про відкриття провадження в адміністративній справі
23 травня 2025 року Київ № 320/63130/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії і скасування окремих положень нормативно-правового акта,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) із позовом до Кабінету Міністрів України (місцезнаходження: м. Київ, вул. М. Грушевського, буд. № 12/2), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття постанови про внесення змін до пунктів 12.4, 12.6-12.7 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху", якою зменшити дозволену швидкість руху;
- зобов'язати Кабінет Міністрів України не пізніше 15 календарних днів із дня набрання чинності судового рішення у цій справі прийняти постанову про внесення змін до пунктів 12.4, 12.6-12.7 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху", якою у пунктах 12.4, 12.6-12.7 зменшити дозволену швидкість руху;
- визнати протиправним і скасувати пункт 12.8 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху" (зі змінами).
До позовної заяви додано клопотання про зменшення судового збору, в якому зазначено, що сума судового збору, що належить сплаті, є надмірною, позаяк з огляду на стан здоров'я не має можливості працювати, не отримує доходів, від держави не отримує будь-якої допомоги та фактично перебуває на утриманні родини та має неповнолітню дитину. Просить суд зменшити судовий збір до однієї тисячі гривень.
Розглянувши подане позивачем клопотання про зменшення від сплати судового збору, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною другою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України якщо у строк, установлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи надані позивачем відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів, утриманих податків від 28.02.2024, відповідно до яких за даними ГУ ДПС у Черкаській області відсутня інформація щодо сум виплачених доходів та утриманих податків за 2023 рік, суд уважає за необхідне заяву про зменшення розміру судового збору задовольнити частково та звільнити позивача від сплати судового збору.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, і подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Предметом розгляду цієї адміністративної справи є нормативно-правовий акт, у зв'язку з чим справу необхідно розглядати за правилами загального позовного провадження, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 12 та частини восьмої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до частини другої статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України завданням підготовчого провадження, зокрема, є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу, вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Суд зазначає, що положеннями частини четвертої та п'ятої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.
Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом (частина шоста статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на те, що предметом адміністративної справи є зокрема оскарження окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху", суд уважає за необхідне зобов'язати відповідача опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Згідно з частиною четвертою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи.
Відповідно до частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З огляду на наявні матеріали справи, для об'єктивного, повного та всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність витребування доказів від відповідача.
Згідно з частиною першою статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, крім випадку, встановленого частиною четвертою статті 22 цього Кодексу, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.
Таким чином, справу належить розглядати судом колегією у складі трьох суддів.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 33, 80, 171, 243, 248, 256, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відкрити провадження в адміністративній справі. Справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження колегією у складі трьох суддів.
Розпочати підготовку справи до судового розгляду. Призначити підготовче засідання на 19 червня 2025 року о 13 год, яке відбудеться у приміщенні Київського окружного адміністративного суду за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, перший під'їзд, 6 поверх.
Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).
Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії даної ухвали подати суду відзив на позовну заяву. При цьому роз'яснити відповідачеві, що в силу приписів частин третьої, четвертої та шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву мають бути додані: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Попередити відповідача, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Позивач протягом трьох днів з дня отримання відзиву на позовну заяву має право подати до суду відповідь на відзив.
Заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів можуть бути подані відповідачем до суду протягом трьох днів з дня отримання відповіді на відзив.
Роз'яснити позивачу та відповідачеві, що згідно з статтями 163, 164 Кодексу адміністративного судочинства України, до відповіді на відзив та заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив застосовуються правила, встановлені частинами другою-четвертою статті 162 цього ж Кодексу.
Зобов'язати Кабінет Міністрів України опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі № 320/63130/24 про оскарження окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху", у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Роз'яснити Кабінету Міністрів України, що оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання.
Зобов'язати Кабінет Міністрів України надати у підготовче засідання докази опублікування оголошення про оскарження окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху", у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Витребувати належним чином засвідчені копії доказів у справі від відповідача: письмові пояснення з приводу фактичних обставин та юридичних підстав, покладених в основу не внесення змін до пунктів 12.4, 12.6-12.7 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху" про зменшення дозволеної швидкості руху.
Витребувані документи надати суду у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Попередити відповідача, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені статтями 147, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити учасникам справи, що згідно із частиною дев'ятою статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України, копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання суддею та не оскаржується.
Суддя Басай О.В.