справа № 380/3316/25
23 травня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 (далі відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) щодо відмови у складанні та видачі ОСОБА_1 нової довідки взамін довідки № 46 від 30.01.2024 на ім'я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із відображенням грошового забезпечення із урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_3 ) скласти та видати ОСОБА_1 нову довідку взамін довідки № 46 від 30.01.2024 на ім'я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із відображенням грошового забезпечення із урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23.
Ухвалою від 25.02.2025 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у виготовленні оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяців служби підряд перед місяцем звільнення позивачу, із відображенням грошового забезпечення з урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23.
Відповідно до довідки про доставку електронного листа копію ухвали про відкриття провадження скеровано відповідачу в його електронний кабінет та доставлено 25.02.2025.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, належним чином повідомлений.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
ОСОБА_1 проходив військову службу у НОМЕР_4 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_5 ) щодо застосування із квітня 2022 року по березень 2023 року включно розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок та доплат, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходженням військової служби; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_5 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 із квітня 2022 року по березень 2023 року включно грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок та доплат, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходженням військової служби, із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно, із врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення НОМЕР_6 прикордонним загоном здійснено перерахунок та доплату позивачу грошового забезпечення за період із квітня 2022 року по березень 2023 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23 визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ), які полягають у застосуванні в березні-квітні 2022 року та березні-травні 2023 року розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2018, при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за березень та квітень 2022 року, березень, квітень та травень 2023 року із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023.
На виконання вказаного рішення НОМЕР_4 прикордонним загоном здійснено перерахунок та доплату позивачу грошового забезпечення за березень та квітень 2022 року, березень, квітень та травень 2023 року.
Внаслідок перерахунку грошового забезпечення розміри фактично виплаченого грошового забезпечення позивача збільшилися, відтак 15.02.2025 представник позивача звернувся до НОМЕР_4 прикордонного загону з заявою про надання нової довідки взамін довідки від 30.01.2024 № 46 на ім'я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із відображенням грошового забезпечення із урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23.
Однак відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви, покликаючись на те, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23 видача оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, не передбачена.
Позивач вважає таку відмову протиправною, відтак звернувся до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Закон України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Частина 1-3 статті 9 Закону України № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відтак, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види його складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Абзацами 1, 2 частини 4 статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17.07.1993 №393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частинами 1-2 статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №15 до Постанови №704) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1(в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) (далі Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Водночас відповідно до частини 1 статті 48 Закону №2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
Згідно з частиною першою статті 49 Закону №2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій визначено Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженим Наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 №530, чинне на час призначення пенсії позивачу (далі - Положення №530).
Відповідно до пункту 3.1 Положення №530 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
Розмір грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій особам, звільненим з військової служби у НАСВ, визначається фінансово- економічним управлінням цієї військової частини.
Згідно з пунктом 3.8 Положення №530 обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; ознайомлює з поданням особу, якій оформлюється пенсія; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього Положення, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи; другий примірник подання долучається до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті.
Подання складається посадовою особою обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, перевіряється та підписується начальником цього відділу, обласним військовим комісаром та завіряється гербовою печаткою.
Пунктом 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-XII, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Враховуючи викладені норми права та встановлені обставин справи, суд висновує, що законодавцем встановлено алгоритм взаємодії відповідача, обласних територіальних центрів комплектування та органів Пенсійного фонду, а саме: розмір грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій особам, звільненим з військової служби, визначається фінансово-економічним управлінням відповідача; обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки після одержання заяви про призначення пенсії: приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за встановленою формою, яке направляє до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи; Пенсійний фонд приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Суд встановив, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_5 ) щодо застосування із квітня 2022 року по березень 2023 року включно розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок та доплат, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходженням військової служби; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_5 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 із квітня 2022 року по березень 2023 року включно грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок та доплат, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходженням військової служби, із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно, із врахуванням раніше виплачених сум.
Матеріалами справи підтверджується, що на виконання вказаного рішення НОМЕР_6 прикордонним загоном здійснено перерахунок та доплату позивачу грошового забезпечення за період із квітня 2022 року по березень 2023 року.
Також, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23 визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ), які полягають у застосуванні в березні-квітні 2022 року та березні-травні 2023 року розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2018, при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за березень та квітень 2022 року, березень, квітень та травень 2023 року із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023.
На виконання вказаного рішення НОМЕР_4 прикордонним загоном здійснено перерахунок та доплату позивачу грошового забезпечення за березень та квітень 2022 року, березень, квітень та травень 2023 року.
Внаслідок перерахунку грошового забезпечення розміри фактично виплаченого грошового забезпечення позивача збільшилися, відтак 15.02.2025 представник позивача звернувся до НОМЕР_4 прикордонного загону з заявою про надання нової довідки взамін довідки від 30.01.2024 № 46 на ім'я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із відображенням грошового забезпечення із урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23.
Як видно з відповіді відповідача від 11.02.2025 №09/3800-25-Вих, такий відмовив позивачу, покликаючись на те, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23 видача оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, не передбачена.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Оскільки, внаслідок перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23 розміри фактично виплаченого грошового забезпечення позивача збільшилися то інформація, що була внесена цим відповідачем до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, потребує коригування.
Така інформація може бути відкоригована, у тому числі шляхом видачі позивачу довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначання пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, в яких будуть вказані дійсні розміри грошового забезпечення (тобто з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23 та проведених на його виконання виплат грошового забезпечення).
В свою чергу, для здійснення обчислення розміру пенсії пенсійний орган потребує документів, як грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначання пенсії відповідно до Закону №2262-XII.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з зазначеним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на викладене, суд вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) щодо відмови у складанні та видачі ОСОБА_1 нової довідки взамін довідки № 46 від 30.01.2024 на ім'я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із відображенням грошового забезпечення із урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23 протиправними.
Відтак, з метою повного відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача скласти та видати ОСОБА_1 нову довідку взамін довідки № 46 від 30.01.2024 на ім'я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із відображенням грошового забезпечення із урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) щодо відмови у складанні та видачі ОСОБА_1 нової довідки взамін довідки № 46 від 30.01.2024 на ім'я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із відображенням грошового забезпечення із урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_3 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) скласти та видати ОСОБА_1 нову довідку взамін довідки № 46 від 30.01.2024 на ім'я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із відображенням грошового забезпечення із урахуванням його перерахунку на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 260/9852/23 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/26841/23.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.