08.05.2025 Справа №607/7926/25 Провадження №3/607/3449/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В.,з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, особа з інвалідністю ІІІ-ї групи, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.2 ст.173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення , -
Управлінням патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками ч.2 ст. 173-8 КУпАП.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №122779 від 07.04.2025 року, 07 квітня 2024 року близько 08 год. 25 хв., громадянин ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою АДРЕСА_1 , стукав у вхідні двері квартири, виражався нецензурними словами на адресу свого батька ОСОБА_2 , чим порушив вимоги Термінового заборонного припису серії АА №438107 від 06.04.2025 р., та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.173-8 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вини у вчиненні правопорушення не визнав, суду пояснив, що він не заходив у квартиру свого батька ОСОБА_2 та не порушував вимоги Термінового заборонного припису серії АА №438107 від 06.04.2025 р, нецензурними словами не виражався.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
За правилами ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Частиною 2 статті 173-8 КУпАП, передбачена відповідальність за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, полягає в невиконанні термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» терміновий заборонний припис стосовно кривдника - це спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства, та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.
Згідно з ч. 2 ст. 25 зазначеного Закону, терміновий заборонний припис може містити, зокрема, заборону у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Для встановлення події правопорушення, зазначеного у ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, необхідно з'ясувати чи дійсно особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, умисно не виконала терміновий заборонний припис, який був винесений стосовно неї.
Таким чином, матеріалами справи має бути доведено, що особа, відносно якої застосовано терміновий заборонний припис, порушила умови його виконання.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст.251 КУпАП є одним з доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Відповідно до пунктів 1-3 Розділу II Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 01 серпня 2018 року №654, терміновий заборонний припис стосовно кривдника (далі - припис) виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України (далі - уповноважений підрозділ поліції) у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків.
Під час вирішення питання про винесення припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи.
Разом з тим, на оглянутому в судовому засіданні відеозаписі із нагрудної відеокамери поліцейського, не підтвердились обставини вчинення даного адміністративного правопорушення про які зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №122779 від 07.04.2025 року, на якому ОСОБА_1 перебував у під'їзді будинку, а не у квартирі постраждалої особи. Крім цього, зазначені дані не містять факт виражання нецензурними словами ОСОБА_1 чи вчинення ним погроз у сторону свого батька ОСОБА_2 .
Як наслідок, неможливо встановити наявність в діянні ОСОБА_1 об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
Крім цього, протокол про адміністративне правопорушення сам по собі, без підтвердження іншими доказами, не є доказом на доведення провини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
За таких обставин, факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-8 КУпАП є недоведеним, а тому провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.184, 221, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.184 КУпАП, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
СуддяВ. В. Ромазан