Постанова від 23.05.2025 по справі 420/18848/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/18848/24

Перша інстанція суддя Лебедєва Г.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у якому заявлено вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- визнання неправомірною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з невиконання вимог статей 43, 51 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і положень постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та ненадання внаслідок цього в січні 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 та 2024 років до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням в них обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня кожного вказаного року усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, що були враховані при обчислення його пенсії при її призначенні станом на 01 жовтня 2015 року, згідно з наданою ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення суду у справі № 766/1266/16-а довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 17 травня 2017 року № 2028;

- визнання неправомірними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 з відмови у задоволенні вимоги ОСОБА_1 про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідок про розміри його грошового забезпечення станом на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року та на 01 січня 2024 року, що мають бути складені з урахуванням встановленого законами про Державний бюджет України на вказані дати прожиткового мінімуму для працездатних осіб, для проведення перерахунків його пенсії з 01 лютого 2019 року, з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року, з 01 лютого 2023 року та з 01 лютого 2024 року, з обов'язковим зазначенням в кожній з них усіх додаткових видів грошового забезпечення за тим самим переліком та у тих самих відсоткових розмірах, з урахуванням яких його пенсію було обчислено під час її призначення станом на 01 жовтня 2015 року, а саме: надбавки за виконання особливо-важливих завдань (79 %), надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (4 %), премії (119 %), щомісячної додаткової грошової винагороди (60 %), винагороди за безпосередню участь в АТО (73 %), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (9%), грошової допомоги на оздоровлення (18 %);

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року та на 01 січня 2024 року, із зазначенням в кожній з цих довідок наступних видів грошового забезпечення обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законами України «Про Державний бюджет України» на 1 січня відповідного року в розмірі 1 921 грн у 2019 році, 2 102 грн у 2020 році, 2 270 грн у 2021 році, 2 481 грн у 2022 році, 2 684 грн у 2023 році та 3 028 грн у 2024 році: посадового окладу за посадою «заступник командира окремого батальйону» та окладу за військовим званням «майор» обчислених шляхом множення визначених додатками 1 і 14 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідних тарифних коефіцієнтів на вказані прожиткові мінімуми для працездатних осіб станом на 1 січня кожного відповідного року; - надбавки за вислугу років в розмірі 40 % вказаних посадового оклада та оклада за військовим званням; надбавки за виконання особливо-важливих завдань в розмірі 79 % вказаних посадового оклада, оклада за військовим званням та надбавки за вислугу років; - надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, в розмірі 4% вказаного посадового оклада; премії в розмірі 119 % вказаного посадового оклада; щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60 % місячного грошового забезпечення, що складається з вказаних посадового оклада, оклада за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо-важливих завдань та премії; винагороди за безпосередню участь в АТО в розмірі 73 % вказаного місячного грошового забезпечення; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 9 % вказаного місячного грошового забезпечення; грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 18 % вказаного місячного грошового забезпечення;

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2024 року, яке набрало законної сили, частково задоволено позовні вимоги, а саме:

- визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у відмові виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , складених станом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень п. 4 постанови КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року;

- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , складені станом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 4 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року.

Крім того, в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2024 року встановлено судовий контроль за виконанням цього рішення та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 подати звіт про виконання цього рішення суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду, накладення на керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 штрафу та прийнято звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2024 року.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а тому просить скасувати оскаржувану ухвалу та постановити нову ухвалу, якою задовольнити клопотання позивача щодо розгляду звіту про виконання рішення суду та накладення на керівника відповідача штрафу.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про прийняття звіту суб'єкта владних повноважень щодо виконання судового рішення у даній справі, так як судове рішення у даній справі залишається невиконаним належним чином, оскільки у виготовлених довідках про грошове забезпечення не відображено усіх складових та належних розмірів складових відповідного грошового забезпечення.

В свою чергу, відповідачем подано відзив на отриману апеляційну скаргу у якому зазначено, що судом першої інстанції прийнято законну та обґрунтовану ухвалу про прийняття звіту щодо виконання судового рішення у даній справі.

З іншого боку, позивачем подано відповідь на отриманий відзив та додаткові пояснення з викладенням своїх доводів щодо необхідності здійснення судового контролю у даній справі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість ухвали суду, а також правильність застосування судом норм процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2024 року, яке набрало законної сили у даній справі, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , складені станом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 4 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року.

В свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив наступні довідки:

- від 30 вересня 2024 року № 11/1/1012/1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2020 року;

- від 30 вересня 2024 року № 11/1/1012/2 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2021 року;

- від 30 вересня 2024 року № 11/1/1012/3 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року;

- від 30 вересня 2024 року № 11/1/1012/4 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року.

Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_2 вищевказані довідки супровідним листом № 11/1/1012 від 30 вересня 2024 року направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, які отримано останнім 03 жовтня 2024 року.

В свою чергу, судом першої інстанції за наслідком розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду та відповідних заперечень, зроблено висновок про прийняття такого звіту, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, згідно ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно ч. 1 ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

При цьому, згідно ч. 1 ст. 382 КАС України (у редакції, чинній на момент розгляду справи судом першої інстанції), суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч. 2 ст. 382 КАС України (у редакції, чинній на момент розгляду справи судом першої інстанції), за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

В свою чергу, згідно ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Згідно ч. 6 ст. 383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Колегією суддів встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2024 року, яке набрало законної сили у даній справі, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , складені станом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 4 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року.

При цьому, частково задовольняючи позовні вимоги, судом першої інстанції зроблено висновок, що вимоги позивача, в частині зобов'язання підготувати довідки із зазначенням в них конкретних розмірів у відсотковому вираженні надбавок, премій та інших додаткових виплат, не підлягають задоволенню, оскільки спір виник з приводу обов'язку відповідача видати оновлені довідки для перерахунку пенсії позивача, а не з приводу змісту таких довідок.

В свою чергу, на виконання судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення, складені станом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року.

Проте, позивач не погоджується з розміром та складовими грошового забезпечення, що відображені у відповідних довідках, а як наслідок вважає, що рішення суду у даній справі залишається невиконаним, що виключає можливість прийняття звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду та вимагає накладення штрафу на його керівника.

Між тим, з аналізу вищевикладених приписів ст. 382 КАС України вбачається, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

З іншого боку, колегія суддів зазначає, що положеннями ст. 383 КАС України передбачено право позивача, на користь якого ухвалено рішення суду, подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду.

Аналізуючи зазначене, колегія суддів вважає, що використання інституту судового контролю, згідно положень ст. 382 КАС України, можливе на стадії ухвалення судового рішення у справі, або після ухвалення відповідного рішення, за умови, що суб'єкт владних повноважень не вчиняє жодних дій на його виконання.

В свою чергу, у разі прийняття (вчинення, допущення) суб'єктом владних повноважень рішень, дій чи бездіяльності, при виконанні рішення суду, або порушення прав позивача, підтвердженого таким рішенням суду, позивач має право на оскарження таких рішень, дій чи бездіяльності у встановленому ст. 383 КАС України порядку.

Між тим, як зазначено вище, ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення щодо позивача, складені станом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року.

Вказані обставини свідчать про те, що суб'єктом владних повноважень на власний розсуд вчинено визначені судовим рішенням дії для відновлення порушених прав позивача.

При цьому, оскілки у рішенні суду першої інстанції чітко визначено, що предметом спору у даній справі є лише право позивача на отримання оновлених довідок, а не розмір складових грошового забезпечення, колегія суддів не вбачає підстав для продовження здійснення судового контролю у даній справі у встановленому ст. 382 КАС України порядку, оскільки такі довідки виготовлено суб'єктом владних повноважень.

З іншого боку, колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 при виготовленні зазначених довідок безумовно має керуватися положеннями чинних нормативно-правових актів та не порушувати прав позивача.

Зокрема, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, визначає порядок обчислення розміру грошового забезпечення та визначення його складових для здійснення перерахунку пенсій відповідній категорії осіб.

Проте, правомірність складених довідок, зокрема перевірка питання відображення усіх складових грошового забезпечення та відсоткового розміру таких складових, можлива шляхом подання нового адміністративного позову, з можливістю визначення конкретного зобов'язання для суб'єкта владних повноважень, чи у встановленому ст. 383 КАС України порядку.

Між тим, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції не допущено порушень норм процесуального права, достатніх для скасування ухвали суду першої інстанції, а як наслідок апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 316, 321, 322, 325, 329, 382, 383 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її проголошення та не може бути оскаржена в касаційному порядку.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян