обставини вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , враховуючи те, що в матеріалах справи наявні відомості про факти вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень - домашнього насильства в минулому, з метою припинення вчинення ним домашнього насильства в подальшому, зміни його насильницької поведінки, формування нової неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках зі своїми рідними та близькими, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, суд вбачає підстави для направлення ОСОБА_1 , в порядку ст. 39-1 КУпАП, на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.

Відповідно до положень ст.40-1, ч.5 ст.283 КУпАП та п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 34, 35, 39-1, 221, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 173-2 КУпАП.

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 020 гривень.

Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 2040 грн.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь державного бюджету 605,60 грн. судового збору.

Направити ОСОБА_1 в порядку визначеному ст. 39-1 КУпАП до відповідального суб'єкта виконавчого комітету Хустської міської ради для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 (три) місяці.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.

У триденний строк з дня набрання постановою у справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 законної сили - направити постанову до виконавчого комітету Хустської міської ради, для проходження ОСОБА_1 програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів із з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду через Хустський районний суд Закарпатської області.

Суддя Хустського

районного суду: Волощук О.Я.