Справа № 420/39217/24
23 травня 2025 року м. Одеса
еський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні,
До Одеського окружного адміністративного суду 18.12.2024 надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підлягає у непроставлені у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 проставити у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, та внести відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ІНФОРМАЦІЯ_15» у відповідності до Закону № 3633-ІХ.
Ухвалою суду від 23 грудня 2024 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 11.12.2020 пройшов медичний огляд ВЛК на стан придатності до військової служби і на підставі статті 13а Графи ІІ Розкладу хвороб і ТДВ був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 за станом здоров'я за статтею 18 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, про що в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 є відповідна відмітка. Відповідно до п. 12 Картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного від 11.12.2020, ОСОБА_1 встановлено діагноз: дифузний токсичний зоб, субторальна резекція щитовидної залози 30.11.2020, на підставі ст. 13а графи ІІ Розкладу хвороб та ТДВ визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. 18.05.2024 набрав законної сили Закон України № 3633-ІХ в якому прямо зазначений обов'язок всіх громадян оновити свої дані. 25.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 для звірки даних та внесення відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ІНФОРМАЦІЯ_15». 29.08.2024 ОСОБА_1 повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 для звірки даних у військово-обліковому документі з даними «ІНФОРМАЦІЯ_15», при цьому у нього вилучили Тимчасове посвідчення № НОМЕР_1. 03.09.2024 в ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 повернули Тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 та усно повідомили про те, що він повинен повторно пройти ВЛК, оскільки в його військово-обліковому документі відсутні прямі посилання на відповідну статтю ВЛК, на підставі якої його було виключено з військового обліку. 06.09.2024 ОСОБА_1 в черговий раз звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено правових підстав для перегляду питання щодо виключення з військового обліку та повторного проходження медичного огляду ВЛК, просив видати йому новий військово-обліковий документ замість Тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , внести відомості про виключення 11.12.2020 з військового обліку. 16.09.2024 з ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу ОСОБА_1 надійшла письмова відповідь від 16.09.2024 за вих. № 4/2/8692 за наслідками розгляду його заяви щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно з якою його поінформовано, що внаслідок збройної агресії російської федерації та окупації міста Херсон, з метою недопущення захоплення облікових даних військовозобов'язаних, документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 були знищені у встановленому порядку. Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов'язаних відомості про громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - не знайдено. Запропоновано особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 . 13.11.2024 ОСОБА_1 повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про оновлення даних та внесення відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ІНФОРМАЦІЯ_15» у відповідності до Закону № 3633-ІХ, натомість знов отримав письмову відповідь аналогічного змісту від 26.11.2024 за вих. № 4/10951. Після цього ОСОБА_1 неодноразово прибував до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою проставлення відмітки про виключення з військового обліку у його військово-обліковому документі, проте посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 в усному порядку повідомляли його, що на момент його звернення відсутня можливість проставлення такої відмітки. Позивач вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не проставлення відмітки про виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
08 квітня 2025 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що відповідач вважає, що позовні вимоги не можуть бути задоволені. ОСОБА_1 25.07.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 для звірки даних та внесення відомостей Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ІНФОРМАЦІЯ_15» у відповідності до Закону № 3633-1Х, посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено правових підстав для перегляду питання щодо виключення з військового обліку та повторного проходження медичного огляду ВЛК та просив видати йому новий військово-обліковий документ замість Тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 та внести відомості про виключення 11.12.2020 з військового обліку. Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив заявника, шо внаслідок збройної агресії російської федерації та окупації міста Херсон, з метою недопущення захоплення облікових даних військовозобов'язаних, документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 були знищені у встановленому порядку. Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов'язаних відомості про громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не знайдено. Запропоновано особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_17 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. У зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби. Процедура збирання, зберігання, обробки та використання Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначається у відповідності до Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Наказом Міністерства Оборони України від 28.03.2022 р. № 94 у відповідності до положень ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Виключення з військового обліку військовозобов'язаного має чітко визначений алгоритм дій для здійснення якого Порядком №1487 (до 05.01.2023 Порядком №921) передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_1 , та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного). Законодавством встановлено, що виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії. Поряд із цим, обґрунтовуючи правомірність дій щодо проставлення відмітки про виключення позивача з військового обліку, відповідач вказав на те, що внаслідок збройної агресії російської федерації та окупації міста Херсон, з метою недопущення захоплення облікових даних військовозобов'язаних, документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 були знищені у встановленому порядку. Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов'язаних відомості про громадянина ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 не знайдено. Запропоновано особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач не має будь-яких переваг щодо інших громадян України, які є військовозобов'язаними, оскільки протилежне прямо суперечить положенням ч.ч. 1, 2 ст. 24 Конституції України. які передбачають, що громадяни мають рівні конституційні права та свободи і є рівними перед законом, і не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного га соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. ІНФОРМАЦІЯ_1 не приймав рішення про відмову у задоволенні заяви в якій зазначено, що вона складена та підписана позивачем і єдиною формою реагування на вказаний лист було видання та направлення листа позивачу.
08 квітня 2024 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, де зазначено, що відповідач у відзиві вдається до необґрунтованого розширення чітко виписаного законодавцем положення ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», яка чітко визначає, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних. Відповідач викладає своє тлумачення положення ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-ХІІ, додаючи до цього, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає такий облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесіди тощо), що суперечить принципу правової визначеності. Позивач неодноразово особисто прибував для оновлення даних до ІНФОРМАЦІЯ_1 із всіма необхідними документами (паспорт громадянина України, довідка ІПН, військово-обліковий документ з відміткою про виключення з військового обліку, постанова ВЛК тощо) з метою проставлення відмітки про виключення з військового обліку у його військово-обліковому документі, проте посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 в усному порядку повідомляли про відсутність можливості проставлення такої відмітки.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом та відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено, що підтверджується інформацією з реєстру ІНФОРМАЦІЯ_15 (а.с. 14-15).
З дослідженого тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 (замість військового квитка), від 23.09.2002 року ОСОБА_1 судом встановлено: що ОСОБА_1 , прийнятий на військовий облік по ВОС НОМЕР_5, електромонтер електротехнічних засобів загороджень i сигналізації; Військове звання: рядовий; Група обліку: НПО; Проходження військової служби: не служив.
Також в тимчасовому посвідченні позивача наявний штамп « ІНФОРМАЦІЯ_4 виключений з військового обліку 11.12.2020 За ст.18 Закону України «ПВОіВС»» та запис: «Термін дії довідки продовжений до отримання військового квитка», даний запис засвідчений підписом військового комісара та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 13-14).
Згідно військово-облікового документу ІНФОРМАЦІЯ_16, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уточнив данні 14.07.2024 року, при цьому в застосунку вказано, що «Інформація в реєстрі ІНФОРМАЦІЯ_15 неповна. Будь ласка, зверніться в ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних» (а.с. 14 зв.). Згідно сповіщення від 17.07.2024 «Дані з реєстру ІНФОРМАЦІЯ_15 отримано Військово-обліковий документ вже доступний»
25 липня 2024 року, ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про внесення до військово облікового документу даних про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з військового облік та про внесення відомостей (VIN-код) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних «ІНФОРМАЦІЯ_15» (а.с. 18зв.).
06 вересня 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про видачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 нового військово-облікового документу замість тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 ; про внесення до нового військово-облікового документу даних про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку відповідно до вимог чинного законодавства, зазначивши посилання на дату виключення та постанову ВЛК від 11.12.2020 та про внесення відомостей (VIN-код) про виключення 11.12.2020 з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних. В додатку до заяви позивачем надано копії: картки обстеження та медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 11.12.2020; Епікризу № 04222 від 13.03.2009 хірургічного відділення КНП «Херсонська обласна клінічна лікарня» ХОР; виписки з картки хворого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо медичного обстеження у 2020 (а.с. 19).
Згідно Епікризу № 04222 від 13.03.2009 Херсонської обласної клінічної лікарні відносно ОСОБА_1 , встановлено діагноз при виписці: Дифузно-токсичний зоб, IV ст. Тиреотоксикоз, важка форма, субкомпенсований (а.с. 17зв. -18).
З дослідженої судом картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.12.2020 року виданої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено, що згідно постанови ВЛК у ОСОБА_1 діагностовано «Дифузний токсичний зоб, субтотальна резекція щитовидної залози 30.11.2020 р. На підставі статті 13а графи ІІ розкладу хвороб, Таблиці додаткових хвороб п/операція, гіпотіреоз, тяжка форма. Не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (а.с. 16зв.-17).
16 вересня 2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 за вихідним №4/2/8692 надано відповідь ОСОБА_1 , де зазначено, що, за наслідками розляду заяви б/н. б/д., щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів, внаслідок збройної агресії російської федерації та окупації міста Херсон, з метою не допущення захоплення військовозобов'язаних, документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 були знищенні у встановленому порядку. Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов'язаних відомості про громадянина ОСОБА_1 21.02.1983 р. не знайдено. Також в листі №4/2/8692 відповідачем запропоновано ОСОБА_1 особисто, звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_2 з документами: паспорт, ІПН та військово-обліковий документ (а.с. 21).
13.11.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про внесення до військово-облікового документа даних про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку та про внесення відомостей (VIN-код) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних «ІНФОРМАЦІЯ_15». До заяви додано копії: Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ; паспорту громадянина України ОСОБА_1 ; довідки про присвоєння ідентифікаційного номера на ім'я ОСОБА_1 ; направлення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 25.11.2020 для обстеження; картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 11.12.2020. (а.с. 20).
26 листопада 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянута заява позивача від 13.11.2024 року та надано відповідь №4/10951, де зазначено, що внаслідок збройної агресії Російської федерації та окупації міста Херсон, з метою недопущення захоплення облікових даних військовозобов'язаних, документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 були знищенні у встановленому порядку. Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов'язаних відомості про громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не знайдено. Запропоновано позивачу особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 (за адресою АДРЕСА_2 ) каб. НОМЕР_6, при собі мати паспорт, ІПН та військово-обліковий документ (а.с. 21зв.).
Представник позивача вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, щодо не проставлення у військово-обліковому документі ОСОБА_1 відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)
Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, ІНФОРМАЦІЯ_17, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487)
В п. 22 Порядку № 1487, зазначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_17, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до п.79 Порядку № 1487, районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_17: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством… проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пунктів 1, 9 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_17, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, ІНФОРМАЦІЯ_17 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. ІНФОРМАЦІЯ_17 утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах (п.1). ІНФОРМАЦІЯ_17 відповідно до покладених на них завдань: …оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;…розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_17, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи (п.9).
Порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах та організаціях Збройних Сил України визначено в Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженій Наказ Міністерства оборони України 28.12.2016 №735 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 р. за №94/29962 (далі Інструкція №735).
Відповідно до п.6 р. І Інструкції. №735, усі звернення громадян, що надходять до Міністерства оборони України, органів військового управління, військових частин, підлягають обов'язковій класифікації за встановленими статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» їх видами, а саме: пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги. Подальший розгляд пропозицій, заяв та скарг громадян проводиться з урахуванням особливостей, установлених статтями 14, 15 та 16 зазначеного Закону.
В п.2 р. ІІ Інструкції №735 зазначено, що письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця. Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень.
Також в розділі ІІ Інструкції №735 зазначено, що у зверненні мають бути зазначені прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення має бути надруковане або написане від руки, розбірливо, чітко підписане заявником (групою заявників) із зазначенням дати. … Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові з відповідним роз'ясненням у термін не пізніше ніж через десять днів з дня його надходження. Письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає (п.4). Звернення може бути подано особисто як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне) чи надіслане поштою (електронною поштою). Письмове звернення надсилається поштою (електронною поштою) або передається громадянином особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідь за результатами розгляду звернень в обов'язковому порядку дається тим органом військового управління, військовою частиною, які отримали ці звернення і до компетенції яких входить вирішення порушених у зверненнях питань, за підписом керівника, командира або осіб, які виконують його обов'язки згідно з письмовим наказом. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на правову норму Закону України "Про звернення громадян" і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення (п.5).
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносин у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначено в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII)
Змістом ст.5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_17, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).
Відповідно до положень п.2 ч.1 ст.9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
В Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» зазначено, що ведення реєстру визначає, зокрема, як внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами (п.2 ч.1 ст.14).
В ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII зазначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У відповідності до ч 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Приписами ст. 14 Закону № 1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним (п.1 ч.1). У разі якщо відомості про призовника, військовозобов'язаного, резервіста вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка здійснила запис (у електронній формі) (ч.2).
З відзиву на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що внаслідок збройної агресії російської федерації та окупації міста Херсон, з метою недопущення захоплення облікових даних військовозобов'язаних, документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 були знищені у встановленому порядку. Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов'язаних відомості про громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не знайдено.
Відповідно до п.1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі Порядок 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
В п. 2 Порядку 559 зазначено, що особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
З дослідженої судом копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 23.09.2002 року встановлено, що ОСОБА_1 з 22.05.2002 року прийнятий на військовий облік та 11.12.2002 виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 за ст. 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Доказів отримання ОСОБА_1 військового квитка до суду не надано.
Отже військово-обліковим документом, що визначає належність ОСОБА_1 до виконання військового обов'язку є тимчасовий посвідчення № НОМЕР_1 (замість військового квитка) від 23.09.2002 року.
У тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 (замість військового квитка) ОСОБА_1 1983 р.н. наявний штамп ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.12.2020 року про виключення з військового обліку за ст. 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Приписами ст. 18 Закону №2232-ХІІ (в редакції чинній станом на 11.12.2020 року) визначено підстави звільнення від призову на строкову військову службу в мирний час, а саме від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України: які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час; які до дня відправлення на строкову військову службу досягли 27-річного віку; які виконали обов'язки служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів; батько або мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат або сестра яких загинули, померли або стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби або зборів військовозобов'язаних. Призовники, які мають право на звільнення від призову на цій підставі, можуть його не використовувати; які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах; які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання; яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу.
В тимчасовому посвідченні №1776 ОСОБА_1 не зазначено на якій підставі визначеній в ст. 18 Закону №2232-ХІІ позивач виключений з військового обліку.
При цьому суд звертає увагу, що станом на 11.12.2020 року відповідно до абз. 3 ч.1 ст. 18 Закону №2232-ХІІ позивач був звільнений від призову на строкову військову службу оскільки досяг 27-річного віку.
З досліджених доказів, що наявні в матеріалах справи судом встановлено, що позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про внесення до військово-облікового документу даних про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та про внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного реєстру військовозобов'язаних «ІНФОРМАЦІЯ_15». Зазначена заява позивача отримана відповідачем 25.07.2024 року, що підтверджено відміткою про отримання (а.с.18зв), однак доказів розгляду даної заяви до суду сторонами не надано при цьому позивачем і не оскаржується у даній справі бездіяльність відповідача щодо не надання відповіді на дану заяву.
Також з заявою про видачу ОСОБА_1 нового військово-облікового документу, замість Тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 та про внесення до нового військово-облікового документу даних про виключення ОСОБА_1 з військового обліку відповідно до вимог чинного законодавства з зазначенням посилання на дату виключення та постанову ВЛК від 11.12.2020 та про внесення відомостей про виключення 11.12.2020 з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 06.09.2024. Заява позивача отримана відповідачем та зареєстрована 06.09.2024 року, що підтверджено відміткою про отримання (а.с.19).
Відповідно до п. 14 Порядку 559 військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) ІНФОРМАЦІЯ_17 або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках: взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста; якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного; зміни категорії щодо військового обов'язку; відсутності місця для внесення змін; невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку; втрати (зіпсування); виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Приписами п. 17 Порядку 559 передбачено, що для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_17 або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру. Якщо громадянин України за станом здоров'я не може пересуватися (є особою з обмеженою мобільністю) або визнаний в установленому порядку недієздатним, що підтверджується відповідними документами, із заявою може звернутися особа, яка здійснює за ним догляд, або його опікун.
У відповідності до Порядку 559, військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) ІНФОРМАЦІЯ_17 або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу) (п.18). Зміни до військово-облікового документа на бланку вносяться за письмовим зверненням громадянина України протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви, поданої громадянином України, крім відомостей щодо проходження військової служби, якщо її строк потребує уточнення у військовій частині (установі) або архівній установі (п.19). Військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку (п.20).
Відтак із системного аналізу вищезазначених норм слідує, що для заміни військово-облікового документа з відміткою про виключення з військового обліку позивач має подати до ІНФОРМАЦІЯ_17 відповідну заяву з додатками, зокрема і фотокартку встановленого розміру. А ІНФОРМАЦІЯ_17 військово-обліковий документ на бланку повинен видати особі під особистий підпис протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви.
Також суд звертає увагу, що зміни до військово-облікового документа на бланку вносяться за письмовим зверненням громадянина України протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви.
16 вересня 2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 за вихідним №4/2/8692 надано відповідь ОСОБА_1 , де зазначено, що, за наслідками розгляду заяви б/н. б/д., щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів, внаслідок збройної агресії Російської федерації та окупації міста Херсон, з метою не допущення захоплення військовозобов'язаних, документи військо викового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 були знищенні у встановленому порядку. Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов'язаних відомості про громадянина ОСОБА_1 21.02.1983 р. не знайдено. Також в листі №4/2/8692 відповідачем запропоновано ОСОБА_1 особисто, звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_2 з документами: паспорт, ІПН та військово-обліковий документ (а.с. 21).
Окрім того позивач з посиланням на приписи ст. 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» звернувся до Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про внесення до військово-облікового документа даних про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку та про внесення відомостей (VIN-код) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних «ІНФОРМАЦІЯ_15». Заява позивача отримана відповідачем 13.11.2024 року, що підтверджено відміткою про отримання (а.с. 20).
26 листопада 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянута заява позивача від 13.11.2024 року та надано відповідь №4/10951, де зазначено, що внаслідок збройної агресії Російської федерації та окупації міста Херсон, з метою недопущення захоплення облікових даних військовозобов'язаних, документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 були знищенні у встановленому порядку. Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов'язаних відомості про громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не знайдено. Запропоновано позивачу особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 (за адресою АДРЕСА_2 ) каб. НОМЕР_6, при собі мати паспорт, ІПН та військово-обліковий документ (а.с. 21зв.).
Зі змісту заяв позивача, що подавалися до ІНФОРМАЦІЯ_1 06.09.2024 року та 13.11.2024 року вбачається, що підставою для виключення позивача з військового обліку є наявність відмітки у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 (замість військового квитка) здійсненної 11.12.2020 року ІНФОРМАЦІЯ_4 у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
У тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 (замість військового квитка) ОСОБА_1 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 , 11.12.2020 року підставою виключення з військового обліку позивача вказано: «ст.18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
В позовній заяві заявлено вимогу про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підлягає у непроставлені у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ.
З приводу заявленої вимоги, суд зазначає, що до суду не надано доказів звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявами, щодо проставлення у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмітки про виключення його з військового обліку саме на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ.
В п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_17 (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800) (далі Положення №402)
Згідно глави 3 розділу ІІ Положення № 402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_17 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_17 на збірних пунктах районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_17 або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_17 (п.3.1). Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд. Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: зокрема і «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (п.3.8).
Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає (п.22.7 Положення № 402).
З дослідженої судом картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.12.2020 року виданої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено, що згідно постанови ВЛК у ОСОБА_1 діагностовано «Дифузний токсичний зоб, субтотальна резекція щитовидної залози 30.11.2020 р. На підставі статті 13а графи ІІ розкладу хвороб, Таблиці додаткових хвороб п/операція, гіпотіреоз, тяжка форма. Не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (а.с. 16зв.-17).
Відповідно до стаття 13 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України), непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку визнаються громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани) що проходять медичний огляд, та у яких діагностовано «Включено: усі хвороби щитоподібної залози (за виключенням новоутворень) Е00-Е07; усі типи цукрового діабету та інших порушень регуляції глюкози Е10-Е16; порушення інших ендокринних залоз Е20-Е35; недостатнє та надмірне харчування, порушення обміну речовин (усі види ожиріння, функціональна гіпербілірубінемія, ліпоматоз) та інші Е40-Е90 а) зі значними порушеннями функцій»
З досліджених документів судом встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 , в грудні 2020 року проходив обстеження та медичний огляд та за результатом медичного обстеження 11 грудня 2020 року була прийнята відносно позивача постанова ВЛК: «Не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
З тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 (замість військового обліку) ОСОБА_1 вбачається наявність проставлення 11.12.2020 року ІНФОРМАЦІЯ_4 штампу про виключення з військового обліку при цьому підставу вказано ст. 18 Закону України «ПВОіВС» (а.с. 14).
Згідно п. 15, п. 16 Вимоги щодо заповнення форми військово-облікового документа на бланку (додаток 1 до Порядку №559), у графі 13 у разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (п.15). Графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у разі: … виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі (п.16).
Також суд звертає увагу що у відповідності до п. 19 Порядку 559, для проставлення у військово-обліковому документі відмітки про виключення з військового обліку необхідно подати до районного ІНФОРМАЦІЯ_17 військово-обліковий документ для проставлення відмітки.
Відповідно до п. 24 Порядку 559, громадянин України може передавати військово-обліковий документ на бланку працівнику, відповідальному за ведення військового обліку, для внесення змін за умови одержання розписки, оформленої за формою згідно з додатком 3. Військово-обліковий документ на бланку повертається громадянину України не пізніше семи робочих днів з дня видачі такої розписки.
З відповідей ІНФОРМАЦІЯ_1 наданих ОСОБА_1 від 16.09.2024 року та 26.11.2024 року вбачається пропозиція подати відповідачу зокрема і військово-обліковий документ.
З урахуванням встановлених обставин справи судом не встановлено протиправної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не проставлення у військово-обліковому документі (тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 відмітки про виключення з військового обліку та відповідно відсутні правові підстави зобов'язувати ІНФОРМАЦІЯ_1 проставити у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», оскільки доказів відмови відповідачем проставити у військово-обліковому документі ОСОБА_1 відмітки про виключення його з військового обліку до суду не надано.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ІНФОРМАЦІЯ_15» у відповідності до Закону № 3633-ІХ, суд зазначає наступне.
Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (на який посилається представник позивача у позовній вимозі) внесено зміни до законодавчих актів України.
Приписами п.20 Порядку №1487 визначено, що для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Правові підстави, відомості та порядок внесення відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначено приписами Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» 16 березня 2017 року № 1951-VIII.
За змістом ст.5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_17, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).
В ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII зазначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Положеннями Закону № 1951-VIII передбачено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема і: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (п.17-1 ч.1 ст. 7). До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема і: відомості про виконання військового обов'язку (п.1); відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) (ч.1 ст. 8).
Відповідно до положень ст.9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру (ч.1). Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру (ч.2).
В ст. 12 Закону № 1951-VIII, зазначено, що Реєстр ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні та службові дані всіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). Персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону (ч.3).
У відповідності до ч 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Приписами ст. 14 Закону № 1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами (п.1, п.2 ч.1). У разі якщо відомості про призовника, військовозобов'язаного, резервіста вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка здійснила запис (у електронній формі) (ч.2). Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (ч.3).
Положеннями п.7 Порядку № 559 передбачено, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації. Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку. У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрих коду (далі - QR-код військово-облікового документа).
Відповідно до п. 8 Порядку № 559 (в редакції на час виниклих правовідносин) військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та ІНФОРМАЦІЯ_17, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
В п. 8-1 Порядку № 559 вказано, що QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній. QR-код військово-облікового документа містить відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 7, 8, 11-13, 17 пункту 8 цього Порядку. Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Згідно п. 10 Порядку № 559, відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Отже QR-код військово-облікового документа повинен містити відомості зокрема і щодо результатів медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
З досліджених заяв позивача, що наявні в матеріалах справи, судом встановлено, що позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявами про внесення відомостей, (VIN-код) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних «ІНФОРМАЦІЯ_15» (ІНФОРМАЦІЯ_16)(зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_17 06.09.2024 року (відповідь ІНФОРМАЦІЯ_17 від 16.09.2024) та до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про внесення відомостей (VIN-код) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних «ІНФОРМАЦІЯ_15» (зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_1 13.11.2024 року (відповідь ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.11.2024).
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 (замість військового квитка) наявна відмітка, що позивач 11.12.2020 року виключений з військового обліку за ст. 18 Закону України «ПВОіВС» (а.с. 14), при цьому згідно інформації з Картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 (а.с. 16зв.-17), позивачу згідно постанови ВЛК діагностовано «Дифузний токсичний зоб, субтотальна резекція щитовидної залози 30.11.2020 р. На підставі статті 13а графи ІІ розкладу хвороб, Таблиці додаткових хвороб п/операція, гіпотіреоз, тяжка форма. Не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Згідно інформації з додатку «ІНФОРМАЦІЯ_16», вбачається, що позивач 14.07.2024 оновив облікові дані: зазначив прізвище імя та по батькові - ОСОБА_1 , дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , в розділі «Категорія обліку» зазначено «не на обліку», телефон НОМЕР_3 , адреса проживання - АДРЕСА_1 . Також в додатку «ІНФОРМАЦІЯ_16» позивача від 14.07.2024 року вказано: «Інформація в реєстрі ІНФОРМАЦІЯ_15 неповна. Будь ласка, зверніться в ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних». 16.07.2024 о 22:10 позивач отримав повідомлення про успішне оновлення даних; 17.07.2024 о 06:45 отримав повідомлення, що «Військово-обліковий документ вже доступний» (а.с. 14зв.-16).
З дослідженої судом інформації з додатку «ІНФОРМАЦІЯ_16», ОСОБА_1 , не вбачається відображення відомостей щодо результатів його медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Отже у військово облікових документах позивача наяні невідповідності облікових даних.
Відповідно до п. 9, 11 «Положення про ІНФОРМАЦІЯ_17», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. №154, ІНФОРМАЦІЯ_17 відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; … забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України (п.9). Районні ІНФОРМАЦІЯ_17, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони (п.11)
Порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах та організаціях Збройних Сил України визначено в Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженій Наказ Міністерства оборони України 28.12.2016 №735 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 р. за №94/29962 (далі Інструкція №735).
Відповідно до п.6 р. І Інструкції. №735, усі звернення громадян, що надходять до Міністерства оборони України, органів військового управління, військових частин, підлягають обов'язковій класифікації за встановленими статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» їх видами, а саме: пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги. Подальший розгляд пропозицій, заяв та скарг громадян проводиться з урахуванням особливостей, установлених статтями 14, 15 та 16 зазначеного Закону.
В п.2 р. ІІ Інструкції №735 зазначено, що письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця. Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень.
Також в розділі ІІ Інструкції №735 зазначено, що у зверненні мають бути зазначені прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення має бути надруковане або написане від руки, розбірливо, чітко підписане заявником (групою заявників) із зазначенням дати. … Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові з відповідним роз'ясненням у термін не пізніше ніж через десять днів з дня його надходження. Письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає (п.4). Звернення може бути подано особисто як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне) чи надіслане поштою (електронною поштою). Письмове звернення надсилається поштою (електронною поштою) або передається громадянином особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідь за результатами розгляду звернень в обов'язковому порядку дається тим органом військового управління, військовою частиною, які отримали ці звернення і до компетенції яких входить вирішення порушених у зверненнях питань, за підписом керівника, командира або осіб, які виконують його обов'язки згідно з письмовим наказом. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на правову норму Закону України Про звернення громадян і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення (п.5).
З досліджених матеріалів справи судом не встановлено, що відповідачем у відповідності до приписів чинного законодавства розглянуті заяви позивача, що надійшли до ІНФОРМАЦІЯ_1 06.09.2024 року та 13.11.2024 року в частині «внесення до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку».
Отже ІНФОРМАЦІЯ_1 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача 06.09.2024 року та 13.11.2024 року заяв ОСОБА_1 в частинні внесення до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, не розглянув заяви в зазначеній частинні та не прийняв рішення за наслідком розгляду заяв.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції, та відповідно відсутність належним чином оформленого рішення про внесення відомостей або мотивованої відмови свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
З урахуванням вище встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача з урахуванням приписів ч.2 ст. 9 КАС України підлягають частковому задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльність щодо розгляду заяв ОСОБА_1 , зареєстрованих в ІНФОРМАЦІЯ_1 06.09.2024 року та 13.11.2024 року в частині внесення до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту.
Тобто, дискреційними повноваженнями є право суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.
Суд зазначає, що оскільки відповідачем не розглянуті заяви ОСОБА_1 в частині внесення до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та у даному випадку за наслідком розгляду заяви у відповідача наявне право надати оцінку заявленим підставам та документам, що додані до заяви, відповідно у ІНФОРМАЦІЯ_1 наявні дискреційні повноваження щодо вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.
За своєю правовою природою повноваження відповідача щодо внесення до Реєстру запису про позивача, виправлення відомостей в Реєстрі є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
За таких умов суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача розглянути заяви ОСОБА_1 , що зареєстровані в ІНФОРМАЦІЯ_1 06.09.2024 року та 13.11.2024 року в частині внесення до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Враховуючи встановлені обставини справи суд зазначає, що позовна вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 , внести відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ІНФОРМАЦІЯ_15» про виключення ОСОБА_1 з військового обліку не підлягає задоволенню оскільки відповідачем не розглянуті заяви позивача, що зареєстровані в ІНФОРМАЦІЯ_1 06.09.2024 року та 13.11.2024 року в частині внесення до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та рішення стосовно розгляду зазначеної частини заяв позивача не було прийнято відповідачем, отже вказана вимога є передчасною.
Решта доводів позивача (представника позивача) висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Отже, позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнання протиправною бездіяльність щодо розгляду заяв ОСОБА_1 , зареєстрованих в ІНФОРМАЦІЯ_1 06.09.2024 року та 13.11.2024 року в частині внесення до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяви ОСОБА_1 , що зареєстровані в ІНФОРМАЦІЯ_1 06.09.2024 року та 13.11.2024 року в частині внесення до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
Суддя O.A. Вовченко